News Ticker
İçeriğe git

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  1.068
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  306

Sebahattin Demir en son kazandığı gün Kasım 29 2020

Sebahattin Demir en çok beğenilen içeriğe sahipti!

Topluluk Puanı

472 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  NT Ailesi
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Belirtmedi
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D850
 • Fotoğraf Makine Modeli
  OM-D E-M1 MII

Sosyal Ağlar

Güncel Profil Ziyaretleri

11.887 profil görüntüleme
 1. Beyhan bey merhaba, Tam anlamadım; Focus yerine Netleme Odaklama yerine Pozlama mı diyorsunuz? Türkçe terimleri kullanmaya özen gösteren biri olarak "focus veya fokus" sözcüklerini mümkün olduğunca kullanmamaya dikkat ediyorum. Genellikle "netleme", bazen odak veya odaklama kullanmayı tercih ediyorum. Ama Pozlama bunların yerine konulacak bir sözcük olmamalı, öyle değil mi? Pozlama, ISO ve kullanılan diyafram açıklığına göre, perdenin açık kaldığı sürecin adıdır. Yani, bu koşullarda algılayıcı üzerine düşen görüntünün bir nevi yoğunluğudur. Pozlama
 2. Back-Button Focus tuşu zaten aynı zamanda odak kilitlemek içindir. Neden Odak Kilitleme için başka bir tuşa ihtiyaç duyuyorsunuz?
 3. Sebahattin Demir

  Af-C Sorunu

  @m.erk merhaba, https://www.arthenos.com/af-sistemi-ve-kullanim-alanlari/ AF Sistemi ile ilgili baya bir detay bulabilirsiniz. Saygılar.
 4. Sebahattin Demir

  D610

  @Hakan2621 merhaba, Flaşlı çekimlerde gölgelenme aldığınız karelerde enstantane neydi? Eğer kamera üzerindeki flaş haricinde bir flaş kullanıyorsanız modeli nedir? Bir de problem olan foto örneği yükler misiniz?
 5. Sebahattin Demir

  D3500 live view otofocus sorunu

  @Mustafa Safa Aktaş bey, Benim tüm cephanem tükendi. Aynı objektifi başka bir Nikon gövdede deneyin. Durum aynıysa, bu durumda objektifi bir servise göstermekten başka bir çözüm aklıma gelmiyor benim. Saygılar.
 6. Sebahattin Demir

  D3500 live view otofocus sorunu

  @Mustafa Safa Aktaş bey merhaba, Biliyorsanız tekrar etmiş gibi olacağım; DSLR kameralarımızda iki ayrı netleme sistemi bulunur; 1. Faz algılamalı AF 2. Kontrast algılamalı AF Faz Algılama AF sistemi için ayna kalkık olmamalıdır, yani vizör modu, Bu durumda kamerada ayrıca bulunan AF sensörleri kullanılır (görüntü sensörü değil) Kontrast algılama AF canlı önizleme (Live view) modunda görüntü sensöründen yararlanır. Ve adı üzerinde, netleme noktasında kontrast arar. Kameranız Vizör modunda doğru netleme yapıyor ama canlı önizleme modunda y
 7. Sebahattin Demir

  Fokus ve Ölçüm Modları

  @Murat Günar bey merhaba, DSLR kameralarımızda pozlama ölçümü netleme yapılmış noktaya göre ve seçtiğiniz pozlama ölçüm moduna göre yapılır. Yani siz kadrajda, ortada değil de, örneğin sağdaki bir noktayı netlediğinizde o noktadaki ışığa göre pozlamayı ayarlar. Diyelim ki portre çekiyorsunuz, ortadaki netleme noktasını portrenin gözüne denk getirip, yarım deklanşör yaparak netlediniz. Modelin gözü aydınlık bir alanda olsun. Ardından elinizi deklanşörden kaldırmadan kadrajınızı yeniden düzenlediniz ve üçte bir kuralına göre modelinizi kadraja yerleştirip deklanşöre tam b
 8. Sebahattin Demir

  D5300 af fine tune nasil yapilir

  @Kubilay bey, Nikon D5300 kameranızda AF Fine Tune özelliği bulunmuyor, ne yazık ki yapamazsınız. Saygılar.
 9. Sebahattin Demir

  Altın kural

  Merhaba, Canlı Önizleme (Live View) moduna geçtiğinizde "info" düğmesine bastığınızda, ekranı yatayda ve dikeyde üç eşit bölgeye ayıran kılavuz çizgileri gelecektir. Düğmeye her bastığınızda farklı görüntüler gelir, kaçıncı basışta geliyordu bilmiyorum, deneyin. Saygılar.
 10. Canlı önizlemede AF Alan modu olarak Tek Nokta AF'den kastım "Normal Alan AF" seçimiydi. Siz burada yanılmıyorsam "Geniş Alan AF" seçtiğinizi söylüyorsunuz. Ben olsan "Normal Alan AF" kullanırdım. Diğer türlü netleme noktası seçimini o geniş alanda kameraya bırakmış olursunuz. Yanlış değil, ama hassas da değil. Ben Photoshop konusunda çok yetkin değilim. Forumumuzda bu işin ustaları mevcut. Onlar size bu konuda doğru tavsiyelerde bulunacaklardır. Saygılar.
 11. @myasar bey izin verirse birkaç öneride bulunmak isterim: Cevap 1: Flaş için Godox marka düşünüyorsanız TT685N modeli Nikon'lar için uygundur. Sonundaki "N" harfi bunu belirtir. Cevap 2: Flaş ışığını daire içerisinde dengeli kullanmak için bahsettiğiniz softbox ölçüleri (eğer gerçekten dengeli bir ışık istiyorsanız) yeterli olmayacaktır, ama hiç olmamasından iyidir. Ben olsan flaşı direk dik olarak vermektense tavandan, yan duvardan vs sektirerek vermeyi tercih ederdim. Cevap 3 ve 4: Picture Control ve Etkin D-Lighting özellikleri JPEG çıktılara etki ederl
 12. Ben o yazdıklarımı size yazmadım ki, @Kemal Öztürk Turkoy beye yazmıştım onu. Bana arada sırada sen de dener misin diye sorduğu için, denemelerimin sonucunu paylaşmak istedim. Size cevap olarak yazsaydım bu şekilde alıntılardım öyle yazardım. Üzerinize almanıza gerek yok yani. Saygılar.
 13. Değiştirmenize çok gerek yok. Uzun pozlama yaparsanız, kameranız önce asıl fotoğrafı çeker ardından bir tane de kapkaranlık bir foto çeker, sonra onları birleştirir. Bu arada zaman geçer boşuna. O yüzden söylemiştim. Şimdilik kapalı tutun, nedenini tam öğrenip ihtiyaç duyunca açarsınız. Saygılar.
 14. @Kuzey Balıkan bey merhaba, Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Seçiminiz ve yeni ekipmanlarınız hayırlı olsun, güle güle kullanın. Benim birkaç notum ve sorum olacak izniniz olursa: Bir düzeltme: 18-140mm objektifinizle herhangi bir Telekonvertör kullanamazsınız. Kullanmayı da denemeyin, lensinize zarar verirsiniz. Soru: Uzun Pozlama kumlanma azaltma neden Açık? Daha doğrusu neden açık duruma getirmek gerektiğini bilerek mi yaptınız? Saygılar.
 15. Windows ve Mac kullanıyorum. Desktop, Notebook, Tablet, Mobil telefon Chrome, Explorer, Safari, Firefox, Opera hepsinde denedim Hiçbirinde problem yaşamıyorum.
×
×
 • Yeni Oluştur...