News Ticker
İçeriğe git

Camera RAW da JPEG işlemek

Recommended Posts

Bazı profosyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını RAW fotoğraf üzerinden değil de direk JPEG fotoğraf üzerinde işleme yaptığını gördum... Bu şekilde daha iyi sonuç alındığını söylenıyor...

JPEG fotoğraf üzerinde camera RAW da düzenleme yapılabilir mi? Fotoğraf bouzlur mu?

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sürekli kullanıyorum. Çok nadir olarak PS ye geçiyorum. Böylece bir sürü gereksiz ayrıntılarla uğraşmam gerekmiyor.

Eğer fotoğrafta herhangi bir manipülasyon yapmayacaksanız Raw işleme jpeg ler için de çok iyi ve yeterli bir program.

Ekleme:

Eğer elimde RAW varsa elbette ki öncelik onda. Elimde raw olmadığı zaman bu yöntemi kullanıyorum.

- myasar tarafından düzenlendi
İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir düğün fotoğrafçısı, foto muhabiri ya da stüdyo fotoğrafçısı böyle çalışabilir. Makine jpeg fotoğraflarda zaten bir ön çalışma yaptığından ve bunu kendimiz programlayabildiğimizden ciddi oranda zaman kazancı sağlanabilir.. Ancak eğer sanatsal amaçla çalışılıyorsa ve PS bilgisi de varsa raw işleme her zaman önceliklidir diye biliyorum.

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Camera Raw ile jpeg üzerinde işlem yapmak çok mantıksız. Jpeg fotoğraflar zaten makine tarafından belli kabullere göre işlenmiş ve üstüne üstlük sıkıştırılmış ve de artık ham çekim değerleri kaybolmuş fotoğraflardır. Elbette başka çareniz yoksa, Camera Raw'daki işlem seçeneklerine de başka türlü ulaşamıyorsanız, bu yolu, denize düşen yılana sarılır misali, bir denersiniz. Ama, elinde Raw olduğu halde jpeg üzerinde işlem yapmayı tercih etmekten söz etmek akla mantığa aykırı. Raw formattaki fotoğraflar analog zamandaki negatif filimler gibidir. Mümkün olabilen her türlü detaya sahiptir. Jpeg fotoğraflar ise, filmin belli takdirlere göre basılmış halidir. Raw fotoğrafta çekim ayarlarının tamamı ham halde bulunur, mümkün olabilen her türlü değişikliği yapabilirsiniz. Jpeg'de aynı esneklikte değişiklik yapamazsınız.

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
On 24.07.2022 at 23:47, harun yalılı yazdı:

Bazı profosyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını RAW fotoğraf üzerinden değil de direk JPEG fotoğraf üzerinde işleme yaptığını gördum... Bu şekilde daha iyi sonuç alındığını söylenıyor...

JPEG fotoğraf üzerinde camera RAW da düzenleme yapılabilir mi? Fotoğraf bouzlur mu?

Camera Raw derken, Photoshop eklentisinden söz ediyorsunuz sanırım. Camera Raw kendi başına çalışan bir program değil. Yani her türlü dosyayı açma özelliği filan yok. Camera Raw içinden jpeg yükleyemezsiniz. Raw işleyen hiçbir program da jpeg dosyalarını açmaz zaten. Adı üstünde, Raw işleme programı, Raw dosyalarını açar. Jpeg dosyalarını raw işliyormuş gibi işleme, Photoshop içinde bir menüde var, filters menüsü içinde olabilir, artık PS kullanmayı bıraktığım için bakamıyorum, o menüden raw filter gibi bir şey seçtiğiniz zaman, size raw işlemeye benzer ama gerçek Camera Raw seçeneklerinden çok daha fakir bir menü çıkartır. Gerçek Raw işleme değildir.

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Emin Bey, Raw çalışma konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum.

Ancak Camera Raw da jpeg açmak mümkün. PS da : dosya --> Farklı aç --> camera raw seçeneğiyle jpeg dosyaları camera raw da açabiliyoruz. Çıkan seçenekler normal raw ile hemen hemen aynı.

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
On 31.07.2022 at 11:59, myasar yazdı:

Emin Bey, Raw çalışma konusunda söylediklerinize tümüyle katılıyorum.

Ancak Camera Raw da jpeg açmak mümkün. PS da : dosya --> Farklı aç --> camera raw seçeneğiyle jpeg dosyaları camera raw da açabiliyoruz. Çıkan seçenekler normal raw ile hemen hemen aynı.

Gerçek Camera RAW ekranında dosya açma menüsü yok. Photoshop içinden simülasyon şeklinde açılıyor. Sizin de dediğiniz gibi "hemen hemen aynı" ama tamamen aynı değil. Raw dosyası işlemeye benzemiyor hiçbir şekilde.

Bu arada herkese Affinity Photo öneriyorum. Photoshop'ta yapabileceklerinizin %99'unu yaparsınız. Lightroom ile Photoshop iç içe gibi çalışıyor. Lisans fiyatı da hem düşük hem ömür boyu. Adobe tekelini de kırmak gerek. Ben bıraktım Photoshop'u.

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...