İçeriğe git

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  1.064
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  305

Sebahattin Demir last won the day on Haziran 21

Sebahattin Demir had the most liked content!

Topluluk Puanı

471 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Forum Editörü


 • Üye No: 4969


 • İtibar Puan: NT Ailesi


 • Gönderi Sayısı: 1.064


 • Gönderi Ortalama: 0.48


 • Toplam Puan: 471


 • Kazanılan Günün Üyesi: 305


 • Katılma: 14-07-2014


 • Bizimle geçen gün: 2194 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş:


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  Array
 • İnstagram
  Array
 • Facebook
  Array
 • Youtube
  Array
 • 500px
  Array
 • Web Sayfası
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

8.336 profil görüntüleme
 1. Sebahattin Demir

  D3500 live view otofocus sorunu

  @Mustafa Safa Aktaş bey, Benim tüm cephanem tükendi. Aynı objektifi başka bir Nikon gövdede deneyin. Durum aynıysa, bu durumda objektifi bir servise göstermekten başka bir çözüm aklıma gelmiyor benim. Saygılar.
 2. Sebahattin Demir

  D3500 live view otofocus sorunu

  @Mustafa Safa Aktaş bey merhaba, Biliyorsanız tekrar etmiş gibi olacağım; DSLR kameralarımızda iki ayrı netleme sistemi bulunur; 1. Faz algılamalı AF 2. Kontrast algılamalı AF Faz Algılama AF sistemi için ayna kalkık olmamalıdır, yani vizör modu, Bu durumda kamerada ayrıca bulunan AF sensörleri kullanılır (görüntü sensörü değil) Kontrast algılama AF canlı önizleme (Live view) modunda görüntü sensöründen yararlanır. Ve adı üzerinde, netleme noktasında kontrast arar. Kameranız Vizör modunda doğru netleme yapıyor ama canlı önizleme modunda yapmıyorsa çok düz bir yüzeye veya tek renkli bir yüzeye netlemeye çalışıyor olabilirsiniz. Bunları zaten denediyseniz ve problem hala devam ediyorsa, aynı test önce 70mm'de sonra 150mm ve ardından 300mm'de dener misiniz? Bir de deneme yaptığınız netleme mesafesi nedir, 2 mertreden uzakları netlemeyi denediniz mi? Probleminiz bunlardan sonra da devam ediyorsa, objektif üzerindeki manuel netleme anahtarını birkaç kez konum değiştirip dener misiniz? Yani manuel moda alın ve tekrar AF moduna alın gibi. Hala devam ediyorsa, kameranızı kapatın, objektifi çıkarın, kameranızın pilini. de çıkarın ve 15 dk kadar bekleyin. Sonra hepsini tekrar takıp deneyin. Saygılar.
 3. Sebahattin Demir

  Fokus ve Ölçüm Modları

  @Murat Günar bey merhaba, DSLR kameralarımızda pozlama ölçümü netleme yapılmış noktaya göre ve seçtiğiniz pozlama ölçüm moduna göre yapılır. Yani siz kadrajda, ortada değil de, örneğin sağdaki bir noktayı netlediğinizde o noktadaki ışığa göre pozlamayı ayarlar. Diyelim ki portre çekiyorsunuz, ortadaki netleme noktasını portrenin gözüne denk getirip, yarım deklanşör yaparak netlediniz. Modelin gözü aydınlık bir alanda olsun. Ardından elinizi deklanşörden kaldırmadan kadrajınızı yeniden düzenlediniz ve üçte bir kuralına göre modelinizi kadraja yerleştirip deklanşöre tam basıp fotoğrafı çektiniz diyelim. Ama, o sırada merkezde olan netleme noktası, diyelim ki sahnenin karanlık bir bölgesine denk geldi, çünkü kameranızı hareket ettirdiniz. Bu durumda kameranız, o karanlık bölgeyi baz alarak pozlama hesaplayacak; "A" modundaysanız enstantaneyi yavaşlatacak, "S" modundaysanız diyaframı açacak ve portrenizin yüzü çok pozlanmış olacaktır. Çünkü kameranız, çekim anında karanlık noktaya gelen netleme noktasına göre pozlamayı ayarlamak istedi. Bunun için kameralarımızda "AEL / AFL" düğmesi bulunur. Bu düğmeyi pozlama kilitleme olarak ayarlarsanız, yukarıdaki örnekte, ilk olarak gözden netleme aldığınızda AEL ile o noktada pozlamayı kilitlersiniz, bundan sonra netleme noktası nereye giderse gitsin, kameranız gözlerdeki ışığa göre pozlamayı ayarlayacaktır. Umarım anlaşılır şekilde özetlemişimdir. Saygılar.
 4. Sebahattin Demir

  D5300 af fine tune nasil yapilir

  @Kubilay bey, Nikon D5300 kameranızda AF Fine Tune özelliği bulunmuyor, ne yazık ki yapamazsınız. Saygılar.
 5. Sebahattin Demir

  Altın kural

  Merhaba, Canlı Önizleme (Live View) moduna geçtiğinizde "info" düğmesine bastığınızda, ekranı yatayda ve dikeyde üç eşit bölgeye ayıran kılavuz çizgileri gelecektir. Düğmeye her bastığınızda farklı görüntüler gelir, kaçıncı basışta geliyordu bilmiyorum, deneyin. Saygılar.
 6. Canlı önizlemede AF Alan modu olarak Tek Nokta AF'den kastım "Normal Alan AF" seçimiydi. Siz burada yanılmıyorsam "Geniş Alan AF" seçtiğinizi söylüyorsunuz. Ben olsan "Normal Alan AF" kullanırdım. Diğer türlü netleme noktası seçimini o geniş alanda kameraya bırakmış olursunuz. Yanlış değil, ama hassas da değil. Ben Photoshop konusunda çok yetkin değilim. Forumumuzda bu işin ustaları mevcut. Onlar size bu konuda doğru tavsiyelerde bulunacaklardır. Saygılar.
 7. @myasar bey izin verirse birkaç öneride bulunmak isterim: Cevap 1: Flaş için Godox marka düşünüyorsanız TT685N modeli Nikon'lar için uygundur. Sonundaki "N" harfi bunu belirtir. Cevap 2: Flaş ışığını daire içerisinde dengeli kullanmak için bahsettiğiniz softbox ölçüleri (eğer gerçekten dengeli bir ışık istiyorsanız) yeterli olmayacaktır, ama hiç olmamasından iyidir. Ben olsan flaşı direk dik olarak vermektense tavandan, yan duvardan vs sektirerek vermeyi tercih ederdim. Cevap 3 ve 4: Picture Control ve Etkin D-Lighting özellikleri JPEG çıktılara etki ederler. Siz yukarıdaki ayarlarda RAW çektiğinizi belirtmişsiniz. O nedenle RAW çıktılarda bunların sonuçlarını göremezsiniz. Bu ayarlarla şimdilik çok zaman harcamayın. Cevap 5: Bir önceki cevabıma benzer olacaktır; RAW çekiyorsanız Beyaz dengesini de çok kafanıza takmayın, çekim sonrası kolaylıkla değiştirebileceğiniz bir şeydir. AF modu olarak "AF-S" doğru seçim. Daire içinde Vizörlü çekimlerde AF Alan Modu "Geniş alan" iken, Canlı Önizlemede neden "Tek Nokta AF", buna neye göre karar verdiniz? Ben olsam her ikisinde de Tek Nokta AF kullanırdım. Pozlama ölçüm modu olarak "Matris" seçerdim. Çünkü daire penceresinden gelen sert ışık ve daire içerisinde gölgeli alanlar olabilecektir. Matris ölçüm tüm sahneyi ölçüp ortalama bir pozlama değeri belirleyecektir. Flaş kullandığınızda ve TTL ayarladığınızda, tüm bu ölçüm modlarınızın bir anlamı kalmaz, çünkü flaş yalnızca merkez ağırlığına önem verir ve yayacağı ışık gücünü ona göre belirler. Siz ne yaparsanız yapın bu değişmez. Pozlama telafisi de işe yaramaz, dengelemek için flaş poz telafisi kullanmanız gerekir. Buraya kadar yazdıklarımı kameranızı "P/A/S" çekim modlarından birinde kullandığınızı, "M" Manuel çekim modunda kullanmadığınızı varsayarak yazdım. Manuel çekimlerde tüm kontrol sizde olacaktır. Pozlama kilitleme (AEL) konusunda deneyim kazanmak iyi olacaktır. Çünkü, siz netlemeyi yarım deklanşör ile bir noktadan yapıp parmağınızı kaldırmadan kadrajı değiştirip çekimi gerçekleştirirseniz, kameranız AF noktasının yeni konumundaki pozlamayı ölçüp pozlama ayarını ona göre yapacaktır. Yani ilkinde karanlık bir bölgeden ölçüm alıp, kadrajı yeniden oluşturup, netleme noktasını parlak bir alana çevirirseniz, karanlık olan bölge simsiyah çıkacaktır. Tersi de olur. Burada yazdığım konular okunarak kolaylıkla öğrenilemiyor ne yazık ki. Bol bol deneme yapmak, yaparak görmek en iyi yöntem. Saygılar.
 8. Ben o yazdıklarımı size yazmadım ki, @Kemal Öztürk Turkoy beye yazmıştım onu. Bana arada sırada sen de dener misin diye sorduğu için, denemelerimin sonucunu paylaşmak istedim. Size cevap olarak yazsaydım bu şekilde alıntılardım öyle yazardım. Üzerinize almanıza gerek yok yani. Saygılar.
 9. Değiştirmenize çok gerek yok. Uzun pozlama yaparsanız, kameranız önce asıl fotoğrafı çeker ardından bir tane de kapkaranlık bir foto çeker, sonra onları birleştirir. Bu arada zaman geçer boşuna. O yüzden söylemiştim. Şimdilik kapalı tutun, nedenini tam öğrenip ihtiyaç duyunca açarsınız. Saygılar.
 10. @Kuzey Balıkan bey merhaba, Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Seçiminiz ve yeni ekipmanlarınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Benim birkaç notum ve sorum olacak izniniz olursa: Bir düzeltme: 18-140mm objektifinizle herhangi bir Telekonvertör kullanamazsınız. Kullanmayı da denemeyin, lensinize zarar verirsiniz. Soru: Uzun Pozlama kumlanma azaltma neden Açık? Daha doğrusu neden açık duruma getirmek gerektiğini bilerek mi yaptınız? Saygılar.
 11. Windows ve Mac kullanıyorum. Desktop, Notebook, Tablet, Mobil telefon Chrome, Explorer, Safari, Firefox, Opera hepsinde denedim Hiçbirinde problem yaşamıyorum.
 12. Sebahattin Demir

  Flaş yavaş patlama

  Tekrar merhaba, Öncelikle şunu bilmekte fayda var: Flaşların patlama süreleri azaltılıp kısaltılamaz. Flaşlar her zaman eşit sürede patlar ve buna flaş süresi denir. İçlerindeki kapasitörler pil tarafından şarj edilir, patlaması bu şarjın deşarjıdır. Bu süre flaşdan flaşa değişir, ama 6 ila 8 milisaniye aralığındadır, Yani flaşına göre 1/166 ila 1/125 saniye arasında değişir. Diyelim ki sizin flaşınızın flaş süresi 5 milisaniye ( 1/200 sn) olsun. Siz kameranızda ISO 600, Diyafram f/5.6 ve Enstantaneyi 1/20 sn ( 50 milisaniye) ayarladığınızda, flaş açıkken deklanşöre bastığınızda şunlar olur: Flaş Ön Perde Senkronzasyonu: Perde açılır, pozlama başlar, o sırada flaş da patlar. Flaş, flaş süresi kadar ışık yayar (sizin flaşın 1/200 sn olduğunu varsayarak, 5 milisaniye sürer). Flaşın ışık yayması bittiğinde, pozlamanın bitmesine daha 45 milisaniye vardır. (Enstantane 50 milisaniye, flaş 5 milisaniye patladı, 50 - 5 = 45 milisaniye). Bu 45 milisaniye boyunca sahneniz ortam ışığı tarafından pozlanmaya devam eder. Buna "Flaş Ön Perde Senkronizasyonu" denir. Flaş Arka Perde Senkronzasyonu: Perde açılır, pozlama başlar. Flaş henüz çakmamıştır. Sahne, ortam ışığı tarafından pozlanmaya başlar. 45 milisaniye sonra flaş patlar ve bu 5 milisaniye sürer, sonra perde kapanır ve pozlama biter. Buna "Flaş Arka Perde senkronizasyonu" denir. REAR olarak geçer. Siz enstantaneyi 1/200 sn yani 5 milisaniye olarak ayarlarsanız; yukarıda her iki durumda da flaşın da patlama süresi 5 milisaniye (1/200 sn) olduğundan, perde açılıp kapandığında flaş da o süre içinde patlamasını bitirmiş olur. Bu durumda, flaşınızı Ön veya Arka Perde olarak ayarlamanız durumu değiştirmez, her iki durumda da aynı sonucu alırsınız. Eğer siz kameranızda Enstantaneyi 1/250 sn (4 milisaniye) ayarlarsanız, yukarıdakine benzer bir durum gerçekleşir. Pozlama süreniz flaş süresinden daha kısadır. Pozlama başladığında flaş da patlar. 4 milisaniye (1/250sn) sonunda perde kapanır, pozlama sonlanır ama bu sırada flaş da kapanır. Flaşın içerisinde 1 milisaniye enerji hala kalmıştır. Bu da tekrar şarj olma süresini kısaltır. Özetlemek gerekirse: Flaşların patlama süreleri kullanıcı tarafından değiştirilemez, flaşa özgüdür ve sabittir. Sadece güçleriyle oynayabilirsiniz, süresiyle değil. Ve pozlama süresi içerisinde ne zaman patlayacağına karar verirsiniz (Ön/Arka Perde). Bunun dışında bir şey yapamazsınız. Umarım bu detaylı açıklama sorunuza karşılık bulur. Saygılar.
 13. Sebahattin Demir

  Flaş yavaş patlama

  Merhaba, Flaşınız deklanşöre bastıktan sonra hemen patlamıyor, tam pozlama bitiminde patlıyorsa bunun nedeni kameranızdaki "Flaş Modu" ayarındandır. Flaş modu "REAR" olarak yani Arka Perde Senkron olarak ayarlıdır. O ayarı varsayılan değer olan "Ön perde senkron" duruma getirdiğinizde probleminiz düzelir. Bu ayarın nasıl yapıldığını bilmiyorsanız kullanım kitapçığının 146. sayfasına bakabilirsiniz. Bu durumda flaş, siz deklanşöre basar basmaz patlar. Saygılar.
 14. Herkese merhaba, Burada bloguma ait linkler paylaşmamaya özen gösteriyorum, ancak her yazımı da buradan paylaşamıyorum ne yazık ki. Bu defalık kusura bakmayın! Sosyal medyada paylaşılacak görsellerin ideal boyutları hakkındaki yazımı dün değişen koşullara göre yenilemiştim. İşinize yarayabilir. Saygılar.
 15. Sebahattin Demir

  NİKON NX-D

  @cengiz öngören bey merhaba, Öncelikle yeni kameranız hayırlı olsun, D750 iyi gövdedir. PhotoShop kullanıyorsanız oradan devam edin derim. Her ikisinden birine mutlaka karar vermek gerekirse Capture NX-D bence. Saygılar.
×
×
 • Yeni Oluştur...