İçeriğe git

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

10-11-2018 zamanından beri en yüksek saygınlığı olan içeriği gösteriliyor alan : Her alanda

 1. 2 puan
  Levent bey, AE-L/AF-L tuşunun anlamı şudur - AE-L : Pozlamayı Kilitler - AF-L : Netlemeyi Kilitler Siz bu butonu aşağıdaki gibi çeşitli varyasyonlarda ayarlayabilirsiniz, AE/AF kilidi Yalnızca AE kilidi AE kilidi (Tut) Yalnızca AF kilidi AF-ON Bu tuşun varsayılan değeri AE/AF kilididir. Peki bunlar ne işe yarar? Açık havada bir portre fotoğrafı çekeceksiniz diyelim. "A" Diyafram öncelikli çekim modunda, AF-S ve Tek Nokta AF kullandığınızı ve AF noktasının tam merkezde olduğunu varsayalım. Modelinize yaklaştınız, ortadaki netleme noktasını modelinizin tam gözüne denk getirip deklanşöre yarım basıp netlediniz, eliniz deklanşöre yarım basılıyken modelinizi altın orana yerleştirmek için mesela modeliniz biraz solda kalacak şekilde hafifçe dönüp kadrajınızı yeniden ayarladınız ve deklanşöre tam bastınız. İlk işlemde, modelinizin gözüne netlemiştiniz, deklanşöre yarım basmayı sürdürdüğünüz için netleme gözde kilitli kaldı, ama kadrajınızı yeniden ayarladığınızda ortadaki netleme noktasının yeri değişti, artık modelin gözünü değil, karşıdaki denizi gösteriyor diyelim. Siz deklanşöre tam bastığınızda modelinizin gözü net çıkacaktır, ama pozlamayı denizden aldığı için arka taraf doğru pozlanmış ama modeliniz karanlık çıkacaktır. Bunun önüne geçmek yani pozlamayı modelinizin yüzünden almak isterseniz, ilk işlemde, ortadaki netleme noktası ile modelinizin gözünü netlediğinizde "AE-L/AF-L" butonuna basarsınız, bu işlem siz hangi yöne dönerseniz dönün pozlamayı burada kilitler, Bu butonun varsayılan değeri "AE/AF kilidi" demiştik. AE/AF kilidi Bu durumda bu butona basarak yalnızca pozlama değil, o noktadaki netleme de kilitlenir. Yani siz bu ayarla, bu butonu kullanarak, ilk işlemdeki, ortadaki netleme noktasını modelinizin gözüne getirdiğinizde netleme yapmak için deklanşöre yarım basmak yerine AE-L/AF-L butonuna basarak da netlemeyi yaparsınız. Aynı anda pozlama da burada kilitlenir. Elinizi bu butona basılı tutmalısınız. Dilediğiniz gibi kadrajınızı ayarlayıp, deklanşöre tam basarak fotoğrafınızı çekersiniz. Yalnızca AE kilidi Adından da anlaşılacağı gibi bu ayar, yalnızca pozlamayı kilitlemek için kullanılabilir olur, netlemeyi kilitlemez. Pozlamanın kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekir. Netlemeyi yine deklanşöre yarım basarak yaparsınız. AE kilidi (Tut) Bu ayar, yine yalnızca pozlamayı kilitler, ancak pozlamayı bir kez basarak kilitlediğinizde, pozlamanın kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekmez. Elinizi butondan çekseniz bile butona tekrar basıncaya kadar pozlama orada kilitli kalır. Yalnızca AF kilidi Yalnızca netlemeyi kilitler, pozlamayı kilitlemez. Netlemenin kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekir. AF-ON Yalnızca netlemeyi kilitler. Deklanşörden netleme yapmayı kaldırır. Yalnızca bu butona basarak netleme yapabilirsiniz. Elinizi butondan kaldırsanız bile netleme kilitli kalır. Yeniden netlemek için butona tekrar basmanız gerekir. Umarım bu bilgiler kafa karışıklığınızı biraz olsun hafifletmiştir. Saygılar.
 2. 2 puan
  Her yıl düzenlenen Nikon Photo Contest 2018-2019 katılıma açıldı. 18 Ekim 2018 - 31 Ocak tarihleri arasında fotoğraflarınızı göndermeniz gerekiyor. http://www.nikon-photocontest.com/en/ Nikon Photo Contest 2018-2019 Kategorilerine Genel Bakış 37. Nikon Photo Contest; Open (Açık), Next Generation (Yeni Nesil) ve Short Film (Kısa Film) olmak üzere üç kategoriden oluşacak.Open (Açık) kategorisinin teması "Change" (Değişim). İşten, yaşam tarzlarına ve iklime belirgin değişimlerin yaşandığı bir zamanda Nikon, fotoğrafçıların dünyayla paylaşmak istedikleri değişimleri ifade eden eserleri bekliyor.25 yaşındaki ve daha genç fotoğrafçılara açık olan Next Generation (Yeni Nesil) kategorisinin teması "Identity" (Kimlik). Nikon, kim olduğunu keşfeden yeni nesle özgü eserlerin gönderilmesini istiyor.Short Film (Kısa Film) kategorisinin teması ise "Hope" (Umut). Nikon, geleceğe ilişkin bir umut ışığı yakan eserleri bekliyor.Uygunluk & Katılımlar Contest; yaş, cinsiyet ya da uyruktan bağımsız olarak tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açıktır. Nikon Photo Contest 2018-2019'un kazananları Ağustos 2019'daki ödül töreninde duyurulacak.
 3. 2 puan
  Diyelim ki gece karanlık bir yerdesiniz. Arkanızda şehir ışıkları var, bulunduğunuz yer karanlık ve siz bir modeli / konuyu çekeceksiniz. Işık yetersiz olduğu için uzun pozlama yapmalısınız ama model o kadar süre kıpırdamadan duramaz. Flaş kullanıp çekseniz, model tamam ama arka plan tamamen karanlık çıkacak şehir ışıkları yok olacak. İşte bu durumda flaşlı uzun pozlama tekniğine başvurursunuz. Kameranızı bir üçayak üzerine yerleştirirsiniz Sonra kameranızı "A" Diyafram öncelikli moda alırsınız sanki şehir ışıklarını çekecek gibi sahneyi "Matris" ölçüm ile ölçersiniz. Diyelim ki f/5.6 diyaframda kameranız 2sn enstantane verdi, bunu not edersiniz. Sonra kameranızı "M"anuel moda alırsınız ve diyaframı f/5.6, enstantaneyi 2sn ayarlarsınız. Flaşınızı açarsınız, Kameranızda Flaş modları kısmından "Rear" Arka Perde Senk moduna ayarlarsınız. Modeli yardımcı bir ışık ile ışıklandırıp ya Otomatik AF ile yada manuel olarak netlersiniz, Deklanşöre basarsınız. Kameranız pozlamayı başlatacak, 2sn pozlayacak, 2 saniyenin bitiminde flaş çakacak ve pozlamayı sonlandıracaktır. Bu sayede, modeliniz aydınlanmış ve şehir ışıkları da pozlanmış olacaktır. Hepsi bu Saygılar.
 4. 1 puan
 5. 1 puan
  Hafta sonu hava şartları nedeniyle fotoğraf çekimlerini tamamlayamadım. Güneşli bir havada dış çekim örnekleri yapmam gerekiyor. Yazı hazır, fotoğrafları eksik. Saygılar.
 6. 1 puan
 7. 1 puan
  • Dereceli Mod
  • 3 dakika
  • 5 Soru
  • 6 ögrenci
  Temel fotoğrafçılık üzerine alıştırma soruları karışık şekilde..
 8. 1 puan
  Dünyanın en hızlı kamerası, inanılmaz hızı sayesinde adeta zamanı donduruyor... Araştırmacılar, sanyiede 10 trilyon kare yakalayabilen bir kamera geliştirdiler. Dünyanın en hızlısı olan bu kamera, zamanı ve hatta ışığı gerçek anlamda dondurup, çok ağır çekimde görmenizi sağlıyor. Kanada merkezli INRS'den (Institut national de la recherche scientifique) profesör Jinyang Liang, iş arkadaşlarıyla birlikte T-CUP adlı kamerayı geliştirdiler. Bu kamera, 10^13 yani saniyedde 10 trilyon kare yakalayabiliyor. Profesör Lihong Wang, takımının çalışmasını şöyle anlatıyor: "Sadece bir femtosaniye kamera kullandığımızda, görüntü kalitesinin sınırlı olacağını biliyorduk. Bunu geliştirmek için, statik bir görüntü elde eden bir kamera daha ekledik. Femtosaniye çizgi kamera ile elde edilen görüntü ile birleştiğinde, saniyede on trilyon kare kaydederken yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için Radon dönüşüm denilen şeyi kullanabiliriz." Gerçek zamanlı görüntüleme hızında dünya rekorunu kıran T-CUP, biyomedikal, malzeme bilimi alanında ve yeni nesil mikroskoplar üretmekte kullanılabilecek. Kamera, ışık ve madde arasındaki etkileşimleri benzersiz bir zamansal çözünürlükte analiz etmeyi mümkün kılan temel bir değişimi temsil ediyor. Bunun gibi hızlar, ışık ve madde arasındaki etkileşimlerin henüz tespit edilemeyen sırlarına dair yeni bilgiler sunacak.
 9. 1 puan
  Sayın Forum üyeleri, arkadaşlar, Ben de bu D3S konusunda, bu aradaki 3 yıl boşluktan sonra birşeyler söyleyeyim. 2013 baharından itibaren D600 makinam var, daha önce de D80'im vardı. D600'de birkaç objektif değiştirdikten sonra, Nikkor 24-85 VR ve Nikkor 70-300 VR G'ye gelmiştim en son. Daha ışıklı diye 24-70 VR f: 2,8 ve 70-200 VR f: 2,8'e geçsem diye düşünüyordum. Daha az ışıkta, daha iyi netice alırım diye, daha önce de zaten 10,5mp'lik D80 de kullandığım için, D3S'e bi niyetlendim. En nihayet biraz yüksek shutter'da da olsa aldım... Bir baktım, niyetlendiğim o bir sınıf üstün f: 2,8 objektiflere ihtiyacım kalmadı (evet, daha keskinler, ama çok da fazla değil). Ayrıca D600'de makinayı DX modda kullanıp, x1,4 convertor'ü de takıp, 70-300 VR Nikkor'da 630mm'e ulaştığımda, tercihan tripod gerekiyordu. Yoksa, ISO'yu yüksek tutup, noise'la karşılaşmak ve boğuşmak gerekiyordu. D3S'de ise 10.000'in üzerinde bile noise problemi yok. Bizim Genel Müdürlüğün (Cumhurbaşkanlığı-Strateji ve Bütçe Başkanlığı - İSEDAK ve Uluslararası Kalkınma İşbirliği G.M.) bütün küçük uluslararası toplantılarında (yılda 15 tane, Ankara'da) asgari 40 kişilik aile fotolarını LC'da flaşsız asgari 30-40 kare çekiyorum, aradan kimsenin ağzını burnunu yamultmadığı, gözünü kapatmadığı, yanına dönmediği bir kaç kare buluyorum, Başkanlığın sitesinde yayınlıyorlar. Tabii genel salon ve konuşmacı kareleri de cabası, flaşsız ve konuşmacılar mecburi olarak 15m mesafeden. Şimdi 26-29 Kasım 2018 tarihlerinde İstanbul'da yapılacak ve 1984'den beri Cumhurbaşkanlarımızın başkanlık ettiği, 34. (büyük) İSEDAK toplantısının, Cumhurbaşkanımızın resepsiyonundaki o yüz küsur kişilik aile fotosunu da, asgari 50 basın mensubu ile birlikte çekeceğim aynı şekilde, kısmetse. Yanlış anlamayın, profesyonel değilim, amatörüm. Ama Dairemin bu işlerini de asıl görevlerime ilaveten yapıp, bunlar da resmi sitelerde yayınlanıp, delegasyon başkanlarına da gönderilince, aldığım maaşın çerçevesine bu iş de girdiğinden "kısmi ve baaazen" profesyonel oluyoruz işte :=))). D600'den her bakımdan üstün mü?.... Haaaayır... Sadece sınıfı farklı... Bi kere D600, 50 ISO'ya düşebiliyor, iki misli de pixel'i olduğu için, tabii ki daha iyi detay verebiliyor. İki-üçbin ISO'ya kadar renk doygunluğu daha iyi vs... Ama bu aralarda, elimde hep D3S var işte... Selamlar.
 10. 1 puan
  Bu tür yazılımlar makinayı garanti kapsamı dışına çıkarır. Sağlayacağı faydaya değer mi değmez mi, ne kadar stabil bir yazılımdır, başka sıkıntı çıkarır mı? Dikkatli olmak lazım. Şahsen ben pek düşünmüyorum makinamın orijinal yazılımına müdahale etmeyi.
 11. 1 puan
  Linkteki kart micro SD. Fotoğraf makinalarında pek tavsiye etmem. Bunun yerine Sandisk Extreme Pro tavsiye ederim. Fiyatı 250-300 civarında.
 12. 1 puan
  https://www.hepsiburada.com/kingston-canvas-react-64gb-micro-sd-class-10-uhs-1-u3-hafiza-karti-sdr-64gb-p-HBV00000BYKZX
 13. 1 puan
  180 TL'ye 64 GB SD kart almıştım, en büyük dosya boyutunda 1200 raw çekebiliyorum.
 14. 1 puan
  Duymus muydunuz? Ister inanin ister inanmayin! Bir kez kullanip, fotografciya goturup baski aliyorsunuz. Bizde yok, Amerika da cok.:-))) Fiyatlari 10-20 dolar arasi. https://www.ecamerafilms.com/category-s/994.htm https://photography.thefuntimesguide...sposabledigit/ (Artilari ve eksileri icin)
 15. 1 puan
  ÇARPAN FAKTÖRÜ HER ŞEYİ ÇÖZER Mİ? Full frame sensörlü makinalarla crop sensörlü makinaların arasındaki fark tartışıldığında, bazan yanıltıcı ifadeler yer alıyor. “Değişen bir şey yok, full frame sensörlü makinada 75mm lens kullanıyorlarsa, crop sensörlü makinada 50mm kullanacaksın, aynı şey” dendiğinde, gerçekten aynı şey mi oluyor? 75mm yerine 50mm, 50mm yerine 35mm, 35mm yerine 20mm, 20mm yerine 12mm kullanmak aynı şey midir? Full frame sensörlü makine ya da crop sensörlü makine kullandığımızda neler değişmiyor, neler değişiyor? NE DEĞİŞMİYOR? Öncelikle, objektifin odak uzaklığı (focal length) kesinlikle değişmiyor. Nedir odak uzaklığı? Objektife dışarıdan gelip belirli bir merkezde toplanan ışığın, bu toplanma noktasıyla algılayıcı düzlem yani sensör arasındaki mesafedir. Bu mesafeyi, objektifin arkasında duran sensör büyüklüğü hiçbir şekilde etkilemez. Objektifin arkasında ister büyük sensör, isterse küçük sensör olsun, odak uzaklığı aynı kalır. Aynı uzaklıktan aynı lensle çekim yaptığımızda; full frame sensörlü makine ile kırmızı çerçeve içinde kalan alanı alırken, crop sensörlü bir makine ile de mavi çerçeve içine giren alanı alabiliyoruz. İki makine ile çektiğimiz görüntüleri yan yana koyarsak, croplu makine ile çektiğimiz fotoğrafta görüntü yakınlaşmış hissi verir. Ama öyle değil. Görüntü yakınlaşmış değil, sadece kırpılmıştır. Yani, full frame sensörlü makine ile çektiğiniz fotoğrafı çarpan oranında kendiniz kırparsanız, croplu makine ile çekeceğiniz fotoğrafınızın, aşağıda açıklayacağım bazı küçük farklar hariç, aynısını elde edersiniz. NELER DEĞİŞİYOR? Değişen en önemli şey Görüş Alanı. Grafiklerden de görüldüğü gibi, aynı mesafeden yaptığımız çekimlerde, full frame sensörlü makine ile çektiğimiz fotoğraflar daha fazla alanı kapsarken, crop sensörlü makine ile çektiğimiz fotoğraflarda sensöre çarpan faktörü kadar daha az alan düşmektedir. Değişen bir başka şey, Alan Derinliği. 50mm bir lensi, fotoğraf konusuna aynı uzaklıkta durarak, önce full frame sensörlü makinaya sonra da crop sensörlü makinaya taktığımızda; full frame sensörlü makine daha geniş bir görüş açısına sahip olurken, crop sensörlü makine daha dar bir görüş açısına sahip olur. Bu aynı zamanda; crop sensörlü makinada alan derinliğinin daha sığ, full frame sensörlü makinada ise daha derin olacağı anlamına gelir. 50mm lensi 6D’ye taktığımızda, diyafram f/2.8 iken, 3 metre uzaktaki konunun alan derinliği 59 cm iken, aynı lensi 80D’ye taktığımızda, diyafram f/2.8 iken, 3 metre uzaktaki konunun alan derinliği 36 cm olacaktır. Alan derinliğini tablo üzerinde incelersek daha yararlı olabilir. Tabloya bakarsak; 1- Her iki makinede aynı lensi aynı ayarlarda kullandığımızda, croplu makinenin alan derinliği daha az, FF makinenin alan derinliği daha fazladır. Croplu makinede elde edeceğimiz görüntünün daha küçük olacağını unutmuyoruz. Alan derinliğini eşitlemek istersek, FF makinenin diyaframını çarpan değeri kadar açmak gerekmektedir. 2- Konuya aynı uzaklıktayken aynı görüş alanını elde etmek istersek, croplu makinede 50mm takılıyken FF makinemize 75mm lens takmamız gerekir. Bu durumda, ayarlarımız aynı kaldığında FF makinemizdeki alan derinliği daha az olacaktır. Aynı alan derinliğini elde etmek için croplu makinemizin diyaframını çarpan faktörü kadar açmamız gerekmektedir. 3- Her iki makinede aynı lens takılıyken, aynı görüş alanını elde etmek için croplu makine ile geri gittiğimizde; croplu makinede alan derinliği daha fazla, FF makinede alan derinliği daha azdır. Alan derinliğini eşitlemek için croplu makinenin diyaframını çarpan faktörü kadar açmak gerekmektedir. Alan derinliği özeti: Aynı mesafeden yaptığımız çekimlerde, croplu makine ile çarpan faktörü kadar daha küçük görüntü ve daha sığ alan derinliği elde ediyoruz. FF makinemizle aynı mesafeden aynı alan derinliği elde etmek için diyaframı çarpan faktörü kadar açmak gerekiyor. Aynı mesafeden aynı görüş alanını kapsayacak şekilde çekim yapmak için FF makinemize çarpan faktörü kadar daha uzun odak uzaklıklı lens taktığımızda; FF makinemizin alan derinliği daha sığ, croplu makinenin alan derinliği daha derin oluyor. Aynı alan derinliğini sağlamak için croplu makinenin diyaframını çarpan faktörü kadar açmak gerekiyor. Aynı mesafeden aynı görüş alanını kapsayacak şekilde çekim yapmak için croplu makinemizle geri gittiğimizde; croplu makinede alan derinliği daha fazla, FF makinede daha azdır. Alan derinliğini eşitlemek için croplu makinenin diyaframını çarpan faktörü kadar açmak gerekmektedir. Bu arada, aynı görüş alanını elde etmek için croplu makine ile geri gittiğimizde perspektifimiz de değişecektir. Özetin özeti: Alan derinliği söz konusu olduğunda, aynı çerçeveyi elde etmek için FF makine bize daha fazla imkan sağlıyor. Croplu makineye kıyasla, diyaframı daha fazla açmak zorunda kalmıyoruz. Kısacası; aynı lens, full frame sensörlü makinada ve crop sensörlü makinada kullanıldığında, elde edilen sadece farklı büyüklükte görüntü değildir. Alan derinliği değişmekte, konudan uzaklaşırsak perspektif de değişmektedir. Full frame sensörün, büyüklüğünden dolayı, düşük ışıkta çekim rahatlığı, daha az kumlanma, daha geniş dinamik aralık gibi avantajları da unutulmamalıdır. Peki ne olacak? Herkes FF makine mi alsın? Konu maddiyata dayanıyor elbet. Gücünüz yoksa, gücünüzün yettiği ile idare edeceksiniz. Dünyanın sonu da değil. Croplu makinelerle de harika fotoğraflar çekiliyor. Ama, çarpan faktörünün croplu makine ile FF makineyi eşitlediği yanlışına bir son verelim önce. 50mm lens 50mm’dir, croplu makineye takınca 75mm olmuyor. Lensin odak uzunluğunun sensör büyüklüğü ile hiçbir ilgisi yok. Maddi imkanınız varsa, perspektif önemliyse, bence evet mutlaka FF makine alın! Örneğin bina fotoğraflarını 18mm lens ve FF makine ile çekmekle, 12mm lens ve croplu makine ile çekmek çok farklı. Croplu makine ile FF makine arasında tereddütü olanlara yararlı olduğunu umarım. İşin kolayına kaçıp, "Bir hatam varsa ustalar düzeltsin!" diyorum. :-) Yararlanılabilecek kaynaklar: https://neilvn.com/tangents/full-frame-vs-crop-sensor-cameras-comparison-depth-of-field/ https://www.diyphotography.net/crop-vs-full-frame-sensor-different-cameras-perform-lens/ https://www.scantips.com/lights/cropfactor.html https://www.eos-magazine.com/articles/eospedia/crop-factor.html https://www.bhphotovideo.com/explora/photography/tips-and-solutions/understanding-crop-factor https://www.quora.com/How-does-focal-length-change-on-a-full-frame-and-APS-C-camera
Bu afiş şu şekilde ayarlanmıştır: İstanbul/GMT+03:00
×