İçeriğe git

Yasaklı-üye

Üye
 • İçerik sayısı

  22
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

2 Yeni Tarafsız

Yasaklı-üye Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 4084


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 22


 • Gönderi Ortalama: 0.01


 • Toplam Puan: 2


 • Kazanılan Günün Üyesi: 0


 • Katılma: 15-09-2013


 • Bizimle geçen gün: 2600 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 109


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

2.159 profil görüntüleme
 1. Yasaklı-üye

  Nikon d90 arıza - lütfen yardım

  Teşekkürler. Makineyi düşürmedim... Diğer bütün fonksiyonları kusursuz çalışıyor. Sadece ekran böyle. Yazılım olsaydı yıllar önce bir kez güncellemesini yaptıktan sonra olurdu diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi en iyisi tamire götürmek sanırım.
 2. Merhaba arkadaşlar. Nikon D90 fotoğraf makinemi 2012 sonunda almıştım, henüz 33.000 shutterda. Dikkatli de kullanmaya çalıştım ama birgün makineyi açtığımda ve menü tuşuna bastığımda arka ekranında görüntü yerine bu gri şeritler çıktı. Nette araştırdım ve denediğim şeylerin (reset, pili bataryayı çıkartıp bekletmek, hafıza kartını değiştirmek) hiç bir işe yaramadı. Tek bir yabancı forumda bunun ekran değil, kart arızası olabileceği yazıyordu. Acaba bu durumu bilenler yardımcı olabilirler mi, bir de tamiri ne kadar tutar sizce? Teşekkürler şimdiden
 3. Pahalı ekipman hiç sevmem ama Hasselblad kullanmışlığım vardır... 102 puan az olmuş bence Birden fazla kaynaktan araştırmanız en güzeli... Taraf olayından ziyade bunlar seri üretim ürünler ve bant üretimi (canikon / bmw) her zaman atölye üretimine göre (Leica / Bugatti) daha değişken olma eğilimindedir. Sanırım son 7-8 yıldır DPreview forumundaki kullanıcı deneyimlerini okuyorum sürekli. En popüler markanın en kaliteli denen objektifleri bile bir kullanıcı için mükkemmel çalışırken diğerinde sorun çıkarabiliyor.
 4. Bu verileri DXOMark sitesinde mi alıyorsunuz? Söz konusu site yurt dışında alay konusu da... Bilmek istersiniz diye düşündüm.
 5. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Benim en çok güldüğüm - bu ve benzeri forumdaki ekipman edinme sendromundan muzdarip insanların burun kıvırdığı, küçümsediği gövde ve objektifleri birer efsane haline gelmiş Jay Maisel, Don McCullin, Steve McCurry gibi fotoğraf üstadlarının kullandığını görmek oluyor. McCurry'nin bugün D3x'nin üzerinde o "herkes alır atar çantasında bir kenara" denilen Nikon 50mm F/1.8D vardır, Maisel o birbirinden muhteşem sokak fotoğraflarını çekerken D3'ünde Nikon 70-300VR kullanıyor. (bu adamların o fotoğraflardan ne kadar büyük printler aldığını belirtmeme gerek olmadığını, bu adamları ve yaptıkları muazzam işleri bildiğinizi düşünmek istiyorum...) Ansel Adams demiştir ki "Bir fotoğraf makinesinin en önemli ögesi hemen arkasında durmaktadır", Ernst Haas demiştir ki "Layka, mayka... Makine en ufak bir fark yaratmayacaktır, hepsi ancak gördüğünüzü kaydedebilir. önemli olan görebilmenizdir" (layka mayka nasıl demiş ki ingilizce diye atlayacak ukala dümbelekleri olacaktır: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But you have to see.") Bence artık biraz ekipman orospusu olmayı bırakıp fotoğrafla ilgili birşeyler öğrenmeye bakın. En pahalı f/1.2, f/0.9 objektifi de en büyük sensörlü gövdeyi de satın alsanız yeteneği satın alamayacaksınız. Yetenek de ancak Michelangelo tevazusu ile kazanılır, 87 yaşında bir üstatken bile "Hala öğreniyorum..." demiştir. Afgan Kızı portresi ile dünyayı değiştirmiş olan Steven McCurry görüp görebileceğiniz en tevazu sahibi fotoğraf sanatçısıdır. Böyle adamlar varken, ve onlar bile bu derece mutevazıyken sizlere laf düşmez diye düşünüyorum. özellikle hala "o lens FX lens diye biliyorum" (sanki FX lens DX gövdede çalışmazmış gibi), "1.4'ün iyi olmadığını takıntılılar iddia eder" (sanki sweet spotlarında çekim yapmış bir 1.4 ve 1.8 lens arasındaki farkı gösterebilecekmiş gibi) ifadelerle cehalet bu derece belli edilirken. Bu ve benzeri forumlardan yıllardır - özellikle tr3d.com forumundan dersimi aldıktan sonra - bilinçli şekilde uzak durmakla ne kadar isabetli bir karar verdiğimi her seferinde daha iyi anlıyorum.
 6. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Teşekkür ederim Sebahattin bey. Benim de söylemek istediğim buydu :-)
 7. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Tabii öyledir kesin. Sadece 25-30 yıllık deneyimi olan ve en büyük markaların incelesinler diye neredeyse zorla ürün gönderdiği dünyaca tanınmış fotoğrafçılar, birşey bilmiyorlardır eminim :-) Siz anlatın lütfen nedir 1.4 ve 1.8 arasındaki fark, özellikle nikon 85mm 1.4g ve 1.8g arasındaki farkı sizden dinlemek isterim :-)
 8. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Haklısınız Mehmet bey, diğer modelleri incelemeden elimdekini iyi sanma huyum var - istediğim sonucu verip beni mutlu ettiği için sanırım :-) ve bu da beni yanıltabiliyor. Maalesef 50mm F/1.4G'yi deneme şansım olmadı. Sadece biraz fazla yumuşak olduğunu biliyorum, o yüzden pek çok incelemede 1.8G versyonu tavsiye ediliyor. 35mm F/1.8G DX sanırım en başarılı lenslerden biri gibi, çünkü hakkında hep olumlu şeyler duydum - hatta aşırı pahalı 1.4G'ye göre chromatic abomination(! :-)) performansı çok daha iyi görünüyor testlerde. 85mm F/1.8G'yi de ilk gördüğümden beri çok iyi bir lens olduğunu ve sokak fotoğrafçılığı için bana çOK lazım olduğunu hissetmişimdir - en azından hislerim beni yanıltmamış sanırım :-) Objektifin İnsanlarla arama biraz mesafe koyması çok önemli benim için çünkü sizi fark ettiklerinde bütün doğallık ve büyü bozuluyor :-) Bir de 135mm F/2D var ki en büyük hayallerimden biri... Satan arkadaş 70-210mm f4-5.6'ya 330TL istiyor. 70-210m F4 (Sabit Diyafram Lens) kılcal çizik varmış ve satan arkadaş 490TL istiyor -- ama kendimi biliyorum o çizik kılcal da olsa o beni huylandırır. Sorunsuz olanını ise İzmirde bulabildim fiyatı 800TL.
 9. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Bir de şöyle bir durum var yalnız: En çok kullandığım ve en memnun olduğum objektif Nikkor 50mm F/1.8D aslında bir dijital çağ objektifi değil. Tam aksine filmli döneminden beri üretiliyor ve Nikon'un ürettiği en keskin ve doğal renk yakalayan lens. Eğer dijital gövdeler için illa ki dijital dönemde üretilen lensleri almak şart olsaydı filmi döneminden beri bu işi yapan tüm tanıdıklarım sıfırdan yatırım yapmak zorunda kalırlardı ki öyle bir durum söz konusu değil.
 10. Yasaklı-üye

  Eski Nikon Lensler

  Mehmet bey zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Bahsettiğiniz detayı daha önce de bir tanıdığım söylemişti ama bu lensler uygun fiyatları ve sağlam yapılarından dolayı hep aklımdalar. 70-210 sabit F/4 diyafram olanı şu anki bütçemi aşıyor. Bu lenslerin ne olursa olsun elimdekilerden daha iyi olacağını düşünmüştüm ama sanırım durum pek öyle değil. Yeni 24-85 f/3.5G VR ve 70-300 f/4.5G VR için bütçe ayırmaya çalışsam daha iyi olacak anladığım kadarıyla. Bu arada ben DX lens almayı düşünmüyorum. DX'leri görmezden geliyorum. Lens en sağlam yatırım ve FX gövde düşünülerek yapılması gerekir diye düşünüyorum.
 11. Merhaba arkadaşlar, Nikon D90'ım için Nikkor 28-85 f/3.5-4.5 ve Nikkor 70-210 f/4-5.6 buldum ikinci el olarak (70-210 f/4 sabit diyaframlı da var ki aslında daha iyi ama bütçemin dışında). Daha önce bu seriden objektif kullanmadım hiç ve dijital gövdede nasıl olacağını pek bilemiyorum (screw drive autofocus olacak o biraz yavaş kalabilir belki). Yalnız bunların döneminin iyi lenslerinden olduğunu plastikten ziyade çelik ve cam kullanıldığını biliyorum (her iki lens de japon üretimi) -- bu lenslerle tecrübesi olan arkadaşlardan görüşlerini alabilirsem sevinirim. Lenslerden beklentim keskinlik... Ve 18-55 / 55-200 kit ikilisinden beni biraz uzaklaştırmaları. Teşekkürler şimdiden...
 12. Yasaklı-üye

  Sıfır Makinede Sensör Lekesi?

  Nikon benzersizliğini ortaya koymuş gene... :-P
 13. Benim naçizane tavsiyem Nikkor 70-300 F/4.5-5.6G VR. Vibration Reduction olduğu için değil, optik olarak daha başarılı olduğu için. Şunu da göz önünde bulundurun 50mm ile çektiğiniz portreyi 55-200 yada 70-300 ile de çekersiniz elbette ama Nikkor 50mm F/1.8D kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim, nereydese mutevazı D90'ımın üzerinden hiç çıkarmadığım bir objektiftir. 55-200'ün f/4-5.6 diyafram ile 50mm f/1.8'in alan derinliğine sahip olması mümkün değil (çünkü max. diyafram açıklığı f/4) -- 50mm f/1.8'i F:2.8'de kullanarak çekeceğiniz portreler son derece profesyonelce olacaktır. Bir fotoğrafcının hangi gövdeyi kullanıyor olursa olsun en önemli araçları her zaman prime lenslerdir. Acemiyken benim için de zoom lensler çok önemliydi. Prime lens'in farkını ve yeteneklerinize katkısını ancak zamanla anlayabilirasiniz.
 14. Tamirci olmadığım için nasıl çalıştığını bilmiyorum, açıkcası ilgilenmiyorum da. Benim verdiğim paranın karşılığını almakla daha çok ilgiliyim. Bunun dışında fotoğraf makinesi görsel sanat yaratmak için sadece araç bana göre. Tabii ki teknik yönlerden üstün bir cihaz fark yaratır. Fujifilm S200EXR ile de Nikon D90 ile çektiğim gibi fotoğraflar çekiyordum - elde etmek istediğim sonuçla ilgili olarak belirli bir hedefim ve beklentim var çünkü. Amacım makinenin kendisi değil verdiği sonuç. Sony elektronik vizör kullandığı için canlı önizlemesi Nikon'dan başarılı. çekmeden önce ne çekeceğinizi tam olarak görüyorsunuz. Manzara, makro v.b. çekerkende tilt screen benim için önemli bir özellikdi. Ama nikon tercih ettim, yine sizlerin belirttiği gibi sebeplerden dolayı Gökhan bey ve Mehmet bey. Yani Nikon'un tecrübesi konusunda haklısınız ama Konika/Minolta ve Carl Zeiss da küçümsenecek isimler değil. Ben olsam bütün bilgisizliğime rağmen Carl Zeiss ile Nikon objektifleri karşılaştırmazdım bile... Leica ile Canon karşılaştırmak kadar komik olur çünkü. Fotoğrafa başlayalı sanırım en fazla 4 oldu. İsterseniz aşağıdaki linklerden çalışmalarıma da bakabilirsiniz. DH Galeri: http://resim.donanim...8603370//tm.htm Deviantart Galeri: http://keremgo.devia...allery/32066509 Deviantart'da önsayfa olan çalışmam: http://keremgo.devia...ls-II-298205008 Rebbubble Portföyüm: http://www.redbubble...ople/keremgogus
×
×
 • Yeni Oluştur...