İçeriğe git

myasar

Üye
 • İçerik sayısı

  183
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  15

myasar last won the day on Nisan 19

myasar had the most liked content!

Topluluk Puanı

39 Doğru Yolda

1 Takipçi

myasar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 801


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 183


 • Gönderi Ortalama: 0.06


 • Toplam Puan: 39


 • Kazanılan Günün Üyesi: 15


 • Katılma: 05-04-2011


 • Bizimle geçen gün: 2937 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 69


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. myasar

  Hangi makro lensi almalıyım

  Eğer Fx makina kullanıyor olsaydınız tereddütsüz Sigmayı önerirdim. Şu anda kullanmakta olduğum f/p oranı mükemmel bir objektif. Diğer yandan 105 mm. vb aynı zamanda portre objektifleridir. Ne var ki sizin dx makinanızda portre için biraz (çok değil) uzun kalır. Kullanılamaz değil. Yine de, portre düşünüldüğünde, 80-90 mm. ler daha uygun gibi duruyor. Örneğin; Tamrom 90 mm. Her ikisinin de en yakın çekim mesafesi (1/1 büyütmede) aşağı yukarı aynı. 30-31 cm. kadar.
 2. myasar

  Tamron & Sigma

  VC'siz olanları düşünmeyin bile. Dolayısıyla tercihlerinizi bu yönde sınırlayın.
 3. myasar

  Tripod nasıl kullanılmalı

  Sağlam bassın da nasıl basarsa bassın diyeceğim ama tripod ayaklarının ayaklarıma dolaşmasından hoşlanmadığımdan önde tek ayağı tercih ederim. Ve tripod ayaklarının durumunu önemseyecek kadar titiz isem tripodun çengeline bir ağırlık takmayı da ihmal etmem.
 4. myasar

  Monitör Tavsiye

  Sanırım sizin ekonomik monitör arayışınız Eizo öneren arkadaşın dikkatinden kaçmış. Ama diğer yandan ekonomik monitörlerle profesyonel işler çıkartmak oldukça zor. Yani arkadaş oldukça haklı. Google'da "best monitor for photoshop 2018" vb. biçiminde yapacağınız bir arama size oldukça yararlı olacaktır. Ama böyle bir araştırmanın saatler belki de günler sürebileceğini de peşinen kabullenmek gerekir.
 5. Bir D750 kullanıcısı olarak Nikon'un bu tür bir arıza nedeniyle geri çağrım yaptığını hatırlamıyorum. Ayrıca Nikon'un 4 yıl için garanti verdiğinden de emin değilim. Sanki 2 yıl gibi kalmış aklımda. Yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin. Diğer yandan; garanti kapsamında değil diye fazla üzülmeyin. Suçu "kullanıcı hatası" na atmak garantinin şanındandır. En azından bu açıdan siniriniz bozulmayacak. Nehoot Bey, eğer arkadaş ürünü gerçek spot fiyatı ile aldıysa: ""makine fiyatı+tamir masrafı < resmi ithalat fiyatı"" olacağından bu arkadaş zararda sayılmaz. Tabii tamir için uygun seçenekleri araştırıp bulmak koşuluyla.
 6. myasar

  Nikon D3300 de harici mikrofonda dip ses sorunu

  Google da "d3300 AGC ( Automatic Gain Control )" diye aratınca aşağıdaki site geldi. Umarım işinizi görür. https://visihow.com/Turn_on_Manual_Sensitivity_on_a_Nikon_D3300
 7. myasar

  Lens

  Elinizdeki 50 mm. ile o mesafeden bir tekne çekin. Çektiğiniz resmi bilgisayarda tam ekran olarak ve 100/100 büyütmeli olarak açın. Aynı resmi 300 mm. ile çekerseniz elinizdekinden 6 misli daha büyük (geniş) bir resim elde edeceksiniz. Bu da size yeterli bir fikir verecektir. Bence 300 mm. yeterli olmayacaktır. Eğer kesme yaparak büyütürüm diyorsanız sadece tripoda değil çok keskin bir 300mm. ye de ihtiyacınız olacaktır. 300mm üstü objektifler ağır ve iyileri çok pahalı olduğundan bu konuda deneyimli kişileri daha çok kuş (ornitoloji) sitelerinde bulabilirsiniz. İdeal olmasa da telekonvertör de bir çözüm olabilir.
 8. İltifatınıza teşekkürler. Sağolun.. Fotoğrafçı olabilmek için elimden gelen çabayı gösteriyorum. Umarım bir gün ben de sizin gibi bir fotoğrafçı olurum..!!
 9. Büyük olasılıkla ucuzu sadece gövde, pahalısı da objektifle beraber. Eğer gerçekten böyle ise ve bu farkı anlamadı iseniz daha ucuz bir makine ile başlamanızı öneririm.
 10. myasar

  antik kent kültür ve fotoğraf gezisi

  İlk gün çok zorlar. Fazla koşturmacalı. 2. gün daha da zor. 5 tane antik kent koymuşsunuz. Bu pek olası görünmüyor. Bence, sadece afrodisias bir gün ayrılması gereken bir ören yeridir. Önerim; programınızın biraz daha özetlenmesidir.
 11. myasar

  fotoğraf ve video için laptop

  Son bir nokta: Ekteki resmin içindeki 4 harfli kelimeyi okuyabildiğiniz bir monitör (genel kural olmasa da) çok iyi bir monitör olarak kabul edilebilir. Kalibrasyonlu bir monitörüm olmasına rağmen ışık ve kontrasta özel ayarlar yapmadıkça ben de okuyamıyorum.
 12. myasar

  fotoğraf ve video için laptop

  Ben de 2 yıl önce epeyce araştırdım. PS için ekranın (en az) 15" ve FHD olmasında büyük yarar var. Dinamik aralığı geniş bir ekran tercih edilmeli. Bunun için yüksek kontrastlı bir örnekle test edilmesini öneririm. PS için i5-8gb yeterli ise de video için i7-16 gb daha iyi olur. Çok önemli bir nokta da şudur: Ekran kartı ayrık ( onboard değil) olmalıdır. 256 gb ssd de kısa zamanda size dar gelmeye başlayacaktır. 516 veya 1024 gb önerilir. Bu özelliklerde bir macbook'u istediğiniz fiyata bulamayacağınızdan windows laptopları araştırmanızı öneririm. Macbook'ların upgrade olanaklarının sınırlı ve sıkıntılı olduğunu da göz önünde bulundurun. Not: En azından bir mağazada görüp incelemeden internetten almanın sakıncaları konusunda uyarıda bulunmayı gerekli bulmuyorum.
 13. myasar

  VR ŞART MI (Kişisel olarak)

  Flaşınızın ne olduğunu bilmiyorum ama 1/16 güçte en fazla 1/5000 saniye ya da daha kısa sürede çakacaktır. Sadece bu bile VR ye ihtiyacınız olmadığını gösterir. Diğer yandan; enstanteneyi biraz daha düşürürseniz ortamı da daha aydınlık çekebilirsiniz gibi görünüyor. Derinlik kontrolü nedeniyle diyaframı fazla açamadığınızı farzediyorum.
 14. Neehot Bey'in dediği gibi çanta içine koymayı düşündüğünüz malzeme miktarına göre değişiklik gösterir. Diğer yandan ve bu kriterden bağımsız olmak üzere; çarpma ve düşmelere karşı koruma, su geçirmezlik, pratiklik ve tabii ki sağlamlık yararlı olan özelliklerdir. Eğer internetten almayı düşünürseniz önce bir teknoloji mağazasında görerek, inceleyerek seçim yapın. Fiyat farkına değiyorsa internetten alın. Kaliteli markaların taklitlerinin internette yaygın olduğunu da göz önünde bulundurun.
 15. myasar

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Neehot Bey'e ek olarak; hemen hemen tüm görüntü işleme programlarında vinyet düzeltme seçeneği vardır.
×
×
 • Yeni Oluştur...