İçeriğe git

myasar

Üye
 • İçerik sayısı

  225
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  24

myasar last won the day on Nisan 26

myasar had the most liked content!

Topluluk Puanı

50 Doğru Yolda

1 Takipçi

myasar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 801


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 225


 • Gönderi Ortalama: 0.07


 • Toplam Puan: 50


 • Kazanılan Günün Üyesi: 24


 • Katılma: 05-04-2011


 • Bizimle geçen gün: 3390 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 71


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. myasar

  Nikor 18-105 vr Bayonet değişimi

  Sanırım İstanbul'lu arkadaşlar yardımcı olur. Görünen o ki size Hayyam pasajı yolu görünüyor. Diğer bir seçenek de ürünü Çin'den alıp kendiniz ya da çevrenizdeki eli yatkın birinin yardımıyla değiştirmenizdir. Örnek link (önerdiğim, güvendiğim anlamında değil, satıcıyı tanımam): https://tr.aliexpress.com/item/32814715557.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.364dbcffdRLqbj&algo_pvid=e5cff5a3-c52c-4f2e-97c4-7fbbc0151382&algo_expid=e5cff5a3-c52c-4f2e-97c4-7fbbc0151382-13&btsid=0ab6f81e15921282603231589e0c11&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_ Aliexpress'te "18-105 nikon bayonet" araması size pek çok seçenek çıkartacaktır.
 2. myasar

  Nikor 18-105 vr Bayonet değişimi

  Bulunduğunuz şehri belirtmeniz daha kolay yardım almanızı sağlayacaktır.
 3. 1- İyi bir tripod kullanarak elbette titreşim sorununu çözebilirsiniz. Tabi ki bu durumda kullanım kolaylığından taviz vermiş olacaksınız. 2- Optik açıdan; Tamron, Sigma ve Nikon'un Iowa'dan daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. 3- 2x konusuna gelince: Bu marka için "makro dünyası" sitesinden Gencay bey sormuş ve olumsuz yanıt almıştım.
 4. myasar

  hafıza kartları

  Eğer formatlı değilse zaten makine tanımayacaktır. Formatlı olsa bile tekrar formatlamanın hiç bir zararı yoktur. Keyfinize kalmış bir şey. Aksini gerektiren bir durum olmadıkça kartı makinenin içinde formatlamak önerilir. Yani bilgisayarda değil.
 5. myasar

  EP-5B Power Supply Connector

  Aşağıdaki videolar belki yardımcı olur. Ama, sanki bunun yerine yedek batarya almak daha pratik olur gibi görünüyor. https://www.digitarvike.fi/product/102578/eh-5ep-5b-tarvikeversio-nikon-en-el15-power-adapter-ack-ep5b?vdly-play-video=J0wrMa_VPc8
 6. Düzeltme: A4 ve A3 değil, A4 ve A5 olacaktı. Metin üzerinde düzeltme yapamadığım için yeni bir yanıtla düzeltiyorum.
 7. myasar

  Site önerileri

  http://fotografya.fotografya.gen.tr https://issuu.com/cenkmiratpekcanatti
 8. Sebahattin Bey, sağ olsun, sorularınızı yanıtlamış. Ben az bir şey ekleyeceğim. " Aksesuar kızağına uygulanan negatif gerilimler ya da 250 V üzerindeki gerilimler sadece normal çalışmayı engellemekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraf makinesinin veya flaşın senkron devresine zarar verir. " Bu konuyu burada ya da başka bir yerde bir kez daha anlattığımı sanıyorum. Seyrek rastlanacak bir durum olsa da sonucu tüm makineyi çöp yapacak kadar önemli olabilir. Şöyle ki; Elektroniğin devreye girmediği eski makinelerde flaş yatağı kontakları bir mini şaltere bağlı idi. Deklanşöre bastığınızda bu şalter kapanır ve flaşın içindeki kondansatörün devresini tamamlardı. Bu kondansatör lambanın çakmasını sağlayan enerjiyi depoladığından en az 250 volt gerilim ve oldukça yüksek bir akım verirdi (aslında hala öyle). Şimdiki flaşların elektronik devreleri genellikle anahtar olarak tristör ve kumanda için de TTL devre elemanları kullandığından flaş kontaklarında genellikle 5 volt dolayında akım bulunur. Buradaki düşük voltaj ve akımla, flaş ve makinenin bilgisayarı bilgi alışverişinde bulunur. Bu noktalara 250 volt gelirse ne olacağını söylememe sanırım gerek yok. Bu nedenle; eğer elinize eski bir flaş geçerse çok iyi araştırmadan makinenize takmayın. "Kullanım kılavuzu sayfa 318- Yalnızca Nikon flaş ünitelerini kullanın." Bu cümleyi de (içimden geçenleri kendime saklayarak); Yalnızca Nikon ve Nikon uyumlu flaş ünitelerini kullanın. biçiminde düzeltmek istiyorum. Estağfurullah Sebahattin Bey, sizin bilgileriniz bizim için her zaman değerli ve önemli olmuştur. Yazdıklarınızı zevkle okuyoruz. edit: Son olarak; grafik tabletler daha çok grafikerlerin işine yarar. Fotoğraf düzenlemede çok kullanışlı olmayabilir. Bende A4 ve A3 boyutunda 2 tane var ikisi de bir kenarda duruyor. Bence iyi bir fare daha önemli. Şu anda "Logitech MX Master3 " kullanıyorum. Çok memnunum.
 9. Kuzey Bey hoş geldiniz. Bu ve buna benzer sitelerde görmeye alışkın olduğumuz, her şeyi hap olarak isteyen, okuma ve araştırma yapmaya yatkın olmayan kişilerden olmamanız beni mutlu etti. Kısa zamanda ilerleyeceğinizden eminim. Sorularınızı elimizden geldiğince yanıtlamaya çalışacağımızdan kuşkunuz olmasın. Başarılar..
 10. Basit bir çözüm daha: Aynı resmi hem telefonda hem de bilgisayarda açın. Bilgisayarın renk ayarlarını telefondaki resimle aynı olacak şekilde yeniden ayarlayın. Artık, (en azından sizin ve sizinkine benzeyen) telefonlarda bilgisayarda ve telefonda gördüğünüz resimlerin renkleri aşağı yukarı aynı olacaktır. Diğer ortamlarda nasıl görüneceği konusunda ise hiç bir şey söyleyemem..!!
 11. Daha önce de tartışılmıştı. Özet olarak; bu sorunun çözümü yok. Siz en pahalı, kalibrasyonlu, kaliteli ve gerçek renkleri gösteren bir monitör alsanız bile aynı resmi başka bir görüntü aygıtına aktardığınızda sonuç farklı olacaktır. Her telefonun, her monitörün ve hatta her fotoğraf stüdyosunun ayarları az ya da çok farklıdır.Bu dijital dünyanın ortak sorunu. Yakın gelecekte de çözülecek gibi durmuyor.
 12. myasar

  Sensör Lekeleri Hakkında

  İlk seçenek hava üfleyicidir. Sonuç alınamazsa, pahalı ya da riskli olan, diğer seçenekler devreye girer.
 13. Çok haklısınız. Ama bu yeni bir durum olmayıp işin başından beri bu kazık konusunda son derece tutarlılar..!! Vergiler vs. gibi bahaneleri var ama bunun hiç de geçerli olmadığını kanıtlayan markalar da var.
 14. myasar

  Gece manzarası

  Makinenin üzerindeki iso basamakları sizi yanıltmasın. Burada ara basamaklar da verilmiş. Gerçekte artış geometriktir. Yani: 100,200,400,800,1600,3200,6400,12800,... Bu durumda (eğer 2 stop hesabınız doğruysa) yeni iso değeri; 12800/2/2= 3200 olacaktır. Diğer yandan küsüratlı diyafram değerlerini hesaplayıp aradaki tam farkı bulmak biraz uğraştırır. Çünkü diyafram değerleri (alan hesabına bağlı olduğundan) 1/ karekök tür. Örneğin 1,4= 2 nin karekökü, 2,8=8 in karekökü gibi.
 15. myasar

  D3500 için makro lens önerisi

  Pek fazla bilgim yok ama kimse yanıt vermemiş. Sorunuz yanıtsız kalmasın. Makro objektif olarak kendi kullandığım "Sigma 105mm 2.8 DG Macro" yu önerebilirim. Diğerleriyle kıyaslayamam ama bence keskin ve güvenilir bir objektif. Şu link size fiyat konusunda bir fikir verebilir: https://www.sahibinden.com/lensler-fotograf-kamera?a10472=144543&a10468=144423&a10462=144366 Ring flaş da kullanmadım. Orta kalite olarak genellikle " Nissin MF18", üst düzey için ise "Metz Mecablitz 15 MS-1" (Alman malı) öneriliyor. Uzun odak uzaklıklı makro objektiflerde, özellikle açık diyaframda, alan derinliği çok sınırlıdır. Örneğin kesici dişe netleme yaparsınız ve köpek dişinin net çıkmadığını görebilirsiniz. Yani alışmak için epeyce deneme yanılma gerekir. Diğer yandan (eğer A4 den daha büyük baskı düşünmüyorsanız ya da sadece ekranda bakacaksanız) belki kompakt bir makine daha çok işinize yarayabilir. Hemen hepsinin makro özelliği ve flaşı vardır. Alternatif olarak araştırmakta yarar olabilir.
×
×
 • Yeni Oluştur...