News Ticker
İçeriğe git

Zülkif Altın

Üye
 • İçerik sayısı

  102
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  18

Zülkif Altın en son kazandığı gün Aralık 13 2021

Zülkif Altın en çok beğenilen içeriğe sahipti!

Topluluk Puanı

25 Doğru Yolda

Zülkif Altın Hakkında

 • Derece
  As Üye
 • Doğum Günü 25-08-1989

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Erzurum
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D850
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Canon A2200 HD

Sosyal Ağlar

Güncel Profil Ziyaretleri

5.539 profil görüntüleme
 1. Zülkif Altın

  Capture nx-d veya photoshop

  Merhaba, bu soru kişiden kişiye değişebilir. Hangi programı daha iyi biliyorsanız o daha pratik gelecektir. Her iki program da gayet etkili ve yeterlidir. Ancak ben şu şekilde kullanıyorum: => Eğer toplu fotoğrafı belli ayarlar ile hemen JPG teslim etmem gerekiyorsa NX Studio ile toplu ayar yapıyorum ve çıktı alarak işimi hallediyorum. => Kendi fotoğraflarımı veya toplu gönderdiğim önceki resimler seçildikten sonra önce Lightroom ile düzenleme yaparım ve gerek kalırsa Photosop kullanırım.
 2. Zülkif Altın

  HDR aktif değil

  Merhaba, başka bir ayardan veya moddan kaynaklı olabilir. Makinayı farklı modda örneğin P moduna alarak tekrar HDR yi açmayı deneyin.
 3. Merhaba, benim makinaya uygun olmadığı için ben kontrol edemiyorum nasılçalıştığını ama indirme sayfasında Z6 ile uyumlu olduğu yazıyor. bnazim beyin göndermiş olduğu yardım dökümanında nasıl bağlanacağı adım adım gösterilmiş ona göre tekrar deneyebilirsiniz.
 4. Merhaba, yeni çıkan "NX Tether" yazılımı galiba aradığınız uygulama gibi görünüyor Nikon'nun kendi sayfasından indirebiliyorsunuz. Daha deneme şansım olmadı ama deneyen varsa veya deneyebilirseniz yorumlarınızı bekliyorum.
 5. Zülkif Altın

  D5500 Wifi Ağ Ayarları Gri Kalıyor

  Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Sorun makinanızın yazılımsal veya donanımsal olarak karşınıza çıkabilir. Yazılımsal sorum için öncelikle makinanızı sıfırlayınız ve tekrar Wi-Fi ayarlarını girmeyi deneyiniz. Olmazsa Nikon orinal sayfasından güncel donanım yazılımını indirerek kurunuz. Yazılımsal problem ise bu aşamalarda çözülmesi gerek. Donanımsal sorun ise sıfır aldıysanız garantiye göndermenizi öneririm. 2.el aldıysanız aldığınız kişiye sorunuz bir sıkıntısı varmıydı diye.
 6. Zülkif Altın

  Günbatımı

  Merhaba, aslında anlatmak istediğin "Graduated ND Filtre" diye geçiyor. Bu filtre bir tarafı şeffaf ve bir tarafı ND (hatta renklide mevcut) filtre. bu şekilde güneş olan tarafı ND filtre ile kapatarak aynı pozlama değerlerine getirerek fotoğrafın net çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda beyaz ayarını otomatik ve ışık ölçümünü sırayla deneyerek kendinize uygun olanını seçebilirsiniz.
 7. Zülkif Altın

  LCD ekranda netleme yardımcısı var mı?

  Merhaba, Live Modu Bayram arkadaşımında dediği gibi Canlı Önizleme modudur. Makinada "LV" tuşu ile aktif edebilirsin yani görüntüyü büyük LCD ekrana veren moddur. Vizör çok küçük olduğu için manuel netleme yapmak isterseniz size yardımcı noktalar çıkar ama LCD ekranda bu yardıma ihtiyaç yoktur. Çünkü nereyi netlemek istiyorsanız oraya makina üzerinde bulunan zoom tuşlarını kullanarak konuya yakınlaştırabilirsiniz ve istediğiniz konuya netlemiş olursunuz. Ve o zoom sadece ayrıntıları incelemek için olduğundan fotoğrafa etkisi yoktur. Makinada LCD ekranında yardım noktaları varmıdır bilmiyo
 8. Zülkif Altın

  LCD ekranda netleme yardımcısı var mı?

  Merhaba, LCD ekran için daha kolay ve daha güzel netleyebileceğiniz bir yöntem mevcut. Bunun için LCD ekrana geçtikten sonra makinada bulunan normal fotoğrafı zoom yapabileceğiniz tuşları kullanarak live modunda istediğiniz konuya yakınlaştırarak manuel netleme yapabilirsiniz. Bu şekilde netlemeyi makinaya bırakmak yerine kendiniz daha doğru netleme yapabilirsiniz.
 9. Merhaba, ilgili internet sitesinde "Entry Info" sayfasında detaylı bilgiler mevcut. Kategoriye göre katılım tarihleri : Photo Competition Open Category Thursday, October 22nd, 2020 (from 4:00am (UTC)) to Monday, January 25th, 2021 (until 4:00am (UTC)) Photo Competition Next Generation Category Thursday, October 22nd, 2020 (from 4:00am (UTC)) to Monday, February 1st, 2021 (until 4:00am (UTC)) Short Film Competition Open Category Thursday, October 22nd, 2020 (from 4:00am (UTC)) to Monday, February 8th, 2021 (until 4:00am (UTC)) Short Film Competition Next Genera
 10. Zülkif Altın

  Af-C Sorunu

  Merhaba, Makinayı yeni aldınız galiba. Yeni başlıyorsanız öncelikle çantanıza kullanım klavuzunu da almanızı öneririm. Bu sorunuzun cevabı orada mevcut. Nesne takibi yapman için 3D modunu kullanım klavuzunda öneriyor. Tüm netleme modlarını kullanım kalavuzunun Netleme başlığı altında bulabilirsiniz. Yine de aklınıza takılanları buradan sorabilirsiniz.
 11. Merhaba, Nikon güncellemelerinin sistem ve hata güncellemesi olduğunu unutmayın. Yani çıkan güncellemeler makinaların hatalarını düzelten firmware lerdir. Eğer makinanızda sıkıntı varsa son güncellemeyi tekrar yükleyebilir ve fabrika ayarlarına geri dönerek çözüm üretilmelidir. Yine de hata varsa uzman birisine yönlendirmekte fayda var. Eğer yinede eski sürümleri başka nedenlerden dolayı istiyorsanız google da biraz arama yaparak nikon dışı sitelerde bulabilirsiniz. Tabi bu durumu önermiyorum. Eğer önerilseydi nikon bizzat eski sürümlerini de saklardı. Ve makinan eski sürümü k
 12. Merhaba, samanyolu fotoğrafçılığı çok özel bir konudur. Öncelikle her zaman çekemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için ay ve yıldız takvimleri vardır. Çekime başlamadan önce: 1. Konumunuza ait samanyolu takvimini incelemeniz gerekiyor (Ne zaman ve nereden görünecek gibi, bunun için hazır uygulamalarda mevcut), 2. Ay doğmamış olmalı veya ışığı en az konumda olmalı, 3. Şehirden veya aydınlık alandan uzak olmanız gerekir (ISO yu arttıracağınız için ışık hassasiyeti artacak). 4. Fabrika alanlarından uzak durmak gerekir(Havanın temiz ve yıldızların görünür olması gerekiyor).
 13. Zülkif Altın

  Sensör Lekeleri Hakkında

  Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Eski bir D7100 kullanıcısı olarak güzel makine olduğunu söyleyebilirim. Bu lekelerin bir çok nedeni olabilir. 1. Eğer ithalatçı garantili aldıysanız daha önceden açılmış ve denenmiş olabilir ve bu nedenle içine herhangi toz ve nem girerek bu lekeleri oluşturmuş olabilir. 2. İlk takarken tozlu ve nemli ortamda taktıysanız bilmeden de olsa içine bu şekilde lekeler oluşturmuş olabilirsiniz. 3. Soğuk ortamdan sıcak ortama bir anda geçiş yaptıysanız içerisinde terleme yapmış olabilir ve lekeler bu nedenle ortaya çıkabilir. (Benim D7100 de bu nedenle
 14. Zülkif Altın

  Nikon D5100

  Merhaba, D5100 giriş seviyesi olan gayet tatminkar kalitede bir makinedir. Tabi masraf yapıp yapmama olayı tamamen size kalmış. Üst makinaya geçmekten bahsetmişsiniz eğer üst makineden kastınız yine Nikon ve Crop sensörlü (FullFrame ise FF destekli lens alıp Crop sensörlüde kullanabilirsiniz) bir makina ise kaliteli lens alıp daha sonra üst makineye geçebilirsiniz. Ama daha sonra diğer marka veya aynasız makinelere geçiş düşünüyorsanız bence masraf yapmayın. Flaş içinde aynı durum söz konusu eğer nikon ile devam edecekseniz alabilirsiniz. Yeni aldığınız nikon makinede r
 15. Zülkif Altın

  Cebime göre

  Merhaba, Sıla'nın Oppo reklamını hatırlarsanız orada telefon ile çekilen görüntüleri çıktı alarak sergi yapıyordu tabi işin içinde reklam olunca abartmalar olabiliyor ama güncel telefonlar o kadar güçlü ki gerçekten kaliteli görüntüler yakalayabiliyorsunuz ve reklamda amatör olarak bu işin yapılabileceği vurgulanıyor. Daha önceleri de Nokia ve Sony büyük bütçeli filmlerde ve kliplerde boy gösterdi ve kimse telefon ile çekilen kısımları yadırgamadı. Eğer özel durumun yoksa hangi makinayla çekersen çek kaliteden önce düşünce ve sanatın ön plana çıkması gerekir. Tabi işin aslına gelir
×
×
 • Yeni Oluştur...