İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Today
 2. Levent savaseri

  Nikon 85 mm f 1.8 D

  Merhaba kullanacaginiz govde hangisi oldugunu belirtirseniz ustadlar daha iyi yardimci olur sanirim.Cunku eger crop bir govde kullaniyorsaniz 85mm×1.5 crop farki ile aci degisecektir.Bu da zaman zaman konudan fazla uzaklasmanizi gerektirecektir.Yani kisisel tercihtir.Eger cihaziniz crop sensor degil ise bu durum soznkonusu degildir..g ve d serisi konusuna gelirsekte mesela bende d5300 var yani govdede otomatik netleme yok o yuzden otomatik netleme olan g serisi lensleri tercih etmek durumundayim.Ya da d serisi alirsam manuel netlemek zorunda kalacagim..dedigim gibi govdenizi belirtirseniz daha iyi yardimci olabilir ustadlar SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 3. Merhaba arkadaşlar.. 2 yıldır Nikon d90 + 18-105 kitlens + helios 44m-4 kullanıyorum. Sokak fotoğrafçılığı (potre+mekan) konusunda yoğunlaşmayı düşünüyorum. crop makinede 35mm'e tekabül eden 24mm f2,8'i araştırıyorum. Aranızda kullanan veya fikri olan var mı. 35mm f1.8 d mi 24mm f2,8d mi ya da 28mm f2,8d mi? .
 4. Tuna Berk Pütün

  Tuna Berk Pütün

 5. Dün
 6. AOYTN

  DSC_0797.JPG

 7. ALİ DOĞDU

  Nikon 85 mm f 1.8 D

  Selamlar arkadaşlar. Nikon 85 mm f1.8 D serisi hakkında bilgi alabilirmiyim. Kullanıp memnun kalmayan varmıdır acaba. Genel olarak dış mekan porte , düğün vs. çekimlerinde kullanacağım. G serisine bütçem yetmiyor, aralarında çok fark varmı, aldığıma pişman olurmuyum?
 8. Sebahattin Demir

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @AlperErdem bey, Ben size daha düşük enstantanelerde çekim yapın demiyorum ki, 1/100s enstantaneden daha yavaş hızlarda (örneğin 1/50s, 1/30s gibi) mutlaka bir üçayak kullanın. diyorum. Ben bunu adresini gönderdiğiniz 500px'teki fotolarınıza bakarak söylemiştim. Yani çekeceğiniz sahnede 1/50s, 1/30s gibi enstantane kullanacaksanız elde çekim yerine üçayak kullanın diyorum. Enstantane değerini, çekeceğiniz sahnedeki ışık koşulları, seçtiğiniz diyafram ve ISO değeri belirler. Eğer ekipmanınızın artık yeterli gelmediğini düşünüyorsanız, webde bu ekipmanlar ile çekilmiş fotoğraflara göz atmanızı öneriyorum. Siz de bunu, örneğin buradaki fotoğraflar gibi kareler çekiyorsanız ve daha iyisini arıyorsanız düşünmelisiniz. Saygılar.
 9. Son hafta
 10. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @Bavarian.mw Artık raw çekiyorum ve lightroom'da değişikikler yapıyorum fakat lightroom presets kullanmaya başladım.Preset indirip hazır uyguluyorum.Ne düşünüyorsunuz?
 11. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @Sebahattin Demir Neden daha düşük enstantelerde çekmeliyim onu anlıyamadım biraz açarmısınız?Görüşleriniz için çok teşekkür ederim kendimi geliştirmeye çalışıyorum fakat tıkantım nikon d3100 18-55 mm kit lens'in artık yeterli gelmediğini hissediyorum.Ne yapmalıyım?
 12. Berkan Baran

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Evet o kontrolü bende duydum ama Sebahattin beyin de dediği gibi o özellik 7200 den sonra eklenmiş gibi gözüküyor çünkü kendi makinamda bulamadım öyle bir ayar.
 13. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Haklı olabilirsiniz Sebahattin bey, ben kendi makinam D7200’de olduğu için D7100’de de vardır diye düşünerek yazdım. Berkan bey yada D7100 kullanan diğer arkadaşlar olup olmadığı hakkında bilgi verirler umarım bize.
 14. Sebahattin Demir

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  D7100'de Vinyet Kontrolu ayarı var mıydı? D7200 ile birlikte geldiğini biliyordum sanki, emin değilim.
 15. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Bunu fotoğraf makinanız üzerinde de düzeltmeniz mümkün. Makinanızda; Menü > Fotoğraf Çekimi Menüsü > Vinyet Kontrolü diye bir seçenek var. Bu seçenek varsayılan olarak "Normal" gelir. Siz bunu "Yüksek", "Düşük", "Kapalı" olarak değiştirebilirsiniz. Belki daha önceden "Kapalı" olarak ayarladı iseniz tekrar "Normal"e yada "Yüksek"e getirerek bu etkiyi azaltabilirsiniz. Böylece çektiğiniz fotoğrafları tek tek düzeltmekle uğraşmak yerine, bu ayarı açarak makinanızın çekeceğiniz tüm fotoğraflara bu düzeltmeyi otomatik olarak yapmasını sağlamış olursunuz, Yine de fotoğrafta rahatsız edici bir etki kalırsa Lightroom yada Photoshop ile müdahale edersiniz. Kolay gelsin,
 16. Sebahattin Demir

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Berkan bey, Bunun FX veya DX ile ilgisi yoktur. Bahsettiğiniz olay yukarıda arkadaşlarımın da belirttiği gibi "Vinyet" yani köşe kararması olarak bilinir ve her objektifte vardır. Kiminde çoktur, kiminde azdır.. Sizin objektifinizde de köşe kararması var, bu lenste bu normal. Aşağıdaki şekilde 140mm karşılığında f/5.6 diyafram kolonuna bakarsanız lensinizin davranışını görebilirsiniz: Bunu Photoshop veya Lightroom'da yok edebilirsiniz, öyle kafaya takacak bir şey değil. Saygılar.
 17. myasar

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Neehot Bey'e ek olarak; hemen hemen tüm görüntü işleme programlarında vinyet düzeltme seçeneği vardır.
 18. neehot

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  buna vinyet (vignet) diyorlar. lensinize bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum.
 19. Berkan Baran

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Selam arkadaşlar. 2 sene önce aldığım Nikon d7100 de fotoğraf çektiğimde bazı karelerde köşelerin bariz bir şekilde karanlık çıktığını fark ettim sorun nedir bilen var mı?
 20. mehmet

  Şah-Mat

  D300 Nikkor 24-70mm f2.8 N Manuel Odaklama & Manuel Pozlama 500W paraflash

  © Mehmet CAN

 1. Daha fazla aktivite göster
×