İçeriğe git

AlperErdem

Üye
 • İçerik sayısı

  14
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

0 Yeni Tarafsız

AlperErdem Hakkında


 • Kullanıcı Grubu: Üye


 • Üye No: 10426


 • İtibar Puan: Çok Yeni


 • Gönderi Sayısı: 14


 • Gönderi Ortalama: 0.12


 • Toplam Puan: 0


 • Kazanılan Günün Üyesi: 0


 • Katılma: 15-08-2018


 • Bizimle geçen gün: 116 Gün


 • Son Aktiflik:


 • Ne yapıyor ?:


 • Yaş: 30


Gruplar

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D3100

Sosyal Ağlar

Güncel Profil Ziyaretleri

Güncel ziyaretçiler bloku aktif değil. Diğer kullanıcılar son ziyaretçilerinizi aktif edene kadar göremezler.

 1. AlperErdem

  Gece cekimi

  @Sebahattin Demir Hocam yazınızı bekliyorum.Çok faydalı olacağını umuyorum.
 2. AlperErdem

  Nikon D5600 incelemeleri - karşılaştırma

  Hocam siz hangisini tavsiye edersiniz?
 3. AlperErdem

  Gece cekimi

  Sebahattin hocam çok teşekkür ederim.Motivasyonunuzu takdir ediyorum açıkcası.Bu dediğiniz tekniği bu akşam denemeyi düşünüyorum.Bu arada flash mod'larından "rear "arka perde modu ne işe yarıyor? Makine ne zamandır elimde bu konuyu hiç çözemedim açıkcası.Yani flash modlarını bilmiyorum.Artı flashlı çekim yaparken iso-enstantene-diyafram konusunu hala çözemedim.Enstantenenin flashlı çekimde bir etkisi oldugunu düşünmüyorum yalnızca diyafram etki yapıyor diye biliyorum.Yani denemelerimden bunu anladım.Birde flashlı çekimde iso değerini artırmanın bir anlamı yok değil mi?Biraz aydınlatırmısınız.
 4. AlperErdem

  Diyafram, enstantane bilgileri hakkında

  Dostum ilkönce merhabalar bende açıkcası 3 ay önce başladım.Fotografcılık harika bir dünya ucu bucagı yok.,,Bende çok acemiyim daha .İso-Diyafram,Enstantene konusunda olabildiğince videolar izleyebilirsin.Fotograf ışık ile alakalı oldugu için buna hakim olmanın tek yolu iso-enstantene-diyafram üçüsünü iyi kavramaktır.Benim tavsiyem ilk başta teorik bilgilere hakim olmalısın devamında makinenin M yani manuel moduyla olabildiince çok fotograf çekmendir.Fotograf cektikce kadraj bilginde gelişecektir.İnşallah fotografcılıkta daha iyileriye gideriz.Pes etmemeliyiz Sevgiler
 5. AlperErdem

  Bu türlü fotoğraf nasıl çekilir?

  Arkadaşlar neden uzun pozlamada neden diyaframı kısmalıyız? Enstantene uzun olunca diyaframı illa ki kısmalımıyız? Ayrıca vizor üzeri nasıl kapalı tutulabilir.Ben D3100 kullanıcısıyım yani vizoru nasıl kapalı tutabiliriz? Bunun faydası nedir? Sevgiler
 6. AlperErdem

  2018 yılında d7100 alınır mı ?

  @Bavarian ellerine sağlık dostum bende d3100 kullanıcısıyım sence body'i değiştirmelimiyim?
 7. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  Arkadaslar verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.Kendimi geliştirmek için çabalıyorum çeşitli makaleler okudum youtube'da derslere baktım ve biraz ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum.İso-Enstantene-Diyafram üçlüsünün nasıl kullanıldıgını öğrendim.Çeşitli pratikler yaptım ve şimdi diyorum kendimi daha da geliştirmem lazım.Fakat flashlı çekim yaparken iso-enstantene-diyafram ayarı nasıl olmalıdır? Enstanteyi değiştirmenin flashlı çekime bir etkisi olmadıgını gördüm bu doğru mu? Yani 1/10 enst. ile 1/250 enst arasında flashlı çekimde bir fark yok.Peki ne yapmalıyız?
 8. AlperErdem

  Gece cekimi

  Arkadaşlar bu arada flashlı uzun pozlama nasl oluyor? İlk defa duyuyorum? Flashlı uzun pozlamayı açıklarmısınız.
 9. AlperErdem

  Alper Korkmaz

 10. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @Mehmet A. Mehmet hocam diyafram-iso-enstantane değerlerini tam öğrenemedim sanırım.Birde diyaframı fazla açarsam bu sefer mercege daha fazla ışık girmez mi? Yada doğallık için diyaframı açmam mı gerekli? Galiba bu işi pratik yaparak tam kavrıyacağım.Birde teorik bilgiler için bir defter tutmayı düşünüyorum.Çünkü fotografcılık sandığımdan çok daha fazla detaya hakim olmayı gerektiriyormuş.Bu işi gerçekten ciddiye alırsam ilerliyeceğime inanıyorum.Verdiğiniz iso-diyafram değerlerini mum ışığında nasip olursa bu akşam deniyeceğim.Birde d3100'un otomatik netleme motoru var sizce onu kullanmalımıyım yoksa manuel netleme mi yapmalıyım? Bu aklıma takılıyor açıkcası.
 11. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @Akın Demircioğlu Akın hocam çok teşekkür ederim eksiklerimi gösterdiğiniz için.Herzaman eksiklerimi görmekten memnuniyet duyarım yeter ki bunu söyleyen insanlar olsun.Bu hafta tripod almayı düşünüyorum şuan fazla bütcem yok ama mutlaka edineceğim.Mum ışığı hakkında demek istediğim uzun pozlama yapınca makine içine ışık alıyor ve fotograf çok parlak çıkıyor acaba hata bende mi? Enstantene ve diyafram konusunu daha tam kavrıyamadım sanırım dönmem gerek. @Mehmet A.
 12. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  Hocam çok teşekkür ederim dediklerinizi yapıyorum arada bir gece çekime çıkıyorum eskisinden çok daha iyi çekiyorum ve iso değerlerini nasıl kullanmam gerektiğini öğrendim.Fakat mum ışığında çekim yaparken iso'yu yükselttiğimde ışık çok fazla çıkıyor doğallık bozuluyor.Noise oluyor. Fakat iso'yu düşüyorum makinenin karşısına geçiyorum zamanlayıcı açıp çekiyorum fakat enstatene uzuyor sizin dediğiniz gibi bu seferde çekim zamanı uzadığı için makine'nin merceğe ışık giriyor sanırım öyle değil mi? Hocam bu arada dün ki çekimden bir tane paylasmak istedim.Sizde eksiklerim nelerdir? D3100 İSO:200 @Mehmet A.
 13. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  @Mehmet A. Hocam cevaplar için teşekkürler D3100 ile kendimi geliştirmeye çalışacağım.Bu arada Raw formatında çekeceğim bundan sonra.Çünkü jpg ile raw arasında açıkcası inanılmaz farklar var.Lightroom ile raw formatlar üzerinde çalışabilir öyle değil mi? Birde FF makine demişsiniz onu tam anlıyamadım? Gövde nin fotografcılıkta ki yeri nedir? Mesela ben iso'yu düşüyorum mum ışığında foto çekmek için fakat çektikten sonra makine fazlasyla bekliyor.Bu diğer makinelerde de böyle mi hocam? Yani ben bir adet imkan olsa Nikon D5 alsam bu kadar beklermiyim? Farkları nelerdir acaba gövdeler arasında? @Akın Demircioğlu Cevabınız için teşekkür ederim. Açıkcası fotograf makinesiyle fotograf çekmek isteğim anılarımı daha iyi aktarmak fakat doğayı geceyi çekmeyide seviniyorum.Baktığımda vay be demek istiyorum.Birde kendimi geliştirirken okuma listesi var mı elinizde acaba yani hangi teknikleri öğrenmeliyim ilk olarak?
 14. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim fotografcılıkta kitapların ve kaynakların etkisi çok büyük.Edinmeye çalışacağım. " Şunu da unutmayın, çoğu zaman hayran olduğumuz birçok fotoğrafın ham, yani henüz PS ve LR gibi programlarda işlenmemiş hallerini yetersiz bulabilirsiniz. " demişsiniz. Yani fotografcılık yalnızca lightroom ve ps'mi ? Yani o izlandada gördüğümüz fotografların hepsi işlenmiş mi Birde fotografları işlemek için Raw formatıyla çekmek herzaman daha iyi değil mi? Nikon D3100 ile kendimi geliştirip daha iyi bir makinaya mı geçmeliyim hocam? Saygılar
 15. AlperErdem

  Nikon d3100 ile neler yapabilirim?

  Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba forumda yeniyim ilk konumu açıyorum.Nikon D3100 makinem var.Galiba bu makine amatör bir makineymiş.Makinenin üzerinde 18-55 mm zoom lens var.Bu makineyi nasıl buluyorsunuz? Bazen instagrama facebook'a baktığımda insanların iphone 8 'larıyla çektiği fotoğrafları görüyorum.Sanki benim D3100 ile çektiğim fotoğraflar daha cansız.Ne yapabilirim? Birde fotografcılık için kaynak tavsiyeniz var mı? Adım adım okuyarak kendimi geliştirebileceğim? Sevgilerimle
×