İçeriğe git

Tolga Çavuşlar

Üye
 • İçerik sayısı

  12
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

1 Yeni Tarafsız

Tolga Çavuşlar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 7508


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 12


 • Gönderi Ortalama: 0.01


 • Toplam Puan: 1


 • Kazanılan Günün Üyesi: 0


 • Katılma: 10-09-2016


 • Bizimle geçen gün: 951 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 23


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  35mm, 18-55mm e tercih edilen bir lens evet. Ama yine dediğim gibi 18-55mm den sonra bir 35mm prime lens edinmek daha mantıklı gibi duruyor. Sabit odaklı olduğundan daha çok deneme, yanılma ve en iyi sonuç alma açısından uğraştırıyor ama en iyi öğreten de sabit odaklı lens desek yalan olmaz sanki. Maddiyat açısından 18-55mm i elden çıkartınca 35mm ile devam etmek sağlıklı bir fikir gibi geliyor. Onun yanına uygun fiyatlı bir zoom lens alındıktan sonra 35mm in gözüne pek bakılmaması gibi yorumlar var ama tamamen zevk meselesi. İki lenste ayrı görevler için üretilmişler sonuçta. Daha işin başında ve amatör olduğum için 18-55mm bırak, 35mm, şimdi de 24mm çıkartmayın zaten bunlar benden çok iyi bildiğiniz gibi pahalı şeyler. 18-55, 18-105 ve 18-140mm lensleri deneme fırsatım oldu farklı gövdelerin üstünde. Az çok bu konuda fikir sahibiyim. Benim yine söylediğim gibi, 18-55 i bıraktığımda 35mm ile devam etmek daha akıllıca geliyor. Hem prime bir lens, hem diyaframı gayet iyi, hemde az ışıkta güzel sonuçlar veriyor. Oturduğun yerden '' fotoğraf çekmek için yürürüm '' demek kolay tabi fakat, gezmeyi ve yürümeyi sevdiğim için bu bana pek zor gelmeyeceğini düşünüyorum. Maddiyat konusunda 18-55 vr ıı kit lensle başlayıp, bazı şeylere hakim olduktan sonra 35mm e geçmek daha mantıklı geliyor.
 2. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  Evet katılıyorum söylediklerinize 18-55mm başlangıç açısından uygun ve güzel bir başlangıç lensi olduğuna inanıyorum. Zaten tecrübe sahibi oldukça ve göz bazı şeyleri ayırt etmeye, öğrenmeye başlayınca bir prime lens ile kit lens arasında ki farkı az çok anlayacağını düşünüyorum. Zoom lensler biraz daha kolaya kaçıyor evet. Sadece parmaklarını kullanıp, yerinden kalkmadan bile bir çok şeyi yakalaman mümkün. Yürümekte bir sorunum olmadığı için, sabit odaklı bir lenste zorlanacağımı düşünmüyorum Sırf ağırlık konusunda bile tercih edilir belki. Hele 18-140mm ağır bir lenstir, d3300 bile takılmış olsa. Kafayı karıştırmak, biraz daha düşünmek ve araştırmak anlamına geliyor Atalay bey Araştırırken VR II nin, VR dan daha iyi olduğunu ve tercih edilmesini okumuştum. Sonuçta 2. segment olduğundan eskisi ancak fiyatı için kullanılır diye düşünüyorum. VR ile VR ıı nin arasında ki ne gibi fark olduğunu öğrenmek yine bana bir araştırma konusu olarak çıkıyor
 3. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  18-55mm de 35mm'i kapsayan bir lenstir. Ama 35mm f/1.8 prime bir lens olduğundan bazı durumlarda kit lensin bir kaç adım ötesine geçiyor demem, yanlış olmaz her halde. Hemen hemen bu sanata gönül vermiş insanların çoğunda ekipmanlarında en az bir zoom lens olduğunu düşünüyorum ve araştırırken de, fotoğraf ekipmanlarını paylaşan insanlarda da görüyorum. Gönül ister prime bir lensle başlamak ama fiyatlar malum. Sizin de söylediğiniz gibi 18-105mm çok güzel bir lens. Ama gönül 18-140mm den yana desem yalan olmaz. Bir 18-200mm değil de, incelemelerim doğrultusunda 18-140mm gerçekten zoom açısından bana göre çok yeterli bir lens. Tabi 18-140mm ile 35mm in neredeyse 1.5 katı gibi bir ücreti var. 18-55mm i hem yöneliş açısından hemde yavaş yavaş tecrübe kazandıktan sonra bir 35mm prime lens alsak, mantıken ve bu özellikler doğrultusunda nasıl bir karar olur ? '' Attan inip, eşeğe binmek '' olmayacağını tahmin ediyorum. Söylediğim gibi; 18-55mm kit + 35mm prime lens alanlar var. 18-55'i çoğunlukla kullanmıyorlar. 18-55mm de yavaş yavaş bazı şeyleri gördükten ve keşfettikten sonra. Şuan konuşmak çok zor fakat, ileride 35mm ve 18-140mm ile devam etmek daha mantıklı gibi duruyor.
 4. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  '' İki lensin arasında ki fiyat aralığı 350 - 400 tl arasında. '' demiştim. 18-55mm 400 tl. 35mm 1.8 / 765 tl. Arada da düz hesap 350 - 400 tl oynuyor sitelerde. Ya ben anlatamadım, ya da siz yanlış anladınız. Aralığı yerine farkı deseydim daha sağlıklı olurdu.
 5. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  Hayır bilmiyorum
 6. Merhaba nikonturk ailesi. İlk dslr makinemi D3300 olarak kararlaştırdım. Yanında 18-55mm ve 18-105mm kit olarak satılıyor. Genel olarak '' sokak fotoğrafçılığı '' istiyorum ve bu bana '' geniş açı '' konusunu önüme sunuyor. Sonuçta 18-55mm de 35mm e geliyor. Ama açı farklılıkları var. 18-55 ve 35mm kullanan insanlar, 35mm i daha çok sevip, 18-55 i taktıklarında dahi 35mm e yakın fotoğraflar çektiklerini söylüyorlar. 35mm de zoom olmayacağı için fazla zorlar mı bilmiyorum ama, eğer ki bu tercih edilirse konuyla aramda yakınlık olacak. Bu benim açımdan problem olur mu, sanmıyorum. İki lensin arasında ki fiyat aralığı 350 - 400 tl arasında. İlk olarak 18-55 kit alıp onunla mı devam etmeyi önerirsiniz ? yoksa 35mm ideal olup, ileride zoom ihtiyacı doğduğunda 55-200mm gibi lensleri de tercih edebilirim. Hafıza kartı konusunda bazı insanlara danıştım ve Lexar 1000x 16GB ı önerdiler. Sandisk extreme ile arsında 10 tl fark var. Bunların karşılaştırması dediğimde ise; Lexar ın ömür boyu garantili ve fotoğraf kurması var dediler. Sandisk de yabana atılacak bir bellek değil. Bunun hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.
 7. '' Bakmak '' ile '' görmek '' arasında ki ilişkiye güzel örnek olduğunu düşünüyorum fotoğrafçıların. Bir ortamda boş bakan gözler olmaktansa, dikkatli ve görerek bakmayı her zaman yeğlerim. İnsanız ve ruh halimiz değişken. İnsanlar mutsuzluklarını kötü yerlerde ve konularda arayabiliyorlar. Buldukları ise nedir, düşünülmesi lazım. Üzüldüğün de veya canın sıkıldığında sırt çantanı alıp, kulaklıklarını takıp, son olarak sadece sana elinde ki makineye hükmetmek kalıyor. Haber için teşekkürler Kemal bey, emeğinize sağlık.
 8. Tolga Çavuşlar

  makina konusunda yardım

  Tam olarak nokta atışı yapmışsınız Turan bey. Hani filmlerde görmüşüzdür ya, okun atıldığı yere bir ok daha atılır, altta ki ok ikiye ayrılır. Dediklerinize katılıyorum. Bende 5300 18-105 vr a olumlu gözle bakıyordum. Ama incelediğim teknoloji mağazalarında 3300 e de bir sevgim vardı. 5300 le ebat arasında mm farklar olsa da, 3300 ün çekme sesi, hafif olması güzel. Atalay beyde açtığım konu da 5200 yerine 3300 ü tavsiye etmişti. Artık son yorumunuzdan d3300 e kararımı kıldım. Bir sorum olacak yalnız. 18 - 105 değil de 18 - 140 vr lens zoom dışında bana artısı ne olabilir ? yanıtlarsanız çok sevinirim. Işığınız bol olsun efendim.
 9. Diğer yazımı da cevapladığınız için teşekkür ediyorum Turan bey. Bir kaç sorum olacak izninizle. Siz makineyi ikince el alıp, lense o parayı vermeyi uygun gördünüz ki, mantık olarak lens ne kadar kaliteliyse, görüntü de o kadar iyidir. Tam olarak lenslerin mesafeleri hakkında gerçek bilgi sahibi olmadığım için 18 - 55mm - 35mm ne kadar aralarında fark olduklarını bilmiyorum. Ama genel olarak 18 - 55 ile başlanılır, sonra yönelişin neye doğruysa ona göre şekil alır deniliyor. Manzara, böcek, bitki, portre vb gibi. İlk açtığım konunun ve size gösterdiğim makinelere ek olarak şunları önersem ne yorum yaparsınız merak ediyorum. Nikon D5200 - 5300 body alıp üstüne +2 lens almak mı Nikon D5500 + 18 - 55mm lens mi D3xxx serisini pek kavrama da, tutmada hoşuma gitmedi. Sonuçta benimsemen ve onunla bir alış verişin olacağı için buna önem veriyorum. 5200 ve 5300 ü de inceleme fırsatım olmuştu yakından, D5500 ü yakından inceleyemedim ama bir taraftan da eline aldığında makineyi, hissetmek istiyorum. Bunu canon 750d body si, gayet başarmıştı. Yine de şöyle düşünmekte fayda olacağını umuyorum. Bir araba kalıp olarak geniş ve güvenlikli gözükür, ama altında bunu destekleyecek az aksanı vardır. Diğer bir araba, ona nazaran biraz daha küçüktür, ama doygunluk ve güvenlik olarak onu makinede hissedersin. Canon gövde yi biraz şişiriyor galiba. Ama ben 5200 ve 5300 ü, bayağı incelediğimde o doygunluk hissini vermişti ama tutuşta ki kavramayı beğenmemiştim. Her halde düşüncelerimin diğer tarafı 750d olduğu için, çabuk vazgeçmemden oldu bu.
 10. Yasin bey merhaba. Lens konusunda kısıtlayacaktır demiştiniz giriş seviyeler body için, nedenini sorabilir miyim acaba ?. Yeni yorumunu da ise 5200 ü aklım olsa almazdım dediniz. Sizin önerebileceğiniz bir seri var mıdır ? Lens konusunda Canon uygun, Nikon'la aralarında sadece ufak sayılar oynuyor yüksek lensler dışında tabi, onu da benim ayırt etmem imkansıza yakındır daha amatörüm. Teşekkür ediyorum şimdiden.
 11. Atalay bey, yazınız gerçekten ilaç gibi geldi desem yalan olmaz. Az çok terimleri öğrenmeye başladım ne nedir ne değildir. Araştırmadan ve konuşmadan asla bir şey almam, huyumdur. '' Sokak fotoğrafçılığı '' dediniz. Kesinlikle doğru bir tespit yaptınız. Sadece sokak fotoğrafçılığı elbet değil ama ağırlıklı. Benim size kısa sorum ise izninizle şöyle; 5200 serisin de 39 nokta af si var fakat hepsi yatay, Canon da hepsi çapraz. Bunun her hangi bir eksisi olacak mıdır? yoksa keskin gözlerin ayırt edebileceği bir şey midir? Uzun zaman body değiştiremeyeceğim için d5200 mü tavsiye edersiniz yoksa d3300 mü? Bir de şunu doğru mu anladım, onaylatmak isterim. Fotoğraf body'sin de af sistemi olduğunda, lensin af si olmasa bile body karşılıyor. Ama body de af sistemi yoksa, lensi af sistemli almam gerekiyor. Çok teşekkür ediyorum. Size de güzel ve mutlu bayramlar.
 12. Merhaba NikonTurk ailesi. Sözü fazla uzatmadan kısa bilgilendirme ve sorularıma geçeceğim. Bir kaç günden beri araştırmadığım site kalmadı. Canon mu Nikon mu sorusunu kendime defalarca sordum. İki makinelerin de arasında büyük farklar olmadığı gördüm. Ama yine de ben Nikon'a daha ısındığım için, gönlüm daha çok ondan yana. Fotoğrafa, Canon'un kompakt bir makinesini edinmiştim zamanında, onunla bayağı fotoğraf çektim. Haliyle akıllı telefonlarımızda da iyi kameralar olduğu için, gücü yettiği kadar onunla da sürekli ilgilendim. Ama artık bunların yetersiz olduğunu anladım. Bir Dslr makine almanın zamanı geldi. İlk başta ayıracağım bakiye 2500 - 2800 tl civarında. Öğrenciyim ve uzun süre lens ve body alacağımı düşünmüyorum. İlgi alanlarımı söyleyecek olursam şöyle; En başında insanlar diyebilirim. Ama sadece portre ve insan odaklı da istemiyorum. Örnekler verirsem daha sağlıklı olacağını ümit ediyorum. Örnek olarak bir çift cafe de oturmuşlar ve güzelce konuşuyorlar, ben orada ki sıcaklığı hissettiğim de onu ölümsüzleştirmek isterim. Hayvanlar da olmazsa olmazlarımdır. Yolda yürürken eski bir binanın ergonomisini, estetiğini beğendiğim de onu de çekmek isterim. Ayrıntıcı bir insanımdır. Filmler de ne kadar ön planda ki insanlara baksam da, hemen arka kısmı da incelemeye başlarım. Yani çekeceğim fotoğrafta ayrıntıları iyi yansıtacak bir makine olması lazım. Yani genellikle bir alana odaklı değil (çiçek, hayvan, insan, vb) karma olarak bir şey istiyorum. Ama genel olarak bu insan ağırlıklı olacak. İnsanlar başlı başına hep ilgimi çekmiştir. Hiç birimiz birbirimize benzemiyoruz ve gerçekten çok renkli kişilikler de var. Gelelim düşündüğüm makinelere. Canon 700d Nikon d3000 Nikon d5200 Bunların arasından biliyorum ki d5200 diyenler çok olacak, çünkü 39 tane netleme noktası var. Genim gibi ayrıntıyı sevenler için gayet uygun. Zaten 3300 ile arasında sadece body fiyatı 200 tl oynuyor. Ayırdığım bakiye ye bakılacak olursa beni sarsmayacağını düşünüyorum. Artı olarak harçlık bazında bakiye alacağım için, bana uzun süre gitmesini istiyorum hem makine hemde lensin veya lenslerin. Bir de siz deneyimli insanlara soracak sorum şu, Nikon'un istediğim makinelerin de otomatik netlemesi yok. Yani bu güne kadar hep otomatik netlemeyle çekimler yaptım. Bu manuel netleme beni dslr makineye geçtiğim zaman zorlayabilir mi ? Artı olarak gözlük kullanan bir insanım. Lcd ekrandan daha çok, gözden bakmak isterim. Bir götürüsü olur mu acaba ? Canon'un menü konusunda Nikon'dan daha kolay ve kullanışlı olduğunu okumuştum. Ama zoru sevdiğim için benim için problem olacağını düşünmüyorum. Kısacası sevgili ustalarım ve büyüklerim; öğrenci birisiyim ve alacağım makine de, hem hangi yöne doğru yöneleceğimi göreceğim (insan,manzara,çiçek, vb.) hemde amatör fotoğrafçılıktan, profesyonelliğe doğru giderken, uzun bir süre beni idare edebilecek bir makine istiyorum. Hem makinenin donanımı buna müsade etsin, hemde isteklerimi tamamıyla karşılasın. Umarım kendimi anlatabilmişimdir. Bu uzun yazıyı okuduğunuz ve cevaplayacağınız için çok teşekkür ediyorum. Işığınız bol olsun.
×
×
 • Yeni Oluştur...