İçeriğe git

bnazim

Üye
 • İçerik sayısı

  42
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  3

bnazim last won the day on Temmuz 28

bnazim had the most liked content!

Topluluk Puanı

6 Yeni Tarafsız

bnazim Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 8512


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 42


 • Gönderi Ortalama: 0.07


 • Toplam Puan: 6


 • Kazanılan Günün Üyesi: 3


 • Katılma: 07-05-2017


 • Bizimle geçen gün: 582 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 67


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D3400

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. bnazim

  14 05 2017 (2) (1).jpg

 2. bnazim

  29 08 2018 (4) (1).jpg

 3. bnazim

  bnazim

 4. bnazim

  Lens ve gövdedeki af mf

  Özür diliyorum, soruyu anlamamışım.
 5. bnazim

  Lens ve gövdedeki af mf

  Auto Fokus "AF" netleme otomatik yapılır, Manuel Fokus "MF" Netlemeyi siz elle yaparsınız.
 6. bnazim

  Forumda yanlış bilgilendirmeler yapmak

  Sayın @Sebahattin Demir teşekkürler.
 7. bnazim

  Forumda yanlış bilgilendirmeler yapmak

  Sayın @Sebahattin Demir ben formda çok yeniyim, bu yanlış bilgileri açıklarsanız veya uyarırsanız bizde doğruyu öğreniriz diye düşünüyorum. Saygılar.
 8. bnazim

  Pahalı bir makina ile gece dolaşmak

  @qqaazz Bence çok haklısınız hiç güvenli değildir, hele ülkemizde ama bulunduğunuz yer ve mekana göre de sonuç değişir.
 9. bnazim

  Shutter Sayısını Öğrenmek.

  Sevgili dostlar, Fotoğraf makinesinde ne kadar fotoğraf çektiğimi merak ettim, Araştırdım, Nikon’ un kendi programları “ViewNX-i, Capture NX-D” exif bilgileri içinde bu sayıyı vermiyor ama webde bazı sitelere fotoğraf yüklediğimiz zaman bu bilgiyi alıyoruz. Belki birçoğunuz biliyordur ama bilmeyen arkadaşlara faydası olur diye aşağıda bu sayıyı öğrenmek için bulduğum basit bir programı önermek istiyorum. Web adresi ; http://exiftool.sourceforge.net/ Program adı ; Windows Executable: exiftool-10.75.zip (5.9 MB) Gelen zip’li dosyayı açın, açılan “exiftool(-k).exe” dosyasını istediğiniz bir yere koyun, EXIFTOOL KULLANIMI; Exif bilgilerini komut satırında yani (DOS’ ta) yazdırmak için, Resim dosyasını bu dosyanın “exiftool(-k).exe” üzerine sürükleyin. Komut satırında exif bilgileri yazılacaktır. Listede yaklaşık 266 adet exif bilgisi geliyor, Shutter (Çekim sayısı) ise “Nikon” başlığı altında “Shutter Count” ifadesinin karşısında bulunuyor. Ayrıca Exif bilgilerini txt dosyası olarak (İngilizce) yazdırmak için, “exiftool(-k).exe” dosyasının adını “exiftool(-k -a -u -g1 -w txt).exe” olarak değiştirin, Gene resim dosyasını bu dosyanın üzerine sürükleyin. Exif bilgileri resmin bulunduğu klasöre txt dosyası olarak kaydedilecek. Gene Exif bilgilerini txt dosyası ve (Türkçe) olarak yazdırmak isterseniz, “exiftool(-k).exe” dosyasının adını “exiftool(-lang tr -k -a -u -g1 -w txt).exe” olarak değiştirin, Gene resim dosyasını bu dosyanın üzerine sürükleyin. Exif bilgileri resmin bulunduğu klasörde txt dosyası bu sefer Türkçe olarak kaydedilecektir. Yalnız bu dosya içinde bazı anlaşılmaz karakterler görürseniz yazı tipini “Unicode(UTF-8)” ile açınız, ayrıca bazı bilgilerde Türkçeye çevrilmemiş. Arkadaşlara faydalı olması dileğiyle, Mutlu ve sağlıklı günler.
 10. bnazim

  Capture nx-d veya pohotoshop kullanımı hk.

  arkadaşlar, @Sebahattin Demir beyin yazısını okudum çok güzel kaleme almış, ayrıca @myasar ve @hüseyin özdemir beylere de katılıyorum, değerli bilgilerinize teşekkürler. Sağlıcakla kalın.
 11. bnazim

  Capture nx-d veya pohotoshop kullanımı hk.

  Değerli dostlar, Kısaca şunu anladım, doğru ve yanlış kişiden kişiye değişiyor. Abartmadan küçük düzeltmeler kimseyi rahatsız etmiyor, asıl önemli olan yaptığımız işi doğru ve özenli yapmak ve bundan zevk almak. Hepinize sonsuz teşekkürler.
 12. bnazim

  Capture nx-d veya pohotoshop kullanımı hk.

  @Yasin Korkmaz Bey, Size aynen katılıyorum, ben de elimden geldiğince Photoshop CS6 veya Nikon’ un Capture NX-D programını kullanıyorum ama bu yaptığımız eninde sonunda Photoshop olmuyor mu? Bu ikilemden nasıl kurtuluruz? Gözümüzün gördüğünü çekmek ve korumak, başkalarının çektiği görüntüye inanmak bunu nasıl başarırız. Saygılar.
 13. bnazim

  Capture nx-d veya pohotoshop kullanımı hk.

  Sevgili ustalar, Şu anlaşılıyor ki RAW veya NEF fotoğraflar üzerinde oynamalar doğru değil, peki o zaman neden RAW veya NEF formatında fotoğraf çekiyoruz? İkinci sorum @sadikbasal arkadaşımın bahsettiği olay gibi, bir fotoğrafın üzerinde düzenleme yapılıp yapılmadığını, yani Photoshop olup olmadığını nasıl anlarız? Saygılar, sevgiler.
 14. Sevgili Ustalar, Bir sorum olacak; NEF veya RAW olarak çektiğimiz fotoğrafları, Nikon' un kendi programı olan Capture NX-D veya Photoshop ile yeniden düzenleyebiliyoruz. Bu bahsettiğim programları da sık sık kullanıyorum, yeniden düzenlenmiş fotoğrafa bakınca da bayağı güzel oluyor ama ilk çekilen halinden çok farklı sonuçlar çıkıyor. Bu bahsettiğim uygulamayı her fotoğrafçı yapar mı? Kötü çekilen bir fotoğrafı sonradan müdahale ile iyi hale getirmek doğru mudur, yani etik midir? veyahut ha makinanın ayarları ile oynamışız, yada bu ayarları masa başında yapmışız aynı şey midir? Saygılar sevgiler.
 15. bnazim

  Photoshop' u ingilizce veya türkçe' ye çeviemek.

  Sayın @Emin İpek İyi akşamlar dediğiniz gibi dosya uzantısını .old olarak değiştirdim, ama olmuyor. ilk baştaki ifadem doğru, tw10428.dat Türkçe yapıyor, girtw104281.dat İngilizce yapıyor. Garip? İyi akşamlar.
×