İçeriğe git
caglar.71

Yeni makinam d7100

Recommended Posts

Merhaba Nikon ailesi

d7100 makinamı aldım 18-105 lensim ile 

forumdaki konuları da okudum ama çoğu çok eski tarihli 

ustalardan tavsiyeler bekliyorum kendimi geliştirmek icin neler yapabilirim.

ne cekiyorsun derseniz 

doğa,kızımı,portre Esi dostu ne bulursam yanı özel bi ilgi alanım yok ama ekipman tavsiyesi yazılım tavsiyesi ne önerirsiniz 

Memurum hobi olarak ilgileniyorum 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@caglar.71  Merhaba Hoşgeldiniz

 

Forumdaki konuların eski olması bir sorun olmaz sizin için genel bilgiler makinanınız ve fotoğraf ile ilgili bilgiler zaten aynıdır şeylerdir yıllar geçsede yaptığınız güzel bir durum forumdaki makinanız ile ilgili fotoğraf ile ilgili makaleleri konuları okumanızda fayda vardır.

 

Makinanız gayet güzel ve başarılı makina hayırlı olsun.

 

Zamanla söylediğiniz konular ve ne çekmeniz gerektiğini çekerek kendiniz bulacaksınız kendi yönünüzü en doğru olan budur.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@caglar.71 Hayırlı olsun hocam

Youtube sitesine araştırma yapın, Enstantane - Diyafram - ISO - Alan derinliği konularını bilmezseniz, bu fotoğraf neden böyle çıktı gibi sorular aklınıza takılır

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@caglar.71 bey,

 

Makineniz hayırlı olsun,

Aramıza hoşgeldiniz.

 

Fotoğrafçılığın temelleri olan;

gibi temel konularda bilgilerinizi arttırmanız hem daha iyi fotoğraflar çekmenizi ve hem de bu işten zevk almanızı sağlayacaktır.

 

Ayrıca aklınıza takılan her türlü soruyu/sorunu buradan yazın, elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

 

Saygılar.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun, gülerek kullanın.

benimde size naçizane tavsiyem; sadece fotoğraf çekimi değil fotoğraf işleme ile de ilgili kendinizi geliştirin. Zira temel bir photoshop bilgisi olmadan sadece fotoğraf çekmek biraz eksik kalıyor.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf çekme ve ikinci planda işleme yapma işini (buna photoshop-lightroom-picasa-capture nx-vb gibi onlarcası ile yapılabilir) ayrı ayrı düşünmeden bir bütün olarak düşünmek gerekir. Aksi takdirde alalade çekilmiş bir fotoğrafı hangi programla isterseniz isteyin iyi bir hale getiremezsiniz. Bu o fotoğrafı photoshop sayesinde çok farklı ve gerçeğinden farklı hale getiremezsiniz demek değil, üzerine yapılacak ekleme çıkarmalarla fotoğraf belki iyi duruma gelebilir ama bu fotoğrafı çekmek-işlemek değil fotoğrafı grafik programlarıyla yapmak olur. 

 

Naçizane düşüncem, iyi bir dijital işleme için (sadece renk ayarı-kontrast-keskinlik vb de olabilir çok daha profesyonel çalışmalar da olabilir) iyi fotoğraf şart. En azından ışığı iyi, kadrajı düzgün, her ne kadar bazı fotoğraflar kuralsız daha iyi olsa da - istisnalar kaideyi bozmaz- belli fotoğrafik kurallar çerçevesinde çekilmiş fotoğraflar size çok daha dijital işleme - fotoğrafı iyileştirme imkanı sunar. 

 

Dolayısıyla sadece fotoğraf çekmenin tekniklerini ve inceliklerini bilmek yetmez aynı zamanda sonrasında yapılacak olan ufak tefek yada topyekün müdahaleler için dijital işleme bilgisi (post processing) de gerekir. 

 

Artık günümüzde %50 fotoğraf %50 dijital işleme teknikleri diye düşünülmelidir. Tabii biz buna ne kadar uygun fotoğraflar çekiyoruz tartışılır ama her zaman savunduğum bir konu var. " İyi fotoğraf için iyi bir dijital müdahale (yerinde ve gerektiği kadar - fotoğrafı grafik tasarım programında yeniden oluşturmaya karşıyım), iyi bir dijital müdahale için iyi fotoğrafa ihtiyaç var. İkisi ayrılmaz bir bütün olarak düşünülmelidir. 

 

Dolayısıyla makinenizi yeni aldıysanız ilk yapılacak olan şey, makinenizi iyi tanımaktır. Yukarda değerli büyüklerimizin ve arkadaşlarımızın tavsiye ettiği doğrultuda önce makinenizi ve fotoğraf terimlerini iyice öğrenerek fotoğraf çekmenin inceliklerini öğrenmek, sonrasında ise ufak - tefek müdahaleler ile çektiğimiz fotoğrafı daha da iyi duruma getirme konularında çalışmalar yapmak daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Saygılar.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorumlarını bilgilerini esirgemeyen arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum 

fotograf işleme konusunda hiç bilgim yok hatta jpeg cekiyordum söylediklerinize bakılırsa direk raw formatına donup çektiğimiz fotolara illa ki renk ayarı yapmak gerekli çünkü bazıları parlak bazıları net olmuyor beğenmedim yanı hangi programları kullanacağız Peki amatör bi işleme olarak temel düzeyde 

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@caglar.71 Adobe photoshop kullanarak düzenleme yapabilirsiniz

ingilizceniz varsa, nikon nx2 ve aynı setupta yüklenen picture control kullanın ve adobe lightroom'da güzel

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İngilizcem pek yok hocam yanı program kullanacak seviye de değil :(

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

elinizdeki lensle uzun pozlama da deneyerek biraz daha eğlenceli hale getirip, ilk aşamayı fazla sıkılmadan atlatabilirsiniz. Benim fotoğraf merakım yaklaşık 6 yıldır var ve şu an makro fotoğrafçılığına yöneldim. Önümüzdeki bahar ayında da nasip olursa 150-600 lensimle ornito ( kuş ) fotoğrafçılığı çalışmaları deneyeceğim.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar bey makineniz hayırlı olsun. Hüseyin beyin dediği gibi artik fotoğraf kalitesini belirleyen unsurda dijitial ortamdaki müdahale cok onemli. Ben yaklasik iki yıldır fotoğraf isi ile uğraşıyorum. Harcadigim vakit fotograf ve dijitial ortamdaki müdahale olarak düşünürsek bir saat de çektiğim fotoğrafi on saatde dijital ortamda vakit harciyorum. Ilk basta adobe lightroom kullanmanizi tavsiye ederim. Tek öğrenmeniz gereken calistiginiz fotograflari kayitetmedir. Gerisini istediginiz sekilde gozunuze hos gelecek sekilde ayarlarsiniz. Zaten 50-100 fotograftan sonra uygulamayi ogrenirsiniz. Photoshop programi biraz bilgi birikim isteyen programdir. Internetde bolca egitim videoları mevcut. Onu da zamanla öğreneceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Onur hocam lensi de makinayı da çok sevdim sadece başkalarının çektiği kadar keskin fotoğraflarım olmuyor?Acaba onlar işleme ile ilgilimi yoksa bende mi sorun var?yoksa lens mi ?cektigim 3/5 fotoğrafı yüklemek isterdim de mb Olarak kabul etmedi site yanı böyle cam gibi fotolar muhakkak lensle de alakalıdır ama benim 18-105 ile de çok iyi fotolar mevcut bu konu hakkında düşünceleriniz nedir?

adobe ligthroom Türkçe mi?

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çağlar bey keskin fotoğraflar cekmede kaliteli lenslerin etkisi kadar maineye olan bilginiz de onemlidir. Kullandiginiz lensin diyaframlarini zamanla tecrube edip en keskin diyafram acikligini bulabilirsiniz. Tabi diyafram yaninda iso enstantene de onemli. Ustadlarimiz herzaman soyler bir fotografi once goz sonra lens sonra da makine ceker diye. Sizin kadrajiniz ve makinenin modlarini öğrenme tecrubeniz arttikca fotoğraflariniz da duzeleceginden emi olabilirsiniz.
Lightroomda raw formatinda keskinlik artirilabiliyor. Bunu jpeg formatinda da yapabilirsiniz. Tabi raw formatinda daha düzenli değişimler yapmak mümkün. Size tavsiyem sizin için ozel olacak fotoğraf lari raw formatinda cekmeniz. Tabi keskinlik asiri derece de değişim pek mümkün olmayabilir. Lightroomun turkcesi var mi bilmiyorum dogrusu. O konuda yanlış bilgi vermek istemem. Ama programi biraz kullanip bir iki fotografta duzenleme yaparsaniz alisacaginizdan eminim

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladım Onur hocam sonuçta bu ısın ticaretini yapmıyorum hobi olarak uğraştığım icin zamanla öğrenirim diye düşünüyorum Peki makinayı iyi bi şekilde öğrenmek adına direk manuel modda mi kullanmak lazım yoksa su moddan başlayın dediğiniz bi Öneriniz olur mu

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Estağfurullah bende sizin gibi yeni bir hobiciyim. Size tavsiyem iso ile enstantene kavramini teorik olarak öğrenmeniz. Makinenizide A ( diyafram Öncelikli mod) modunda kullanmaniz sizin için faydalı olacaktır. Lensin diyafram açıklığı size cok sey katacaktır. Zamanla A modunu kavradiktan sonra manuel moda geçip otomatik iso ayarları ile enstantene ayarlarini da manuel girmeniz faydali olur. Enstantene de dikkat etmeniz gereken drum pozlamada isoyu en aza indirmenizdir. Zaten makinenizin iso performansini kendinize göre ayarlarsiniz

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim Onur hocam tavsiyelerinizi dikkate alıp a modunda kullancam dediğiniz gibi zamanla iyice pekişir teorik olarak okumuştum da biraz daha vakit harcamak en doğrusu olacak

Bu yazıyı paylaş


İçeriğin Bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

  Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...