İçeriğe git

myasar

Üye
 • İçerik sayısı

  169
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  14

myasar last won the day on Şubat 13

myasar had the most liked content!

Topluluk Puanı

38 Doğru Yolda

1 Takipçi

myasar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 801


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 169


 • Gönderi Ortalama: 0.06


 • Toplam Puan: 38


 • Kazanılan Günün Üyesi: 14


 • Katılma: 05-04-2011


 • Bizimle geçen gün: 2879 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 69


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Ankara
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D750

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. myasar

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Neehot Bey'e ek olarak; hemen hemen tüm görüntü işleme programlarında vinyet düzeltme seçeneği vardır.
 2. myasar

  Dxomark ta Iso sensivity ile ilğili

  Şöyle düşünün: Arabanın km saati ( düz giden bir yolda) 120 gösteriyor. Aynı arabadaki GPS 115 gösteriyor. Genellikle GPS daha doğru olduğuna göre arabanızın km saati +5 km. hata yapıyor. Benzer şekilde, makinenizin ekranında her ne kadar 12800 görseniz de o anda algılayıcının hassasiyeti 8667 imiş. Yani gösterilen değer hatalı. Bunun olası nedenleri: 1- DXOMark yanlış ölçmüştür 2-Makinenin ışık ölçeri hatalıdır. 3- Yazılım hatası vardır. 4- Fabrika üç kağıt yapmıştır. Son olarak pek de kafaya takacak bir durum değildir. Çünkü diyafram ve özellikle enstante de benzer farklılıklar gösterebilir. Eğer gözle fark edilebilir sistematik bir hata varsa poz telafisiyle düzeltilebilir.
 3. Yasin Bey'in önerdiği sistem yaklaşık olarak 5250 lumen ışık veriyor. Ali expresdeki ürün ise, sizin verdiğiniz link de görüleceği gibi "Max Brightness illuminance: 987LM/810lux/0.5M" 987 lumen gücünde. Buna da dikkat edin.
 4. myasar

  NiceFoto HS-400 Flaş Patlama Sorunu

  Bu arızanın belli başlı 4 nedeni olabilir: 1- Lamba yıpranmıştır. (Seyrek kullandığınız için pek olası değil) 2- Batarya eskimeye başlamıştır. ( Eğer noname ise olabilir) 3- Elektronik devrelerde arıza vardır. 4- Yüksek gerilim kondansatörü (kapasitörü) arızalıdır. Her durumda da servis yolu göründü demektir. Kısaca size bir öneride bulunamıyorum. Bu yanıtı yazmamın asıl nedeni ise şu: 4. maddedeki kondansatör kullanılmadığı zaman kendiliğinden eskiyen ( adeta bayatlayan) bir parçadır. Flaşların el kitaplarında, hiç değilse, bir kaç ay da bir flaşı çalıştırın diye yazar. Nedeni de budur. Uymamız gereken bir öneridir. İnşallah arızanız budur. Dürüst bir servisde oldukça ucuza değiştirilebilecek bir parçadır.
 5. Manzara çekiminde çoğu zaman "hangi geniş açı objektif uygundur ?" gibi sorular soruluyor ve bu soruya çözüm olacak ürünler öneriliyor. Manzaralar genellikle zaman sıkıntısı olmayan konulardır. Bu nedenle; usulüne uygun çekim yapmak koşuluyla, geniş açı yerine; 35mm (APS-C), 50 mm (FF) prime objektiflerle (jilet keskinliğinde, perspektif sorunu olmayan, ucuz) panoramik çekimler daha uygun olmaz mı ? Üstelik kaliteli bir geniş açıya verilecek paradan da tasarruf etmiş oluruz. Bu tasarrufla da, eğer elimizde yoksa, çok iyi bir üçayak alabiliriz. Sizler ne dersiniz..?
 6. myasar

  myasar

 7. myasar

  Fotoğraf işleme programı

  Ben PS kullanıyorum fakat bu forumda bir yerlerde şöyle bir bilgi vardı. Nikon'un raw işlemesi PS den biraz daha iyi sonuç veriyor yönünde. Ama bu bilgiyi nerde okuduğumu bulamadım.
 8. myasar

  İç mekan protokol için lens çok önemli

  Sebahattin Bey, Nikon flaş kullanmadım dolayısıyla söylediklerim geçerli olmayabilir. Metz kullanıyorum. Söyleyeceklerim bu flaş için geçerlidir. Sanımca diğer flaşlar için de geçerli olmalı. Flaşlar (en azından tepe flaşların çoğu) güç ayarında ışık gücünü azaltıp çoğaltamazlar. Her zaman aynı ışık gücünde çakarlar. Çakma süresini uzatıp kısaltarak verdikleri ışık miktarını ayarlarlar. Benzetme pek uygun olmasa da, bir tür enstantane ayarı gibi. Örneğin bir flaşın tam güçte çakması 1/100 saniye sürüyorsa 1/16 güçte çakması için 1/1600 saniye sürede çakması ve hemen ışığı kesmesi gerekir. Bu benim flaşımın el kitabında da açık olarak yazar. Sizinkini bilmiyorum. Bu durumda: "1x30Hz şu demek; siz deklanşöre bastığınızda, flaşınız 1 saniye içerisinde 30 defa, 1/16 güçte çakacaktır ve duracaktır. Bu durumda sizin enstantane ayarınız 1:30 yani 1/30sn olmalıdır, çünkü flaşınız 1/30sn kadar çakacaktır." cümlenizin genelleştirilmesinin doğru olmadığı kanısındayım. Yanlışım varsa lütfen düzeltin..
 9. Hüseyin Bey, Renkli baskı zordur ama evinin bir köşesini (bir masayı) bu işe ayırabilen için siyah beyaz baskı deneyimini yaşamak pek zor olmasa gerek. Bu iş için gerekli olan, en pahalı gereç agrandizör bile 350 TL. ye kadar ( https://www.sahibinden.com/antika-agrandizor ) bulunabiliyor. Ama sadece bir hobi olarak. Yoksa günümüzün dijital fotoğrafçılığının avantajları eski sistemle kıyaslanamaz bile.
 10. myasar

  Lenslerin netleme mesafesi

  "24-85 kaç m. ye kadar netleme yapabiliyor ?" Tüm objektifler (belki özel amaçlı istisnalar dışında) sonsuza kadar netleme yapabilir. Objektif veya makinenizde bir sorun olup olmadığını araştırmadan önce fotoğrafçılık bilgi düzeyinizi de belirtirseniz size daha kolay yardımcı olabiliriz. Örneğin makinenizde hangi netleme ve pozlama ayarını kullanıyorsunuz. 24 mm. ve 85 mm. nin optik olarak farkını biliyor musunuz gibi.. Nikobet bey'in: "Uzaktan boydan arka alan derinliği için en az 50 mm yada 85 bilemedin 135 mm gibi odak uzaklığı ve 1.4 yada 1.8 gibi diyafram açıklığı gerekir ki oda sizde yok bu yüzden uzaktan düz çekim oluyor normaldir." cümlesini benim gibilerin de anlayabileceği bir Türkçe'ye çeviren olursa bunun altında yatan teorik bilgiye ulaşabileceğimi sanıyorum.
 11. myasar

  Lensler hakkında

  Yasin Bey, 3 farklı kişinin kendi üsluplarınca uyarıda bulunmasına rağmen, "2,8 sabit açıklıklı böyle bir lens yoktur" demesine rağmen, buna örnek olarak 3,5-5,6 lensi örnek göstermekte israr ediyorsunuz. 18 - 105, bırakın bizim bu işle haşır neşir olanları, işe yeni başlayanların bile bildiği bir objektiftir. Dolayısıyla link falan vermenize gerek yoktur.
 12. myasar

  Lensler hakkında

  Yaptım da bulamadım. Bi zahmet bir link verseniz.. Recep Bey'in de dediği gibi; benim bildiğim 18-105 sabit 2,8 değil değişken 3,5-5,6. Ve bu ikisi çok farklı şeyler.
 13. myasar

  Lensler hakkında

  Böyle bir objektif olduğundan emin misiniz..?
 14. myasar

  Fotoğraftaki morluklar

  Sıradan bir 50 mm. objektifte bu kadar renk sapması olmaz. Bu nedenle hatayı başka yerlerde, Kemal Bey'inde dediği gibi, özellikle objektifteki üretim hatasında aramak gerekir.
 15. myasar

  2 yıl kullanılmamış kamera alınır mı?

  Sayın @Nikobet , Konu üzerinde biraz fazla ısrarla duruyorum. Nedeni şu: Bu site, güvenilirliği olan, verdiği bilgiler çoğu zaman referans kabul edilen, yol gösterici bir site. Bu nedenle kesin yargılı cümleler kurarken her zamankinden daha dikkatli olmaya, yanlış anlaşılmalara neden olmayacak, birden çok anlamı olabilecek cümleler kurmamaya özen göstermemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu siteyi izleyenlerin en az yarısı, fotoğrafçılık konusunda, sizden daha az bilgililer. Yazdıklarınızı yanlış yorumlayabilirler. Örneğin; son mesajınızda şöyle yazdınız : "Makina 24 megapiksel içeriyor ama teorid ,d5300 serisi en baba lenslerle bile organik keskin çözünülrük 15 megapikseli geçemez ayırma gücü olarak." Deneyimi az olan birisi cümlenizin virgülden önceki birinci kısmından şunu anlayabilir: Makinenin el kitabı 24 Mp yazıyor ama gerçekte bu makinenin çözünürlüğü daha düşük. Virgülden sonraki kısmı ise konuya hakim olmayan birisi tarafından ya hiç anlaşılamaz ya da şöyle anlaşılabilir: Çok iyi bir objektifin ayırma gücü d5300 serisinde en fazla 15 Mp kadar olabilir ama daha iyi bir makinede daha yüksek bir ayırma gücüyle daha çok Mp elde edilebilir. Benim nasıl anladığıma (yorumladığıma) gelince: "Bu makine her ne kadar 24 Mp olsa da günümüzde en keskin objektifler bile bu ayırma gücüne sahip değildir. Dolayısıyla makinenin 16 veya 24 Mp olması pek de önemli değildir." Yazdıklarımı bir eleştiri değil, açıklama olarak görürseniz sevinirim. İyi günler dileklerimle... Not: Yaşım gereği olsa gerek, günümüz Türkçesinin jargonu konusunda oldukça zayıfım. Sıkça kullandığınız " organik" kelimesini, cümlelerin gelişinden, "gerçek" anlamında kullandığınızı çıkarttım. Umarım yorumum doğrudur.
×