İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor

 1. Daha eskiler
 2. Merhaba arkadaşlar ben d3200 bir makine kullanmaktayım makinemin telefona otg ile görüntü aktarımı yapıp yapmadığını araştırıyorum helicon remote ile bunu başaramadım bunu gerçekleştiren bir program var mı
 3. Nikon D7500 ile çekilen videolar mı daha kaliteli, "Gopro hero 9" ile yapılan videolar mı daha kaliteli? Yani, "Gopro hero 9" kullanarak Nikon D7500 çektiği kalitede videolar çekmek mümkün mü?
 4. Emin İpek

  Gece Çekimi

  http://www.eminipek.com/foto/temel/baslangic/cekim/cekim.htm sayfasında Temel Çekim Prensipleri üzerine bir yazım var. Belki yararlı olur.
 5. Zülkif Altın

  Capture nx-d veya photoshop

  Merhaba, bu soru kişiden kişiye değişebilir. Hangi programı daha iyi biliyorsanız o daha pratik gelecektir. Her iki program da gayet etkili ve yeterlidir. Ancak ben şu şekilde kullanıyorum: => Eğer toplu fotoğrafı belli ayarlar ile hemen JPG teslim etmem gerekiyorsa NX Studio ile toplu ayar yapıyorum ve çıktı alarak işimi hallediyorum. => Kendi fotoğraflarımı veya toplu gönderdiğim önceki resimler seçildikten sonra önce Lightroom ile düzenleme yaparım ve gerek kalırsa Photosop kullanırım.
 6. Nikoncu olarak fotoğrafların işlenmesinde Capture nx-d mi photoshop mu kullanmak uygun olur? Hangisi daha etkili ve pratik???
 7. myasar

  Gece Çekimi

  Çok geniş kapsamlı bir soru. Ama şunu söyleyebilirim; uzun pozlamanın tüm dezavantajlarına katlanmak ya da (bazı özel durumlarda) bunu avantaja çevirmek gerekir. Aydınlatıcı olmadığını biliyorum ama ancak soruyu özelleştirirseniz yararlı yardım alabilirsiniz.
 8. İç ve dış mekan gece çekiminde flash sız çekim ayarları nasıl olmalı?
 9. harun yalılı

  HDR aktif değil

  Çoklu pozlama açık ken HDR kapalı oluyormuş...Farkettim
 10. Emin İpek

  HDR aktif değil

  Raw modundayken de HDR çalışmayabilir.
 11. Emin İpek

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Gerçek Camera RAW ekranında dosya açma menüsü yok. Photoshop içinden simülasyon şeklinde açılıyor. Sizin de dediğiniz gibi "hemen hemen aynı" ama tamamen aynı değil. Raw dosyası işlemeye benzemiyor hiçbir şekilde. Bu arada herkese Affinity Photo öneriyorum. Photoshop'ta yapabileceklerinizin %99'unu yaparsınız. Lightroom ile Photoshop iç içe gibi çalışıyor. Lisans fiyatı da hem düşük hem ömür boyu. Adobe tekelini de kırmak gerek. Ben bıraktım Photoshop'u.
 12. Zülkif Altın

  HDR aktif değil

  Merhaba, başka bir ayardan veya moddan kaynaklı olabilir. Makinayı farklı modda örneğin P moduna alarak tekrar HDR yi açmayı deneyin.
 13. Merhaba, benim makinaya uygun olmadığı için ben kontrol edemiyorum nasılçalıştığını ama indirme sayfasında Z6 ile uyumlu olduğu yazıyor. bnazim beyin göndermiş olduğu yardım dökümanında nasıl bağlanacağı adım adım gösterilmiş ona göre tekrar deneyebilirsiniz.
 14. HDR uygulamak istediğimde "HDR bu seçenek geçerli ayarlarla veya fotoğraf makinesi mevcut durumdayken kullanılamaz" uyarısı verıyor. Ne yapmalıyım??
 15. https://nikonimglib.com/nx_tether/onlinehelp/tr/01_about_01_20210806191740000406_guid-d4bb0b80-53ec-4e18-a4e7-3b1e2eb53023_0.html Yukarıdaki adreste yazıyor. Desteklenen Fotoğraf Makineleri; NX Tether şu fotoğraf makineleriyle kullanılabilir: Nikon Z objektif yuvalı aynasız fotoğraf makineleri D6 ve D780 dijital SLR fotoğraf makineleri
 16. Merhaba, yeni çıkan "NX Tether" yazılımı galiba aradığınız uygulama gibi görünüyor Nikon'nun kendi sayfasından indirebiliyorsunuz. Daha deneme şansım olmadı ama deneyen varsa veya deneyebilirseniz yorumlarınızı bekliyorum.
 17. Nikon Fotoğraf makinesindeki fotoğrafları kablosuz PC de izlemek mümkün mü? SnapBridge ile cep telefonlarında yapılabiliyor ama PC de de bunu yapabilmenin bir yolu olmalı...
 18. myasar

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Emin Bey, Raw çalışma konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum. Ancak Camera Raw da jpeg açmak mümkün. PS da : dosya --> Farklı aç --> camera raw seçeneğiyle jpeg dosyaları camera raw da açabiliyoruz. Çıkan seçenekler normal raw ile hemen hemen aynı.
 19. Tüm forum siteleri hareketsiz. İnsanlar Facebook, Whatsapp, Instagram gibi paylaşım zeminlerini tercih ediyorlar. Nikontürk'te de uzun zamandır yaprak kımıldamıyor. Daha da ötesi, terkedilmiş görünüyor. Fotoğraf yüklemekte sorun çıktığını bildirmek için Kemal beye temmuz başında mesaj attım, haftalar geçti yanıt alamadım. Dilerim herhangi bir sağlık sorunu yoktur.
 20. Emin İpek

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Camera Raw derken, Photoshop eklentisinden söz ediyorsunuz sanırım. Camera Raw kendi başına çalışan bir program değil. Yani her türlü dosyayı açma özelliği filan yok. Camera Raw içinden jpeg yükleyemezsiniz. Raw işleyen hiçbir program da jpeg dosyalarını açmaz zaten. Adı üstünde, Raw işleme programı, Raw dosyalarını açar. Jpeg dosyalarını raw işliyormuş gibi işleme, Photoshop içinde bir menüde var, filters menüsü içinde olabilir, artık PS kullanmayı bıraktığım için bakamıyorum, o menüden raw filter gibi bir şey seçtiğiniz zaman, size raw işlemeye benzer ama gerçek Camera Raw seçeneklerinden ço
 21. Emin İpek

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Camera Raw ile jpeg üzerinde işlem yapmak çok mantıksız. Jpeg fotoğraflar zaten makine tarafından belli kabullere göre işlenmiş ve üstüne üstlük sıkıştırılmış ve de artık ham çekim değerleri kaybolmuş fotoğraflardır. Elbette başka çareniz yoksa, Camera Raw'daki işlem seçeneklerine de başka türlü ulaşamıyorsanız, bu yolu, denize düşen yılana sarılır misali, bir denersiniz. Ama, elinde Raw olduğu halde jpeg üzerinde işlem yapmayı tercih etmekten söz etmek akla mantığa aykırı. Raw formattaki fotoğraflar analog zamandaki negatif filimler gibidir. Mümkün olabilen her türlü detaya sahiptir. Jpeg fot
 22. myasar

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Bir düğün fotoğrafçısı, foto muhabiri ya da stüdyo fotoğrafçısı böyle çalışabilir. Makine jpeg fotoğraflarda zaten bir ön çalışma yaptığından ve bunu kendimiz programlayabildiğimizden ciddi oranda zaman kazancı sağlanabilir.. Ancak eğer sanatsal amaçla çalışılıyorsa ve PS bilgisi de varsa raw işleme her zaman önceliklidir diye biliyorum.
 23. harun yalılı

  Camera RAW da JPEG işlemek

  usta fotoğrafçıların ellerınde RAW olduğu halde bıle JPEG dosya uzerınden CAMERA RAW da işlem yapıyor
 24. myasar

  Camera RAW da JPEG işlemek

  Ben sürekli kullanıyorum. Çok nadir olarak PS ye geçiyorum. Böylece bir sürü gereksiz ayrıntılarla uğraşmam gerekmiyor. Eğer fotoğrafta herhangi bir manipülasyon yapmayacaksanız Raw işleme jpeg ler için de çok iyi ve yeterli bir program. Ekleme: Eğer elimde RAW varsa elbette ki öncelik onda. Elimde raw olmadığı zaman bu yöntemi kullanıyorum.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...