İçeriğe git
myasar

Geniş açı mı, panorama mı...?

Recommended Posts

Manzara çekiminde çoğu zaman "hangi geniş açı objektif uygundur ?" gibi sorular soruluyor ve bu soruya çözüm olacak ürünler öneriliyor.

Manzaralar genellikle zaman sıkıntısı olmayan konulardır. Bu nedenle; usulüne uygun çekim yapmak koşuluyla, geniş açı yerine;  35mm  (APS-C), 50 mm (FF) prime objektiflerle (jilet keskinliğinde, perspektif sorunu olmayan, ucuz) panoramik çekimler daha uygun olmaz mı ? 

Üstelik kaliteli bir geniş açıya verilecek paradan da tasarruf etmiş oluruz.

Bu tasarrufla da, eğer elimizde yoksa, çok iyi bir üçayak alabiliriz.

Sizler ne dersiniz..?

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence her iki tekniğin keyfi ayrı. Doğa fotoğraflıyorsam ön plandaki nesnelerin arka plan ile ilintisi için geniş açıyı tercih ederim. İyi bir geniş açı lensin, prime ya da zoom, güzel derinlik ve f/8-11 diyafram arası kullanımda vereceği geniş alan derinliği de cabası. Diğer yandan detaylar için 50mm ve 70-200mm lensler de çok kullanılıyor.

Geçenlerde geniş açı çekimi yapmak için çıktığım yürüyüşte. 10-20mm lensim için uygun bir açı bulamayınca. 85mm ile dört kareden oluşan panorama denedim. 850megabayta ulaşan dosya boyutu yer sıkıntısı olanlar için dezavantaj. Bence her ikisi de keyifli seçenekler ama birbirlerine seçenek olmadıklarını düşünüyorum.

 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

olur da tam olarak ve kolay olmuyor. 10mm'in açısını (yatay'da) yakalamak 50mm ile 5-6 fotoğraf çekeceksiniz. bunun dikeyleri de olmalı. hepsini çektikten sonra eksik kalan noktalar oluyor. mesela 10mm ile durduğunuz yerden kadrajınız ayak ucunuzun hemen önünden başlar ama 50mm ile daha uzaktan başlar. bunu halletmek için zaten dikeyde de çekim yapmıştınız ama birleştirdiğinizde çok fazla eğilip bükülme sanki balık gözü efekti gibi bozunmalar oluşuyor.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu fotoğraf 85mm ile dört dikey fotoğraftan pano denemesi. Ufuktaki hafif eğrilik birleştirme seçiminden oldu. Neticede o koşullarda geniş açı kullanmak olanaksızdı. (Kuruçeşme'den karşı yakaya) O nedenle pano denemesi iyi bir seçenek oldu.

1791151071_pano(2829x1023).thumb.jpg.cfd86e1d2a6dd5246635bfa65551f9b2.jpg

 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizin de belirttiğiniz gibi manzara fotoğrafı zaman açısından pek sorun olmasa da, elimde geniş açı lensim varsa kafam rahat olur. Ayrıca geniş açı gerektiren iç mekan çekimlerini de hızlıca yapabilirsiniz. Neticede, geniş açı lens ile sadece manzara çekimi yapılmıyor.

Dosya boyutu bir tarafa, sürekli çekip birleştirmek bir süre sonra bıkkınlık verebilir. Geniş açının uygun olmayacağı durumlarda yukarıda bulunan örnek fotoğraf gibi çekim yapılabilir.

Bütçe müsait değilse mecburen panoramik çekim yapılacaktır.

 

 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de @Mehmet A. beye katılıyorum., birbirlerinin yerine geçecek seçenekler değil her ikisi de. Duruma göre seçilmeli.

 

Örneğin, düz bir ovada, arkada karlı dağların olduğu bir manzarayı, ovadaki canlı, ev, ağaç gibi nesneler ile fotoğraflamak istiyorsam ve arkadaki dağın haşmetini vurgulamak istersem, yerim de arkaya doğru uygunsa 200mm de çekim yapmak çok hoş bir kompozisyon verebilir. 

 

Ya da aynı ortamda, dağa doğru kıvrılıp giden bir yol varsa ve aradaki mesafeyi vurgulamak alan derinliğini (fotoğraftaki netlik alan derinliği değil) öne çıkarmak istiyorsam, geniş açı tercih ederim. Onun tadı da başka güzel olur.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim bir denememde mecburen ayak ucumdaki kadraja paralel olması gereken kaldırım, makineyi sola çevirip çekince sola açı, makinayı sağa çevirip çektiğimde sağa açılı, bunları birleştirince paralel kaldırım tamamen açılı hale geldi, konumu bilmeyen biri anlamayabilir, ama çekeni rahatsız edebilir.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...