İçeriğe git

ÖNER BÜYÜKYILDIZ

Üye
 • İçerik sayısı

  193
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  23

ÖNER BÜYÜKYILDIZ last won the day on Ocak 2

ÖNER BÜYÜKYILDIZ had the most liked content!

Topluluk Puanı

35 Doğru Yolda

2 Takipçi

ÖNER BÜYÜKYILDIZ Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 8913


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 193


 • Gönderi Ortalama: 0.33


 • Toplam Puan: 35


 • Kazanılan Günün Üyesi: 23


 • Katılma: 05-09-2017


 • Bizimle geçen gün: 590 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 44


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Haklı olabilirsiniz Sebahattin bey, ben kendi makinam D7200’de olduğu için D7100’de de vardır diye düşünerek yazdım. Berkan bey yada D7100 kullanan diğer arkadaşlar olup olmadığı hakkında bilgi verirler umarım bize.
 2. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Bunu fotoğraf makinanız üzerinde de düzeltmeniz mümkün. Makinanızda; Menü > Fotoğraf Çekimi Menüsü > Vinyet Kontrolü diye bir seçenek var. Bu seçenek varsayılan olarak "Normal" gelir. Siz bunu "Yüksek", "Düşük", "Kapalı" olarak değiştirebilirsiniz. Belki daha önceden "Kapalı" olarak ayarladı iseniz tekrar "Normal"e yada "Yüksek"e getirerek bu etkiyi azaltabilirsiniz. Böylece çektiğiniz fotoğrafları tek tek düzeltmekle uğraşmak yerine, bu ayarı açarak makinanızın çekeceğiniz tüm fotoğraflara bu düzeltmeyi otomatik olarak yapmasını sağlamış olursunuz, Yine de fotoğrafta rahatsız edici bir etki kalırsa Lightroom yada Photoshop ile müdahale edersiniz. Kolay gelsin,
 3. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Lens Öneri

  Kullanmadım ama Tokina'yı almak istiyorum bende. 11-16'nın birinci ve ikinci serisi var. Ayrıca 11-20 versiyonu da var. f2.8 olması Sigma'ya göre kesinlikle tercih sebebi.
 4. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Ağaç kurbağası

  Çok güzel, ellerinize sağlık
 5. 3000-3500 TL aralığında sanırım fiyatlar. O kadar para verecek olduktan sonra aynı fiyata Tamron'un ilk seri f2.8'i, yada üzerine biraz daha çıkıp Nikon'un ilk seri f2.8'i alınamaz mı? Bence daha mantıklı.
 6. Arkadaşların söylediğine ek olarak, pozlama üçgenini iyice öğreninceye kadar, size tavsiyem : S:Enstantene öncelikli modda, 1/200'ün altına inmeden çekimler yapın. Bu size yeterince hızlı bir enstantene sağlayacak, seçtiğiniz enstanteneye göre makinanız diyafram açıklığını otomatik seçecektir. Buda size bebeğinizin hareketliliği, yada el titremesi gibi sebeplerden oluşan metsizlik sorunlarını ortadan kaldıracaktır. Iso'yu mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. Tabi bu arada bizim verdiğimiz tavsiyelerin tamamı ortamdaki ışık koşullarına göre değişiklik gösterebileceğinden, çekimlerinizi mümkün olduğunca gündüz doğal ışıkta yapmaya gayret etmenizi tavsiye ederim. Bu arada ufaklığı da bizim yerimize öpmeyi unutmayın. kolay gelsin
 7. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Cekim hatasi analizi

  Yerinizde olsam makinayı manuel moda "M" alır, diyaframı f/22 gibi kısar, enstanteneyi de mümkün olduğunca düşürürdüm, 1/4000 gibi. Bu şekilde denemeler yaparak ve diyaframı yavaş yavaş açarak ideal dengeyi ve pozlamayı bulmaya çalışırdım. Kolay gelsin.
 8. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  MACRO LENS

  Gülerek kullan. Kullandıkça izlenimlerini bizimle paylaşırsın umarım.
 9. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  MACRO LENS

  Hayırlı olsun, almayı düşündüğün bi lens var mı? Fiyatları ne aralıkta bu lensin ?
 10. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  MACRO LENS

  35mm lensinizin satılık ilanını görmüş ve müşteri olmayı düşünmüştüm aslında. Ama sonradan 35mm’yi erteleyip tokina 11-20’yi takip etmeye başladım. 70-200 için her ne kadar makro ibaresi yazsada bu bir makro lens değildir. Makro lenslerin büyütme oranı 1:1 olur. Fakat 70-200 f/2.8 birçok hobicinin hayali. Malesef çok pahalı, Nikon 2.seri 8-9bin, 1.seri 5-6bin civarında. Sigma yada Tamron ise 4bin civarında. Çok pahalı. 11-20 ve 70-200 ilanlarını takip ediyorum şimdilik.
 11. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  MACRO LENS

  Sadık bey, Burada tamamen sizin ekonomik durumunuz kararınıza etki edecek. İkinci el ilanları takip edin, çevrenizde yüzyüze görüşüp lensi deneyerek satın alabileceğiniz ilanlar olursa duruma göre değerlendirin. Benim için bu lensin amacı makro fotoğraf, Gerekirse duruma göre de portre çekiyorum. Bu yüzden tercihimi bu yönde kullandım. Ama sizin ilk tercihiniz portre, ikinci olarak makro ise diğer arkadaşların tavsiyelerini ve farklı açıları dikkate alabilirsiniz. Zaten portre öncelikli ise 85mm f1.8 açık ara önde bence.
 12. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  MACRO LENS

  Sadık Bey, Yaklaşık 1 yıl kadar önce bende sizin gibi satın alma aşamasında Nikon ve Sigma arasında kararsız kaldım. Nikon'un ikinci eli, Sigma'nın sıfırına yakın fiyatta. Sigma ile çekilen fotoğraflara, lens karşılaştırmalarına ve incelemelerine baktım. Sonuç olarak bizim gibi amatör kullanıcılar için Nikon ile Sigma arasındaki fark, aradaki fiyat farkına değmeyecek kadar az. Ama nedense içimden hep Nikon'a ulaşabilmek geçti. Sonuç olarak internet üzerinden bulduğum ve yüzyüze görüşerek karar verme şansı bulduğum bir Nikon lens denk geldi. Sigma'nın sıfırını almaktansa Nikon'un temiz ikinci elini tercih ederek aldım. Şu an çok memnunum. 18-140 kit lensimin haricinde sahip olduğum tek lens 105mm makro şu an. Ve makinamın üzerinde %80 makro lensim takılı. Kullanmayı çok seviyorum. Yalnız bu lenslerin net alan derinliği çok az. Kullanması çok zor. Öyle özelliklerde yazdığı gibi f 2.8'e alıp 30 cm'den netleme yapıp fotoğraf çekmek falan mümkün değil yani (focus stack yapmayacaksanız tabi). Bu şekilde çektiğiniz fotoğrafta mm'ler seviyesinde bir sığ alan derinliği sözkonusu. Dolayısıyla diyaframı kısıp obje ile aradaki mesafeyi biraz açmanız gerekiyor. Portre konusunda ise sıkıntı yok, 4-5 metreden oldukça başarılı portfe fotoğrafları çekilebiliyor. Sonuç olarak bulunduğunuz yerde ikinci el seçenekleri mevcut, önce bunları bi araştırmanızı ve mümkünse kararınızı Nikon'dan yana kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun mümkün olmaması halinde Sigma sizi asla pişman etmez. Hatta Sigma'nın ikinci eline denk gelirseniz çok daha ekonomik olur. Kararınız ve lensiniz şimdiden hayırlı olsun.
 13. Photoshop genel kabul görmüş, sektörde standart haline gelmiş bir programdır. Photoshop ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. İster yeni başlayan ister ileri seviye kullanıcılar için kaynak bol, öğrenmek kolaydır. Oysa Nikon'un yazılımları daha kısıtlı. Raw işleme vs. yapabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Artı öğrenmek için kaynaklar da sınırlı. Sadece raw işleme, renklere ve kontrasta müdahale yapacağım derseniz Nikon'un yazılımlarını kullanabilirsiniz. ama benim tercihim ve tavsiyem Photoshop'dan yana.
×
×
 • Yeni Oluştur...