İçeriğe git

Turgay Seven

Üye
 • İçerik sayısı

  89
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  13

Turgay Seven last won the day on Mart 22

Turgay Seven had the most liked content!

Topluluk Puanı

24 Doğru Yolda

2 Takipçi

Turgay Seven Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 6944


 • İtibar Puan: Asıl Üye


 • Gönderi Sayısı: 89


 • Gönderi Ortalama: 0.06


 • Toplam Puan: 24


 • Kazanılan Günün Üyesi: 13


 • Katılma: 24-02-2016


 • Bizimle geçen gün: 1496 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 46


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

2.094 profil görüntüleme
 1. Turgay Seven

  Gece manzarası

  Merhaba, Burada lensin suçu yok. 12.800 İso'da yazdığınız diğer lensler de başarılı olamazlar. 1-Tripod, 2-Manuel mod, 3-Makinenizin izin verdiği en düşük iso değeri, 4-Lensiniz f/8 de başarılıdır. Bununla başlayın, isteğiniz dahilinde diyaframı biraz daha kısabilirsiniz. 5-Bu değerlere göre ayarlayacağınız enstantane süresi. Enstantane süreniz doğru pozlama için hayati önem taşıyor. Makinenizin pozometresine bakarak doğru pozlama olacak şekilde çekim sürenizi ayarlayın. Uzun pozlamada Ay'ın hareket etkisi vb. bazı ileri detayları yok sayarak basitçe yazmaya çalıştım. Gece çekimi oldukça detaylı bir konudur. Örneğin pozlama süreniz 30sn üzerinde olacaksa Bulb modunda çekim yapmanız gerekir. Titreşim olmaması için kumanda gerekir. Bulb moduna ihtiyaç olmasa bile deklanşöre ilk bastığınızdaki titreşimi önlemek için gecikmeli çekim yapmak ya da yine kumanda gerekir. Ayna ve perde mekanizmasının yaratacağı titreşimler için farklı ayarlar yapmanız gerekir. Söylediğim gibi, bu konu oldukça detaylı. Sebahattin Bey'in muhteşem yazıları var. Okumanızı tavsiye ederim.
 2. Turgay Seven

  FX uyumlu Lens tavsiyesi

  Yeni nesil 24-70 f/2.8 G2 Tamron lens pahalı. Bir önceki Tamron ikinci elde uygun fiyata bulunabilir. F/p oranı oldukça yüksek bir lens ve kullanıcıların çoğu memnun. Fiyatı göz önüne alınarak ilk sırada düşünülebilir.
 3. Turgay Seven

  FX uyumlu Lens tavsiyesi

  Eldeki tek lens 50mm ise, ikinci lensiniz 16-35mm olmamalı diye düşünüyorum. Genel kullanım açısından biraz pahalı olan 24-70 f/2.8, bütçeniz uygun değilse 24-120 f/4 veya farklı bir marka 24-105 f/4 almanızı tavsiye ederim.
 4. Turgay Seven

  Yeni makine hakkında

  Geçmişte D7200+Sigma 17-50 f/2.8 ve Nikon 18-140 lens kullanmıştım. Sigma'dan çok memnundum. Tamron da bu aralıkta çok başarılı bulunur. Ayrıca 17-50 f/2.8 lensler, tam kare gövdedeki 24-70 f/2.8 lenslerin karşılığı gibidir. Tamron alacaksanız ve bütçe sorununuz yoksa Vc'li alın, sonra aklınız kalır.
 5. İyi akşamlar Cemalettin Bey. Yeni yılınız kutlu olsun. Tripod kullanarak gündüz bir şehir manzarası çekin. Mümkünse ayna/perde titreşimini önleyin, zamanlayıcı da kullanın. Fotoğrafı bilgisayarınıza yükledikten sonra, %100'ü aşmayacak şekilde yeterli büyütmeyi sağlayarak detaylıca inceleyin. Fotoğrafın sol tarafı ile sağ tarafı, aynı şekilde üst ve alt kısmı arasında ciddi netlik farkı var mı anlamaya çalışın. Düşme, çarpma vb. sebeplerden dolayı lensin iç elemanlarında minicik bir oynama bu soruna yol açıyor. Lensin arka kısmındaki vidaları da bir inceleyin. Açılma izi vb. tamir görme emaresi var mı? Ortalama fiyatların oldukça altında alınan lenslerde bu tarz sorunlar olabiliyor maalesef.
 6. Turgay Seven

  Iso Değerlerinde sorun yaşıyorum

  Çağlar Bey merhaba, Konuyu nasıl çözdüğünüzü biraz anlatır mısınız? Benzer durumu yaşayan arkadaşlar olursa, onlara da katkısı olabilir.
 7. Turgay Seven

  D600 d5300 karsilastirma

  İyi akşamlar Levent Bey, Bence macera aramadan isabetli bir karar vermişsiniz. D7200 neredeyse D750 ayarında bir cihaz. Bu cihazda dikkat edeceğiniz önemli husus, titreşimlere karşı toleransı azdır. Kullanırken bunu aklınızdan çıkarmayın. Kararınız hayırlı olsun.
 8. Turgay Seven

  D600 d5300 karsilastirma

  D7200 hiç de yabana atılacak bir cihaz değil. 17-50 lensinizi de düşünürsek, D600'ün size D7200 yanında emin olun hiç bir getirisi olmayacak. Şu aşamada D600 ile hiç uğraşmayın. Mantık, D7200 diyor.
 9. Turgay Seven

  24mm f2,8 mi 28mmf2,8 mi

  Nikon 20mm f/1.8 lens kullanıyorum. Almadan önce iyi bir lens olduğunu biliyordum. Aldıktan sonra bu kadar memnun olacağımı tahmin etmemiştim. Bu yorumumu, Nikon fx35mm, Tamron 45mm, Sigma 85/135mm Art lensleri kullanan birisi olarak yapıyorum. Ben olsam bu durumda 24mm ile birlikte 20mm lensi de +/- boyutlarını değerlendirerek gündemime alırdım. 50mm lensiniz olmasaydı, 35mm tavsiye ederdim o da ayrı bir konu.
 10. D850 için 64 GB Sony XQD, 64 GB SanDisk Extreme Pro UHS-I SDXC 170 MB/sn kart aldım. Raw XQD, Jpeg SDXC ye yazılacak şekilde kullanıyorum. İhtiyacınıza göre kart boyutunu belirlersiniz.
 11. Turgay Seven

  Aa filtre

  Murat Bey merhaba, Madem değişimde kararlısınız, size birkaç tane daha D750 artısı yazıyım. İso'dan bahsettim ancak bir kez daha söylemek istiyorum. D750'nin İso başarımını D850 kullanınca anladım. Bu da demek oluyor ki, sınıfına göre olağanüstü. Benim için çok önemli bir diğer artısı da D750 titreşime karşı daha toleranslı. D7200’de çok küçük titreşimler fotoğrafta hemen kendini belli ediyordu. Ayrıca elinizdeki 70-200 G2 lensinizin karakteri de değişecek. Tam kare de çarpan faktörü olmadan gerçek 70 mm’de kullanma şansınız olacak. Bence en keyiflisi burası. Değişim gerçekleştiği takdirde, sizin görüşlerinizi de buradan bizlerle paylaşmanızı bekliyorum. Mutlu akşamlar.
 12. Turgay Seven

  Aa filtre

  Ben de D7200'den D750'ye geçmiştim. Neden geçmek istediğinizi merak ediyorum. Lensleriniz D750 için uygun mu? Size ekstra masraf çıkaracaksa geçmenizi hiç tavsiye etmem. Tek farkı ff olması, bir de iso gerçekten çok başarılı. Bunun dışında inanın fark yok gibi. İmaj kaliteleri neredeyse aynı. Örneğin, 70-200 f/2.8 bir lensle gün ışığında çekim yapsak, hangi fotoğraf D750 ile çekildi bilmeniz neredeyse imkansız. Bu bakımdan, çok gerekli değilse geçmenizi hiç tavsiye etmem. Kayda değer fark göremeyince gönül D850 istemeye başlar. Biraz daha sabretseniz de, bütçe uygun olursa D850'ye geçseniz.
 13. Turgay Seven

  İsfo sorunu

  Konu başlığını İso sorunu olarak okudum. Detayları okuyunca, böyle bir durumun olduğuna çok şaşırdım. Söz konusu kuruluş, bu işi ticari olarak yapan fotoğrafçıların haklarını korumak için mevcut gibi görünüyor. Sizin yapacağınız iş korsan taksicilik gibi bir durum. Yasal taksiler varken, sizin aracınızla birilerini taşımanız yasak. Ancak bir akrabanızı, arkadaşınızı da garaja götürmenize kimse bir şey diyemez. Bana göre çekeceğiniz fotoğraf da örneğe benzer bir durumda. Bu bakımdan fotoğrafını çektiğiniz kişilerin arkadaşınız olduğunu bir şekilde ispat etmeniz gerekebilir. Bunu yaptığınız taktirde, kimse ceza kesemez diye düşünüyorum. Keserlerse bile itiraz ettiğinizde her şekilde kazanırsınız.
 14. Ben de D750'den geçmiştim. Beni en çok etkileyen, fotoğrafı kırpma özgürlüğüm. Devasa bir fotoğraftan küçücük bir alanı alıyorum ve kullanılabilir bir fotoğraf elde ediyorum. Neticede D850, her konuda D610'dan üstündür. Burada tek tek saymaya gerek yok. Tahminimce farkları siz de biliyorsunuzdur. Ticari olarak kullanacağım demeseydiniz, imkanınız varsa hemen alın diyecektim. İşin içine ticaret girerse, mantık evliliği yapmak gerekir. Benimki bir aşk hikayesi.
 15. Sigma 24-105mm kullanmadım ancak, Art serileri oldukça başarılı lensler. Sigma 85mm ve 135mm Art kullandım. Her ikisi de çok iyiydi. Elimde önceki makinemden kalan Nikon 24-120mm f/4 var. D850 ile toplasanız 50 fotoğraf çekmemişimdir. Size bu lensi tavsiye edemem. Sebebi ise, genelde sabit odaklı lens kullandığım için ister istemez 24-120mm bana vasat geliyor. Sigma 85mm art ile çektiğim bir fotoğrafla, 24-120mm ile çektiğim arasında dağlar kadar fark var. Neticede bu normal bir sonuç. 24-120mm'ye de haksızlık etmek istemiyorum. Rakibi çok farklı bir klasmanda olduğu için kıyaslamak doğru olmaz. Asıl sorunuza gelirsek, 24-70mm lens almıyorsam, Sigma 24-105 Art serisi lens alırdım.
×
×
 • Yeni Oluştur...