İçeriğe git

ÖNER BÜYÜKYILDIZ

Üye
 • İçerik sayısı

  179
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  22

ÖNER BÜYÜKYILDIZ last won the day on Aralık 3

ÖNER BÜYÜKYILDIZ had the most liked content!

Topluluk Puanı

33 Doğru Yolda

1 Takipçi

ÖNER BÜYÜKYILDIZ Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 8913


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 179


 • Gönderi Ortalama: 0.39


 • Toplam Puan: 33


 • Kazanılan Günün Üyesi: 22


 • Katılma: 05-09-2017


 • Bizimle geçen gün: 461 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 43


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Belirtmedi
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D7200
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Sony HX400V

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğraf işleme programı

  Photoshop genel kabul görmüş, sektörde standart haline gelmiş bir programdır. Photoshop ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. İster yeni başlayan ister ileri seviye kullanıcılar için kaynak bol, öğrenmek kolaydır. Oysa Nikon'un yazılımları daha kısıtlı. Raw işleme vs. yapabiliyorsunuz bildiğim kadarıyla. Artı öğrenmek için kaynaklar da sınırlı. Sadece raw işleme, renklere ve kontrasta müdahale yapacağım derseniz Nikon'un yazılımlarını kullanabilirsiniz. ama benim tercihim ve tavsiyem Photoshop'dan yana.
 2. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Nikon 60 mbps video hack

  Bu tür yazılımlar makinayı garanti kapsamı dışına çıkarır. Sağlayacağı faydaya değer mi değmez mi, ne kadar stabil bir yazılımdır, başka sıkıntı çıkarır mı? Dikkatli olmak lazım. Şahsen ben pek düşünmüyorum makinamın orijinal yazılımına müdahale etmeyi.
 3. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  İç mekan protokol için lens çok önemli

  Linkteki kart micro SD. Fotoğraf makinalarında pek tavsiye etmem. Bunun yerine Sandisk Extreme Pro tavsiye ederim. Fiyatı 250-300 civarında.
 4. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  İç mekan protokol için lens çok önemli

  @yusuf ışık bey, İşinize karışmak gibi olmasın ama, D850 oldukça pahalı bir makine, aynasız gövdeler halen pahalı, artı bu makinaların lensleri de pahalı. Parası ister sizin cebinizden, ister devletin kasasından çıkacak olsun bence tamamen gereksiz bir harcama. Yapacağınız işe bakacak olursak, sizin için iki önemli sorun var. Biri açı problemi; iç mekanda kişileri kadraja sığdırma, diğeri netlik ve ışık ile ilgili problemler. İlki için elinizdeki 18-140 lens gayet yeterli. Gerek iç mekanda gerek dışarda uzaktan çekim yapabilirsiniz. Keskinliği ile ilgili olarak sıkıntı yaşarsanız PS ile biraz keskinlik ekleyerek üzerine onca para verip alacağınız lensin kalitesine yaklaşmanız mümkün. İkincisi için çözüm belli. Raw çekip sonradan beyaz dengesine yada poz telafisine müdahale edebilmek. Şu an sizin yapmanız gereken yegane şey raw çekmek ve PS ile işlemek. Sonradan ışığı ayarlar, renkleri doygunlaştırır, birazda keskinlik eklersiniz olur biter. Hatta bununla ilgili bir kısayol/action oluşturursunuz tek tıkla otomatik yapar, yormaz sizi. İnanın bu şekilde hem daha az para harcamış, hem daha az yorulmuş, hem daha kaliteli sonuçlar almış olursunuz. Elinizdeki gövdenin problemine gelecek olursak, lensinizi başka bir gövdede deneyin, yana elinizdeki gövdeyi başka bir lensle test edin. Ona göre sorun olup olmadığını, yada sorunun makinada mı lensde mi olduğunu anlayabilirsiniz. Kararınız şimdiden hayırlı olsun, kolay gelsin.
 5. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  İç mekan protokol için lens çok önemli

  Bu durumda size tavsiyem mevcut lensinizle yola devam edip, raw fotoğraf çekmeniz. Işık ile ilgili sıkıntıları raw üzerinden büyük oranda düzeltme imkanınız olacak. Açı ile ilgili ise ilerleyen zamanlarda duruma göre karar verirsiniz. Diyafram öncelikli mod kullanın, iso'yu iç mekanda çekim yaparken biraz yüksek tutun, böylece enstantene hızınız oldukça düşecek ve titreşimden kaynaklı netlik sorununuz azalacaktır. Düşük ışık, yada az pozlama, beyaz dengesindeki uyumsuzluklar nedeniyle oluşan renk bozulmalarını ise photoshop kullanarak kolayca düzeltirsiniz.
 6. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Yongnou

  Nikon 50mm fiyatları bu kadar uygunken başka markaya bakmak macera aramak olur. Bence hiç gerek yok.
 7. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  İç mekan protokol için lens çok önemli

  Tokina 11-16 f2,8 işinizi görür sanırım. Birde fotoğrafları raw formatında çekerseniz sonradan birçok konuda telafi imkanınız olur. Kolay gelsin
 8. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Salyangoz

  Yoruma açık...
 9. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Srgb mi, adobe rgb mi?

  Makinamda varsayılan olarak sRGB seçili olan ayarı dün AdobeRGB'ye çevirdim. Birde böyle deneyeceğim. Fotoğraflarımı bilgisayarıma aktardıktan sonra PS ile düzenleyip kaydetmek , internet ortamında kullanacağım zaman sRGB'ye çevirmek istiyorum. Tam diğer kullanıcılar hangi ayarda kullanıyor, bu konuda açılmış bir başlık var mı, yoksa ben açıp sorayım diye foruma girdiğimde konunuzu gördüm. Bu kadar denk gelir yani. Diğer kullanıcıların tercihi nedir, takipteyim
 10. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Salyangoz

 11. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Makro lens kararsızlığı

  @Murat Günar , Nikon için seçenekleriniz arasında 100 yada 135 mm yok bildiğim kadarıyla. Ya 105mm Nikon ile 105mm Sigma arasından tercih yapacaksınız yada Tamron'un 90mm makro lensi var. Ben Nikon 105mm kullanıyorum. Sıfırı oldukça pahalı olduğu için ikinci el aldım. Oldukça memnunum. Ancak alan derinliği doğada çekim yaparken oldukça zorlayıcı olabiliyor. Alışmak lazım. Sigma kullananlar da memnun. Bütçe durumunuza göre ikisi arasından seçim yapabilirsiniz. Nikon'un ikinci eli ile Sigma'nın sıfırı neredeyse aynı fiyat. Yada daha uygun olsun derseniz Sigma'nın ikinci el ilanlarına bakabilirsiniz. Kararınız şimdiden hayırlı olsun.
 12. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  En-el 14a batarya

  Alacağınız bataryanız kapasitesi üzerinde yüksek yazsa da, gerçekte çok çok düşük olacak, dolayısıyla çekim yaparken sizi yarı yolda bırakacaktır. Örneğin orijinal batarya 1700 mah iken, siz kapasitesi daha yüksek diye gider 2200 mah bi batarya alırsanız; orijinal batarya ile 1000 çekim yapacakken, yan sanayi batarya ile 300-400 çekimde kalırsınız. Artı oem bataryaların bu çıkış voltajı ve akım değerleri de sağlıklı olmadığından makinanızın hassas devrelerine zarar verme ihtimali var, Tavsiyem orijinal batarya, fiyat daha uygun olsun derseniz Duracell gibi güvenilir markaların benzer bataryaları. Bu arada kompak fotoğraf makinama Çin'den batarya alarak, birisi orjinalinden farksız, diğeri makinanın açılmasını bile sağlamayan bataryalar ile karşılaştım. Biraz da şans meselesi yani, tercih sizin...
 13. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Makro lens kararsızlığı

  @Murat Günar bey, 100 mm civarı makro lenslerde alan derinliği oldukça sığ olmaktadır. Hele hele 150-180 mm lenslerde alan derinliği dahada düşecektir. Dolayısıyla bir böcek yada kelebeğe yakın çekim yapmayacaksanız, odak istifleme vb teknikler kullanmak için bilgisayar başında vakit harcamayacaksanız, sırf doğaya çıkıp çiçek böcek kelebek yada kuş fotoğrafı çekecekseniz @Sebahattin Demir beyin dediği gibi 200-300 mm tele bir objektif daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
 14. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğraflarım soluk çıkıyor

  Fotoğraf Çekimi Menüsü altında "Picture Control Ayarla" seçeneğine girin ve oradan "VI Canlı"yı seçin. Fark olacaktır.
 15. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Hangi geniş açı lens ?

  @sadikbasal bu arada 70-300 iptal mi ?
×