İçeriğe git

Zülkif Altın

Üye
 • İçerik sayısı

  89
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  14

Zülkif Altın last won the day on Ocak 19

Zülkif Altın had the most liked content!

Topluluk Puanı

21 Doğru Yolda

2 Takipçi

Zülkif Altın Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 7896


 • İtibar Puan: Asıl Üye


 • Gönderi Sayısı: 89


 • Gönderi Ortalama: 0.07


 • Toplam Puan: 21


 • Kazanılan Günün Üyesi: 14


 • Katılma: 07-12-2016


 • Bizimle geçen gün: 1211 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 30


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  Array
 • İnstagram
  Array
 • Facebook
  Array
 • Youtube
  Array
 • 500px
  Array
 • Web Sayfası
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

3.188 profil görüntüleme
 1. Zülkif Altın

  Nikon D5100

  Merhaba, D5100 giriş seviyesi olan gayet tatminkar kalitede bir makinedir. Tabi masraf yapıp yapmama olayı tamamen size kalmış. Üst makinaya geçmekten bahsetmişsiniz eğer üst makineden kastınız yine Nikon ve Crop sensörlü (FullFrame ise FF destekli lens alıp Crop sensörlüde kullanabilirsiniz) bir makina ise kaliteli lens alıp daha sonra üst makineye geçebilirsiniz. Ama daha sonra diğer marka veya aynasız makinelere geçiş düşünüyorsanız bence masraf yapmayın. Flaş içinde aynı durum söz konusu eğer nikon ile devam edecekseniz alabilirsiniz. Yeni aldığınız nikon makinede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bence öncelikle makine kısmını iyice düşünün. Eğer nikon ile devam edecekseniz makineyi değiştirmeden istediğiniz kaliteli lensleri alabilirsiniz veya alacağınız ekipmanları liste yaparak yine buradaki arkadaşlara danışabilirsiniz.
 2. Zülkif Altın

  Cebime göre

  Merhaba, Sıla'nın Oppo reklamını hatırlarsanız orada telefon ile çekilen görüntüleri çıktı alarak sergi yapıyordu tabi işin içinde reklam olunca abartmalar olabiliyor ama güncel telefonlar o kadar güçlü ki gerçekten kaliteli görüntüler yakalayabiliyorsunuz ve reklamda amatör olarak bu işin yapılabileceği vurgulanıyor. Daha önceleri de Nokia ve Sony büyük bütçeli filmlerde ve kliplerde boy gösterdi ve kimse telefon ile çekilen kısımları yadırgamadı. Eğer özel durumun yoksa hangi makinayla çekersen çek kaliteden önce düşünce ve sanatın ön plana çıkması gerekir. Tabi işin aslına gelirsek bana kalırsa makinana küçük taşınabilir bir çanta alabilirsin, hepsini yanında taşımak zorunda değilsin. Mesela benim 2 tane çantam var böylelikle gideceğim yere göre ekipman alabiliyorum veya özel çekimler için büyük çantayla beraber bütün ekipmanlarımı yanıma alıyorum. Küçük bir makina istiyorsan da ben olsam sony a6000 serisine bakardım. Gerçekten çok küçük ve çok kaliteli fotoğraf ve video çekebiliyor. Gerçek anlamda 2.makina rolünü fazlasıyla üstlenebiliyor.
 3. Merhaba, lens olarak sadece 50mm 1.4G kullanan biri olarak ff makinalarda 50mm ile her türlü fotoğraf (portre, manzara, ürün vs.) çekmeye olanak sağlıyor. 85mm evt çok güzel bir portre lens ama sizinde 50mm gibi zaten güzel bir lensiniz mevcut. Eğer macro fotoğraflara ilginiz varsa 105mm yi tercih edebilirsiniz. Veya tak gez lensiniz de varsa ve macro düşünmüyorsanız 50mm ile 85mm yi değişim yoluna da gidebilirsiniz. Tam olarak amacınız ne ise o lense yönelmeniz size daha çok keyif verecektir.
 4. Merhaba, Uzatma tüpü dediğin bildiğimiz makro için kullanılan tipse kesinlikle işe yaramaz. Makro uzatma tüpleri konuyu yeterince yaklaşıp netleyemiyorsan bu tüp vasıtasıyla konuyu yaklaşıp netlemeni yarar. Yani uzak nesneleri netleyemezsin. Bunun için tele converter var kalite bakımından hiç bilmiyorum ama deneyebilirsin. veya 70-300 gibi bir ikinci el lens te alabilirsin.
 5. Merhaba, Daha önce D7100 ile buna benzer programlar kullanmıştım. Tabi kablo ile bağlanıyordum. Ancak tam performans alamadım. Sorun şu ki bi yere çekime gittiğinizde bu uygulamalar ile ayarlama yaparken telefonunuzun şarjı çabuk bitiyor. Orjinal uygulama olmadığı için bağlantı kopukları yaşanabiliyor (kablo ile bağlandığım için de olabilir). Bu yüzden kullanmayı bıraktım. Kullanımı ise genel de basit oluyor. DSLR üzerinden modu ayarlayınca ayarlamaları telefon üzerinden yapabiliyorsunuz. Eğer lite versiyonu varsa (aynı üreticinin ücretsiz Camera Connect & Control programı mevcut) deneme amaçlı indirebilirsiniz veya satın aldıktan sonra belli bir süre iadesi var. Bu şekilde biraz bilgi edinebilirsiniz.
 6. Zülkif Altın

  raw silince jpeg de silinsin

  Merhaba, tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum ama Nikon un ViewNX-i programı sanki bu işi görüyor. Fotoğrların bulunduğu dosyaya gelince filtreden NEF+JPG diyince beraber gösteriyor olması gerek sonrada sağ tıklayarak sil diyebiliyoruz galiba. Deneme şansınız varmı? Ayrıca fotoğrafları NEF olarak çekerek daha sonra hızlıca toplu bir şekilde bu program üzerinden istediğiniz kalite de JPG haline export edebiliyorsunuz. Makinada ikisini aynı anda çekmek yerine tek NEF çekerek hafıza kartını daha verimli kullanabilirsiniz.
 7. Zülkif Altın

  d810 güncelleme sorunu

  Merhaba. Güncelleme dosyasını Nikon'un orjinal sayfasından indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı açmanız gerekir. Ve o dosyayı Hafıza kartının ana dizinine kopyalamanız gerekiyor. Bu adımları yaptıysanız güncelleme görünmesi gerekiyor. Hala sorun varsa görüntü paylaşabilirmisiniz?
 8. Zülkif Altın

  Tetikleyici

  Merhaba, Öncelikle hoşgeldiniz. Daha önce D7100 ve sb700 ile birlikte tetikleyiciye gerek duymadan kullanabiliyordum ve gayet memnundum. sb910da remote kısmını getirirsen harici tetikleyici kullanmadan flaşını kullanabilirsin. Ancak 1den fazla flaşın varsa durum değişebilir.
 9. Merhaba, sadece portre fotoğrafı olarak soruyorsanız 50mm f/1.8 veya 85mm f/1.8 gibi prime lensler hem kalitelidir hem keskindir hemde istediğiniz tarzda fotoğraf çekebilirsiniz. Ancak zoom lens olarak soruyorsanız ve keskinlik önemli değilse otofokus özellikli (Makina D3300 yazılmış ve gövdede otofokus özelliği bulunmamakta) 55-200 alınabilir. 200mm size yetmeyecekse 300mm de alınabilir.
 10. Zülkif Altın

  RAW FOTOĞRAF DEĞİŞİMİ

  Merhaba, RAW fotoğraf dediğimiz ham fotoğraftır, bir çok bilgiyi içinde barındırır ve o anda görüneni kaydeder. JPEG çektiğimizde o anki bilgileri dayanarak fotoğraf makinasında bir takım işlem yaparak bize düzgün bir son görüntü sunar. Bilgisayardan RAW açmaya kalktığımızda bize JPEG görüntüsü gibi göstermeye çalışır ve bir takım düzeltme işlemleri yapar. Aslında sonradan gösterdiği o görüntü eğer makinadan JPEG çekmiş olsaydın görüntün buna benzer olacaktı demek gibi bişey. Sonradan düzgün göstermesi bilgisayarın işlem yapma süresiyle alakalıdır. Herhangi bir RAW editörde de ilk görüntüyü görüyor olmanız gerekir.
 11. Zülkif Altın

  Camera raw açmıyor

  @sammih06 çözüm yazılı aslında. Eğer üst tarafı okursanız arkadaşımız CC sürümüne geçerek çözüm üretmiş. Eğer CC sürümüne geçemiyorsanız NEF biçiminden DNG ye dönüştürerek açabilirsiniz.
 12. Zülkif Altın

  Tripod nasıl kullanılmalı

  Merhaba, Başka soru bulamadınmı Şaka bir yana aslında güzel soru çünkü çoğu kişi makinayı nasıl tutacağını bile bizmezken tripodun adını bile duymayanlar da var. Titreşim engelleyici açısından genelde makinada halletmeye çalışıyorum(Modlar ve uzantan kumanda ile). Ama tripodu es geçemiyorsun maalesef. Genelde doğa çekimlerinde eğimli yerlerde eğimin aşağı doğru yerlerde 2 bacağı, yukarı olduğu yere de 1 bacağı konumlandırıyorum ve makinanın konumunu önü arkası sağı solu önemsemiyorum (farklı durum olmadığı müddetçe). Düz mekanlarda da genelde 2 bacak önde ve tek bacak arkada olacak şekilde konumlandırıyorumki makinaya yaklaştığımda titreşim en az derecede olsun diye, veya ürün çekiminde konuyu daha çok yaklaşmak için yine aynı durum söz konusu.
 13. Zülkif Altın

  Lens 55-200

  Merhaba, lens kısaltmaları kafanızı karıştırıyorsa şu makaleye göz atabilirsiniz :
 14. Zülkif Altın

  Nikon 24mm f/2.8 D

  Lensin arızalı olğunu düşünüyor ve makina hakkında da kararsızsınız. Bence maddi durumunuzu üzmeyecek 2.el kit lens veya bulabilirseniz 24 veya 35mm üzerinden gidin. Sony düşünüyorsanız D90 a yatırım yapmak maddi açıdan sizi üzecektir. Öncelikle makina konusunda bir karara varın ve o karara kadar 2.el kullanabileceğiniz bir lens satın alabilirsiniz. İkamet antep görünüyor 6 ay önce antepte 35mm 1.8 e 300₺ gibi bir fiyata denk getirerek arkadaşa satın aldık bence şansınızı bir deneyin.
 15. Zülkif Altın

  Nikon 24mm f/2.8 D

  Açıkçası ben olmuş olsam sokak fotoğrafçığı için 18-105 kullanmaya devam ederdim. Yanında da portre için 35mm (veya 50mm) alırdım. Zaten crop sensör kullandığım müddetçe iki lensi (18-105 ve 50mm 1.4g) kullandım. FF geçtiğim için 18-105 i zorunlu terkettim. Bu lensi kullanmamak için sebebiniz nedir?
×
×
 • Yeni Oluştur...