İçeriğe git

Recommended Posts

Ustalarım hayırlı geceler. D3s ile 24-85 f2. 8-4 d modeli lensim mevcut düğün çekiyorum. Gövdenin doğası nedeni ile tepe flası 1/16 ve üzerinde İSO 4000 ve perde hızım 150 ile 250civarında kullanıyorum. Merak ettiğim konu bu lensi satıp yerine VR modelini almak mantıklı mıdır? Yani benim ve ihtiyacım var mı? Kapalı alanlarda genelde Flash tam dik konumda oluyor. 

Bu yazıyı paylaş

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Orhan Naldemirci bey,

Madem flaşla ve 150-250sn enstantanelerde çekim yapıyorsunuz VR objektife neden ihtiyaç duyuyorsunuz. Objektifinizdeki titreşim engelleme sistemi sizin elde çekimlerde zorlanacağınız enstantane hızlarında çekim yapabilmenize yardım eder, yani 1/60sn veya daha yavaş deklanşör hızları altında çekim yapıyorsanız gerekli olur.

Sizin bu çekim koşullarında VR objektifiniz varsa bile 150-250sn enstantanelerde VR'yi kapalı tutmanız önerilir hatta. Çünkü bu da gövdenizde boştan yere pil harcamak anlamına gelir.

Özet olarak: Size bu çekim koşullarında VR objektif gereksiz bir masraf olur. Objektifinizden memnunsanız buna gerek yok.

Saygılar.

Bu yazıyı paylaş

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Flaşınızın ne olduğunu bilmiyorum ama 1/16 güçte en fazla 1/5000 saniye ya da daha kısa sürede çakacaktır. Sadece bu bile VR ye ihtiyacınız olmadığını gösterir.

Diğer yandan; enstanteneyi biraz daha düşürürseniz ortamı da daha aydınlık çekebilirsiniz gibi görünüyor.

Derinlik kontrolü nedeniyle diyaframı fazla açamadığınızı farzediyorum.

Bu yazıyı paylaş

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vr diğer arkadaşların da dediği gibi bu şartlarda gereksiz bir özellik olur ancak lens kıyaslaması yaparsak vr özellikli olan görüntü kalitesi olarak daha iyi bir lens gibi duruyor. Kullanmadım, kullanan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

Bu yazıyı paylaş

İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizde Yorum yazmak için Hesap oluşturun veya Oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap