İçeriğe git

Zülkif Altın

Üye
 • İçerik sayısı

  80
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  13

Zülkif Altın last won the day on Mart 2

Zülkif Altın had the most liked content!

Topluluk Puanı

19 Doğru Yolda

2 Takipçi

Zülkif Altın Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 7896


 • İtibar Puan: Asıl Üye


 • Gönderi Sayısı: 80


 • Gönderi Ortalama: 0.09


 • Toplam Puan: 19


 • Kazanılan Günün Üyesi: 13


 • Katılma: 07-12-2016


 • Bizimle geçen gün: 923 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 29


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  Array
 • İnstagram
  Array
 • Facebook
  Array
 • Youtube
  Array
 • 500px
  Array
 • Web Sayfası
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

2.373 profil görüntüleme
 1. Zülkif Altın

  RAW FOTOĞRAF DEĞİŞİMİ

  Merhaba, RAW fotoğraf dediğimiz ham fotoğraftır, bir çok bilgiyi içinde barındırır ve o anda görüneni kaydeder. JPEG çektiğimizde o anki bilgileri dayanarak fotoğraf makinasında bir takım işlem yaparak bize düzgün bir son görüntü sunar. Bilgisayardan RAW açmaya kalktığımızda bize JPEG görüntüsü gibi göstermeye çalışır ve bir takım düzeltme işlemleri yapar. Aslında sonradan gösterdiği o görüntü eğer makinadan JPEG çekmiş olsaydın görüntün buna benzer olacaktı demek gibi bişey. Sonradan düzgün göstermesi bilgisayarın işlem yapma süresiyle alakalıdır. Herhangi bir RAW editörde de ilk görüntüyü görüyor olmanız gerekir.
 2. Zülkif Altın

  Camera raw açmıyor

  @sammih06 çözüm yazılı aslında. Eğer üst tarafı okursanız arkadaşımız CC sürümüne geçerek çözüm üretmiş. Eğer CC sürümüne geçemiyorsanız NEF biçiminden DNG ye dönüştürerek açabilirsiniz.
 3. Zülkif Altın

  Tripod nasıl kullanılmalı

  Merhaba, Başka soru bulamadınmı Şaka bir yana aslında güzel soru çünkü çoğu kişi makinayı nasıl tutacağını bile bizmezken tripodun adını bile duymayanlar da var. Titreşim engelleyici açısından genelde makinada halletmeye çalışıyorum(Modlar ve uzantan kumanda ile). Ama tripodu es geçemiyorsun maalesef. Genelde doğa çekimlerinde eğimli yerlerde eğimin aşağı doğru yerlerde 2 bacağı, yukarı olduğu yere de 1 bacağı konumlandırıyorum ve makinanın konumunu önü arkası sağı solu önemsemiyorum (farklı durum olmadığı müddetçe). Düz mekanlarda da genelde 2 bacak önde ve tek bacak arkada olacak şekilde konumlandırıyorumki makinaya yaklaştığımda titreşim en az derecede olsun diye, veya ürün çekiminde konuyu daha çok yaklaşmak için yine aynı durum söz konusu.
 4. Zülkif Altın

  Lens 55-200

  Merhaba, lens kısaltmaları kafanızı karıştırıyorsa şu makaleye göz atabilirsiniz :
 5. Zülkif Altın

  Nikon 24mm f/2.8 D

  Lensin arızalı olğunu düşünüyor ve makina hakkında da kararsızsınız. Bence maddi durumunuzu üzmeyecek 2.el kit lens veya bulabilirseniz 24 veya 35mm üzerinden gidin. Sony düşünüyorsanız D90 a yatırım yapmak maddi açıdan sizi üzecektir. Öncelikle makina konusunda bir karara varın ve o karara kadar 2.el kullanabileceğiniz bir lens satın alabilirsiniz. İkamet antep görünüyor 6 ay önce antepte 35mm 1.8 e 300₺ gibi bir fiyata denk getirerek arkadaşa satın aldık bence şansınızı bir deneyin.
 6. Zülkif Altın

  Nikon 24mm f/2.8 D

  Açıkçası ben olmuş olsam sokak fotoğrafçığı için 18-105 kullanmaya devam ederdim. Yanında da portre için 35mm (veya 50mm) alırdım. Zaten crop sensör kullandığım müddetçe iki lensi (18-105 ve 50mm 1.4g) kullandım. FF geçtiğim için 18-105 i zorunlu terkettim. Bu lensi kullanmamak için sebebiniz nedir?
 7. Açıkçası çok güzel düşünmüşsünüz. Bir çok arkadaşım iyisi olsun diye yüksek paralar ödediler ve daha sonra bi kenara attılar. Kendini denemen için bu seriler çok avantajlı. d5200 veya d5300 uygun bulursan onları da tavsiye ederim. Dönebilen ekranlarıyla daha çok verimli kullanabilirsin. Ama hazırda bulduğun d3200 varsa onu da rahatlıkla alabilirsin.
 8. Zülkif Altın

  Nikon 24mm f/2.8 D

  Merhaba, Öncelikle lenslerde tam olarak marka model belirtmediğin için sadece bu değerlere bakarak 35mm f/1.8 tercih sebebim olur. Çünkü portre fotoğrafçılığında amatör olarak cevaplamak gerekirse ışık fazla alsın ve arka plan flu olsun diye f değeri min. seçilir. Uzun zaman D7100 ve D5200 de 50mm f/1.4G kullanan biri olarak 35mm açı ve f/1.8 yeterli gelecektir. Şu an FF makina ve 50mm tek lens ile devam ediyorum açıkçası şu an başka lense gerek bile duymuyorum. DX makinarda 50mm çok zoom yaptığı için 35 mm açı çoğu yerde işinizi görecektir.
 9. Merhaba, D3200 başlangıç seviye olduğunu unutmayın bu sebeple eğer sadece instagram, fece gibi sitelerde paylaşmak istiyorum derseniz fazlasıyla yetecektir. 18-105 te gayet yeterli bir lens geniş açı ve zoom lens hatta makro tube ile makro bile çekebilirsiniz. Telefon ile bağlanmayı gelince maalesef dahili olarak bulunmuyor. Zaten özelliklerinde de yazıyor:(WU-1a dediği ek aparat oluyor.) "Kablosuz Mobil Adaptörü: Görüntüleri doğrudan D3200'den bir akıllı telefon ya da tabletle paylaşmak ya da fotoğraf makinesini akıllı cihazınızla uzaktan kontrol etmek için isteğe bağlı WU-1a'yı kullanır. " Tabi android telefona ek yazılımlarla kablo ile çoğu DSLR yi bağlayabiliyorsunuz. Gövdede başlangıç seviye (3000 ve 5000 serileri) olmasından dolayı AF bulunmuyor o yüzden lenste AF özelliğini aramanız gerek(18-105 te mevcut).
 10. Zülkif Altın

  Zülkif Altın

 11. Zülkif Altın

  Fotoğraflarım soluk çıkıyor

  Merhaba, Yanlışlıkla ayar değiştirmiş olabilirsin eğer mümkünse fabrika ayarlarına dönerek deneyebilimisiniz?
 12. Zülkif Altın

  Nikon coolpix b700

  Merhaba, Makinanın ayarları nasıl bilmiyorum ama belki yanlışlıkla ayarlarını değiştirmiş olabilirsiniz. Makinayı fabrika ayarlarını getirip tekrar bağlanmayı deneyin.
 13. Zülkif Altın

  Nikon d850 q modu ve elektronik shutter

  Benim şahsi görüşüm ne kadar shutter ömründen yemiyor olsada sonuçta ömrünü etkileyen tek eleman shutter değil. Profesyonel makinalar en az 200.000 çekim sayısını ulaşabileceğimizi söylüyorlar hatta 300bin 400bin olupta shutter değiştirmeyenler var. Birde video olarak kullananlar var bu şekilde de ikinci el almaya kalktığınızda genelde shutter az ama video çokça çekilmiş makinalarda uzak durun diyorlar. Sonuçta fotoğrafı shutter dan hariç sensör pixel vb bir sürü etmenler ile de bozulabiliyor. Yani sadece shutter sayısını vermesin veya shutter ım bozulmasın diye bu modda kullanmak otomobili 100bine kadar kullanıp sonra 20bine indirmek gibi bişey olsa gerek
 14. Zülkif Altın

  Nikon d850 q modu ve elektronik shutter

  Açıkçası yazıda öyle bir ifade bulamadım. Sistem olarak düşünürsek fotoğrafı çekmek için shutter ı açması gerek Q modu sadece perdeyi daha önce açıyor. Aynasız makinalarda perde bulunmayabiliyor(Aynalı DSLR ye göre farklı bir mekanızmalı perde kullanıyorlar). Onlarda shutter ömrü diye bişey söz konusu değil. Belki böyle bir ifade yer almış olabilir.
 15. Zülkif Altın

  Nikon d850 q modu ve elektronik shutter

  Merhaba, Öncelikle hayırlı olsun. Q modunun öyle bir özelliği olduğunu sanmıyorum "Q" (Sessiz) mod olarak geçiyor. Ayrıntılı bilgiyi kütaphanede "Nikon D850 ayarları" adlı yazıda bulabilirsin. Q modu hakkında detaylı bilgi verilmiş.
×
×
 • Yeni Oluştur...