İçeriğe git

Gökhan YAZICI

Üye
 • İçerik sayısı

  2.261
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  160

Gökhan YAZICI kullanıcısının paylaşımları

 1. RAW - JPEG mevzusunu açacak zamanım yok malesef. JPEG sizi mutlu ediyorsa JPEG, GiF ediyorsa Gif, TiFF seviyorsanız TiFF çekin mutlu olun.
 2. Gökhan YAZICI

  Nikon AF Tune

  1 gövdeye takılan her lensin sadece merkez noktası baz alınarak kalibre etmek gerekir. Aslında herlensi değil. Alan derinliğinin çok sığ olduğu 50mm f1.4 veya f1.8 gibi lenslerde. 18-55 F3.5-F5.6 lensin kalibrasyonu çokda gerekli değildir. Zoom lenslerin kalibrasyonları hemn en geniş hem en dar açıdayken 1er kez yapılır öyle kaydedilir. Canon gövdelerde zoom lensler için 2 ayar var mesea geniş de +5 dar da -5 çalışsın diyebiliyorsun. Nikon da muhtemelen yeni cihazlarda da böyledir diye tahmin ediyorum. Ancak dediğim gibi bu hatalar genelde milimetrik olduğundan alan derinliği çok az olan bir lensiniz yoksa çok da kafaya takıp dert etmeyin.
 3. Eğer Sony JPEG ile Nikon Jpeg kıyaslıyorsanız JPEG konusunda Sony daha öndedir bence ( yeni makineleri düşünerekten konuşuyorum) Söz konusu RAW ise ki gelin damat çekiyorsunuz. Gelinlikli birini çekiyorsunuz JPEG sizin işinizi göremez. Sizin sadece RAW çekip bu fotoğraflar üzerinde emek ve zaman harcayıp işlemeniz gerekli. A99 u çok tanımıyorum şimdi hakkında atıp tutmayayım ama D810 dan iyi sonucu muhtemelen sadece JPEG kalitesi ile verebilir. Sizin net bir tabir ile RAW çalışmanız gerekli.
 4. Gökhan YAZICI

  Polarize Filtre Seçimi

  Hayırlı olsun. Doğru kullanıldığında doğada daha iyi sonuçlar alacaksınızdır.
 5. Fotoğraf "ve" günlük kullanım konusunda gördüğüm en yenilikçi çanta Lowepro Hatchback 18 veya 21. Çanta tüm hava koşullarında kullanmalık, ekstra yağmurluğu var. 1DSLR + 3 lens ( küçükse 4 de olabilir) taşıma kapasitesi var. Ayrıca günlük kılık kıyafet vs taşınabiliyor. Tripod ufaksa ok, büyükse bir çok çantada olduğu gibi sıkıntı çıkartır. Ben benimkini 250TL den satılığa çıkarttım çünkü kapasite yetmiyor. Gece konaklamalı geziye çıktığımda kılık kıyafet belki çadır falan 21lt çok az geliyor bana. Benim çantamı alın demiyorum. Ancak söylediğiniz kadar ekipman koyacaksanız bu modeli bir göz önünde tutun. Zira sadece kamera ve lens alan sırt çantaları 10 tane lensi olan profesyoneller için. Dur şuraya bi çikolata sıkıştırayım da acıkınca yerim diyemiyorsunuz.
 6. Gökhan YAZICI

  Tanışma / Sohbet ve Kahvaltı

  until

  Bu tarz etkinliklerin pazar günü yapılması lazım. Malum cumartesi günü çalışmak zorunda olanlarda var
 7. Gökhan YAZICI

  Polarize Filtre Seçimi

  72MM çok saçma bir açı bir çok lens ile uyuşmaz. 77 alıp aparat ile onu ufaltmak bencede mantıklı. Ancak bu her lensde olabilecek birşey değil. 24mm Geniş bir açı (FF makinede) 24mm de normalden fazla köşe kararması görülebilir. Denemeden birşey demek zor.
 8. Gökhan YAZICI

  Kolye Fotoğrafı Çekmek

  instagram'ın kendi filtreleri özellikleri vs size yeterli olacaktır.
 9. Gökhan YAZICI

  Kolye Fotoğrafı Çekmek

  G4 de amatörler için basit çekim modu var. Öncelikle kolyeyi çekmek istediğiniz bir yere koyun. Telefonuzu elinize alıp kamerasını açın. Sağ üstte 3 nokta olan yere tıklayıp "basit" seçeneğini seçin. Telefonun kamerasını çekeceğiniz kolyeye doğru çevirin. Telefon ekranında kolyeyi gördüğünüz zaman herhangi bir parmağınızla ekrandaki kolyeye dokunun. Bu kadar. Son derece basit aslında G4 ile fotoğraf çekmek.
 10. Gökhan YAZICI

  NİKON GARANTİ SORUNU

  Türkiye'de bir çok sektörde malesef garanti sadece yasal zorunluluk. Belgeden ibaret herhangi bir geçerliliği yok.
 11. A6300 kağıt üstünde x-t1 den iyi durabilir ama gerçekte bence değil. X-T1 artık oturdmuş pişmiş kullanıma hazır bir sistem. Lens çeşitliliği hayli fazla. A6300 kendisi pahalı, lensleri daha pahalı. Birde Fujifilm olaya biraz Canon gibi Nikon gibi bakıyor. X-T1 kaç senelik cihaz 2 firmware ile hala güncel tutuluyor. Sony ise 6ay da bir yeni modelini sürüyor. A5000 almak istiyordum pahalı dedim almadım 5100 mü ne çıktı fiyatı düşsün alırım derken A6000 çıktı. Sonra A5000i beğenmez oldum, A6000 alınırmı derken A6300 çıktı şimdi A6000 için pusudayım ama bu sefer A7000 çıkartacak A6000 in cezbediciliği kalmayacak. Sen bence fotokina falan boşuna bekleme. Elinde D810 falan halen duruyorsa bu seriden uzak dur. Yüksek MP başa bela. Kullanması zor. D750 güzel makinedir. Kullanımı daha kolaydır. Elde fotoğraf çekmek daha kolay olur D8xx serisi gibi insanı çok zorlamaz. Mevcut Nikon lenslerin ve D750 bence güzel bir set olur. Eğer benim gibi kameranın ağırlığından şikayetçiysen yanına ufak bir aynasız set alabilirsin ki bunda da öyle pahalı bişey olmasına gerek yok. Samsung NX300 bile iş görür. Ben Samsung nx mini miydi neydi bişey kurcaladım biraz 1" sensörü var. Canavar gibi alet. Aynasız sektöründeki markalar çok acımasızlar. Canon gibi Nikon gibi teknolojiyi gıdım gıdım dağıtmıyorlar.
 12. Muhammed Abi merhaba. Geçen aramıştın işteydim açamadım bi daha iftarda yemek yiyince aklıma geldin iftar vakti diye aramıyım dedim sonra yine unuttum, sonra yine iftarda hatırladım yine unuttum yine iftarda hatırladım. 3-4 gün böyle geçti sonra komple unuttum bu konuyu görünce tekrar hatırladım Daha önce de söylemiştim. Pentax çok iyi olabilir, hatta sınıfında rakipsiz olması muhtemel. Ancak Pentax şamar oğlanı oldu 40 tane el değiştirdi. İlkkez bir fullframe gövde yaptılar ve absürd de bir fiyat koydular. Uzak dur. Defoları ortaya çıksın, fiyatı %30-40 düşsün o zaman alınır. Ha o zamanda alınırmı aslında? Orası tartışılır. Pentax sadece APSc sensörlü makinadan ibaret olduğundan full frame lensi yok denecek düzeyde. Olanlarda 1. dünya savaşı döneminden kalma. Yeni yeni FF lensler çıkartıyor ki o çıkartmıyor. Tamron yapıyor. Tamron un yeni nesil lenslerinde dahili titreşim engelleme sistemi var. Bu sistem sökülüyor, üzerine Pentax yazılıp fiyat etiketine %25 eklenip satılıyor. Akıl mantık işi değil. Sony A7R ii; Ben dahil bir çok amatör manzara fotoğrafçısının hayali. Bir çok profesyonelin keyifli oyuncağı. Ama çok para be O para verilmez gibime geliyor. A7 ii süper bir kamera. A7r ii ye o kadar para vermek çok doğru gelmiyor bana. Şahsen aynasız sisteme geçersem A7ii yada A7R olur Rii değil. Ancak Sony camiasında da ekipman sıkıntı. Aksesuar yok zaten. Lens dersen yeni yeni hepsi çıkıyor ama fiyatlar çok yukarıda çıkıyor. Ha çıkan lensler de çok güzel çıkıyor ama yinede aşırı derece pahalı. Bu işten para kazanmayan bizler için pek doğru seçenek değil. Gece olayında full frame tüm kameraların normalde mutlu mesut etmesi gerekir. Gece memnun etmeyen olay nedir? Noise ise D810 halen piyasanın en iyi iso performansı veren cihazlarından biri. A7Rii onun çok da üstüne çıkamaz. Yüksek noise de renk alamamak sa bu gayet normal çünkü tüm kameralarda iso yükseldikçe dinamik aralık ve renk skalası daralır. O yüzden iso 100 + tripod daima şarttır. Senin elinde şuan ne ekipman var bence bu daha önemli. Bir ara satıyordun hepsini. Elinde kalanlardan eminim güzel bişeyler çıkar ortaya. D810 + 24-70 ve Fuji film X-T1 + zoom lens kombinasyonu belki sana uyabilir.
 13. Bütçenizi aşması mümkün değil. 3 ay kadar önce aldım ben 5 yıl garantili 1 aylık Tamron 70-300 VC yi. 800 yada 850TL idi ki ben o dönem sahibinden.com daki nerdeyse en pahalı satılan ilanı aldım. Satıcısı güvenli ve ürün 5 yıl garantili diye. 600TL ye yurtdışından gelenlerin satıldığını gördüm. 700TL ye çok rahat bulabilirsiniz. 750TL ye falan GET açtırarak çok rahat satın alabilirsiniz. 700TL ye alacağınız lens dünyanın en kaliteli lensi olmayacak. Ben bunu alıp uçanı da çekicem, kaçanıda çekicem yeri zamanı gelicek ufo bile çekicem diye bir düşünceniz olmasın. Bu bütçeye alacağınız telezoom lens giriş seviyesi lenslerdir. Kullanıcı kitlesi sizin benim gibi amatörlerdir. Benim bir çok kişiye önerim daima 55-200 türevi lenslerdir zira çok daha ufak hafif ucuz ve para=performans tablosunu çok iyi işlerler. 70-300 ler genelde daha kötüdürler. 3-5 farklı versiyonları var Canon ve Nikon da. En pahalıları güzel, alınıp kullanılır cinsten ancak hala amatör sınıf çizgileri içindedir. Canon un en son nesil 70-300ü sanırım 1500-2000TL arası. Öyle sanıyorum ki Nikon da 3 aşağı 5 yukarı aynıdır. Bu lensleri alamıyacağınıza göre onlardan zerre miktar eksiği olmayan Tamron 70-300 VC 700-800TL lik fiyatı ile bu sınıfın tartışmasız en iyi lensi.
 14. Gökhan YAZICI

  DX BADYE FX LENS

  DX gövde de DX lens, FX gövde de FX lens kullanın. Herşey mm den ibaret değil. FX lens FX gövde için üretilmiştir. Onu alıp DX gövde de kullanabilirsiniz evet ama muadil DX lensin verdiği performansı verememe ihtimali de hayli yüksektir.
 15. İkinci el için sürekli İstanbul'da olmaya gerek yok. Bulunduğunuz şehirde veya internet üzerinden de pek tabi 2.el ürün alınabiliyor. Ben artık hiç bir şekilde iade hakkı olmasına rağmen yurtdışına yöneldim. Geçenlerde 800€ ya falan Canon 16-35 F4 IS almıştım. Risk ise riskin kralını aldım. Çok şükür sorunda çıkmadı. Alacağınız xx-200 / xx-300mm lensin hiç birisi emin olun Tamron 70-300 VC performansı vermeyecek. Eğer video çekmiyorsanız düşünmeden alın. AF sesi ve VC sesi fazla olduğundan pek videoya uygun bir lens değil. Bu fiyata bundan daha iyi bir zoom lens bugün itibari ile yok. O kadar net konuşuyorum.
 16. İkinci el olarak 600-800TL aralığında Tamron 70-300 F4-5,6 VC lens bulabilirsiniz. Farklı bir alternatifi düşünmeyin bile
 17. Mehmet Abi'nin size anlatmaya çalıştığı şey bu işler ekipmanda bitmiyor. Tecrübe lazım. Özellikle çekeceğiniz şey cam ise ona gerçekten tecrübe lazım. Kaldı ki X bir foruma ben temperli cam fabrikası çekeceğim nasıl çekmeliyim derseniz size kimse cevap veremez. Zira temperli cam nedir? Bunun bir fabrikasımı oluyor ki? gibi sorular kafada belirecektir. Temperli kelimesi bile daha 2-3 yıl önce telefon camlarının önüne takılan plastik koruma ile litaratürümüze girdi.
 18. Gökhan YAZICI

  Nikon

  İlla Nikon kullanma gibi bir derdiniz yoksa o bütçeye Pentax K10D gibi bir cihazda alabilirsiniz. Ancak ne çekmek istiyorsunuz. Bu önemli etken.
 19. Gökhan YAZICI

  D750 VS D810

  D750 bence çok güzel bir makina. Şuan Nikon'un benim gözümde en alınası kamerası. Ancak D810 da en iyi kamerası (Dx serilerini hesaba katmazsak). Madem denizcisinin para sorununuz yoktur alın D810u gitsin Şaka bir tarafa imkan olsa ve D750 ile D810 arasında kalsam kesinlikle D810 dan yana kayardım (D750 hastası olduğum halde) Neden? Neden basit yüksek çözünürlük ve daha başarılı sensör yüzünden. Yüksek MP sensör ile fotoğraf çekmek zordur. Uğraştırır. Saç beyazlatır ama kalitesi o denli vaybe dedirtiyor insana. Ayrıca ben profesyonel olucam, bu işte uzmanlaşmak istiyorum diyorsanız D750 aldığınızda aklınızın bir köşesinde daima çok iyi kameram var ama bunun da daha iyisi var be düşüncesi beyninizi yiyecek bitirecek. Ki D810 alabilecek bütçeniz var. Lens konusunda 70-200 de Nikkor veya Tamron 70-200 F2.8 VC den kesinlikle şaşmayın. Tamron 24-70 F2.8 VC sınıfının en iyi 1-2 lensinden birisi ve fiyat&performans sınıfında muhtemelen en iyisi. Tek kusuru 82m filtre çapı. 85 F1.8 mükemmel değildir ama işini layıkı ile yapar verdiğiniz paranın hakkını verir. Şuan yeni, piyasada bulması sıkıntı olacaktır, fiyatı yüksek olacaktır vs ama Tamron 85mm F1.8 VC bu açıda rakipsiz olacak gibi duruyor. Aklınızda bulunsun. Ayrıca sokak fotoğrafı çekecekseniz D810 veya D750 gibi bir DSLR çok lüks bir seçenek. Sokakdaki garip insanları çekmek için öncelikle ürkütmeneniz lazım. D810 + 70-200 gören birisi polisi arayabilir terörist saldırı düzenleyecekler lav silahını kurduklarını gördüm diye polisi arıyabilir. Sokak fotoğrafı çekeceğim diyorsanız istikamet Aynasız kameralar. Sony A6300, A6000 veya full frame olarak A7ii çok iyi seçenekler. Keza Fuji'nin güzel oyuncakları var. Yine Olympus'un micro 4/3 sensör ile ağzı açık bırakacak imaj kaitesi ve küçücük, hafif lensleri mevcut. Sokak bunlarla çekilir.
 20. Yıldız filtresi dediğiniz şey şu mu?
 21. Sigma bu lensin 125 çeşidini yaptı. Takibi zor bir lens. Bu C (Contemporary Desing) olarak tanımlanan seride Canon ve Nikon uyumlularda HSM motor ve OS titreşim engelleme sistemi standart geliyor yada ben öyle biliyorum. Satılık ilanında benim gördüğüm kadarı ile 2 adet anahtar mevcut. Birisi AF / MF diğeri OS on / off "olsa gerek" Kutuda gördüğüm kadarı ile herhangi bir OS ibaresi yok. Aslında olması gerekli ama yinede satıcıya bir danışın ürünün tam fotoğraflarını göndersin. Ekleme : OS standartmış.
 22. Bahsettiğiniz lens aşağıdaki lens ise hem Nikon için olanı, hem Canon için olanı var. http://www.sigmaphoto.com/lenses/17-70mm-f28-4-dc-macro-os-hsm-c Dahili HSM motor olduğundan D5100 de AF olarak da çalışacaktır. Fotografium da elinde belki Nikon uyumlusu yoktur. Onu demek istemiştir yada farklı bir şeye yönlendirmeye çalışmıştır.
 23. Bugüne kadar aldığınız herhangi bir ekipman varmı? Yoksa sırf iş olsun diye konumu açıyorsunuz?
 24. Gökhan YAZICI

  Renk ayarları

  Fatih Hocam ile aynı fikirdeyim. Testlerde Canon bariz önde görülüyor ama yaptığınız test değişeni olan bir test. O yüzden bu kesin iyi demek zor. D810 daki titreşim alakalı bir problem değil. D810 36mp. Yüksek mp sebebiyle titreşim olacak olsa Canon da olurdu 50mp sensör var o cihazda. D810 + kullanılan lensin AF fine tuning e ihtiyacı var. Birde D810 un mesela modelin fotoğrafını çekerken saçı net iken sakalı net değil. çekerken kamerayı yan tuttuğunuzu sanmıyorum yada modelin kafasını açılı tuttuğunu... Bu biraz sıkıntı olabilir. Lensin iç elemanlarından birinin oynaması sebebiyle köşeden köşeye netlik veremiyor olabilir. İyi bir test etmek lazım.
 25. Benim kullandığım Sanger adında bir marka var. N11 ve gittigidiyorda satışları var. Hayyam da falan dükkanlarıda var"mış" Hemen hemen tüm marka modeller için yan sanayi batarya mevcut. Ben 6D de kullanıyorum orjinal batarya ya göre %70-80 arası bir performans kaybı var. A7ii de kullanan arkadaş var memnun, Sony Rx1 ile kullanan arkadaş var memnun. Yani bu markayı kullanıpda sorun yaşıyanı duymadım. Tabiki orjinal batarya kadar kaliteli değildir ama kesinlikle kötü de değil. Şöyle bir örnek vereyim. Benim elimdeki pil 8aylık falan. En son çekim yaptığımda 1 diş vardı. 1 diş ile 50 kare falan çekmişimdir (uzun pozlama). 1 diş 2-3 saat dolandım arada fotoğraflara baktım, 3-5 kare çektim. O 1 diş pil 2 hafta kadar makinede durdu, arada bazen açıp fotoğraf çekmişliğim bişeyler denemişliğim vardır. En son geçen wifi ile bişeyler deniyordum PC ye bağlanmaya çalışırken wifi açık konumda bitti. Wifi açmasam biteceğide yoktu Yani durduğu yerde gücünü kaybetmiyor pil bunu anlatmaya çalışıyorum. 1 diş iken kapattığınızda 2 hafta sonra bile 1 diş olarak devam edebiliyorsunuz. Kesinlike tavsiye ederim Sanger marka pilleri.
×
×
 • Yeni Oluştur...