İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Son hafta
 2. Levent savaseri

  AEL ve AFL kullanımı

  Cok tesekkur ederim@Sebahattin Demir bey. Yalın ve ogretici bu anlatiminizla gercekten kafamda bu konu hakkinda biraz daha net fikirlere sahip olmama vesile oldunuz..Simdi bu ogretilerinizi pratikte deneyip tecrube edinme vaktidir..tesekkur ederim yardimlariniz icin. SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 3. Sebahattin Demir

  AEL ve AFL kullanımı

  Levent bey, AE-L/AF-L tuşunun anlamı şudur - AE-L : Pozlamayı Kilitler - AF-L : Netlemeyi Kilitler Siz bu butonu aşağıdaki gibi çeşitli varyasyonlarda ayarlayabilirsiniz, AE/AF kilidi Yalnızca AE kilidi AE kilidi (Tut) Yalnızca AF kilidi AF-ON Bu tuşun varsayılan değeri AE/AF kilididir. Peki bunlar ne işe yarar? Açık havada bir portre fotoğrafı çekeceksiniz diyelim. "A" Diyafram öncelikli çekim modunda, AF-S ve Tek Nokta AF kullandığınızı ve AF noktasının tam merkezde olduğunu varsayalım. Modelinize yaklaştınız, ortadaki netleme noktasını modelinizin tam gözüne denk getirip deklanşöre yarım basıp netlediniz, eliniz deklanşöre yarım basılıyken modelinizi altın orana yerleştirmek için mesela modeliniz biraz solda kalacak şekilde hafifçe dönüp kadrajınızı yeniden ayarladınız ve deklanşöre tam bastınız. İlk işlemde, modelinizin gözüne netlemiştiniz, deklanşöre yarım basmayı sürdürdüğünüz için netleme gözde kilitli kaldı, ama kadrajınızı yeniden ayarladığınızda ortadaki netleme noktasının yeri değişti, artık modelin gözünü değil, karşıdaki denizi gösteriyor diyelim. Siz deklanşöre tam bastığınızda modelinizin gözü net çıkacaktır, ama pozlamayı denizden aldığı için arka taraf doğru pozlanmış ama modeliniz karanlık çıkacaktır. Bunun önüne geçmek yani pozlamayı modelinizin yüzünden almak isterseniz, ilk işlemde, ortadaki netleme noktası ile modelinizin gözünü netlediğinizde "AE-L/AF-L" butonuna basarsınız, bu işlem siz hangi yöne dönerseniz dönün pozlamayı burada kilitler, Bu butonun varsayılan değeri "AE/AF kilidi" demiştik. AE/AF kilidi Bu durumda bu butona basarak yalnızca pozlama değil, o noktadaki netleme de kilitlenir. Yani siz bu ayarla, bu butonu kullanarak, ilk işlemdeki, ortadaki netleme noktasını modelinizin gözüne getirdiğinizde netleme yapmak için deklanşöre yarım basmak yerine AE-L/AF-L butonuna basarak da netlemeyi yaparsınız. Aynı anda pozlama da burada kilitlenir. Elinizi bu butona basılı tutmalısınız. Dilediğiniz gibi kadrajınızı ayarlayıp, deklanşöre tam basarak fotoğrafınızı çekersiniz. Yalnızca AE kilidi Adından da anlaşılacağı gibi bu ayar, yalnızca pozlamayı kilitlemek için kullanılabilir olur, netlemeyi kilitlemez. Pozlamanın kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekir. Netlemeyi yine deklanşöre yarım basarak yaparsınız. AE kilidi (Tut) Bu ayar, yine yalnızca pozlamayı kilitler, ancak pozlamayı bir kez basarak kilitlediğinizde, pozlamanın kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekmez. Elinizi butondan çekseniz bile butona tekrar basıncaya kadar pozlama orada kilitli kalır. Yalnızca AF kilidi Yalnızca netlemeyi kilitler, pozlamayı kilitlemez. Netlemenin kilitli kalması için butona basılı tutmanız gerekir. AF-ON Yalnızca netlemeyi kilitler. Deklanşörden netleme yapmayı kaldırır. Yalnızca bu butona basarak netleme yapabilirsiniz. Elinizi butondan kaldırsanız bile netleme kilitli kalır. Yeniden netlemek için butona tekrar basmanız gerekir. Umarım bu bilgiler kafa karışıklığınızı biraz olsun hafifletmiştir. Saygılar.
 4. Levent savaseri

  AEL ve AFL kullanımı

  Merhaba. d5300 govdem ile başladığım fotografcılık öğrenme serüvenimde bu forumdan sayenizde her zaman cok şey öğrendim ve kendi çapımda kendimi geliştirdim. Kafama takılan ve internetde dahi arastırmama rağmen net acıklayıcı bilgiler bulamadığım bir konu hakkında bilgilerinize basvurmak istedim.. AEL ve AFL tuslarının manalarını biliyorum fakat ikisi arasında günlük cekim sırasında hangisi kullanılmalı tam olarak öğrenemedim..Genelde bilgiler ael şu manaya afl su manaya gelir gibi kısa ve şöyle bir durumda mesela şunu kullanmanız faydalı olur gibi örnek verilmeyen acıklamalar.Bu da ben gibi öğrenme aşamasındaki insanların kafasını daha da cok karıştırıyor.Kısaca ael ve afl hangi ortamlarda kullanılabilir birer örnek ile yol gösterirseniz cok sevinirim.Ve sanırım benim gibi birsürü öğrenme aşamasındaki kişide net olarak faydalanabilir. mesela bir makalede arka fonda patlayan ışık varsa afl ile pozlayıp cekebilirsiniz diyor ama arka plandaki parlak alanımı pozlayıp sonra yeniden kadrajlama ile tekrar objemize odaklanıp cekeceğiz .yoksa tam tersimi olacak...Ayrıca mesela ben mantıken bu durumda ael kullanmam lazım derken afl kullanılmalı diye okuyunca ikilemde kaldım...afl bu işe yarıyorsa ael tam olarak hangi durumda ne işe yarıyor yeni öğrenenler için bayagı kafa karıstırıcı oluyor..Vaktiniz varsa ve iki tusu da hangi durumlarda kullanmalı örnekleyebilirseniz cok sevinirim..
 5. Kemal Öztürk Turkoy

  Nikon D6 - Yeni model için hazırlıklar

  Tüm bilgilerin kesin olmaması kaydıyla Nikon'un profesyonel serisinin yeni üyesi olacak olan D6 Modelini önümüzdeki şubay ayında test kullanımına çıkaracagı ve geridönüş toplayacagı bilgisi sızdırıldı. Önceki bilgilerden bildiğimiz nikon D6 'nın 2019 yılında 2. çeyreğinde duyurulacagı olmasıdır. Önümüzdeki CES fuarında bu modelle ilgili duyurularında yapılacağını düşünüyorum. ve 1 ay içinde daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız. Daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın.
 6. Daha eskiler
 7. Yasin ÖN

  Önerilen Nikon D810 Ayarları

  Sebahattin Bey, Ben de raw çekiyorum. Çekim sonrası da aşırı bir raw işleme yapmıyorum. Ama bende işlenmemiş görüntü gerçekten çok farkediyor. Fırsat bulduğumda açık ve kapalı halde fotoğraf çekip size göndereceğim. Sanırım ben çekimi etkliyecek yanlış bişeyler daha yapıyorum. Cevabınız için teşekkürler.
 8. Sebahattin Demir

  Önerilen Nikon D810 Ayarları

  Yasin bey merhaba, Aktif D-Lighting özelliği, dinamik aralığın çok olduğu sahnelerde ve eğer JPEG çekiyorsanız işinize yarayan bir özelliktir. Ben hep RAW çektiğim için ve yazılarımı da buna göre yazdığımı belirttiğim için bu özellik bende "Kapalı" durumdadır. Çünkü Aktif D-Lighting özelliğinin RAW fotoğrafa bir etkisi olmaz. Eğer dinamik aralığı yüksek bir manzara çekeceksem, ya filtrelerimi kullanıyorum ya da HDR yani basamaklamalı çekim yapıp sonra bunları Photoshop'ta birleştiriyorum. Bunların ikisini de yapamıyorsam, Matris pozlama ölçüm modu ile çekip, gölgeleri ve parlak alanları Photoshop'ta ayarlıyorum. Ama bunu yaparken mutlaka histogramı kontrol ediyorum; en sağa ve en sola yapışmış çok alan olmamalı. Siz JPEG çekiyorsanız bu özelliği "Normal" olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece çekim sonrası işleme adımlarında fazla iş kalmaz size. Saygılar.
 9. Yasin ÖN

  Önerilen Nikon D810 Ayarları

  @Sebahattin Demir Hocam merhaba, Aktif olarak yazılarınızı takip ediyorum. Tecrübelerinizi paylaşıp bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ederim. Benim de D610 cihazım var. Yaklaşık 1 yıldır vakit buldukça kullanıcı kitapçığını kurcalayarak ve amatör çekimler yaparak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Genellikle manzara ve doğa fotoğrafları çekimleri yapıyorum. Siz D-Lihgting modunu kapalı ayarlamışsınız. Ben manzara çekimlerimde bu modu kapattığım zaman gökyüzü patlamalarını çok yaşıyorum. Bu yüzden de devamlı D-Lighting modunu çekimlerimde otomatik moda alıyorum. Sizin de ayarlarında kapalı olarak görünce kafamda "acaba yanlış mı yapıyorum?" sorusu oluştu. D-Lighting modunu kapalı tutmanızın sebebi nedir? Bu modu açık tutarsam çekim kalitemde ekstra bir düşüş olur mu? Ya da D-Lighting modunu kapalı tutarak gökyüzü patlamalarını nasıl engellerim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
 10. HasanYavuz

  Salyangoz

  Ellerine sağlık hocam, başarılı olmuş
 11. Sebahattin Demir

  Gece cekimi

  Hafta sonu hava şartları nedeniyle fotoğraf çekimlerini tamamlayamadım. Güneşli bir havada dış çekim örnekleri yapmam gerekiyor. Yazı hazır, fotoğrafları eksik. Saygılar.
 12. AlperErdem

  Gece cekimi

  @Sebahattin Demir Hocam yazınızı bekliyorum.Çok faydalı olacağını umuyorum.
 13. Burak Özpekmezci

  IHLARA VADİSİ

  Version 1.0.0

  3 downloads

  f 6,3 - 1/160 - ISO 200
 14. Bavarian.mw

  2018 yılında d7100 alınır mı ?

  Makinenin sana yatmediğini düşünüyorsan değiştir. Benim de ilk dslr makinem 3100 dü af motoruna ihtiyaç duyduğumu farkettim uygun fiyatlı D7000 buldum aldım. makinemden memnunum uzun yıllar kullanmayı düşünüyorum
 15. AlperErdem

  Nikon D5600 incelemeleri - karşılaştırma

  Hocam siz hangisini tavsiye edersiniz?
 16. Emin İpek

  Temel Fotoğrafçılık Üzerine 4

  • Dereceli Mod
  • 4 dakika
  • 6 Soru
  • 4 ögrenci
  Genel ve temel fotoğrafçılık bilgileri
 17. ONUR KIRAL

  Yemek peşindeki güvercin

 18. Kemal Aslan

  Resim altında karaltı yada gölge

  Cok tesekkur ederim Sebahattin bey. Acikcasi bilmiyordum, birsey daha öğrenmiş oldum. Not: Elimde uc bes tane lens var ve hepsini amaclarina uygun olarak kullanmak istiyorum ama hangi lensi nerede ve ne icin kullanacagimi tam olarak bilmiyorum. Is disinda arta kalan zamanlarımda bu konuyla ilgileniyorum ama acikcasi istediğim anlamda bilgileri bulamadım. Bu forumda bununla ilgili bir kaynak var mi acaba? Hatta bununla ilgili bir başlıkta acmistim burada.
 19. Mehmet A.

  Eminönü.jpg

 20. onurd

  Bu türlü fotoğraf nasıl çekilir?

  Alper bey uzun pozlamada diyafram illa kisilacak diye bir kural yoktur. Ornek vermek gerekirse samanyolu pozlamasi yaptiginizi düşünün diyafram en acik diyafram da kullanilir (f1.2 gibi lensiniz olup da daha kesikin fotoğraf almak icin 1.8veya 2.2 diyaframina alinabilir). Bir diğer ornek ise gece şehir fotografi cektiginizi düşünün sureyi max degerlerde tutmak için diyaframi min degerlerde tutabilirsiniz. Tabi her lensin her diyafram araliginda verdiği sonuclar birbirinden farklidir. Egerki lensinizin odak uzakligi cok yuksek degerlerde olmayip enstantene degerleri ile alternatifiniz varsa genelde diyafram f5.6 -f11 araliginda tutulabilir. Bu çoğu lensin en keskin fotograflar cektigi diyafram araligi olarak kabul edilebilir. Tabi her lensin en keskin diyafram araligi birbirinden farklilik gosterir. En acik diyaframi f5.6 olan lensin en kesin diyaframi 2-3 veya daha da kisik degerler olabilir. Sizde sahip olduğunuz lensin en keskin araliklarini arastirip öğrenebilirsiniz. Bol bol fotograf cektikce zaten değerleri kafanizda belirlemis olup direk isi bitirebilirsiniz. GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 21. Sebahattin Demir

  Gece cekimi

  @AlperErdem bey, Flaş Modlarında "Normal" çalışma modu dışında; Rear yani "Arka perde senk" ve Slow yani "Yavaş Senk" gibi seçenekler de vardır. Rear "Arka perde senk" modunda, flaş açıkken, siz deklanşöre bastığınızda pozlama başlar, pozlama süresi bittiğinde perde kapanmadan önce flaş çakar ve pozlama sona erer. Yani flaş en sonda çakar. Slow "Yavaş senk" modunda ise tam tersi olur, deklanşöre bastığınızda pozlama başlarken flaş çakar. Flaş konusuna gelince, bu başlı başına bir ansiklopedi konusu. Flaşlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi örnek çekimleriyle içeren yazımı bu hafta sonu yayınlayacağım. Aşağıdaki videonun 2inci saniyeden sonrasını izleyin
 22. Recep YAZICI

  Gece cekimi

  Benim bir denemem olmuştu ancak sizin bahsettiğiniz gibi değilde ilk flaş patladı sonrasında çekime devam etmişti makina.
 23. AlperErdem

  Gece cekimi

  Sebahattin hocam çok teşekkür ederim.Motivasyonunuzu takdir ediyorum açıkcası.Bu dediğiniz tekniği bu akşam denemeyi düşünüyorum.Bu arada flash mod'larından "rear "arka perde modu ne işe yarıyor? Makine ne zamandır elimde bu konuyu hiç çözemedim açıkcası.Yani flash modlarını bilmiyorum.Artı flashlı çekim yaparken iso-enstantene-diyafram konusunu hala çözemedim.Enstantenenin flashlı çekimde bir etkisi oldugunu düşünmüyorum yalnızca diyafram etki yapıyor diye biliyorum.Yani denemelerimden bunu anladım.Birde flashlı çekimde iso değerini artırmanın bir anlamı yok değil mi?Biraz aydınlatırmısınız.
 24. AlperErdem

  Diyafram, enstantane bilgileri hakkında

  Dostum ilkönce merhabalar bende açıkcası 3 ay önce başladım.Fotografcılık harika bir dünya ucu bucagı yok.,,Bende çok acemiyim daha .İso-Diyafram,Enstantene konusunda olabildiğince videolar izleyebilirsin.Fotograf ışık ile alakalı oldugu için buna hakim olmanın tek yolu iso-enstantene-diyafram üçüsünü iyi kavramaktır.Benim tavsiyem ilk başta teorik bilgilere hakim olmalısın devamında makinenin M yani manuel moduyla olabildiince çok fotograf çekmendir.Fotograf cektikce kadraj bilginde gelişecektir.İnşallah fotografcılıkta daha iyileriye gideriz.Pes etmemeliyiz Sevgiler
 25. Her yıl düzenlenen Nikon Photo Contest 2018-2019 katılıma açıldı. 18 Ekim 2018 - 31 Ocak tarihleri arasında fotoğraflarınızı göndermeniz gerekiyor. http://www.nikon-photocontest.com/en/ Nikon Photo Contest 2018-2019 Kategorilerine Genel Bakış 37. Nikon Photo Contest; Open (Açık), Next Generation (Yeni Nesil) ve Short Film (Kısa Film) olmak üzere üç kategoriden oluşacak.Open (Açık) kategorisinin teması "Change" (Değişim). İşten, yaşam tarzlarına ve iklime belirgin değişimlerin yaşandığı bir zamanda Nikon, fotoğrafçıların dünyayla paylaşmak istedikleri değişimleri ifade eden eserleri bekliyor.25 yaşındaki ve daha genç fotoğrafçılara açık olan Next Generation (Yeni Nesil) kategorisinin teması "Identity" (Kimlik). Nikon, kim olduğunu keşfeden yeni nesle özgü eserlerin gönderilmesini istiyor.Short Film (Kısa Film) kategorisinin teması ise "Hope" (Umut). Nikon, geleceğe ilişkin bir umut ışığı yakan eserleri bekliyor.Uygunluk & Katılımlar Contest; yaş, cinsiyet ya da uyruktan bağımsız olarak tüm profesyonel ve amatör fotoğrafçılara açıktır. Nikon Photo Contest 2018-2019'un kazananları Ağustos 2019'daki ödül töreninde duyurulacak.
 26. Emin İpek

  20181114-1717-04nikon.jpg

 27. Emin İpek

  20181110-1646-38nikon.jpg

  Salepçioğlu Camii
 1. Daha fazla aktivite göster
×