İçeriğe git

Tolga Çavuşlar

Üye
 • İçerik sayısı

  16
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

1 Yeni Tarafsız

Tolga Çavuşlar Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 7508


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 16


 • Gönderi Ortalama: 0.01


 • Toplam Puan: 1


 • Kazanılan Günün Üyesi: 0


 • Katılma: 10-09-2016


 • Bizimle geçen gün: 1297 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 24


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  Array
 • İnstagram
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. Merhaba, Nikon D3400 gövdesinde HDMI ve Micro Usb girişi bulunmakta. Jack girişi olmadığı için bir dönüştürücü edindim. Micro usb erkek, 3.5mm Jack kadın olarak. Boya BY-M1 marka herkesin bildiği yaka mikrofonu satın aldım. İlk cep telefonumda dönüştürücüyle denediğimde sorunsuzca çalıştı ve sesinden çok memnun kaldım. Dslr için dönüştürücü daha yeni satın aldım ve taktım fakat çalışmadığına şahit oldum. İnternette bir kaç video izledim bunun hakkında, makinenin pili yokken takıp, sonradan pili takıp öyle denedim fakat olmadı. Acaba içinde ek bir ayar yapmam mı gerek? Mikrofonun bozuk olduğunu düşünmüyorum sıfır aldım ve çalışmasaydı telefonda da çalışmazdı. Geriye (eğer bir ayar yapılmayacaksa) dönüştürünün çalışmadığına hüküm süreceğim, ya da fotoğraf makinemin girişinde bir arıza olduğunu varsayacağım. Yardım ederseniz sevinirim.
 2. Kendi deneyimlerinizden örnek verdiğiniz için çok teşekkür ederim Sebahattin bey. Bana da açıkçası Enstantane öncelikli mod, diğerine göre daha mantıklı ve kullanışlı geliyordu. Herkesin kullanış ve beklentisi farklı fakat sanki hep bir ağızdan söyleniyormuş hissi de doğurmuyor değildi yazılar.
 3. Merhaba arkadaşlar, Forum sitelerinde genellikle sokak fotoğrafçılığı için 'Diyafram öncelikli mod' (A-AV) kullanılması gerektiği öneriliyor. Enstantane duruma göre kendisini ayarlıyor fakat İso ayarını 3600'den artmaması için kilitliyorum. Size asıl sorum: Netleme Modu: AF-A, AF-S, AF-C AF Alanı Modu: Tek Nokta AF, Dinamik Alan AF, 3D İzleme, Otomatik Alan AF Ölçüm: Matris ölçümü, Merkez ağırlıklı ölçüm, Noktasal ölçüm Yazmış olduğum modlardan hangileri sokak fotoğrafçılığı için çekime hazır bir makine ayarlaması yapılabilir? Bildiğiniz gibi 'anlık' yaşanmakta olanı dondurduğumuzdan sadece bir kaç saniyemiz kalıyor ve yanlış pozlanmış ya da çekilmiş bir kare olmasını istemeyiz. Bunun için en uygun ayarı siz ustalarımdan soruyorum.
 4. Tolga Çavuşlar

  Tolga Çavuşlar

 5. Merhaba sevgili forum sakinleri, Buraya gelişim aslında yeni değil, bundan 2.5 sene önce 'fotoğraf' tutkum yeni yeni filizlenmeye başlarken ilk üyeliğimi açmış, bir kaç konu içerisinde değerleri büyüklerimden fikir ve bilgi sahibi olmuştum. Son 1 sene içerisinde 35mm filmli fotoğraf makinesiyle idare ettim. Sonunda 36 pozun değerini, yanlış yapmayı affetmeyen şuan ki makinelerin ataları sayılabilecek ürünleri kullandım. Fotoğrafın az çok felsefesini anladıktan ve kullandığım makinenin sınırlarına ulaştıktan sonra bir makine almanın zamanı geldiğini düşündüm. İkinci el Nikon D3400 / 18-55mm Af-p VR kit lensi ile birlikte satın aldım. Aranıza beni katarsanız çok sevinirim. Işığınız bol olsun ustalarım.
 6. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  35mm, 18-55mm e tercih edilen bir lens evet. Ama yine dediğim gibi 18-55mm den sonra bir 35mm prime lens edinmek daha mantıklı gibi duruyor. Sabit odaklı olduğundan daha çok deneme, yanılma ve en iyi sonuç alma açısından uğraştırıyor ama en iyi öğreten de sabit odaklı lens desek yalan olmaz sanki. Maddiyat açısından 18-55mm i elden çıkartınca 35mm ile devam etmek sağlıklı bir fikir gibi geliyor. Onun yanına uygun fiyatlı bir zoom lens alındıktan sonra 35mm in gözüne pek bakılmaması gibi yorumlar var ama tamamen zevk meselesi. İki lenste ayrı görevler için üretilmişler sonuçta. Daha işin başında ve amatör olduğum için 18-55mm bırak, 35mm, şimdi de 24mm çıkartmayın zaten bunlar benden çok iyi bildiğiniz gibi pahalı şeyler. 18-55, 18-105 ve 18-140mm lensleri deneme fırsatım oldu farklı gövdelerin üstünde. Az çok bu konuda fikir sahibiyim. Benim yine söylediğim gibi, 18-55 i bıraktığımda 35mm ile devam etmek daha akıllıca geliyor. Hem prime bir lens, hem diyaframı gayet iyi, hemde az ışıkta güzel sonuçlar veriyor. Oturduğun yerden '' fotoğraf çekmek için yürürüm '' demek kolay tabi fakat, gezmeyi ve yürümeyi sevdiğim için bu bana pek zor gelmeyeceğini düşünüyorum. Maddiyat konusunda 18-55 vr ıı kit lensle başlayıp, bazı şeylere hakim olduktan sonra 35mm e geçmek daha mantıklı geliyor.
 7. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  Evet katılıyorum söylediklerinize 18-55mm başlangıç açısından uygun ve güzel bir başlangıç lensi olduğuna inanıyorum. Zaten tecrübe sahibi oldukça ve göz bazı şeyleri ayırt etmeye, öğrenmeye başlayınca bir prime lens ile kit lens arasında ki farkı az çok anlayacağını düşünüyorum. Zoom lensler biraz daha kolaya kaçıyor evet. Sadece parmaklarını kullanıp, yerinden kalkmadan bile bir çok şeyi yakalaman mümkün. Yürümekte bir sorunum olmadığı için, sabit odaklı bir lenste zorlanacağımı düşünmüyorum Sırf ağırlık konusunda bile tercih edilir belki. Hele 18-140mm ağır bir lenstir, d3300 bile takılmış olsa. Kafayı karıştırmak, biraz daha düşünmek ve araştırmak anlamına geliyor Atalay bey Araştırırken VR II nin, VR dan daha iyi olduğunu ve tercih edilmesini okumuştum. Sonuçta 2. segment olduğundan eskisi ancak fiyatı için kullanılır diye düşünüyorum. VR ile VR ıı nin arasında ki ne gibi fark olduğunu öğrenmek yine bana bir araştırma konusu olarak çıkıyor
 8. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  18-55mm de 35mm'i kapsayan bir lenstir. Ama 35mm f/1.8 prime bir lens olduğundan bazı durumlarda kit lensin bir kaç adım ötesine geçiyor demem, yanlış olmaz her halde. Hemen hemen bu sanata gönül vermiş insanların çoğunda ekipmanlarında en az bir zoom lens olduğunu düşünüyorum ve araştırırken de, fotoğraf ekipmanlarını paylaşan insanlarda da görüyorum. Gönül ister prime bir lensle başlamak ama fiyatlar malum. Sizin de söylediğiniz gibi 18-105mm çok güzel bir lens. Ama gönül 18-140mm den yana desem yalan olmaz. Bir 18-200mm değil de, incelemelerim doğrultusunda 18-140mm gerçekten zoom açısından bana göre çok yeterli bir lens. Tabi 18-140mm ile 35mm in neredeyse 1.5 katı gibi bir ücreti var. 18-55mm i hem yöneliş açısından hemde yavaş yavaş tecrübe kazandıktan sonra bir 35mm prime lens alsak, mantıken ve bu özellikler doğrultusunda nasıl bir karar olur ? '' Attan inip, eşeğe binmek '' olmayacağını tahmin ediyorum. Söylediğim gibi; 18-55mm kit + 35mm prime lens alanlar var. 18-55'i çoğunlukla kullanmıyorlar. 18-55mm de yavaş yavaş bazı şeyleri gördükten ve keşfettikten sonra. Şuan konuşmak çok zor fakat, ileride 35mm ve 18-140mm ile devam etmek daha mantıklı gibi duruyor.
 9. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  '' İki lensin arasında ki fiyat aralığı 350 - 400 tl arasında. '' demiştim. 18-55mm 400 tl. 35mm 1.8 / 765 tl. Arada da düz hesap 350 - 400 tl oynuyor sitelerde. Ya ben anlatamadım, ya da siz yanlış anladınız. Aralığı yerine farkı deseydim daha sağlıklı olurdu.
 10. Tolga Çavuşlar

  Gövde D3300, lens ? + soru

  Hayır bilmiyorum
 11. Merhaba nikonturk ailesi. İlk dslr makinemi D3300 olarak kararlaştırdım. Yanında 18-55mm ve 18-105mm kit olarak satılıyor. Genel olarak '' sokak fotoğrafçılığı '' istiyorum ve bu bana '' geniş açı '' konusunu önüme sunuyor. Sonuçta 18-55mm de 35mm e geliyor. Ama açı farklılıkları var. 18-55 ve 35mm kullanan insanlar, 35mm i daha çok sevip, 18-55 i taktıklarında dahi 35mm e yakın fotoğraflar çektiklerini söylüyorlar. 35mm de zoom olmayacağı için fazla zorlar mı bilmiyorum ama, eğer ki bu tercih edilirse konuyla aramda yakınlık olacak. Bu benim açımdan problem olur mu, sanmıyorum. İki lensin arasında ki fiyat aralığı 350 - 400 tl arasında. İlk olarak 18-55 kit alıp onunla mı devam etmeyi önerirsiniz ? yoksa 35mm ideal olup, ileride zoom ihtiyacı doğduğunda 55-200mm gibi lensleri de tercih edebilirim. Hafıza kartı konusunda bazı insanlara danıştım ve Lexar 1000x 16GB ı önerdiler. Sandisk extreme ile arsında 10 tl fark var. Bunların karşılaştırması dediğimde ise; Lexar ın ömür boyu garantili ve fotoğraf kurması var dediler. Sandisk de yabana atılacak bir bellek değil. Bunun hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.
 12. '' Bakmak '' ile '' görmek '' arasında ki ilişkiye güzel örnek olduğunu düşünüyorum fotoğrafçıların. Bir ortamda boş bakan gözler olmaktansa, dikkatli ve görerek bakmayı her zaman yeğlerim. İnsanız ve ruh halimiz değişken. İnsanlar mutsuzluklarını kötü yerlerde ve konularda arayabiliyorlar. Buldukları ise nedir, düşünülmesi lazım. Üzüldüğün de veya canın sıkıldığında sırt çantanı alıp, kulaklıklarını takıp, son olarak sadece sana elinde ki makineye hükmetmek kalıyor. Haber için teşekkürler Kemal bey, emeğinize sağlık.
 13. Tolga Çavuşlar

  makina konusunda yardım

  Tam olarak nokta atışı yapmışsınız Turan bey. Hani filmlerde görmüşüzdür ya, okun atıldığı yere bir ok daha atılır, altta ki ok ikiye ayrılır. Dediklerinize katılıyorum. Bende 5300 18-105 vr a olumlu gözle bakıyordum. Ama incelediğim teknoloji mağazalarında 3300 e de bir sevgim vardı. 5300 le ebat arasında mm farklar olsa da, 3300 ün çekme sesi, hafif olması güzel. Atalay beyde açtığım konu da 5200 yerine 3300 ü tavsiye etmişti. Artık son yorumunuzdan d3300 e kararımı kıldım. Bir sorum olacak yalnız. 18 - 105 değil de 18 - 140 vr lens zoom dışında bana artısı ne olabilir ? yanıtlarsanız çok sevinirim. Işığınız bol olsun efendim.
 14. Diğer yazımı da cevapladığınız için teşekkür ediyorum Turan bey. Bir kaç sorum olacak izninizle. Siz makineyi ikince el alıp, lense o parayı vermeyi uygun gördünüz ki, mantık olarak lens ne kadar kaliteliyse, görüntü de o kadar iyidir. Tam olarak lenslerin mesafeleri hakkında gerçek bilgi sahibi olmadığım için 18 - 55mm - 35mm ne kadar aralarında fark olduklarını bilmiyorum. Ama genel olarak 18 - 55 ile başlanılır, sonra yönelişin neye doğruysa ona göre şekil alır deniliyor. Manzara, böcek, bitki, portre vb gibi. İlk açtığım konunun ve size gösterdiğim makinelere ek olarak şunları önersem ne yorum yaparsınız merak ediyorum. Nikon D5200 - 5300 body alıp üstüne +2 lens almak mı Nikon D5500 + 18 - 55mm lens mi D3xxx serisini pek kavrama da, tutmada hoşuma gitmedi. Sonuçta benimsemen ve onunla bir alış verişin olacağı için buna önem veriyorum. 5200 ve 5300 ü de inceleme fırsatım olmuştu yakından, D5500 ü yakından inceleyemedim ama bir taraftan da eline aldığında makineyi, hissetmek istiyorum. Bunu canon 750d body si, gayet başarmıştı. Yine de şöyle düşünmekte fayda olacağını umuyorum. Bir araba kalıp olarak geniş ve güvenlikli gözükür, ama altında bunu destekleyecek az aksanı vardır. Diğer bir araba, ona nazaran biraz daha küçüktür, ama doygunluk ve güvenlik olarak onu makinede hissedersin. Canon gövde yi biraz şişiriyor galiba. Ama ben 5200 ve 5300 ü, bayağı incelediğimde o doygunluk hissini vermişti ama tutuşta ki kavramayı beğenmemiştim. Her halde düşüncelerimin diğer tarafı 750d olduğu için, çabuk vazgeçmemden oldu bu.
 15. Yasin bey merhaba. Lens konusunda kısıtlayacaktır demiştiniz giriş seviyeler body için, nedenini sorabilir miyim acaba ?. Yeni yorumunu da ise 5200 ü aklım olsa almazdım dediniz. Sizin önerebileceğiniz bir seri var mıdır ? Lens konusunda Canon uygun, Nikon'la aralarında sadece ufak sayılar oynuyor yüksek lensler dışında tabi, onu da benim ayırt etmem imkansıza yakındır daha amatörüm. Teşekkür ediyorum şimdiden.
×
×
 • Yeni Oluştur...