İçeriğe git

neehot

Üye
 • İçerik sayısı

  527
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  59

neehot last won the day on Ocak 24

neehot had the most liked content!

Topluluk Puanı

92 Nikontürk Ailesinden

3 Takipçi

neehot Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 7465


 • İtibar Puan: NT Ailesi


 • Gönderi Sayısı: 527


 • Gönderi Ortalama: 0.58


 • Toplam Puan: 92


 • Kazanılan Günün Üyesi: 59


 • Katılma: 23-08-2016


 • Bizimle geçen gün: 912 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 36


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İstanbul
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D850

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  _neehot_

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. neehot

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  buna vinyet (vignet) diyorlar. lensinize bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum.
 2. neehot

  Su seviyesi perspektif görünüşte değişir mi

  hayır yatay gözükmemeli. size yakın olan karenin altında, size uzak olan karenin üst kısımlarında yer alır.
 3. ben önceki yazdıklarımın hala arkasındayım. izniniz olmadan yüklemiş olduğunuz fotoğrafı sanki raw fotoğrafmış gibi bir parça işledim. sadece cameraraw eklentisi kullandım ki aynı şeyler lightroom programı ile de yapılır. eğer dosyanız raw olsaydı daha da iyi olurdu. size gereken raw çekim.
 4. neehot

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  star tracker yıldız izi oluşabilecek kadar uzunluklardaki çekim sürelerinde veya çoklu çekimlerde yıldız izi oluşmasın diye yıldızı sabit tutup makineyi döndüren alet. bu işlemi yaparken yıldız sabit kalmış oluyor ama zemin hareket etmiş oluyor bu sefer de. program ise çoklu çekimlerde yıldızları eşleştirerek yeni fotoğraf oluşturuyor. böylece daha parlak ve daha net yıldız fotoğrafları elde ediyorsun. bu birleştirmeyi yaparken zemin için en uygun olanı seçip onu sabit bırakıyor. sonrasında ışıkla boyama yaptığın fotoğrafla ayrıca photoshopta birleştirme yapıyorsun.
 5. neehot

  Geniş açı mı, panorama mı...?

  olur da tam olarak ve kolay olmuyor. 10mm'in açısını (yatay'da) yakalamak 50mm ile 5-6 fotoğraf çekeceksiniz. bunun dikeyleri de olmalı. hepsini çektikten sonra eksik kalan noktalar oluyor. mesela 10mm ile durduğunuz yerden kadrajınız ayak ucunuzun hemen önünden başlar ama 50mm ile daha uzaktan başlar. bunu halletmek için zaten dikeyde de çekim yapmıştınız ama birleştirdiğinizde çok fazla eğilip bükülme sanki balık gözü efekti gibi bozunmalar oluşuyor.
 6. neehot

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  teşekkür ederim. programla da oluyor ve "star tracker" aletleri ile de beraber çok daha güzel sonuçlar çıkıyor"muş". denemedim ama deneyip görürüz artık.
 7. neehot

  astro-manzara fotoğrafı için lens önerisi

  teşekkür ederim tavsiyeniz için. mutlu olduğum tek zoom lens 70-200 f4. 24-70'i de bahsetmiş olduğunuz, her mmde prime kadar keskin ve üstelik tek lens, sebeplerle almıştım ama bence çekilir dert değil. ve bir kez daha anladım ki ben prime lens seviyorum. 24-70 ile gezeceğime 50mm f1.4 ile geziyorum mesela. ya da belkide f2.8den daha açık diyafram seviyorum. yazarken aklıma geldi; crop gövde kullanırken sigma 18-35 f1.8 kullanıyordum ve o da çok hoşuma gidiyordu.
 8. neehot

  Dxomark ta grafik okuma ile ilğili

  ben verdiğiniz grafiği okuyamadım. yatay neyi gösteriyor, dikey neyi gösteriyor ve renk değişimi neyi ifade ediyor? x20-y20 (hatta 20 değil 16 gibi) kesişiminden ne anlamalıyız?
 9. ff makinem için hem yıldız fotoğrafı hem de manzara fotoğrafı çekebilmek için lens arıyorum. yıldız fotoğrafını fazla şehir dışına çıkamadığım için yılda birkaç kez çekebilirim ancak. bu sebepten manzara için de uygun bir lens olması tercih sebebim. nikon 20mm f1.8g lens oldukça hoşuma gitti. lensi bulmak biraz zor olduğu için alternatif seçeneklere de bakıyorum. otomatik netleme olması çok yönlü kullanım için avantaj olur bu nedenle samyang tercih etmeyeceğim gibi görünüyor. sigma seçeneklerinde ise astro fotoğrafçılık için köşelerde yıldız sapmaları gibi dezavantajları varmış. kullananlardan görüş bekliyorum. zoom lenslere bir türlü alışıp ısınamadım o sebeple nikon 14-24mm seçeneğini de eledim, ayrıca çok ağır . acaba önerebileceğiniz lensler var mı?
 10. neehot

  Bir Saniyede Çekilen Görüntü, 12 Saat Kesintisiz Nasıl İzlenir?

  yeni kameranız hayırlı olsun. bu tarz hızlı çekim yapabilen kamera görüntülerini microcosmos belgeseli ile tanımıştım ve hala çok hoşuma gider. özellikle sanırım macro lens ile çekilmiş yaprak üzerindeki uğur böceğinin yağan yağmur sebebi ile düşen yağmur damlası ile zıplaması ( ya da yaprağın bir anda aşağı eğilmesi ile havada kalan uğurböceği) görseli hafızamda. böcek dünyasını çok güzel bir şekilde filme alabilirsiniz. ilginç olur.
 11. neehot

  Nikon 850 + Tamron 85 mm ve kroplama

  satın mı alacaksınız yoksa bir arkadaşınızdan emanet mi? satın alacaksanız 2.el 70-200 f4 alın problem yaşamazsınız. yok illa manzarada ben bu lensi kullanmak istiyorum diyorsanız liveview çekim yapmanız yardımcı olabilir. d850 ile kullanacaksanız d850 içinde liveview modunda focus peaking özelliği var oldukça işe yarar. kolay gelsin.
 12. neehot

  Nikon 850 + Tamron 85 mm ve kroplama

  manuel netleme olayı dışında çok iyi bir lens.
 13. neehot

  Nikon 850 + Tamron 85 mm ve kroplama

  lensin algıladığı çözünürlük body'den body'e değişir mi? 18-140 d500 ile 10 p-mpix ama d7100 ile 11 p-mpix. camın megapixeli olmaz. çözünürlüğü olur, kontrastı olur. camın cm²sinde şukadar pixel varmış diyemiyoruz. lenslerin kalitesine bağlı olarak sensörü doyurup doyuramadığı olayı var.
 14. neehot

  Nikon 850 + Tamron 85 mm ve kroplama

  f4 olanı ile de çeksen daha iyi sonuç alırsın.
 15. neehot

  Nikon 850 + Tamron 85 mm ve kroplama

  veya d850 + 70-200 @200 ile çok daha iyi sonuç elde edersiniz
×