İçeriğe git

Turgay Seven

Üye
 • İçerik sayısı

  74
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  9

Turgay Seven last won the day on Haziran 6

Turgay Seven had the most liked content!

Topluluk Puanı

18 Doğru Yolda

2 Takipçi

Turgay Seven Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 6944


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 74


 • Gönderi Ortalama: 0.06


 • Toplam Puan: 18


 • Kazanılan Günün Üyesi: 9


 • Katılma: 24-02-2016


 • Bizimle geçen gün: 1274 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 46


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

1.683 profil görüntüleme
 1. Turgay Seven

  lens karşılaştırma

  Her ikisi de çok farklı lensler. Burada ne tarz fotoğraf çekeceğiniz önemli. Ayrıca elinizde başka lens var mı? Varsa onlar da kararınızda etkili olacaktır. Tek lens alacak olsam, bahsettiğiniz lensler arasında 24-120mm alırdım.
 2. Turgay Seven

  1 fotoğraf 3 farklı ton

  Bu sorun hepimizde var. Ben de kalibrasyonlu monitör kullanıyorum. Zaman zaman çeşitli platformlarda fotoğraf sergiliyoruz. Ancak sergilediğimiz cihaz benimkine göre daha koyu gösteriyor. Cep telefonum tam olarak renkleri veremiyor. Bunun baskı boyutunu da düşünürseniz, işler iyice karışıyor. Baskıda ayrı bir ayar yapmak gerekiyor. Evdeki monütörüme en yakın renkleri televizyonum veriyor. Lg Oled kullanıyorum ve inanılmaz zengin renkleri var. Monütörümden bile daha iyi diyebilirim. Neticede bu işin tek bir çözümü yok. Siz ne kadar doğru renk ayarı yapsanız da, bir başka cihazda illa farklı görünüyor. Aracıma cihazla far ayarı yaptırmama rağmen, muayenede yine de ayarı bozuk çıkıyor. Çünkü her iki cihaz farklı. Yaşadığımız durum tam da buna benziyor. Bu arada fotoğrafı Srgb olarak çekiyorum.
 3. Adnan bey merhaba, Benim size tavsiyem, ilk etapta harici ışık kaynaklarına yönelmek yerine, temiz ikinci el Nikon 35mm lens ve sizin makineyi taşıyacak ucuz yollu bir tripod almanız. Tripod gerçekten fark yaratır. Çocuğunuzun durağan anını yakaladığınız an çekin ve sonucu görün. 35mm lensi gerek iç mekanda, gerekse dış mekanda kullandığınızda, 18-105mm ile arasındaki farkı çok net göreceksiniz. Yine de mutlu olmazsanız o zaman harici ışık kaynaklarına yönelin. Göreceksiniz, 35mm ile çektiğiniz fotoğrafları çok daha fazla beğeneceksiniz.
 4. Sizin de belirttiğiniz gibi manzara fotoğrafı zaman açısından pek sorun olmasa da, elimde geniş açı lensim varsa kafam rahat olur. Ayrıca geniş açı gerektiren iç mekan çekimlerini de hızlıca yapabilirsiniz. Neticede, geniş açı lens ile sadece manzara çekimi yapılmıyor. Dosya boyutu bir tarafa, sürekli çekip birleştirmek bir süre sonra bıkkınlık verebilir. Geniş açının uygun olmayacağı durumlarda yukarıda bulunan örnek fotoğraf gibi çekim yapılabilir. Bütçe müsait değilse mecburen panoramik çekim yapılacaktır.
 5. Merhaba, Servis lenste sorun görmedi. Ben yine de değişim istedim. Müşteri memnuniyeti açısından lensi değiştirdiler. Çok fazla çekim yapamadım. Buraya yükleyemeyeceğim 10-15 portre fotoğrafı çektim sorun yok. Ancak ışık açısından konudaki örnek fotoğrafların benzeri çekim yapamadım. Neticede fotoğraflar aşırı pozlanacaksa her türlü ışıkta olur diye düşünüyorum. Örnek olması açısından bir Jpg fotoğraf yüklüyorum. Arka kısım sisten pek görünmüyor.
 6. Turgay Seven

  Turgay Seven

 7. Sigma 17-50, Nikon 18-140'dan keskin bir lens. Hem merkez, hem de kenarlarda 18-140'dan daha iyidir. F/2.8 olması bunların dışında çok önemli bir artısı. Tek dezavantajı 50mm zaman zaman kısa kalıyor. 18-140 bu bakımdan avantajlı. D7200 makinem varken elimde her iki lens de mevcuttu. 18-140'ı çok fazla çekim yapmadan hemen sattım.
 8. D7200 kullanırken Nikon 18-140 ve Sigma 17-50 f/2.8 lensim vardı. Bir süre sonra 18-140'ı sattım. Sigma her bakımdan 18-140'dan üstün bir lens. f/2.8 olması da iç mekanda çok işinize yarayacaktır. Benim tavsiyem Sigma 17-50. Hem içeride hem de dış mekanda.
 9. @yusuf ışık Çekim tarzınızı göz önüne alırsak, dış mekanda bu objektifi kullanmak sizi çok zorlar. Protokol ortamında çoğu zaman çekeceğiniz kişiye yaklaşamazsınız. Bu lensle de uzaktan ana konuyu ön plana almanız mümkün değil. Bu bakımdan 18-140 lens dış mekanda daha kullanışlı olur.
 10. @Qulake Maalesef o konuda çok bilgi sahibi değilim ancak, kullanılmış lens alırken Tamron veya başka lens, ne olursa olsun dikkat etmek gerekiyor. Aklıma gelenler, kozmetik durumu, otomatik netleme, varsa titreşim engelleyicinin çalışıp çalışmadığı vb.durumları incelenebilir.
 11. @Qulake merhaba, Kullanmadım ancak çok iyi olduğuna dair yorumlar okudum. Bu lensin bende 70-300Vc'si var. Vc mükemmel ancak hızlı çekimlerde sizi biraz yavaşlatır. Aksiyon çekimlerinde devreye girmesi/çıkması biraz zaman alıyor. 70-200 Vc'de böyle bir problem duymadım. Dikkat edin, kendim kullanmadığım için duyumlarımı yazıyorum sadece.
 12. Tamron 70-200mm f/2.8 G2 VC USD lens, yabancı forumlarda okuduğum tüm incelemelerde Sigma'dan daha başarılı bulunmuş. Bende var ancak kullanma şansı bulamadım. D750 ile fazla pozlama yapınca servise gönderdim haber bekliyorum. Forumda konusu mevcut. G2 pahalı gelirse, önceki seri Tamron 70-200mm f/2.8 VC USD lensi de araştırın derim.
 13. Lensi gönderdiğim için öyle bir şansım yok. Değişmeden gelirse ilk fırsatta denerim.
 14. @Murat Unal bey, Aslında endişeli değilim. Biraz karamsar görünmem, ülkemizdeki firmaların garanti konusundaki tutumları. Fotoğraf sektörü farklı da olabilir. Sizin de dediğiniz gibi, üst grup lenslerinde daha titiz davranacaklardır. Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim.
 15. Manuel pozlama yapılsa da aynı durum geçerli oluyor. Sonuçta A modundaki ölçüm sistemiyle manuel ayar yapıp pozmetreden aldığınız veriler aynı. Objektifi olduğu gibi geri gönderirlerse, biraz deneme çekimleri yaparak diyafram durumuna göre poz telafisi kullanmaktan başka çare yok.
×
×
 • Yeni Oluştur...