Bu türlü fotoğraf nasıl çekilir? - Çekim Teknikleri - Nikontürk | Fotoğraf ve Nikon Dünyası İçeriğe git
Turgut Rustem

Bu türlü fotoğraf nasıl çekilir?

Recommended Posts

Merhaba. Örnek fotodaki gibi fotoğraf nasıl çekebilirim? Makine D3200. Böyle fotoğraf için, ayarlamaları nasıl yapmalıyım? 

0000h.png

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turgut Bey merhalar, foruma hoşgeldiniz. Öncelikle bu tür fotoğrafları çekmek için makinenizi daha iyi tanımanız gerekiyor. Makinenizi daha iyi tanırsanız hangi ayarları yapmanız gerektiğini daha iyi anlar ve makinenize istediğiniz şey yaptırma konusunda hükmedebilirsiniz. Aksi takdirde denemeleriniz hüsranla sonuçlanabilir. 

Gelelim bu tar bir fotoğraf nasıl çekilir sorunuza. Burada göze çarpan uzayan ışıklar ve, yıldız halini almış bir sokak lambası ve hafif netsiz bir kişi gözümüze çarpıyor. Şimdi ilk olarak bu fotoğrafın bir uzun pozlama olduğunu uzayan araç ışıklarından ve yıldız halini almış sokak lambasından anlayabiliyoruz. Ayrıca modelin netsiz oluşu da pozlama süresince modelin hareket etmiş olabileceğini yada oraya yeni gelmiş olabileceğini bize gösteriyor. Bu fotoğrafı çekmek için yapmanız gereken işlemler sırasıyla ;

1) Makinenizi tripoda takmak

2) Çekim yapacağınız yerin ışık durumuna göre ISO-ENSTANTANE-DİYAFRAM ayarlarını girmek. Uzun pozlama olacağı için ISO'yu düşük seviyede tutmanız uygun olacaktır. Enstantane hızını 8-10-15-20-25-30 sn olarak deneyebilirsiniz. Diyaframı da f11/f16 gibi bir aralıkta kısarsanız çekebilirsiniz diye düşünüyorum.

1-) Tabii bu değerleri çekim yapacağınız yerin ışık durumuna göre siz belirleyeceksiniz. ama unutulmaması gereken kurallar var. ISO yüksek olursa Enstantane hızını (pozlama süresi) istediğimiz kadar uzatmamız mümkün olmayabilir. 

2-) Enstantaneyi 8-10-15-20-25-30 sn ayarlayabiliriz bunu ortam ışığının durumuna göre, araçların geçiş yoğunluğunu (far izlerini elde edebilmek için) belirtebilmek için karar verebiliriz. 

3) Diyafram kısık olmalı ki, pozlama süremizi  uzatabilelim ve diyaframı kıstıkça sokak lambalarındaki yıldızlanma belli olsun. Ancak unutmayalım ki maksimum diyafram kısıklığı da fotoğrafa negatif yönde etki eder o yüzden orta değerler her zaman makuldür. 

 

Ayrıca çekimi mümkünse makineyi kumanda ile yada self timer'a alarak gerçekleştirirseniz makinede deklanşöre basarken ki titreşimi önlemiş olursunuz. 

 

Sizin örnek olarak paylaştığınız fotoğraftaki netsizliğe dayanarak ya fotoğraf elde, makine bir yere koyularak yada dayanılarak çekildi, yada tripod çok sabit değildi, araçların belki de insanların geçişinden etkilenerek titreşim oluşturdu. Bu arada eğer kullandığınız lenste Titreşim önleme sistemi varsa onu da kapatmanız gerekir.Çünkü titreşim sistemlerinin bir çoğu görüntü sabitlemeyi kendi içinde titreşim oluşturarak gerçekleştirirler, eğer gövdeyi tripoda taktığınızda titreşim önlemeyi kapatmazsanız, zaten sabit durumda olan gövdenin ucundaki lensteki titreşim önleyici devreye girecek ve fotoğrafta titreşim meydana gelecektir. 

 

Bu arada netlik noktasını belirledikten sonra kilitlemek gerekir ki, makinenin önünden herhangi bir insan yada hareketli nesne geçtiğinde netlik noktanız yer değiştirmesin. Şimdilik girizgah olarak yazabileceklerim bunlar. Umarım yardımı dokunur. Yanlış yazdığım yada eksik bıraktığım bir şey olursa, değerli büyüklerimden ve arkadaşlarımdan doğrusuyla ilgili bilgi gelecektir.  bol fotoğraflı günler dilerim.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@hüseyin özdemir bey çok güzel özetlemiş.

 

Bir ilave yapmak isterim, çünkü uzun pozlama esnasında bu hep unutulur ve fotoğraflarımızı olumsuz etkiler;

Bu tip bir fotoğraf çekerken yani uzun pozlarken, mutlaka bakaç (vizör) üzeri kapalı tutulmalıdır. Birçok fotoğraf makinesinde bunun için kapak bulunur, sizin makinenizde sanırım yoktu. O nedenle, pozlama yani çekim esnasında vizörü bir şey ile (örtü vs) kapatın. Sakın elinizle kapatmayı denemeyin, elinizdeki titreşimler makinenizi de titreştirecektir. Rüzgarlı bir hava varsa ve siz bir örtü, mont vs ile kapatırsanız, onun rüzgardan titreşimi de bulanık fotoğraf almanıza neden olacaktır. En güzeli koyu bir bant kullanmaktır. Bazı fotoğraf malzemeleri satan dükkanlarda bu amaçla kullanılan kılıflar görmüştüm.

 

Peki neden bu işlemi yapıyoruz: Siz uzun pozlarken vizörden giren bir ışık, prizmadan yansıyarak makinenizin içine kadar girer ve fotoğrafınızı bozar.

 

Saygılar.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Turgut Rustem bey değerli ve gerekli yorumlar yapılmış

@hüseyin özdemir ve @Sebahattin Demir beyin açıklayıcı ve aydınlatıcı yorumları var

Ben derim ki;

Youtube sitesini açınn

Makine markanızı yazın

Sonuna uzun pozlama veya long exposure yazın

Çok yardımı dokunacak

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar neden uzun pozlamada neden diyaframı kısmalıyız? Enstantene uzun olunca diyaframı illa ki kısmalımıyız?

Ayrıca vizor üzeri nasıl kapalı tutulabilir.Ben D3100  kullanıcısıyım yani vizoru nasıl kapalı tutabiliriz? Bunun faydası nedir?

Sevgiler

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Enstantaneyi kısmanın amacı lensin optimal f değeri ile çekim yapabilmek. f8 ve 11 arası değerler en uygun değerler olarak öngörülüyor. Yukarıdaki çekimi ele alırsak iso ayarınız da en düşükte olacağı için A modunda (diyafram öncelikli) ölçüm yaparsanız enstantane hızı oldukça düşecek ve istediğiniz etkiyi alacaksınız. Tabi kısık f değerinin alan derinliğine olumlu etkisini de var.

Yukarıda da belirtildiği gibi daha iyi sonuçlar ve titreşimi önlemek için; tripod, lensde VR kapalı, çekim sırasında vizör kapalı, timer ya da uzaktan kumanda,  ayna kalkık modu (MUP) ya da liveview modu  kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alper bey uzun pozlamada diyafram illa kisilacak diye bir kural yoktur. Ornek vermek gerekirse samanyolu pozlamasi yaptiginizi düşünün diyafram en acik diyafram da kullanilir (f1.2 gibi lensiniz olup da daha kesikin fotoğraf almak icin 1.8veya 2.2 diyaframina alinabilir). Bir diğer ornek ise gece şehir fotografi cektiginizi düşünün sureyi max degerlerde tutmak için diyaframi min degerlerde tutabilirsiniz. Tabi her lensin her diyafram araliginda verdiği sonuclar birbirinden farklidir. Egerki lensinizin odak uzakligi cok yuksek degerlerde olmayip enstantene degerleri ile alternatifiniz varsa genelde diyafram f5.6 -f11 araliginda tutulabilir. Bu çoğu lensin en keskin fotograflar cektigi diyafram araligi olarak kabul edilebilir. Tabi her lensin en keskin diyafram araligi birbirinden farklilik gosterir. En acik diyaframi f5.6 olan lensin en kesin diyaframi 2-3 veya daha da kisik degerler olabilir. Sizde sahip olduğunuz lensin en keskin araliklarini arastirip öğrenebilirsiniz. Bol bol fotograf cektikce zaten değerleri kafanizda belirlemis olup direk isi bitirebilirsiniz.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...