İçeriğe git

Yurtdışı alımlara gümrük vergisi

Emin İpek

Recommended Posts

Yeni aldığım 20 mm lensime yurtiçinden parasoley aldım, lense taktığım zaman uzun yapraklar tam düşey durmuyordu, lense takılan dişler hesapsız yapılmış, yapraklar görüntüye giriyordu. Aliexpress'ten sipariş ettim, bugün geldi. Getiren postacı bayan bıyık altından gülerek "Devlet bunu da farketti" deyip gümrük vergisi ödeyeceğimi söyledi.

Değer olarak 5 dolar yazılmışk parasoley için 11.50 TL (yaklaşık 2 dolar) gümrük vergisi ödedim. Ama olsun, parasoley lense çok güzel oturdu. Yapraklar görüntüye girmiyor.

Eskiden gönderiler üzerine "gift" hediye yazılırdı, bu kez değeri 5 dolar olarak belirtilmiş, aslında değeri 7.5 dolar. Muhtemelen değer yazma zorunluluğu kondu.

Bilginiz olsun!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gümrük muafiyeti Haziran 2019'da kaldırıldığından kaç liralık alım yaparsanız yapın vergi ödeyeceksiniz. 

Muafiyet kaldırılmadan önce 22€ ya kadar olan (kargo dahil) alışverişlerden gümrük vergisi alınmıyordu. 

Şunu söyleyeyim gümrük ödeyerek Amazon USA dan aldığım ürün ülkemizde ki fiyatından ~%40 daha ucuza geliyor. 

- mehmet tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Doğrusu haberim yoktu, bana sürpriz oldu. Haberi olmayan başkaları da varsa sürpriz yaşamasınlar diye paylaştım.

Dediğiniz gibi, bazı şeyler vergiye rağmen daha hesaplı olabilir, hesabı iyi yapmak lazım. Bir de ne aldığınıza bağlı.

Buradan hiç temin edemeyeceğiniz şeyler de oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
On 27.09.2019 at 16:58, mehmet yazdı:

Gümrük muafiyeti Haziran 2019'da kaldırıldığından kaç liralık alım yaparsanız yapın vergi ödeyeceksiniz. 

Muafiyet kaldırılmadan önce 22€ ya kadar olan (kargo dahil) alışverişlerden gümrük vergisi alınmıyordu. 

Şunu söyleyeyim gümrük ödeyerek Amazon USA dan aldığım ürün ülkemizde ki fiyatından ~%40 daha ucuza geliyor. 

Merhaba

Belli bir kıstas var mı vergi oranlarında? Örneğin Nikon D850 getireceğim, yada 200 dolarlık ucuz bir lens getireceğim. Bunlara ödemem gereken vergiyi, dolayısıyla tam olarak maliyetini hesap edebilir miyiz getirmeden önce?

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.