İçeriğe git

Turgay Seven

Üye
 • İçerik sayısı

  80
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  11

Turgay Seven last won the day on Eylül 20

Turgay Seven had the most liked content!

Topluluk Puanı

21 Doğru Yolda

2 Takipçi

Turgay Seven Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 6944


 • İtibar Puan: Asıl Üye


 • Gönderi Sayısı: 80


 • Gönderi Ortalama: 0.06


 • Toplam Puan: 21


 • Kazanılan Günün Üyesi: 11


 • Katılma: 24-02-2016


 • Bizimle geçen gün: 1390 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 46


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

1.882 profil görüntüleme
 1. D850 için 64 GB Sony XQD, 64 GB SanDisk Extreme Pro UHS-I SDXC 170 MB/sn kart aldım. Raw XQD, Jpeg SDXC ye yazılacak şekilde kullanıyorum. İhtiyacınıza göre kart boyutunu belirlersiniz.
 2. Turgay Seven

  Aa filtre

  Murat Bey merhaba, Madem değişimde kararlısınız, size birkaç tane daha D750 artısı yazıyım. İso'dan bahsettim ancak bir kez daha söylemek istiyorum. D750'nin İso başarımını D850 kullanınca anladım. Bu da demek oluyor ki, sınıfına göre olağanüstü. Benim için çok önemli bir diğer artısı da D750 titreşime karşı daha toleranslı. D7200’de çok küçük titreşimler fotoğrafta hemen kendini belli ediyordu. Ayrıca elinizdeki 70-200 G2 lensinizin karakteri de değişecek. Tam kare de çarpan faktörü olmadan gerçek 70 mm’de kullanma şansınız olacak. Bence en keyiflisi burası. Değişim gerçekleştiği takdirde, sizin görüşlerinizi de buradan bizlerle paylaşmanızı bekliyorum. Mutlu akşamlar.
 3. Turgay Seven

  Aa filtre

  Ben de D7200'den D750'ye geçmiştim. Neden geçmek istediğinizi merak ediyorum. Lensleriniz D750 için uygun mu? Size ekstra masraf çıkaracaksa geçmenizi hiç tavsiye etmem. Tek farkı ff olması, bir de iso gerçekten çok başarılı. Bunun dışında inanın fark yok gibi. İmaj kaliteleri neredeyse aynı. Örneğin, 70-200 f/2.8 bir lensle gün ışığında çekim yapsak, hangi fotoğraf D750 ile çekildi bilmeniz neredeyse imkansız. Bu bakımdan, çok gerekli değilse geçmenizi hiç tavsiye etmem. Kayda değer fark göremeyince gönül D850 istemeye başlar. Biraz daha sabretseniz de, bütçe uygun olursa D850'ye geçseniz.
 4. Turgay Seven

  İsfo sorunu

  Konu başlığını İso sorunu olarak okudum. Detayları okuyunca, böyle bir durumun olduğuna çok şaşırdım. Söz konusu kuruluş, bu işi ticari olarak yapan fotoğrafçıların haklarını korumak için mevcut gibi görünüyor. Sizin yapacağınız iş korsan taksicilik gibi bir durum. Yasal taksiler varken, sizin aracınızla birilerini taşımanız yasak. Ancak bir akrabanızı, arkadaşınızı da garaja götürmenize kimse bir şey diyemez. Bana göre çekeceğiniz fotoğraf da örneğe benzer bir durumda. Bu bakımdan fotoğrafını çektiğiniz kişilerin arkadaşınız olduğunu bir şekilde ispat etmeniz gerekebilir. Bunu yaptığınız taktirde, kimse ceza kesemez diye düşünüyorum. Keserlerse bile itiraz ettiğinizde her şekilde kazanırsınız.
 5. Ben de D750'den geçmiştim. Beni en çok etkileyen, fotoğrafı kırpma özgürlüğüm. Devasa bir fotoğraftan küçücük bir alanı alıyorum ve kullanılabilir bir fotoğraf elde ediyorum. Neticede D850, her konuda D610'dan üstündür. Burada tek tek saymaya gerek yok. Tahminimce farkları siz de biliyorsunuzdur. Ticari olarak kullanacağım demeseydiniz, imkanınız varsa hemen alın diyecektim. İşin içine ticaret girerse, mantık evliliği yapmak gerekir. Benimki bir aşk hikayesi.
 6. Sigma 24-105mm kullanmadım ancak, Art serileri oldukça başarılı lensler. Sigma 85mm ve 135mm Art kullandım. Her ikisi de çok iyiydi. Elimde önceki makinemden kalan Nikon 24-120mm f/4 var. D850 ile toplasanız 50 fotoğraf çekmemişimdir. Size bu lensi tavsiye edemem. Sebebi ise, genelde sabit odaklı lens kullandığım için ister istemez 24-120mm bana vasat geliyor. Sigma 85mm art ile çektiğim bir fotoğrafla, 24-120mm ile çektiğim arasında dağlar kadar fark var. Neticede bu normal bir sonuç. 24-120mm'ye de haksızlık etmek istemiyorum. Rakibi çok farklı bir klasmanda olduğu için kıyaslamak doğru olmaz. Asıl sorunuza gelirsek, 24-70mm lens almıyorsam, Sigma 24-105 Art serisi lens alırdım.
 7. Turgay Seven

  lens karşılaştırma

  Her ikisi de çok farklı lensler. Burada ne tarz fotoğraf çekeceğiniz önemli. Ayrıca elinizde başka lens var mı? Varsa onlar da kararınızda etkili olacaktır. Tek lens alacak olsam, bahsettiğiniz lensler arasında 24-120mm alırdım.
 8. Turgay Seven

  1 fotoğraf 3 farklı ton

  Bu sorun hepimizde var. Ben de kalibrasyonlu monitör kullanıyorum. Zaman zaman çeşitli platformlarda fotoğraf sergiliyoruz. Ancak sergilediğimiz cihaz benimkine göre daha koyu gösteriyor. Cep telefonum tam olarak renkleri veremiyor. Bunun baskı boyutunu da düşünürseniz, işler iyice karışıyor. Baskıda ayrı bir ayar yapmak gerekiyor. Evdeki monütörüme en yakın renkleri televizyonum veriyor. Lg Oled kullanıyorum ve inanılmaz zengin renkleri var. Monütörümden bile daha iyi diyebilirim. Neticede bu işin tek bir çözümü yok. Siz ne kadar doğru renk ayarı yapsanız da, bir başka cihazda illa farklı görünüyor. Aracıma cihazla far ayarı yaptırmama rağmen, muayenede yine de ayarı bozuk çıkıyor. Çünkü her iki cihaz farklı. Yaşadığımız durum tam da buna benziyor. Bu arada fotoğrafı Srgb olarak çekiyorum.
 9. Adnan bey merhaba, Benim size tavsiyem, ilk etapta harici ışık kaynaklarına yönelmek yerine, temiz ikinci el Nikon 35mm lens ve sizin makineyi taşıyacak ucuz yollu bir tripod almanız. Tripod gerçekten fark yaratır. Çocuğunuzun durağan anını yakaladığınız an çekin ve sonucu görün. 35mm lensi gerek iç mekanda, gerekse dış mekanda kullandığınızda, 18-105mm ile arasındaki farkı çok net göreceksiniz. Yine de mutlu olmazsanız o zaman harici ışık kaynaklarına yönelin. Göreceksiniz, 35mm ile çektiğiniz fotoğrafları çok daha fazla beğeneceksiniz.
 10. Sizin de belirttiğiniz gibi manzara fotoğrafı zaman açısından pek sorun olmasa da, elimde geniş açı lensim varsa kafam rahat olur. Ayrıca geniş açı gerektiren iç mekan çekimlerini de hızlıca yapabilirsiniz. Neticede, geniş açı lens ile sadece manzara çekimi yapılmıyor. Dosya boyutu bir tarafa, sürekli çekip birleştirmek bir süre sonra bıkkınlık verebilir. Geniş açının uygun olmayacağı durumlarda yukarıda bulunan örnek fotoğraf gibi çekim yapılabilir. Bütçe müsait değilse mecburen panoramik çekim yapılacaktır.
 11. Merhaba, Servis lenste sorun görmedi. Ben yine de değişim istedim. Müşteri memnuniyeti açısından lensi değiştirdiler. Çok fazla çekim yapamadım. Buraya yükleyemeyeceğim 10-15 portre fotoğrafı çektim sorun yok. Ancak ışık açısından konudaki örnek fotoğrafların benzeri çekim yapamadım. Neticede fotoğraflar aşırı pozlanacaksa her türlü ışıkta olur diye düşünüyorum. Örnek olması açısından bir Jpg fotoğraf yüklüyorum. Arka kısım sisten pek görünmüyor.
 12. Turgay Seven

  Turgay Seven

 13. Sigma 17-50, Nikon 18-140'dan keskin bir lens. Hem merkez, hem de kenarlarda 18-140'dan daha iyidir. F/2.8 olması bunların dışında çok önemli bir artısı. Tek dezavantajı 50mm zaman zaman kısa kalıyor. 18-140 bu bakımdan avantajlı. D7200 makinem varken elimde her iki lens de mevcuttu. 18-140'ı çok fazla çekim yapmadan hemen sattım.
 14. D7200 kullanırken Nikon 18-140 ve Sigma 17-50 f/2.8 lensim vardı. Bir süre sonra 18-140'ı sattım. Sigma her bakımdan 18-140'dan üstün bir lens. f/2.8 olması da iç mekanda çok işinize yarayacaktır. Benim tavsiyem Sigma 17-50. Hem içeride hem de dış mekanda.
 15. @yusuf ışık Çekim tarzınızı göz önüne alırsak, dış mekanda bu objektifi kullanmak sizi çok zorlar. Protokol ortamında çoğu zaman çekeceğiniz kişiye yaklaşamazsınız. Bu lensle de uzaktan ana konuyu ön plana almanız mümkün değil. Bu bakımdan 18-140 lens dış mekanda daha kullanışlı olur.
×
×
 • Yeni Oluştur...