İçeriğe git
Emin İpek

Tilt & shift lensler sadece perspektif düzeltir mi sanıyorsunuz?

Recommended Posts

Tilt  & Shift lensler sadece perspektif düzeltir mi sanıyorsunuz? T-S lensler perspektif düzeltmekten çok daha fazlasını yapıyor.

Lensler, bildiğiniz gibi, sensor üzerine dairesel bir görüntü alanı (image circle) düşürür. Bu görüntü alanının çapı, lensin odak uzunluğuna eşittir. Yani 50mm bir lens, 50mm çapında; 28mm bir lens, 28mm çapında bir görüntü alanı oluşturur. Bu görüntü alanı içinde kalan nesneler net ve doygundur.
43637867630_6790eb4b8e_z.thumb.jpg.b4ef667a2b7c808aa84a4987953194f6.jpg
DX makinede sensörün köşegen uzunluğu yaklaşık 28m’ dir. Bu değerin üzerindeki lenslerle çekilen fotoğraflarda; sensör image circle içinde kalacağından, daha net, keskin, doygun görüntüler elde etmek olasıdır. DX ile birlikte 28mm altında kullanılacak lenslerde ise, image circle sensorun tamamını kaplamayacağından, dört köşede flulaşma, doygun olmayan renkler ve diyaframa bağlı olarak kararmalar olacaktır (vignetting). Kararmaların nispeten önüne geçmek için diyaframı iyice açmak gerekecektir, tabii mümkünse. Bu özellikten dolayı, geniş açı lenslerle fotoğraf çekerken özellikle 1/3 kuralını hiç umursamayın, konuyu tam ortaya alın!


31579810658_9d9a49b060_z.thumb.jpg.6a3d9600859846bb6ed8feea98def2d8.jpg
FX makinede ise sensorun köşegen uzunluğu yaklaşık 43mm’dir. Bu değerde bir lens yok, keşke olsaydı. Nikon firması yakın zamanda 43mm lens üzerinde çalıştıklarını duyurdu ama henüz sonuç çıkmadı. 43mm üzerinde en yakın değer 50mm. FX makineler için, fotoğrafın tamamını kaplayan nispeten net ve keskin fotoğraflar teorik olarak 50mm ve üzeri lenslerle mümkün. 50mm altındaki, örneğin 28mm bir lensin görüntü alanı, yukarıda görüldüğü üzere sensörün tamamını kaplamayacağından, fotoğrafın dört köşesinde ve iki yanında netlik ve doygunluk azalacak, vignetting denen kararmalar oluşacaktır.


Lens seçiminde tercihler söz konusu. Tamamı net ve doygun fotoğraflar da isteyebilirsiniz, daha geniş açı da isteyebilirsiniz. Tele ile bina fotoğrafı çekemezsiniz. Çok geri gitmeniz gerekebilir :-) O zaman kenar köşe bozulmalarına katlanacak, fotoğrafınızı ona göre çekeceksiniz.

T-S lenslere gelince… T-S lensler, Samyang 24mm T & S lens tanıtım videosunda da

https://www.youtube.com/watch?v=gXTjPCpBkHo&t=448s   

 anlatıldığı üzere, sağa sola ve aşağı yukarı oynamalara rağmen sensorun image circle içinde kalmasını sağlayacak bir image circle çapına sahip. Örneğin 17mm T-S lensin image circle çapı 17mm değil, daha fazla. Bu sayede, daha geniş açı olmasına rağmen, ayarları ile oynayarak her tarafı net ve doygun fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Diyaframın en açık halinde bile alan derinliğini arttırabiliyorsunuz. Normal lenslerle alan derinliğini kontrol ederken, önden arkaya kontrol söz konusu. Konunun önünü ve arkasını kontrol edebiliyorsunuz. Ama, Tilt and Shift lens sadece on ve arka planı bulanıklaştırmakla kalmıyor, bunu zaten normal lens te yapıyor, TS lens daha da ileri gidiyor.  T-S lenslerle görüntünün sağını solunu, sadece sağını, sadece solunu, ya da çerçevenin herhangi bir/birkaç kösesini flu yapabiliyorsunuz.

Linkini verdiğim videodan birkaç ekran görüntüsü aldım.

Untitled-1

Burada, tam merkezdeki CD net, etrafı dairesel bir şekilde bulanık.

- - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Untitled-2

Burada ise, sol taraftaki iki kaset bulanık.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Untitled-3

Burada ise, fotoğrafın orta kısmi net, sağı ve solu bulanık.

Bunları normal lensle yapamazsınız. Normal lensle sadece konunun önünde ve arkasında kalan kısımları kontrol edebilirsiniz. Sağını, solunu, sol üstünü, sağ üstünü vs. kontrol edemezsiniz. Bunlar TS lensin marifetleri. T-S lensler perspektif düzeltmekten çok daha fazlasını yapıyor.

 

Herhangi bir şekilde aklınıza T & S lens almak geldiyse ve “Sadece perspektif düzeltmek için lense para ayıramam. Perspektifi photoshop ve benzeri programlarla da düzeltirim” deyip vazgeçtiyseniz, bence bir daha düşünün! T & S lensler; manzara, panorama, ürün çekimi, yemek fotoğrafçılığı konularında da eşsiz. Nikon ve Canon markalar oldukça pahalı ama Samyang gibi seçenekler de var. Kaliteli bir Canon ya da Nikon lens fiyatına Samyang T & S lens almak mümkün.

Herkese doğru lensle tatmin eden çekimler diliyorum.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...