İçeriğe git

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

22-03-2019 zamanından beri en yüksek saygınlığı olan içeriği gösteriliyor alan : Her alanda

 1. 1 puan
  Açı olarak kesinlikle tavsiyem 90 yada 105mm modeller. Marka ise bütçe ile alakalı. Tamron'un 90mm olur, Sigma'nın 105mm olur yada Nikkor 105mm. Ben D7200 ile Nikkor 105mm kullanıyorum. Gayet memnunum.
 2. 1 puan
  VC'siz olanları düşünmeyin bile. Dolayısıyla tercihlerinizi bu yönde sınırlayın.
 3. 1 puan
  İyi günler yaklaşık 3 yıldır sigma 105 2.8 kullanıyorum. Oldukça memnunum renkleri ve keslinliği gayet güzel. Böcek çekecekseniz kesinlikle sigmayı öneririm. Ben d 7000 ile kullanıyorum oldukça iyi sonuç veriyor.
 4. 1 puan
  ikisini birden mi alacaksınız? eğer birini alacaksanız ikisi içinden sigmayı seçerdim. odak mesafesi konunun içine girmeden yani hayvanı ürkütmeden çekim yapmanıza olanak verir.
 5. 1 puan
  @Muhammed Ali Erdem Lee'yi (Taşıyıcı+77mm WA adaptör+Big stopper) B&H'den alacaktım. Kargo+vergiyi hesaplayınca %10 gibi bir fark çıktı. Kamer İthalat'ın (distribütör firma) web sitesinden taksitli aldım. 15-20 gün bekleyeceğime ertesi gün elime geçti. Tabi zaman çok önemli değil ama gümrüğe takılırsa ve %25 vergi ödemek zorunda kalırsanız TR fiyatları yurt dışına çok yakın. Bir araştırın derim.
 6. 1 puan
  Tokina 16-28 ile gündüz uzun pozlama yapacaksanız filtre (ND, CPL vb.) takılmıyor. Onun yerine Tokina 17-35 f/4 ya da Nikon 16-35 f/4 olabilir. Tamron 17-35 f/2.8-4'ü inceleyebilirsiniz. Diyafram geçişleri biraz hızlı (olumsuz anlamda/ 20mm-f/3.3 24mm-f/3.6 28mm-f/3.7.) ve lensin üzerinde netleme göstergesi yok ama bence manzara ve uzun pozlamaya uygun gibi. Samyang manuel netleme ancak sizin çekmeyi düşündüğünüz tarz fotoğraflar için bence olumsuzluk değil. Bende prime lensleri tercih ediyorum ancak tek lens alacaksam öncelikli olarak 14mm tercih etmezdim. @neehot'un da belirttiği gibi 20mm 1.8G 'yi tercih ederdim.
 7. 1 puan
  Teşekkürler destekler için. Hafta sonu Tokina 11-16mm Dx II aldım. Acayip keyifli geldi. Hemen de sokağa çıkıp bir iki foto çektim. Pişman olmayacağım çok net. Kadraja herkes ve her şey giriyor. Alıştıkça daha keyifli olacak belli ki
 8. 1 puan
  ben tokina 11-16mm II kullanmıştım ve çok hoşuma gitmişti. işin içine yıldız fotoğraflı manzara fotoğrafı ekleyecekseniz açık diyafram çok daha avantajlı. daha önce nikon 10-24mm kullanmıştım ve keskinliğinden hiç memnun kalmamıştım. 10-20mm çok daha iyi gibi duruyor 10-24'e göre. lenste vr olması bence çok kullanışlı ama hareketi donduracak enstantane hızında kalmak için açık diyafram daha önemli. ben tokina tercih ederdim.
 9. 1 puan
  samyang her nekadar çok cazip görünse de otofokusu olmaması benim için büyük sıkıntı. yoksa ben sabit odaklı lensleri daha çok seviyorum. mesela benzer ikilemler ben de yaşamıştım yakın zamanda ve 20mm f1.8g aldım. o kadar geniş açıya neden ihtiyacın var onu da belirlemek lazım. not: bu yeni çıkardığı otofokuslu lens ise daha incelemedim
 10. 1 puan
  85mm 1,4d kullanıyorum bende ve kalitesinden oldukça memnunum. evet netleme hızı biraz yavaş ama bana birşey kaybettirmiyor. buna karşın çıkan fotoğraflardan softluğuna rağmen mutluyum. daha önce 1.8g de kullanmıştım ama nedense hoşuma gitmemişti fakat bu yorum tamamen subjektif. kullanan herkes memnun sonuçta. ne çektiğinize göre değişir. 1.8g daha keskin bir lens.
 11. 1 puan
  Otomatik derken neyi vurgulamak istediniz?
 12. 1 puan
  İsmail bey tekrar merhaba Gördüğüm kadarıyla Nikon 5200 sahibisiniz. "Özgür bey birşey daha sormak istiyorum peki bazıları daha pahalı bazıları daha ucuz hani hangisini almalıyım Öner’iniz ne olur ?" diye sormuşsunuz. Sanırım bir lensiniz vardır. Benim tavsiyem yukarıdaki sorudan da yola çıkarak; hiç bir şey almayın. Fotoğraf bilginizi geliştirmek için zaman harcayın, sonrasında kendiniz lens kararını verebileceksiniz zaten. Elinizde hiç lens yok ise o ayrı tabi, kit lenslerden birini tercih edebilirsiniz. İyi günler dilerim.
 13. 1 puan
  Geçmiş olsun üstte arkadaşımızın dediği gibi istanbul - sirkeci - hayyam pasajında bir çok esnaftan bilgi alabilirsiniz fiyat için. Ancak sonrası için alacağınız sanırım bir çok cevap bu lens'i yaptırmaya değmeyeceğidir zaten 2.el fiyatları çok yüksek bir rakam olmayan bir kit lens'dir.
 14. 1 puan
 15. 1 puan
  Arkadaşlar, Spot olarak bir ekipman almak distribütör garantisi içermez, içerirse zaten spot olmaz. Spot piyasadan ekipman almamayı yaklaşık 6-7 yıl kadar önce acı tecrübeler ile öğrendim. Genelleme yapmak doğru olmaz ama, spot piyasadan aldığınız ekipmanın "Sıfır" olma garantisi yoktur, her ne kadar size bunun tersini söyleseler de. Spot alımlar iki türlü olabiliyor: 1. Herhangi bir garanti yok 2. Satıcı garantili Bunun ikisi de aynı kapıya çıkıyor aslında; Cihazınız GARANTİLİ DEĞİL... Spot piyasadan aldığınız cihazda bir sorun olduğunda, bunu resmi kanal ve servislerde garanti dahili olsa bile tamir ettiremezsiniz. Bunun neden böyle olduğunun cevabı, neden spot aldığınız sorusuna vereceğiniz cevapla ilgilidir. Neden spot alınır? Çünkü daha ucuz, bazen fatura bile almazsınız. Peki neden ucuz? Çünkü Sıfır olacağının garantisi yok, sıfır olsa dahi gümrük vergisi ödenmemiştir, garanti için ve servis için ilave ödenecek yasal ücreti ödemezsiniz. Ama, yetkili distribütörden alırsanız, size hem ambalajında, gümrük vergileri ödenmiş ve sıfır ürün garantisi verir, hem de garanti kapsamında bir şey başınıza geldiğinde bunu ücretsiz onaracağının garantisini verir. Bunun da bir bedeli olur elbette. Siz, ucuz olsun diye spot alırsanız, bu haklarınızdan feragat etmeyi baştan kabul edersiniz, riski siz üstlenirsiniz. Nikon'un ürününün arkasında durabilmesi için, o ürünün Nikon resmi kanalından satın alınmış olması gerekir. Bu yalnızca Nikon'a özgü değil, tüm markalar için geçerlidir. Saygılar.
 16. 1 puan
  @myasar beye katılıyorum, Bir sandal almak ve D800 kamera + 50mm objektifle çekmek istediğiniz teknelere yakınlaşıp çekmek, 1 km mesafeden net ve kaliteli fotoğraf çekebilecek Süper Tele-foto objektif almaktan çok çok daha ekonomik olurdu. Diyelim ki paraya kıyıp ihtiyaçlarınıza uyan bir Süper Tele-foto objektif aldınız, o mesafelerden üçayak kullanarak bile çekim yapmak size istediğiniz çok net fotoğrafları vermeyecektir. Üçayak ne kadar ağır ve sağlam olursa olsun, çekim anında kamera gövdesindeki ayna ve perdeden kaynaklı sarsıntılar size bulanıklık olarak geri dönecektir. Mup (ayna kalkık) modda çekseniz dahi, perde sarsıntısından kurtulamazsınız. Nikon D800'ün gövdesi bu sarsıntılar için çok müsaittir. Size bu durum için önerilecek nispeten ucuz yollu Tele-foto objektif alternatiflerine fazla inanmamanızı tavsiye ederim. Saygılar.
 17. 1 puan
  D3100 makina eskiden kullandım . Bence prime lens alın picture ayarları nature seçin, sharpen 6 ayarlayın, iso 100 geçmesin,estantane 1/200 altına düşmeyin,lensin diyafrtamı eğer 50mm 1.8 lens ise 2.8 altona inmeyin 5/6 en iyisi. Zoom lens 55-200 mm iyidir 5/6 diyaframda jilet gibi birazda photoshop ile mükemmel iş çıkarırı makina.
 18. 1 puan
  Merhaba, öncelikle hayırlı olsun... Mehmet abime katılıyorum. Bazen Instagram'da öyle bir fotoğraf görürsünüz ki sizin bütün profesyonel ekipmanlariniza olan bağlılığınızı sorgulayabilir hatta ekipmanlariniza karşı bir soğukluk oluşmasına neden olabilir. Öncelikle biz neden profesyonel bir fotoğraf makinesi kullandigimizi cozumlemeliyiz yani eğer bir telefonla bile cekilebilecek bir fotoğrafı çekmek için makine taşıyorsak kullanma amacımız yanlış olmuş olacaktır. Bu makineler değiştirilebilen lensler sayesinde amaca uygun fotoğraflar üretir daha kaliteli bir fotoğraf çekip bunu nette paylaşma amacı guduyorsak buda bir nevi yanlış olur çünkü benim görüşüm web fotoları asıl fotoğrafı belli bir orana düşürüp depolayan yerlerdir, burada ki amaç webci için fotoların daha az yer kaplamasini sağlamaktır dolayısıyla da bizim pro makinelerle fotoğraf çekip webde paylasmamizin pek bir anlamı kalmaz. Bu makineler bir fotoğrafı teknik alt yapısıyla beraber oluşumunu dahi kullanıcının kontrolüne veren yapıdadır, telefonlar gibi fotoğrafları birçok dijital işlemden geçirip cafcaflı hale getirmezler çünkü siz neyi cekmisseniz onu size verir. Sizde makinenizi kullandıkça tekniginizi geliştirecek ve kendinize özgü bir fotoğraf çekme seviyesine eriseceksiniz. Fotoğraf çekerken ekipman alma fotoğrafçılar içinde çok şık görülen bir yanlış yoldur, genelde pro fotograf makinesi alıp birşeyler öğrenmeye çalışanlar bu yanlışa çok düşerler, çevrede genelde size bu konuda yanlış yönlendirme yapabilir. Eline makine alan herkes hemen hemen profesyonel fotoğrafçiliga soyunur bunlar da çok yapılan yanlislardir önceliğimiz makineyi tanımak fotoğrafın oluşma mantığını kavramak ve çok çok fotoğraf çekmektir.
 19. 1 puan

  © @ÇağatayOlgun

 20. 1 puan
  Merhaba; Hepsi kullanıcı için neyin önemli olduğuna bağlı aslında… D810, 36 megapiksel çözünürlüğe ihtiyaç duyan fotografçılar için ÖZEL AMAÇLI bir kamera.. Temel ISO'daki (100'den 64'e düşürüldü) görüntü kalitesi , piksel netliği için AA filtresini çıkarılması ,dinamik aralık, saf görüntü kalitesi açısından en iyi DSLR kategorisine girer. Hele benim gibi düzenli tripod kullanıyorsanız, ilgi alanınız veya işiniz doğa, mimari veya stüdyo fotoğrafçılığı ise daha öne çıkar. Eğer yukarıda yazdıklarım sizin için olmazsa olmaz değil ise kesinlikle tercihim D750 olurdu. Ben D4 kullanıyorum. Ölçü olması açısından; D750 iso performansı açısından D4 ayarında ,hatta önündedir.. Az ışıklı ortamlarda 51 noktalı AF sistemi gün ışığı gibi odaklamaya devam ederek (D4s performansı gibi ) bu tür ışık koşullarında en iyi performansı sunan herhangi bir üretici tarafından şimdiye kadar üretilmiş bir iki gövdeden biridir.(bana göre D810 dan bir tık yukarıda) Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından ; bahse konu iki gövde tarafından çekilen fotoğraflarda 2 metreye kadar olan baskılarda bile farkı anlamak epey bir teknik bilgi gerektirir. Bir amatör kullanıcı kaç kere 2 metre baskıya ihtiyaç duyar diye düşünürsek..? D750 ve hele D810 gibi orta formata kafa tutan bir gövde için olmazsa olmaz kaliteli lenslerin kullanılmasıdır. (Bütçe müsait ise f/2.8 ve aşağısı) Düşünün çok hızlı ve güçlü bir arabanız var ama aktarım sisteminin yeterli olmaması gibi.. Aradaki fiyat farkı ; iki ayrı amaç için üretilmiş gövde ve sizin beklentileriniz açısından değerlendirmelidir. Selamlar.
 21. 1 puan
 22. 1 puan
  Ben RAW çekip ; -1 , 0 , +1 EV verip export ediyor ve sonra HDR yapıyorum. Bence daha pratik. Tek karede iş bitiyor.
 23. 0 puan
  Eğer Fx makina kullanıyor olsaydınız tereddütsüz Sigmayı önerirdim. Şu anda kullanmakta olduğum f/p oranı mükemmel bir objektif. Diğer yandan 105 mm. vb aynı zamanda portre objektifleridir. Ne var ki sizin dx makinanızda portre için biraz (çok değil) uzun kalır. Kullanılamaz değil. Yine de, portre düşünüldüğünde, 80-90 mm. ler daha uygun gibi duruyor. Örneğin; Tamrom 90 mm. Her ikisinin de en yakın çekim mesafesi (1/1 büyütmede) aşağı yukarı aynı. 30-31 cm. kadar.
 24. 0 puan
  Kulanım kılavuzu sayfa 135 te anlatılan davranışlar için dahili flash ayarlarını kontrol edin. Aklımda yanlış kalmadıysa D3100 de dahili flaşı açmak için düğme yoktu.
Bu afiş şu şekilde ayarlanmıştır: İstanbul/GMT+03:00
×
×
 • Yeni Oluştur...