İçeriğe git

Mehmet A.

Üye
 • İçerik sayısı

  65
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  8

Mehmet A. last won the day on Nisan 16

Mehmet A. had the most liked content!

Topluluk Puanı

7 Yeni Tarafsız

Mehmet A. Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 10107


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 65


 • Gönderi Ortalama: 0.16


 • Toplam Puan: 7


 • Kazanılan Günün Üyesi: 8


 • Katılma: 18-05-2018


 • Bizimle geçen gün: 396 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 55


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

520 profil görüntüleme
 1. Mehmet A.

  Sessiz

  iso 50 / 17 mm / f-11 / 60 sn.
 2. Rica ederim. Bu tarz ürünler için önerim beyaz fon ile ışığınızı çok iyi ayarlarsanız PS'a ufak tefek temizlikler haricinde fazla iş kalmıyor. Işığınız doğru ise biraz doğal gölge kalması da hoş olabilir. Bu durumda fotoğraflar web'de beyaz fonda yayınlanacak ise dekupe yapmaya gerek kalmaz. Açıkçası PS ile yapılacakların sınırı yok ancak ben de PS uzmanı sayılmam. Takıldığım noktalarda youtube'a başvuruyorum.
 3. Merhaba, Örnek çekim çok problemli durmuyor. Üst taraf biraz karanlık kalmış onu da PS'de halledebilirsiniz. Bence beyaz fon+dekupe ile devam edin. Arka planın beyazlığını PS'de window/info yollarını izleyerek kontrol edebilirsiniz. Örneğinizin arka plan beyaz değeri tüm kanallarda 255 yani tam beyaz veriyor.
 4. Mehmet A.

  Nikon d90 kullanan var mı?

  Sorununuz nedir?
 5. Mehmet A.

  Monitör Tavsiye

  Dell UP2516D aldım. Monitör kalibre geliyor ama x-rite i1 ile kalibrasyon sonrası çok daha iyi oldu. Daha önceki monitörlerde aşırı parlak çalışıyormuşum.
 6. Mehmet A.

  VR ŞART MI (Kişisel olarak)

  Yolladığınız ekran görüntüsünde karşılaştırma D800 ile yapılmıştı. O nedenle makine modelini doğru seçmek gerekli demek istemiştim. Neticede dxomark bir fikir verir ama son karar tabi ki bizlerin. Sizin ne tarz çalıştığınızı bilmiyorum ama ülkemizde düğün fotoğrafçılığı denildiği zaman çoğunlukla gelin ve damadın masa masa dolaşıp poz vermesi akla geliyor. Bu senaryoda flaş kaçınılmaz. Oysa düğün öncesi hazırlıkta önemli. Gelin ve damadın düğün öncesi hazırlıkları..kuaför, gelin arabası vb. Bu tip çekimlerde benim bir tercihimde 85mm gibi portre lensi ve açık diyafram ile detay çekimler olurdu. Belki biraz siyah beyaz. Bu gibi nedenler için VR önemli demiştim. Tabi bunların hepsi arz/talep, bütçe ve anlayış meselesi. VR'nin keskinliği arttırdığına dair bir bilgi duymadım. Keskinliğin lens optiklerinin kalitesine bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu arada lens önerisi olarak Tamron 24-70 f/2,8 gövde olarak biraz ağır ama f/p oranı iyi bir lens. Odak uzaklığı uygun ise seçenek olarak bakabilirsin.
 7. Mehmet A.

  Monitör Tavsiye

  25'' - 27'' PS ve LR ile fotoğraf işlemede kullanacağım IPS monitör araştırıyorum. Fotoğrafları baskıya vermeyi planladığım için panelin doğru renkleri vermesi önemli. Fikri ya da deneyimi olan? Not. Kalibrasyon cihazım var. Bütçe 3.000 TL civarı
 8. Mehmet A.

  VR ŞART MI (Kişisel olarak)

  Bir anımsatma; Dxomark verileri makine modellerine göre değişiyor. Veri tabanında f/2,8-4'ün D3s ile puanı 18. Yorumlara katılıyorum. Flaş ile VR gerekli değil ancak doğal ışık ile çekim yaparsanız oldukça yararlı olur.
 9. Mehmet A.

  70-200mm Tamron vs Nikon

  Hangi makine ile kullanacağınızı bilmiyorum bu linkte incelemesi ve uyumlu makinelerin listesi var. Bence f/p olarak güzel lens. Güvendiğiniz bir mağaza varsa spot olarak uygun fiyata da alınabilir.
 10. Mehmet A.

  Hoşgeldin kaptan
 11. Mehmet A.

  Tokina 16-28 f2.8/Samyang 14mm f2.8

  @Muhammed Ali Erdem Lee'yi (Taşıyıcı+77mm WA adaptör+Big stopper) B&H'den alacaktım. Kargo+vergiyi hesaplayınca %10 gibi bir fark çıktı. Kamer İthalat'ın (distribütör firma) web sitesinden taksitli aldım. 15-20 gün bekleyeceğime ertesi gün elime geçti. Tabi zaman çok önemli değil ama gümrüğe takılırsa ve %25 vergi ödemek zorunda kalırsanız TR fiyatları yurt dışına çok yakın. Bir araştırın derim.
 12. Mehmet A.

  Tokina 16-28 f2.8/Samyang 14mm f2.8

  Tokina 16-28 ile gündüz uzun pozlama yapacaksanız filtre (ND, CPL vb.) takılmıyor. Onun yerine Tokina 17-35 f/4 ya da Nikon 16-35 f/4 olabilir. Tamron 17-35 f/2.8-4'ü inceleyebilirsiniz. Diyafram geçişleri biraz hızlı (olumsuz anlamda/ 20mm-f/3.3 24mm-f/3.6 28mm-f/3.7.) ve lensin üzerinde netleme göstergesi yok ama bence manzara ve uzun pozlamaya uygun gibi. Samyang manuel netleme ancak sizin çekmeyi düşündüğünüz tarz fotoğraflar için bence olumsuzluk değil. Bende prime lensleri tercih ediyorum ancak tek lens alacaksam öncelikli olarak 14mm tercih etmezdim. @neehot'un da belirttiği gibi 20mm 1.8G 'yi tercih ederdim.
 13. Çok kesin olmamakla beraber dxomark testlerine de bakmakta yarar var; Tokina Nikon Tamron
 14. VR açısından bakarsanız manzara ve mimari çekimlerde tripod kullanacaksanız ki benim tercihim bu yönde olurdu VR ikinci planda kalacaktır. Bence lensinizin genel performansını daha öncelikli tutmalısınız. Bir de filtre konusu var. Bildiğiniz gibi bazı ultra geniş açılı lenslere yeni nesil görece pahalı seçenekler dışında filtre takılamıyor. Her iki tür fotoğraf için bu konuya da dikkat etmenizi öneririm.
×
×
 • Yeni Oluştur...