İçeriğe git
 • Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir

  Nikon D850 Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Nikon D850'nin Canlı görünümü (Live View), her zamankinden daha hassas bir odaklama için yeni bir Pinpoint AF Alan modu sunuyor. 

   

  Nikon_D850_pinpoint_AF_header.jpg

   

  Kısa ipuçları adı altında yeni bir yazı dizisine başladım. Bu kapsamdaki ilk yazımı Pinpoint AF otofokus moduna ayırdım. Pinpoint AF, Nikon D850'de eklenen yeni bir Canlı Görünüm (Live View) AF Alan Modu. Bu mod Normal Alan AF'ye benzer, ancak daha hassas bir alan veya ayrıntıya odaklanabilmeniz için daha küçük bir odak noktasından yararlanmanızı sağlar.

  Pinpoint AF

  Fotoğraf makinesi tam olarak istenilen noktaya odaklanır. Böylece çok daha küçük bir alanda ve çok daha hassas netleme yapma olanağı bulursunuz.

   

  Bu da özellikle makro çekimlerinde inanılmaz yardımcı olur. Bu yöntemle çekmeyi öğrenince artık bu yöntemin en sık kullandığınız yöntem olacak. Deneyin hak vereceksiniz.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  Normal Alan AF

  Geniş netleme alanı, kameranın amaçlanan noktaya odaklanmamasıyla sonuçlanabilir. Çünkü Normal Alan AF modunda kameranızın AF Sistemi, gördüğünüz yeşil kare içerisindeki birden fazla AF algılayıcısı ile çalışır. Bu algılayıcılar kontrastı en yüksek olan bölgeye öncelik vereceklerdir. Bu da bazı durumlarda tam istediğiniz alanın net olmamasına neden olabilir.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

   

  Pinpoint AF noktasını kullanarak fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyin.

   

  Hatırlatma:
  Devam etmeden önce, kameranızı bir üçayak üzerine monte etmenizi ve
  Tek Servo otomatik netlemeyi yani AF-S modunu seçmenizi öneririm.

  1. Canlı Görüntü moduna geçin

  Pinpoint AF yalnızca Canlı Görüntüde (Live View) kullanılabilir.

  Canlı görüntüyü başlatmak için yandaki şekilde görünen, kameranızın arka tarafında, size bakan yüzündekiNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFdüğmesine basın. LCD ekranda sahnenizin görüntüsü belirecektir.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

   

  2. Pinpoint AF modunu seçin

  AF modu düğmesine basılı tutarak, ekranaNikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AFAF noktası gelene kadar alt komut düğmesini aynı anda çevirin.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF   Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF   Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  3. Netleme noktasını belirleyin

  Netleme noktasını konumlandırmak için çoklu seçiciyi veya dokunmatik kontrolleri kullanın. Netleme noktasını çerçevenin ortasına döndürmek için çoklu seçicinin ortasına basın.
  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  4. Yakınlaştırın (Zoom in)

  Daha fazla ve daha net doğruluk amacıyla ekranda seçilen netleme noktasını büyütmek için kameranızın arka kısmında, size bakan yüzünde sol taraftaki Nikon_D850_Zoom_in_buton.pngdüğmesine basın.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

  5. Fotoğrafı çekin

  Çok hassas bir alanda fotoğraf çekeceğinizden, kameranın titremesinden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için SnapBridge uygulamasını veya isteğinize bağlı olarak kablosuz uzaktan kumanda ya da Pozlama gecikme modu özelliklerini kullanmanızı öneririm.

  Dokunmatik kontrol

  Odak noktasını belirleme işlemini LCD ekran üzerinden dokunmatik yaparsanız, varsayılan ayarlarda parmağınızı ekrana her dokunduğunuzda ve kaldırdığınızda "dokunmatik deklanşörün" devreye gireceğini ve fotoğrafın çekileceğini unutmayın. Bu canınızı sıkabilir, henüz tam olarak nereye netlemeniz gerektiğine karar verememiş olabilirsiniz. Bu durumda en iyi çözüm, dokunmatik deklanşör özelliğini kapatmaktır; bunun için ekrandaki  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF simgesine dokunun.

   

  Nikon D850 İpuçları - Canlı Görünüm Pinpoint AF

   

  Kaynak: Arthenos.com

   

  Grafik şekiller Nikon sitesinden alınmıştır.  Kullanıcı Geri Dönüşleri

  Recommended Comments

  Şuan için herhangi bir yorum yazılmamıştır.  Sende sohbete katıl

  Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

  Misafir
  Bir yorum ekle...

  ×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

  ×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Yeni Oluştur...