İçeriğe git

myasar

Üye
 • İçerik sayısı

  214
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  22

myasar last won the day on Mart 16

myasar had the most liked content!

Topluluk Puanı

48 Doğru Yolda

1 Takipçi

myasar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 801


 • İtibar Puan: As Üye


 • Gönderi Sayısı: 214


 • Gönderi Ortalama: 0.07


 • Toplam Puan: 48


 • Kazanılan Günün Üyesi: 22


 • Katılma: 05-04-2011


 • Bizimle geçen gün: 3292 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 70


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. myasar

  Sensör Lekeleri Hakkında

  İlk seçenek hava üfleyicidir. Sonuç alınamazsa, pahalı ya da riskli olan, diğer seçenekler devreye girer.
 2. Çok haklısınız. Ama bu yeni bir durum olmayıp işin başından beri bu kazık konusunda son derece tutarlılar..!! Vergiler vs. gibi bahaneleri var ama bunun hiç de geçerli olmadığını kanıtlayan markalar da var.
 3. myasar

  Gece manzarası

  Makinenin üzerindeki iso basamakları sizi yanıltmasın. Burada ara basamaklar da verilmiş. Gerçekte artış geometriktir. Yani: 100,200,400,800,1600,3200,6400,12800,... Bu durumda (eğer 2 stop hesabınız doğruysa) yeni iso değeri; 12800/2/2= 3200 olacaktır. Diğer yandan küsüratlı diyafram değerlerini hesaplayıp aradaki tam farkı bulmak biraz uğraştırır. Çünkü diyafram değerleri (alan hesabına bağlı olduğundan) 1/ karekök tür. Örneğin 1,4= 2 nin karekökü, 2,8=8 in karekökü gibi.
 4. myasar

  D3500 için makro lens önerisi

  Pek fazla bilgim yok ama kimse yanıt vermemiş. Sorunuz yanıtsız kalmasın. Makro objektif olarak kendi kullandığım "Sigma 105mm 2.8 DG Macro" yu önerebilirim. Diğerleriyle kıyaslayamam ama bence keskin ve güvenilir bir objektif. Şu link size fiyat konusunda bir fikir verebilir: https://www.sahibinden.com/lensler-fotograf-kamera?a10472=144543&a10468=144423&a10462=144366 Ring flaş da kullanmadım. Orta kalite olarak genellikle " Nissin MF18", üst düzey için ise "Metz Mecablitz 15 MS-1" (Alman malı) öneriliyor. Uzun odak uzaklıklı makro objektiflerde, özellikle açık diyaframda, alan derinliği çok sınırlıdır. Örneğin kesici dişe netleme yaparsınız ve köpek dişinin net çıkmadığını görebilirsiniz. Yani alışmak için epeyce deneme yanılma gerekir. Diğer yandan (eğer A4 den daha büyük baskı düşünmüyorsanız ya da sadece ekranda bakacaksanız) belki kompakt bir makine daha çok işinize yarayabilir. Hemen hepsinin makro özelliği ve flaşı vardır. Alternatif olarak araştırmakta yarar olabilir.
 5. myasar

  af fine tune

  Sebahattin Demir Bey'in bu yazısı sorunuzun tam yanıtı: https://www.arthenos.com/lens-kalibrasyonu-nedir-nasil-yapilir/
 6. myasar

  D7000 Frond Body Netlik Sorunu YArdım Bekliyorum..

  Eğer teşhis doğruysa pek ucuz bir tamire benzemiyor. Servisin verdiği fiyatı bilmiyorum. "front body" dedikleri parça aşağıda linkini verdiğim parça ise belki bunu Çin'den getirtip montajını servise yaptırmak daha ekonomik olabilir. https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20200208234341&isPremium=y&SearchText=nikon+d7000+front+body Geçmiş olsun
 7. myasar

  Nikon D610 ile Tokina 28mm manuel lens kullanımı!

  Eğer bayonet tarafının resmini koysaydınız bilen birisinin yardımı daha kolay olurdu. Canon bayonet olduğunu varsayarsak "canon to nikon adaptor" araması sizi sonuca ulaştırır. Aliexpress'ten bulacağınızı sanıyorum. Af olarak kullanmak pek olası değil gibi görünüyor. Ama bilen biri açıklarsa daha iyi olur. Diğer yandan fiyatına bakılırsa (https://www.sahibinden.com/listing/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-lens-filtre-tokina-rmc-28mm-f2.8-719811109/detail) adaptörle uğraşmak verilecek emek ve parayı karşılamayabilir. Bir de şu var. Nikon makinelerin, tasarımlarından dolayı, adaptörlerle arası pek hoş değildir. Kolay gelsin.
 8. "Sebep olarak aklıma gelen sadece 1 gece arabanın bagajında soğukta kalması geliyor. Soğuk birşey yapar mı acaba?" Sizin sorununuzun bu olup olmadığına ancak teknik servis karar verebilir. Ancak bu vesileyle tekrar hatırlatmakta yarar var: Her hangi bir elektronik aygıtı çok soğuk ortamdan oda sıcaklığına alırken dikkatli olmak gerekir. Nasıl ki gözlüklerimiz soğuktan sıcağa geçince buğulanır, aynı durum burada da söz konusu. Makinenin içine kadar işleyebilecek buğulanmanın zarar verme olasılığına karşı en az bir kaç saat kullanmamak yararlı olur. Umarım basit bir arızayla geçiştirirsiniz.
 9. myasar

  Led panel tavsiyesi

  Almak amacıyla değil ama bilgilenmek için ben de merak etmiştim. Tavsiyede bulunacak kadar bilgim olmadığı gibi kullanmışlığım da yok. Ancak eğer orta düzeyde İngilizceniz varsa Google'da "best led panel for photography" araması size oldukça ayrıntılı bilgi verip fikir sahibi yapacaktır. Kolay gelsin..
 10. myasar

  Iso Değerlerinde sorun yaşıyorum

  Flaşsız, normal aydınlatmalı (gündüz) bir odada 60/3.5 ISO 100 için normal bir değerdir. Diğer yandan " Iso değerini 800 ve üstü ayarladığımda çok fazla kumlanma oluyor. Oda ışığında dahi enstantaneyi 1/60 ın altına ve diyaframı f.3,5 e getirdiğimde doğru pozlamayı veriyor. " cümlelerinin bir birleriyle bağlantılı olup olmadığını anlayamadım. Portre çekiminde (güneşli havalar hariç - dolgu flaşı) flaş kullanımı pek önerilmez. Genellikle açık diyafram kullanılacağından pek ihtiyaç da olmaz. Elbette stüdyoda softboxlu flaş kullanımı bu konunun dışındadır. Ama portre çekimi 1-2 cümleyle geçiştirilemeyecek derin bir konudur.
 11. myasar

  Cebime göre

  Sebahattin Bey, Yanlış anladığım için üzgünüm. Özür dilerim. Yaşıma verin..
 12. myasar

  Cebime göre

  Sebahattin Bey, Sizin de söylemek istediğiniz gibi bu forumda fotoğrafa gönül verenler arasında genel olarak Nikon'un DSLR makineleri konuşulur. Fotoğrafa gönül vermekle Nikon'a gönül vermenin aynı şey olmadığını düşünüyorum. Çoğumuzun da da diğer markalarla şöyle ya da böyle bir geçmişi vardır. Benim düşünceme göre bu forumda Nikon makineler hakkında bilgi alışverişi yaparken diğer markaları yok saymaya hakkımız olmadığını varsayıyorum. Sonuçta hiç birimiz Nikon'un ortağı değiliz. Forumun adının da Nikon severler ya da fanatikleri forumu olmadığını biliyoruz. İyi olduğunu düşündüğüm, başka bir markanın bir modelini önermenin kötü ya da "enteresan" tarafını anlayabilmiş değilim. Çünkü marka fanatikliği yapacak ergen yaşımı çok gerilerde bıraktığımdan bunun tümüyle teknik bir konu olduğunu kabul ediyorum. Saygılarımla..
 13. myasar

  Cebime göre

  Kullandığım ve gönül rahatlığıyla önerebileceğim bir makine: Canon G15 Üretimde olduğunu sanmıyorum ancak tank gibi bir makine olduğundan temiz bir 2. eli rahatlıkla alınabilir. Bu önerim bütçe dostu bir öneridir. Kesenin ağzını biraz daha açınca 1" sensörlü bir makine de alınabilir.
 14. Menüden ilgili ayara ulaşıp çift kartı ne şekilde kullanacağınızı seçiyorsunuz. Örnek olarak; 1. karta raw, 2. karta jpeg veya film kaydedebilirsiniz Kart seçimine gelince, .aşağıdaki link size yardımcı olacaktır. https://www.nikonrumors.co/best-xqd-uhs-ii-sd-memory-cards-for-nikon-d500/
 15. myasar

  Dinamik aralık

  Firmalar belirli bir model için dinamik aralığı belirtirken bazı standart değerleri ön koşul olarak kabul ederler. Örneğin ISO 100 gibi. Iso değerini arttırdıkça dinamik aralık (marka ve modele bağlı olarak) az ya da çok düşer. Düşük ışık koşulları, uzun pozlama, Jpeg sıkıştırma ayarları da (jpeg çekiyorsanız) burada önemli etkenlerdendir. Bu nedenle D7500 veya başka bir makinenin standart dinamik aralığı kadar yukarda belirttiğim koşullardaki sapmalarını da incelemekte yarar vardır. Yoksa sizin sorunuzun yanıtını, bu makine için yapılmış, pek çok incelemenin içinde bulup diğer makinelerle kıyaslamak kolaydır. Fakat dediğim gibi bu değer yanıltıcı olabilir. Google'da; "D7500 review" aramasının sizi ulaştıracağı sonuçlarda bir kaç gün geçirmeden sağlıklı bir sonuca ulaşmak oldukça zordur.
×
×
 • Yeni Oluştur...