İçeriğe git

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor     

 1. Today
 2. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Haklı olabilirsiniz Sebahattin bey, ben kendi makinam D7200’de olduğu için D7100’de de vardır diye düşünerek yazdım. Berkan bey yada D7100 kullanan diğer arkadaşlar olup olmadığı hakkında bilgi verirler umarım bize.
 3. Sebahattin Demir

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  D7100'de Vinyet Kontrolu ayarı var mıydı? D7200 ile birlikte geldiğini biliyordum sanki, emin değilim.
 4. ÖNER BÜYÜKYILDIZ

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Bunu fotoğraf makinanız üzerinde de düzeltmeniz mümkün. Makinanızda; Menü > Fotoğraf Çekimi Menüsü > Vinyet Kontrolü diye bir seçenek var. Bu seçenek varsayılan olarak "Normal" gelir. Siz bunu "Yüksek", "Düşük", "Kapalı" olarak değiştirebilirsiniz. Belki daha önceden "Kapalı" olarak ayarladı iseniz tekrar "Normal"e yada "Yüksek"e getirerek bu etkiyi azaltabilirsiniz. Böylece çektiğiniz fotoğrafları tek tek düzeltmekle uğraşmak yerine, bu ayarı açarak makinanızın çekeceğiniz tüm fotoğraflara bu düzeltmeyi otomatik olarak yapmasını sağlamış olursunuz, Yine de fotoğrafta rahatsız edici bir etki kalırsa Lightroom yada Photoshop ile müdahale edersiniz. Kolay gelsin,
 5. Dün
 6. Sebahattin Demir

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Berkan bey, Bunun FX veya DX ile ilgisi yoktur. Bahsettiğiniz olay yukarıda arkadaşlarımın da belirttiği gibi "Vinyet" yani köşe kararması olarak bilinir ve her objektifte vardır. Kiminde çoktur, kiminde azdır.. Sizin objektifinizde de köşe kararması var, bu lenste bu normal. Aşağıdaki şekilde 140mm karşılığında f/5.6 diyafram kolonuna bakarsanız lensinizin davranışını görebilirsiniz: Bunu Photoshop veya Lightroom'da yok edebilirsiniz, öyle kafaya takacak bir şey değil. Saygılar.
 7. myasar

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Neehot Bey'e ek olarak; hemen hemen tüm görüntü işleme programlarında vinyet düzeltme seçeneği vardır.
 8. neehot

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  buna vinyet (vignet) diyorlar. lensinize bağlı olarak değişkenlik gösteren bir durum.
 9. Son hafta
 10. Berkan Baran

  Fotoğrafın köşeleri karanlık

  Selam arkadaşlar. 2 sene önce aldığım Nikon d7100 de fotoğraf çektiğimde bazı karelerde köşelerin bariz bir şekilde karanlık çıktığını fark ettim sorun nedir bilen var mı?
 11. mehmet

  Şah-Mat

  D300 Nikkor 24-70mm f2.8 N Manuel Odaklama & Manuel Pozlama 500W paraflash

  © Mehmet CAN

 12. Muhammet Canbaz

  Muhammet Canbaz

 13. yekbaskan

  yekbaskan

 14. nikonist

  nikonist

 15. ALİ DOĞDU

  ALİ DOĞDU

 16. EAgca

  EAgca

 17. Kemal Öztürk Turkoy

  Interval Shooting de interval 0,5 oluyor mu?

  Bununla ilgili olarak manuel(kullanım klavuzunda) şöyle geçiyor ibare " Choose the interval (hours, minutes, and seconds) between shots." saat dakika ve saniye olarak söylüyor buda en küçük zaman birimi saniye olarak kullanıma izin veriyor.
 1. Daha fazla aktivite göster
×