İçeriğe git
Murat Günar

Fokus ve Ölçüm Modları

Recommended Posts

Merhaba ;

 

Nikon D5600 almayı düşünüyorum. Bu makina spot ölçüm yada merkezi ölçüm modunda S-AF seçiliyken odaklama yaptığımız noktaya göre pozlama yapıyor mu? Yoksa vizörün tam ortasına atadığı bir noktaya göremi ölçüm yapıyor? Bununla ilgili uygulamalı bir video var mı? Teşekkürler

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ölçüm modları aşağıdaki gibidir bildiğiniz üzere ve adları şekilleri olmak üzere aslında tamamen düz mantıkla çalışırlar 

 

Bu örnekde aslında aynı netlik aynı açı aynı konu üzerinde sadece Ölçüm modlarını değiştirerek çekim yapılmış durumda ve örnekde tek nokta ile matrix arasında farklı görüyorsunuz tek noklta spot ölçüm konumuz olan heykelde olduğunu için heykel üzerinden siyah olduğunu için fotoğraf tamamını böyle düşünüp fazla pozlama yapmış.

 

The Metering mode determines which area of the frame the camera considers when calculating exposure.

 

Change the Metering mode setting via the control strip.

 

Aslında sorunuzun cevap local bir ölçüm istiyorsanız size spot metering olacaktır çünkü spot metering modu direk olarak AF-S netlik noktasını taşıdınız yeri kendine baz noktası alacaktır. nereye focus oraya ölçüm gibi düşünün :) 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler. D5600 AF-S netlik noktasını taşıdığımız yeri baz alarak pozlama ölçümü yapıyor mu?

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
22 saat önce, Murat Günar yazdı:

Teşekkürler. D5600 AF-S netlik noktasını taşıdığımız yeri baz alarak pozlama ölçümü yapıyor mu?

 

@Murat Günar bey merhaba,

 

DSLR kameralarımızda pozlama ölçümü netleme yapılmış noktaya göre ve seçtiğiniz pozlama ölçüm moduna göre yapılır. Yani siz kadrajda, ortada değil de, örneğin sağdaki bir noktayı netlediğinizde o noktadaki ışığa göre pozlamayı ayarlar.

 

Diyelim ki portre çekiyorsunuz, ortadaki netleme noktasını portrenin gözüne denk getirip, yarım deklanşör yaparak netlediniz. Modelin gözü aydınlık bir alanda olsun. Ardından elinizi deklanşörden kaldırmadan kadrajınızı yeniden düzenlediniz ve üçte bir kuralına göre modelinizi kadraja yerleştirip deklanşöre tam basıp fotoğrafı çektiniz diyelim. Ama, o sırada merkezde olan netleme noktası, diyelim ki sahnenin karanlık bir bölgesine denk geldi, çünkü kameranızı hareket ettirdiniz. Bu durumda kameranız, o karanlık bölgeyi baz alarak pozlama hesaplayacak; "A" modundaysanız enstantaneyi yavaşlatacak, "S" modundaysanız diyaframı açacak ve portrenizin yüzü çok pozlanmış olacaktır. Çünkü kameranız, çekim anında karanlık noktaya gelen netleme noktasına göre pozlamayı ayarlamak istedi.

 

Bunun için kameralarımızda "AEL / AFL" düğmesi bulunur. Bu düğmeyi pozlama kilitleme olarak ayarlarsanız, yukarıdaki örnekte, ilk olarak gözden netleme aldığınızda AEL ile o noktada pozlamayı kilitlersiniz, bundan sonra netleme noktası nereye giderse gitsin, kameranız gözlerdeki ışığa göre pozlamayı ayarlayacaktır. 

 

Umarım anlaşılır şekilde özetlemişimdir.

 

Saygılar. 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sebahattin Bey ;

 

Öncelikle teşekkür ederim. Ben bu soruyu şu amaçla sordum. Olympus M10 Mark 3'te spot ölçüm yada merkez ağırlıklı ölçüm modunda fotoğraf çekmek isterken, kamera vizörün tam ortasına atadığı daireye denk gelen yere göre ışık ölçümü yapıyor  ve siz nereye odaklarsanız oldaklayın bu değişmiyor. Bunu ancak ''AEL/AFL kitlemesiyle yada gölgeli/parlak alana göre pozla'' gibi ayrıntılara girerek çözebiliyorsunuz. Fakat benim kullandığım Nikon D90 (eminim ki başka dslr makinalarda vardır) spot ölçüm ve merkez ağırlıklı ölçüm modunda pozlamayı, kadrajda belirttiğiniz odaklama noktasına göre yapıyor. Ben bu yüzden d5600 'dede aynı özellik var mı diye sordum. 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...