İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Dün
 2. Levent savaseri

  Porte göze yada yüze netleme

  Merhaba @hikmetgungor bey @Sebahattin Demir bey in yazdiklari gercekten cok onemli.Hangi af modu hangi alan modu hangi cekim modu kullandiginizi yazar ve makaleyi okursaniz cok faydali olacaktir. Benim haddim olmadan takildigim bir konu da 18 140 kit lens ile dugun fotografciligi yapmaniz.En azindan yazdiginizdan bu anlasiliyor.Kit lensler herseyden biraz yapan ama herseyi tam yapmayan ogrenme asamainda bize yardimci olan ve sonra ilgi alanimiza gore hangi lense yonelecegimize fikir veren lenslerdir.Hele Hele 18 140 araligi olan bir zoom lens de arada cok optik cam olacaktir ve bu da goruntude kalite kaybina yolacacaktir.yuzlerin flu cikmasi vs gibi...Diyafram olarak yeterli alan derinligi alinamadigi da cabasi..Manzara da cok onemli olmasa da portre ceekimlerinde cok onemli bir unsurdur.Eger bu lens ile es dost un hatiramiz olsun amacli bir dugun cekimini yapmayacaksaniz sizi tatmn edecek bir dugun fotografciligi yada portre fotografciligi yapmaniz mumkun degil..Kullandiginjz govdeye en azindan bir 50 mm 1.8 yada 85 mm 1.8 gibi primw lensler almanizi yada en azindan 17-50 2.8 tamron gibi bir lens almanizi tavsiye ederim..Bize bitmeyen bir sabir ile destek olup kendimizi gekistirmemize katkisi olan @Sebahattin Demir bey in makalelerini kesinlikle okumanizi siddetle tavsiye eserim.saygilarimla
 3. hexametaphosphate

  hexametaphosphate

 4. Son hafta
 5. Sebahattin Demir

  Porte göze yada yüze netleme

  @hikmetgungor bey, Kullandığınız gövdede Göze ya da Yüze netleme yapabileceğiniz özel bir ayar/özellik yok. Öncelikle hangi AF Modu (AF-C / AF-S) ve AF Alan modunda (Tek Nokta AF/Dinamik Alan AF vs) çekim yapıyorsunuz, hangi çekim modunu kullanıyorsunuz (P/A/S/M) bunları bildirirseniz size yardımcı olabiliriz. Dijital kameralarda AF Sistemi konusundaki bu yazı yardımcı olabilir. Saygılar.
 6. Merhaba, Düğünlerde fotoğrafçılık yapıyorum. nikon 7200 ve 18-140 lensim var. İnsanların gözlerine netleme yapamıyorum. yada yüzlerine. ışık az. göze yada yüze netleme ayarları hakkında yardım istiyorum.
 7. hikmetgungor

  hikmetgungor

 8. Kalan İlan Süresi: 1 gün ve 10 saat

  • SATILIK
  • 2. EL

  Neredeyse hiç kullanmadığım lensimi aynasız deneyimi yaşamak için satıyorum. Olympus OM-D EM10 Mark 3 ile takas olabilir. En ufak bir kusuru yoktur. Ankara içi elden teslim düşünüyorum.

  3.750,00 TL

 9. Daha eskiler
 10. sbakan

  sbakan

 11. Oğuzcan Yılmaz

  Oğuzcan Yılmaz

 12. BurakN

  Nikon Z50 anons edildi

  Red kamera ile i 11 kıyaslaması yapmışlar. İzledim. Farklar gördüm. Görüntü kalitesi güzel. Ama lens karakteristik özellikleri yok. O bir dezavantaj
 13. Murat Inan

  Kuş fotoğrafı

  merhaba biraz aradan zaman geçmiş ama eklemek istedim. bu tarz aydınlık ve beyazın yoğun olduğu fotoğraflarda + 1-2 stop telafi verirseniz pozlama daha doğru olacaktır. bu baskın gri tonlama düzelmiş kuşlar da beyaz çıkmış olur.
 14. mehmet

  Nikon Z50 anons edildi

  Sihirli kelime interpolasyon yani cep telefonlarının sensörünün fiziksel olarak 12 mega pixel gibi yüksek pixel bandırmaması ve gelişmiş algoritmaların AI kullanarak yapay olarak yüksek çözünürlüklü fotografı üretmesi Basılı mecra terk edilince koca hantal kameralar da tarihin tozlu sayfaları arsındaki yerini alacaklar.
 15. BurakN

  Nikon Z50 anons edildi

  Peki, ne olacak böyle? Dediğiniz gibi iphone 11 pro aynı anda bütün kameraları kullanarak şimdiye kadar yapılmamış bir işi başarıyor. 4 kameranıın dördü birden aynı anda aktif. Bu tüm dünyada büyük bir yenilik ve çok da iyi bir özellik. Diğer yandan dslr üreticileri aynasız modellere ağırlık verecekler elbette. Konuyu kendi açımdan ele alırsam eğer, yanımda ağır bir dslr ve en az 2 lens taşımak yerine, çok hafif bir aynasız ve belki 1 belki 2 lens taşımayı tercih ederim. Benim bir farklı düşüncem de, aslında bu aynasızların yapabildiği bütün işleri yapabilecek, benzer bir kalite sunabilecek bir cep telefonu, herhangi yeni bir dslr ekipmanı satın almayı, yanımda bir sırt çantasında taşımayı da gereksiz kılıyor. YAni benim gibi karar aşamasında olan biri ya aynasız alacak ya iphone. Peki nasıl karar verecek? Nereden geldik, nereye gidiyoruz? Teknoloji geliştikçe elbette çok yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilen cep telefonları, aynasız makinalar ve belki de daha farklı şeyler çeşit çeşit artarak hayatımıza girmeye devam edecek. O halde bizi bunlardan herhangi birine itecek tercih sebebi ne olmalı ? Kişisel ihtiyaçlar mı ? Sanırım bilinçli bir kullanıcı bunu ele alır. Ben her zaman hafiflik ve taşınabilirlik, aynı zamanda kaliteyi de tercih ederim. Eğer bir cep telefonu bunu sağlayabiliyorsa, o zaman herhangi bir dslr taşımak külfet değil de nedir? İki makinayla çekilmiş fotoğrafları kıyaslayıp bunu da bir karara bağlamamız gerekir. Belki de yeni nesil cep telefonları, lanse edildiği kadar iyi değildir?
 16. Mehmet A.

  chair2.jpg

  iso 100 35mm f/8 178 sn.
 17. Mehmet A.

  chair2.jpg

 18. fotomerve

  fotomerve

 19. İbrahim Hasdemir

  İbrahim Hasdemir

 20. myasar

  Lens kapağı boyutu

  Sanırım aradığınız kapak bu. Ama temini zor görünüyor. https://www.ebay.com/c/1900479299
 21. Arkadaşlar kusura bakmayın bilgim olmadığı için soruyorum. Objtektifin boyutunu bilemediğim için uygun lens de alamadım. Lenste 4.0-144mm 1:3.4-5.7 yazıyor. Kaçlık lens kapağı almam lazım.
 22. Osman Acar

  Osman Acar

 23. Fahrettin budak

  Ürün çekimi

  bu konu hakkında yardımcı olabiliceğim bir arkadaşım olursa bende yardım alma taraftarıyım öğrenebildiğim kadarıyla yapmaya çalışıyorum ama üst seviyedeki arkadaşların destek vericeğinden şüphem yok
 24. mehmet

  Nikon Z50 anons edildi

  Üretiken yüksek miktarda pixel içeren ürünler üretiyoruz da baskı aşamasında bu yüksek pixel yoğunluğuna ulaşım geride kaldı. 300 Dpi çekip, 240dpi basıp, 72dpi ekranlarda bakıyoruz. Korkarım ki yakın zamanda giriş seviyesi kameralara akılı telefonlardaki görüntü işleme özelliklerini ekleyecekler. Özellikle son duyurulan iPhone 11 pro Max içindeki yazılım çok yetenekli. Sorun insanların kafasındaki yüksek megapixel, büyük kamera ve lens daha iyi algısını kırmak gerek. Üreticiler yıllarca bunu iyi kullanıp 50Mpix'e kadar geldiler sattılar kazandılar. Sonuçta kısır bir döngü. Kullan, at, yenisini al.
 25. @mehmet bey merhaba, Z9 ne olacak bilemiyorum. Sony Alpha a9 II 'yi unutmayın. 2 gün önce anons edildi. Benim dikkatimi çeken başka bir konu var: Yeni anons edilen gövdeler nedense bilmem kaç yüz megapiksel sensörlü anons edilmiyor. Aşağı doğru inen bir ivme gözlemliyorum. Bunun istisnaları var elbette. Saygılar.
 26. mehmet

  Nikon Z50 anons edildi

  Nikon, aynalı sistemin üretimin iyice azaltıp yönünü aynasız siteme çeviriyor sanırım. Z9 bakalım nerede olacak. Z7 ve Sony A7RIII iki kamera deneyimimde Z7 önde idi. Bu arada Noct lens çok güzel görünüyor sanırsam erişilmesi zor bir fiyatta.
 27. Her geçen gün yeni bir aynasız kamera duyurusu ile uyanmaya başladık. Nikon Z6 ve Z7 modellerinden sonra en yeni Z serisi Z50 modelini duyurdu. Bu yeni modelle Nikon, yalnızca sensör boyutunu düşürmedi, aynı zamanda fiyatı da düşüren daha küçük APS-C boyutlu bir sensörü pazara sundu. Nikon, bu yeni 20.9 Megapiksel çözünürlükte DX format algılayıcısına bir dizi çekici özellik katmış. Canon, Sony ve Fujifilm APS-C aynasız modellerini hali hazırda duyurmuş durumdayken Nikon'un bu pazarda nasıl bir yer edineceğini merakla izleyeceğim. Yazının devamı ...
 28. Her geçen gün yeni bir aynasız kamera duyurusu ile uyanmaya başladık. Nikon Z6 ve Z7 modellerinden sonra en yeni Z serisi Z50 modelini duyurdu. Bu yeni modelle Nikon, yalnızca sensör boyutunu düşürmedi, aynı zamanda fiyatı da düşüren daha küçük APS-C boyutlu bir sensörü pazara sundu. Nikon, bu yeni 20.9 Megapiksel çözünürlükte DX format algılayıcısına bir dizi çekici özellik katmış. Canon, Sony ve Fujifilm APS-C aynasız modellerini hali hazırda duyurmuş durumdayken Nikon'un bu pazarda nasıl bir yer edineceğini merakla izleyeceğim. Sanırım Nikon burada, şimdiye kadar aynasız kameralara geçmek isteyen ancak fiyat ve özellikleri nedeniyle geçememiş olan o kârlı orta sınıf kullanıcılara dokunmak istiyor. Veya benim gibi Tam kare DSLR'lerine yedek olarak veya seyahat kamerası olarak ikincil bir kamera düşünmek isteyebilecek başka bir kullanıcı kitlesini düşünüyor. Bu kitle aynı zamanda bir Nikon Z6 veya Z7 tam karenin yanına yedek kamera ihtiyacı olanlar da olabilir, çünkü Z50'de aynı Z bayoneti kullanıyor. Nikon, yeni Z50 gövdesinin yanı sıra, özel olarak tasarlanan iki yeni DX formatlı Z lensi de açıklandı: Katlanabilir 16-50mm f/3.5-6.3 kit objektifi ve ayrıca 50-250mm f/4.5-6.3 telefoto zoom objektifi. Elbette, bu yeni kamerayla mevcut Z serisi objektifleri de kullanabilirsiniz, ancak kabaca 1.5x olan DX kırpma faktörünü hesaba katmanız gerekecektir - örneğin 35mm objektif, Z50'de 52.5mm oluyor. Z6 / Z7 serisinde olduğu gibi, mevcut Nikon F-mount DSLR lensleri kullanmak için bir FTZ adaptörü kullanabiliyorsunuz. Nikon Z50: Fiyatı ve Piyasaya çıkış tarihi Nikon Z50'nin satışına, 16-50mm f/3.5-6.3 Z objektifi içeren kit paketi ile 999 USD fiyat ile 7 Kasım tarihinde başlanıyor. Yalnızca gövde 859 USD olacak. Eğer elinizde F-mount DSLR lensleriniz varsa, Z50'yi yalnızca gövde ve FTZ adaptörü ile 1,207 USD fiyatla satın alabilirsiniz. Kamerayı, 16-50mm kit lens ve FTZ adaptörü ile kit olarak almak isterseniz fiyatı yaklaşık 1,379 USD olacak. Nikon Z50: Özellikler Z6 / Z7 ile aynı Z bayonet 30 fps'de 4K video kaydı 20.9MP APS-C (DX formatı) sensör 20.9 megapiksel sensörle birlikte, Z6 ve Z7 serisinde kullanılan Digic 6 işlemci kullanılmış. Bu işlem gücü, 4K video kaydı (30fps) ve baz ISO 50-25600 aralığı sunuyor. Yine Z6 ve Z7'de sunulan aynı hibrit otomatik odaklama sistemi de, çerçevenin yaklaşık %90'ını kaplayan ve uçtan uca keskinlik sunmayı vaat eden 209 AF noktasıyla birlikte geliyor. Nikon mühendisleri, -4EV'ye kadar hassasiyetli düşük ışıklı odaklamanın da mükemmel olacağını vaat ediyor. Bir elektronik vizör veya alternatif olarak eğilebilir dokunmatik ekran mevcut. Bu ekran, selfie meraklıları için öne doğru bakacak ve düğmeleri bazılarını yanlışlıkla değiştirmeyi önleyen özel bir selfie modu ile geliyor. İlave olarak Göz Tanıma AF, 11 fps çekim hızı ve tek bir UHS-I hafıza kartı yuvası (Z6 / Z7 tek XQD kart yuvasına sahip) gibi diğer özellikleri barındırıyor. Nikon Z50: Gövde yapısı ve Kullanım kolaylığı Z6 / Z7 gibi ama daha küçük bir tarz Selfie'ler için ekranı öne eğme Z6 / Z7'den daha düşük EVF çözünürlüğü - fakat yine de çok iyi bir değerde Z50, bir Z6 veya Z7 ile yan yana koyulduğunda, Nikon’un aynı tasarım konseptini devam ettirdiği görülüyor, ancak küçük sensör sayesinde form faktörü daha da küçültülebilmiş. Yeni 16-50mm f/3.5-5.6 objektifi, mevcut Z objektiflerden herhangi birine kıyasla daha küçük boyutta, bu nedenle elde edilen genel kamera ve mercek boyutu bir seyahat seçeneği olarak Z50'yi çok çekici kılmış. Bu etkili minyatürleştirmeye rağmen, yine de etkileyici bir şekilde derin bir tutuş elde etmeyi başarmış ve Z6 ya da Z7'de bulunan yüksek kaliteli kaplamayı sürdürmüş, bu yüzden hala iyi bir genel kaliteye sahip. Diğer modellerde yer alan üst kısımdaki LCD panel, arka panelde bulunan düğmelerden bazıları ve joystick bu küçültme operasyonunun kurbanı olmuşlar, bunlar yeni Z50'de yoklar. Her ne kadar bu kullanılabilirlik açısından eksik gibi görünse de, bolca alanın arkasında kalan ve sıkışık olmayan düğmelere bir nebze yardımcı olmuş. Kameranın üst kısmında, çeşitli çekim modlarını hızlıca seçmek için bir mod kadranı ve video ile fotoğraf arasında anında geçiş yapmak için bir düğme var. O sırada bulunduğunuz çekim moduna bağlı olarak çeşitli fonksiyonları kontrol etmek için el tutamağının önünde ve arkasında çift kadran bulunuyor. Kameranın arkasına geçince, bir gezinme kadranının altında oturan dört düğmeli bir gruptan oluşan oldukça basit bir düzeneğe rastlıyorsunuz. 3.2 inçlik 1,040,000 nokta ekran ve ayrıca, Z6 / Z7'dekine benzer ekran düğmelerine sahip. Z6 / Z7 LCD ekranı bir eğim mekanizmasına sahip ama özçekimler için kullanışlı değil. Z50'nin ekranı kameranın gövdesinin altından öne doğru yatırılabiliyor - böyle yapınca, bir selfie modu otomatik olarak devreye giriyor. LCD ekranı alttan yana yatırmak, video çekmek için kamerayı bir üçayağa monte etmek için çok kullanışlı değil, ama Z50'nin hatlarını mümkün olduğunca düzenli tutmaya yardımcı olan iyi bir geçici çözüm olmuş. Sonuç Nikon'un APS-C aynasız pazarına girmesi, mevcut tam kare Z serisi kameralarının yanında yerini alması şaşırtıcı değil. Benim gibi kullanıcılar için artık çok önemli hale gelen Gövde içi titreşim engelleme ne yazık ki Z50 modelinde yok. Ayrıca GPS ve NFC gibi özellikler de bulunmuyor. Sanırım Nikon fiyatı arttırmamak için bu yola başvurmuş. Sessiz Elektronik deklanşör de yok görünüyor, sanırım ileride bellenim güncellemesiyle bunu aşacaklardır. Yeni kameranın, tartışmasız tam karecilerden daha kalabalık olan pazarın bu sektör tarafından ne kadar iyi algılanacağını şimdiden merak ediyorum. Nikon, Canon, Sony ve Fujifilm gibi köklü rakiplerinden bir kullanıcı kitlesi çalabilmesi için büyük bir mücadele vereceğe benziyor. Bununla birlikte, Nikon'un Z50 ile bu kavgaya getirdiği kamera, dişli bir rakip gibi görünüyor. Tam çerçeve Z modellerindeki kullanılabilirliğin ve ergonomisinin çoğunun korunması, kullandığınızda kaliteden çok fazla ödün verilmemiş gibi hissetmenizi sağlayan akıllıca bir karar - gerçekten küçük boy ve hafif seyahat için çekici bir seçenek olmuş. Özellikle kamera gövdesiyle birlikte DX formatlı iki yeni lensin tanıtılması da son derece mantıklı. Katlanabilir kit lensli bir Z50, seyahat ve sokak fotoğrafçıları için küçük bir çantaya girebilecek boyutta iken, mevcuttaki bazı ciddi ve etkileyici Z bayonet lenslerle uyumlu olmak, sisteme bir bütün olarak yatırım yaparken güven veriyor. Z50'nin fiyatı Nikon Z sistemine şimdiye dek hiç olmadığı kadar çok daha uygun bir noktadan bakılmasını sağlıyor ve ilk 'bütçeye uygun' kameralarını satın almak isteyen veya belki de giriş seviyesi Nikon DSLR'lerini yükseltmek isteyenler için ideal bir seçim olabilir.
 1. Daha fazla aktivite göster
×
×
 • Yeni Oluştur...