İçeriğe git

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

16-06-2020 zamanından beri en yüksek saygınlığı olan içeriği gösteriliyor alan : Her alanda

  1. 2 puan
    Merhaba, Öncelikle hoş geldiniz. Biraz ayrıntı gerektiren bir konudan başlamışsınız ama önemli olan başlamak. Bir süredir ben de yıldız fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum ancak çevremde ışık kirliliği olmayan mekan bulmak zor o nedenle konuyla ilgili bol bol video izlemekle yetiniyorum. Sorularınıza gelince; ISO başarımı iyi olan bir gövde tercih nedeni. D750'nin bu konuda iyi olduğunu okudum. Sensör boyutu pozlama sürenizi etkileyecek bir faktör. FF gövdeler&lensler için 500 kuralı DX makineler&lenslerde 300 olarak hesaplanıyor. Yani FF'de 20mm ile çekeceğiniz yıldız fotoğrafı 500/20=25 sn/max pozlanmalı ki yıldız izi minimum olsun. DX gövdelerde ise aynı ayar 300/20=15sn/max olacaktır. F değeri en açık değerde olmalı (1.4/1.8/2.8 gibi). ISO değerini de yüksek olarak ayarlamamız (3200/6400) gerekir ki bu da aşırı kumlanma yapacaktır. Tabi bununda çözümü, kumlanma çok rahatsız ediyorsa, düzenleme aşamasında Sequator gibi ücretsiz bir program kullanmak. Program, sabit olarak kısa aralıklar ile çektiğiniz 6-7+ fotoğrafı birleştirerek hem yıldız izini minimuma indiriyor hem de kumlanmayı azaltıyor. Ayrıntıları youtube da bulabilirsiniz. Sonuçta gerekli olanlar; İyi bir tripod DX/FX gövde ve aynı kırpma faktöründe olan geniş açı f/1.8-2.8 bir lens Kablolu ya da kablosuz kumanda / geciktirme ayarı da iş görür. Gövdenizin ayarları el verdiğince sarsıntıyı önleyecek her türlü ayar. Örneğin MUP, ayna kalkık modu (LCD ekran kullanıyorsanız ki bence yararlı buna gerek yok), enstantane gecikme modu vb. LCD ekran netleme için çok yararlı. Photopills programı samanyolunu belirlemede çok yararlı ayrıca yukarıda belirttiğim enstantane ayarlarını ve bunun gibi bir çok ayarı da veriyor. Paralı uygulama ancak bence çok yararlı. Bence yatırım yapmadan önce bol bol deneme yapın. Bu denemelerde DX gövdeniz için çarpanı max. 20mm denk gelecek hızlı bir lens (f/1.8-2.8) edinebilirsiniz. D750 için Nikon 20mm f/1.8 iyi bir seçim olur (ya da 16-35 / 14-24mm aralığında hızlı bir zoom lens) ama diğer markaları da araştırmakta yarar var. Sonuçta her zaman lense yatırım yapmak daha akıllıca. Ben manzara fotoğrafı da sevdiğim için Tamron 17-35 f/2.8-4 kullanıyorum. Üst düzey bir lens değil ama her iki konuya gidebilecek bir lens için bütçem ona el verdi:) Biraz karışık olduysa kusura bakmayın..aklıma gelenleri hızlıca yazdım ama belirttiğim gibi biraz ayrıntı isteyen bir alan. Kolay gelsin,
  2. 1 puan
    @Mustafa Safa Aktaş bey merhaba, Biliyorsanız tekrar etmiş gibi olacağım; DSLR kameralarımızda iki ayrı netleme sistemi bulunur; 1. Faz algılamalı AF 2. Kontrast algılamalı AF Faz Algılama AF sistemi için ayna kalkık olmamalıdır, yani vizör modu, Bu durumda kamerada ayrıca bulunan AF sensörleri kullanılır (görüntü sensörü değil) Kontrast algılama AF canlı önizleme (Live view) modunda görüntü sensöründen yararlanır. Ve adı üzerinde, netleme noktasında kontrast arar. Kameranız Vizör modunda doğru netleme yapıyor ama canlı önizleme modunda yapmıyorsa çok düz bir yüzeye veya tek renkli bir yüzeye netlemeye çalışıyor olabilirsiniz. Bunları zaten denediyseniz ve problem hala devam ediyorsa, aynı test önce 70mm'de sonra 150mm ve ardından 300mm'de dener misiniz? Bir de deneme yaptığınız netleme mesafesi nedir, 2 mertreden uzakları netlemeyi denediniz mi? Probleminiz bunlardan sonra da devam ediyorsa, objektif üzerindeki manuel netleme anahtarını birkaç kez konum değiştirip dener misiniz? Yani manuel moda alın ve tekrar AF moduna alın gibi. Hala devam ediyorsa, kameranızı kapatın, objektifi çıkarın, kameranızın pilini. de çıkarın ve 15 dk kadar bekleyin. Sonra hepsini tekrar takıp deneyin. Saygılar.
  3. 1 puan
    Merhaba, samanyolu fotoğrafçılığı çok özel bir konudur. Öncelikle her zaman çekemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Bunun için ay ve yıldız takvimleri vardır. Çekime başlamadan önce: 1. Konumunuza ait samanyolu takvimini incelemeniz gerekiyor (Ne zaman ve nereden görünecek gibi, bunun için hazır uygulamalarda mevcut), 2. Ay doğmamış olmalı veya ışığı en az konumda olmalı, 3. Şehirden veya aydınlık alandan uzak olmanız gerekir (ISO yu arttıracağınız için ışık hassasiyeti artacak). 4. Fabrika alanlarından uzak durmak gerekir(Havanın temiz ve yıldızların görünür olması gerekiyor). Sorulara gelirsek: 1. En uygun body d8xx serisidir. 2. Işık hassasiyeti açısından full frame makina ile (D750 gibi) daha verimli çalışabilirsiniz. Ama bu d5000 ile çekemeyeceğiniz anlamına gelmez. 3. Üst kalitede lens aldığınız müddetçe hepsi de iyidir. Örneğin sigma lensler genelde tercih edilmez ama sigma art serisi herkes tarafından sevilir ve gayet kalitelidir. Ben genelde Nikon tercih ederim. Örnek Fotoğraf: D850 ve Nikon 50mm f1.4/G ile çekildi. (ISO:2500 - f/2.5 - 5sn)
Bu afiş şu şekilde ayarlanmıştır: İstanbul/GMT+03:00
×
×
  • Yeni Oluştur...