İçeriğe git

Mehmet A.

Üye
 • İçerik sayısı

  40
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  6

Mehmet A. last won the day on Kasım 25 2018

Mehmet A. had the most liked content!

Topluluk Puanı

3 Yeni Tarafsız

Mehmet A. Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 10107


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 40


 • Gönderi Ortalama: 0.14


 • Toplam Puan: 3


 • Kazanılan Günün Üyesi: 6


 • Katılma: 18-05-2018


 • Bizimle geçen gün: 281 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 55


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İstanbul
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D600

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  bald63

Güncel Profil Ziyaretleri

264 profil görüntüleme
 1. Mehmet A.

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  Uzun zamandır değişken f numaralı lenslerden uzak durmaya çalışıyorum. f2,8 zoom her şekilde pahalı. Bence 16-35 f/4 ideal. Hem "tak-gez" hem de manzara için. Astro için 20mm sabit f ideal gibi.
 2. Mehmet A.

  Geniş açı mı, panorama mı...?

  Bu fotoğraf 85mm ile dört dikey fotoğraftan pano denemesi. Ufuktaki hafif eğrilik birleştirme seçiminden oldu. Neticede o koşullarda geniş açı kullanmak olanaksızdı. (Kuruçeşme'den karşı yakaya) O nedenle pano denemesi iyi bir seçenek oldu.
 3. Mehmet A.

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  Bildiğim kadarı ile "star tracker" çok uzun pozlamada yıldızları izleyerek yıldız izinin olmamasını sağlıyor. 500 kuralına göre 20mm objektif ile çekim yaparsanız en açık f değeri ile makinanıza göre optimum iso değerinde pozlama süreniz 500/20=25sn. Böylece yıldız izi minimal kalıyor. Videodan anladığıma göre program, ön bölgede ışık ile boyama yaptıysanız çoklu çekimleri birleştirmeye yarıyor.
 4. Mehmet A.

  Geniş açı mı, panorama mı...?

  Bence her iki tekniğin keyfi ayrı. Doğa fotoğraflıyorsam ön plandaki nesnelerin arka plan ile ilintisi için geniş açıyı tercih ederim. İyi bir geniş açı lensin, prime ya da zoom, güzel derinlik ve f/8-11 diyafram arası kullanımda vereceği geniş alan derinliği de cabası. Diğer yandan detaylar için 50mm ve 70-200mm lensler de çok kullanılıyor. Geçenlerde geniş açı çekimi yapmak için çıktığım yürüyüşte. 10-20mm lensim için uygun bir açı bulamayınca. 85mm ile dört kareden oluşan panorama denedim. 850megabayta ulaşan dosya boyutu yer sıkıntısı olanlar için dezavantaj. Bence her ikisi de keyifli seçenekler ama birbirlerine seçenek olmadıklarını düşünüyorum.
 5. Mehmet A.

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  Yıldız fotoğrafçılığı hakkında bu link ilginizi çekebilir. Bu da videoda söz edilen ücretsiz program.
 6. Mehmet A.

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  Manzara için 16-35 f/4 çok öneriliyor. Benim de manzara için birinci sıramda ancak yıldız fotoğrafçılığı için f/4 biraz ağır kalacaktır. Ben yıldız ya da manzara fotoğrafçılığında otomatik netlemeyi pek dert etmezdim. Bu nedenle f/p oranı yüksek Samyang prime lensler iyi seçenek olabilir.
 7. Mehmet A.

  tree (866 x 1299).jpg

 8. Mehmet A.

  D7100 açma kapama arızası

  Konu ile ilgili olabilecek bir ayrıntıya da geçenlerde okudum. Yazıda, fotoğraf çantasının soğuk ortamdan sıcak ortama geçildiğinde hemen açılmaması öneriliyordu. Çantada silika jel bulundurmak da iyi fikir.
 9. Mehmet A.

  Eminönü.jpg

 10. Mehmet A.

  Bu türlü fotoğraf nasıl çekilir?

  Enstantaneyi kısmanın amacı lensin optimal f değeri ile çekim yapabilmek. f8 ve 11 arası değerler en uygun değerler olarak öngörülüyor. Yukarıdaki çekimi ele alırsak iso ayarınız da en düşükte olacağı için A modunda (diyafram öncelikli) ölçüm yaparsanız enstantane hızı oldukça düşecek ve istediğiniz etkiyi alacaksınız. Tabi kısık f değerinin alan derinliğine olumlu etkisini de var. Yukarıda da belirtildiği gibi daha iyi sonuçlar ve titreşimi önlemek için; tripod, lensde VR kapalı, çekim sırasında vizör kapalı, timer ya da uzaktan kumanda, ayna kalkık modu (MUP) ya da liveview modu kullanabilirsiniz.
 11. Mehmet A.

  Mehmet A.

 12. Mehmet A.

  Fotoğraf işleme programı

  Lightroom ile başlayabilirsiniz. PS kadar ayrıntılı bir program değil ama gerek dosyalama gerek ortalama üzeri düzenlemeleri biraz pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Daha sonra PS'a geçiş yaparsınız. Takip ettiğim bu (İngilizce) ve bu (Türkçe) youtube kanallarında ilgili eğitimler var. Lightroom ile başlayacaksanız buradan başlamanızı öneririm. Kolay gelsin,
 13. Mehmet A.

  Nikon d3200'de hdr cekim

  F değeri ile pozlamayı değiştirirseniz alan derinliği ile oynarsınız. Tripod kullanarak +/- bracket ayarı ya da enstantane değiştirmeyi tercih edebilirsiniz
 14. Mehmet A.

  Nikkor 50mm f1.4d ile uzun pozlama

  Yıldız izi olmaması için 500 kuralı; FF makine için en açık diyaframda 20mm için 500/20=25 sn. max. DX makine için en açık diyaframda 20mm için 20x1,5=30 500/30=17 sn. max Link
 15. Mehmet A.

  Nikkor 50mm f1.4d ile uzun pozlama

  Rica ederim. Ne tür uzun çekim planladığını (şelale, deniz kenarı vb.) ve makine bilgilerini paylaşırsan bildiğimce ayrıntılı yazabilirim.
×