İçeriğe git

BurakN

Üye
 • İçerik sayısı

  16
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  1

BurakN last won the day on Kasım 27 2019

BurakN had the most liked content!

Topluluk Puanı

3 Yeni Tarafsız

BurakN Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 11084


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 16


 • Gönderi Ortalama: 0.05


 • Toplam Puan: 3


 • Kazanılan Günün Üyesi: 1


 • Katılma: 22-09-2019


 • Bizimle geçen gün: 321 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 44


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Array
 • Cinsiyet
  Array

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Array

Güncel Profil Ziyaretleri

343 profil görüntüleme
 1. BurakN

  Cebime göre

  belki şöyle bir şey çekmiş olabilirim https://imgyukle.com/i/destestiki-img-6560.RYweSt
 2. BurakN

  Cebime göre

  Dün biraz gezdim, 54 km yol yapmışım. Daha önce hiç gitmediğim bir yere gittim. Manzara çekerim diye yanıma sadece 10-18 takılı canonu aldım. Bir kaç güzel şey çektim ama arada tripod ihtiyacım oldu. Tele de lazım oldu. Yine de idare ettim ama ihtiyaçlar bitmiyor işte. Ya tam tekmil gezeceğim ya da iyi bir tak hez lens takıp bir süre daha böyle devam edeceğim. Ama şu var, makinayı yanımda taşımak için bir sırt çantası da takıyorum ki bisiklete neredeyse sadece donuyla binen biri için bu çok fazla bir yük :))) Adapte olacağım, başka yolu yok. Bu arada adını hatırlayamadığım i harfiyle başlayan ilk makinamın adını hatırladım. İ harfiyle başlamıyor e yaşlandık tabi
 3. BurakN

  Cebime göre

  Heh, ben de farklı bir yaklaşımda bulunup iyice karıştırayım ortalığı Bi şenlenelim şöyle Fotoğrafa ilk başladığım günlerde (96, Ankara) Nikon makinaları beğenmiş, onlardan almak istemiştim. Eğitim aldığım bir hocam bana şimdi markasını hatırlayamadığım bir makina sattı, o zamanlar iyiydi. İ harfiyle başlıyordu neyse işte. Pentax gibi orta karar bir şey işte. Hala var piyasada Canon Ae program gibi bir şeydi. Sonra onu sattım, Daha iyi bir Canon aldım. 3300 lira gibi de iyi bir para vermiştim, maaşımın 3-4 katı olması lazım. Ondan sonra digitaller çıktı, 3 Tane Panasonic eskittim, Fz1 Fz5 fz 10 mu 20 mi neyse. Arada bir tane Sony bir kaç tane uyduruk kompkt derken bak 25 sene oldu hala bi nikon sahibi olamadık. İş inada bindi resmen.
 4. Merhaba sevgili arkadaşlar. Benim bir kaç konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Belki de fikir alışverişi yapabilecğeim bir kaç şey sormak, paylaşmak isterim. Bisiklet sporuyla yakından ilgilenen biri olarak bazen 7 bazen 70 km yol yapıp dönüyorum. Bu esnada yolda hiç ummadığım bir anda müthiş kareler karşıma çıkıyor. Örneğin 2 gün önce sabah antrenmanına çıktığım bir anda, İstanbul çok sisliydi. Burada yaşayan bilir. SAbah yola çıktığımda hafif olan sis, yerini kısa süre sonra çok ağırlaşarak neredeyse göz gözü görmez hale getirdi. Tam da bu ikisinin arasında bir sırada bir fabrikanın önünden geçiyordum. Sisler arasında yeni doğan güneş koskocaman turuncu bir portakal gibi duruyor, fabrikanın bacasından tüten dumanlar da orta planda iken, tek bir ana öğenin eklenmesiyle müthiş bir görsel şölen ortaya çıkıyordu. Bu kareyi kaçırdım elbette. Benim kullandığım makina 3 objektifli tripodlu bataryalı bezli bilmem nelerle dolu bir çanta içinde duruyor. Spora çıktığım zamanlarda bu çantayı sırtıma takıp çıkmam mümkün değil. Bu üstteki kareyi cep telefonu ile çekmeyi düşündüm ama daha önce benzer bir kare çekmiştimm hiç mi hiç memnun kalmamıştım. O nedenle her gittiğim yere götürebileceğim ama bir cep telefonundan da çok daha iyi sonuçlar verecek bir makina ihtiyacı içerisindeyim. Bu arada yeri gelmişken spormadan edemeyeceğim. Sizlerin cep telefonuyla çekilen fotoğraflara bakışınız, düşünceleriniz nedir? son zamanlarda çok iyi fotoğraflar çeken makinalar çıktı gerçekten. Ama yine de tatminkar olmadığını düşünüyorum. Bu gibi gerekçelerle bir kaç makina baktım ama karar kılamadım. Nikon 1 de olabilir, başka bir şey de. Büyük boy baskı almayıp sadece web üzerinde paylaşacağım. Belli olmaz belki yarışmaya da sokarım denk gelirse. Ya da sadece instagramda paylaşacağım. her halikarda, cep telefonu gibi basit ama ondan çok daha iyi çeken bir makinaya ihtiyaç duymaktayım. Sizlerin bu konuda önerileriniz ne olurdu acaba? Geçen gün sahilde cep telefonuyla çektiğim bir fotoğrafı ekleyeyim. Bunu cep ile çektim. Şunu demek istiyorum. Bu paylaşım şartları altında bu sonuç tatminkar aslında. Ama yarın öbür gün büyük baskı almak istersem veya yarışmaya girmek istersem cep telefonuyla çektiğim fotoğraf elbette yeterli bir piksel doygunluğu vermeyecektir diye düşünüyorum.. siz ne düşünüyorsunuz bu konular hakkında ?
 5. Selam. Eğer sırf fotoğraf baskısı için yüksek kaliteli çok iyi bir ürün tavsiyesi arıyorsanız bu konuda ben pek bir tavsiye veremem. Ama hem iyi kalitede fotoğraf basayım, hem de sürekli renkli / siyah beyaz çıktı alayım derseniz Epson L100 -L200 modellerini tavsiye ederim. Bu printer serisi tank'lı olup mürekebini çok basit bir şekilde siz doldurabiliyorsunuz Bir tam dolum ile 4000 sayfa siyah beyaz ve sanırım 2000-2500 sayfa da renkli çıktı alabiliyor olmanız lazım. Fotoğraf baskısı yapınca rakamlar düşer. Yazıcı, tarayıcı, fotokopi özellikli A4 boyutlu iyi bir üründür. Geçen gün reklamını gördüğüm hp'nin 50.000 sayfa çıktı kapasiteli ürünü de var ama kullanmadım bilmiyorum. Daha düşük basit printer'lar, 150 lira gibi fiyata alınabiliyor ama kartuş maliyeti biraz yüksek. 100-150 Sayfa print aldıktan sonra bitiyor. Kartuş dolum ücreti de printer fiyatının yarısına geliyor. 2 kartuş parası 1 Printer parası ediyor, Toplasanız 250-300, max 350 sayfa ancak basıyor. Tanklı printer'larda ise orjinal kartuş kullanırsanız gene 2 tam dolumla 1 printer parası veriyorsunuz. Ama aldığınız çıktı sayısı 7.000-8.000- max 9000 gibi olur.
 6. BurakN

  Dinamik aralık

  Estağfurullah. Hatalı telaffuz etmişim, çok da dikkat ederim aslında. Hoş olmamış. Engin bilgilerinizden faydalanmaktır niyetim. Blogunuzun takipçisiyim. Selamlar..
 7. Merhaba sevgili arkadaşlar. Benim bazı gözlemlerim var ve bunların doğruluğundan emin olamıyorum. İşin garibi, fikir alışverişinde bulunabileceğim doğru düzgün kimse kalmadığı için çevremde, pek çok konuda kararsız kalıyorum.. Sizlerden bu konuda desteğinizi rica edebilir miyim? Çok uzun yıllardır fotoğraf çeken biriyim, taa ki karanlık odada kendi fotoğraflarımı kendi agrandizörümle bastığım, filmlerimi kendim yıkadığım yıllardan beri. 1 C Derecenin veya 1 saniye gibi bir sürenin ne kadar değerli olduğunu bilecek zamanlardan kalma biriyim. O zamanki hevesle, hızlı bir kararla dijitale geçmiş, daha sonrasında uzun bir süre ara vermiş biriyim. Bu esnada geçiş yaptığım makina Canon serisi orta seviye bir makina, Pek çok lens değiştirdim her neyse.. Küstüm fotoğrafa, sanırım bir on yıl kadar. Bugünlerde ise yeniden başladım çekmeye. Daha doğrusu yeniden başladım üretme çabalarıma, çaba göstermeye. Ve bu esnada bir şey fark ettim. Çektiğim fotoğraflarımda bana yeterli gelmeyen bir şeyler var. Bunun lens keskinliği veya renk doygunluğu olmadığını biliyorum. Seneler sonra ilk defa, lan niye? sorusu sordum. Bunun dinamik aralık olduğuna karar verdim. Girişi yazısı bu kadar uzun yazılır mı? Yazılır abi. Kimse seni tanımıyorken önce kendini ifade edeceksin ki ne demek istediğin anlaşılsın. Canon mu Nikon mu aşamasından bir adım ileride benim sorum. Ben Nikon body'lerin, Canon body'lerden daha geniş bir dinamik aralığına sahip olduğunu düşünmeye başladım. Ben öyle manzara, çiçek böcek çeken bir insan değilim. Genellikle daha zor fotoğraflarlar çeki,yorum . Ters ışık, mekan içinde veya gece vakti uzun pozlamalar gibi. Bu amaçlar doğrultusunda da haliyle gölgelerdeki detaylar ve aydınlık alanlardaki patlamalar çok canımı sıkıyor. Her kareyi bracket yapıp -1 0 +1 olarak 3 kare çekiyorum. Raw+L çekiyorum. ama bir yerde tıkanıp kalıyorum sinirlerim bozuluyor. Sevgili arkadaşlar, Nikon body'lerden d7500 almaya karar verdim. Dinamik aralığı iyi midir? Ne düşünüyorsunuz? Bana bu konuda destek verebileceğinizi ümit ediyor, başarı dolu günler diliyorum.
 8. BurakN

  Nikon Z50 anons edildi

  Red kamera ile i 11 kıyaslaması yapmışlar. İzledim. Farklar gördüm. Görüntü kalitesi güzel. Ama lens karakteristik özellikleri yok. O bir dezavantaj
 9. BurakN

  Nikon Z50 anons edildi

  Peki, ne olacak böyle? Dediğiniz gibi iphone 11 pro aynı anda bütün kameraları kullanarak şimdiye kadar yapılmamış bir işi başarıyor. 4 kameranıın dördü birden aynı anda aktif. Bu tüm dünyada büyük bir yenilik ve çok da iyi bir özellik. Diğer yandan dslr üreticileri aynasız modellere ağırlık verecekler elbette. Konuyu kendi açımdan ele alırsam eğer, yanımda ağır bir dslr ve en az 2 lens taşımak yerine, çok hafif bir aynasız ve belki 1 belki 2 lens taşımayı tercih ederim. Benim bir farklı düşüncem de, aslında bu aynasızların yapabildiği bütün işleri yapabilecek, benzer bir kalite sunabilecek bir cep telefonu, herhangi yeni bir dslr ekipmanı satın almayı, yanımda bir sırt çantasında taşımayı da gereksiz kılıyor. YAni benim gibi karar aşamasında olan biri ya aynasız alacak ya iphone. Peki nasıl karar verecek? Nereden geldik, nereye gidiyoruz? Teknoloji geliştikçe elbette çok yüksek kaliteli fotoğraflar çekebilen cep telefonları, aynasız makinalar ve belki de daha farklı şeyler çeşit çeşit artarak hayatımıza girmeye devam edecek. O halde bizi bunlardan herhangi birine itecek tercih sebebi ne olmalı ? Kişisel ihtiyaçlar mı ? Sanırım bilinçli bir kullanıcı bunu ele alır. Ben her zaman hafiflik ve taşınabilirlik, aynı zamanda kaliteyi de tercih ederim. Eğer bir cep telefonu bunu sağlayabiliyorsa, o zaman herhangi bir dslr taşımak külfet değil de nedir? İki makinayla çekilmiş fotoğrafları kıyaslayıp bunu da bir karara bağlamamız gerekir. Belki de yeni nesil cep telefonları, lanse edildiği kadar iyi değildir?
 10. BurakN

  BurakN

×
×
 • Yeni Oluştur...