İçeriğe git
 • Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir

  Elektronik ön perde deklanşörü (elektronik shutter) nedir?

  Günümüzde DSLR'lerin ve aynasız kameraların birçoğu, kısaca "Elektronik Shutter" olarak bilinen, "Elektronik Ön Perde Deklanşörü" veya "Elektronik İlk Deklanşör Perdesi" olarak adlandırılan önemli bir özellikle birlikte geliyor; her ikisi de perdenin açılıp kapanması nedeniyle oluşan fotoğraf makinesinin sarsıntısını, yani "Deklanşör şoku"nu ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır.

   

  Deklanşör şoku, özellikle de uzun odak uzaklığındaki lensler ve belirli deklanşör hızları kullanıldığında DSLR ve aynasız tüm modern kameralarda bir sorundur.

   

  Aşağıdaki fotoğraflara bakalım:

   

  Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

   

  Yüksek çözünürlükte çekilmiş bu fotoğraf, Lightroom'dan web çözünürlüğünde dışa aktarıldığında harika görünüyor değil mi? Fakat, aynı fotoğraf ayrıntıları görmek için %100 büyütüldüğünde oldukça bulanık görünüyor; yapraklar ve ağaç dallarındaki ayrıntılar neredeyse görünmez olmuş:

   

  Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

   

  Bu görüntü 46MP bir Nikon D850 kamera ile AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8E FL ED VR telefoto lens kullanılarak 170mm odak uzaklığında ve 1/8 saniye Perde hızı kullanılarak çekildiğinden, bu görüntüde deklanşör şoku etkisi bariz bir şekilde görünüyor.

  Şimdi aynı sahnenin herhangi bir deklanşör şoku olmadan nasıl görüntülendiğini merak ediyorsanız, aynı fotoğraf makinesiyle ve aynı pozlama değerleriyle çekilen aşağıdaki fotoğrafa bir göz atın:

   

  Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

   

  Aradaki fark gece ile gündüz gibi değil mi? Bu, belki de perde hareketinden kaynaklı şokun görüntülerinize getireceği hasar türünün en kötü senaryosu.

   

  Elektronik Shutter nedir?

   

  Tipik bir obtüratör mekanizması "ön perde" ve "arka perde" olarak bilinen iki perdeden oluşur. Ön perde ışığın içeri girmesi için pozlamanın başında açılır ve pozlama süresince açık kalır, pozlama bitiminde arka perde iner, yani kapanır ve ışığın sensöre ulaşmasını engeller.  Pozlama süresini Enstantane hızı belirler.

   

  Ön perdenin oluşturacağı kamera sarsıntısını gidermek mümkündür, işte burada "Elektronik Ön Perde Deklanşörü" devreye giriyor.

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü aktif edildiğinde makinede pozlama, Elektronik Shutter ile elektronik olarak başlatılır ve arka perde tarafından mekanik olarak sona erer. Bu, Elektronik Shutter'ın çalışması için ön perdenin açık olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bir DSLR'de Canlı Önizleme modunda ya da aynasız bir kamerada çekim yapıyorsanız, ön perde zaten açılmıştır ve ışık doğrudan kamera sensörüne ulaşıyor demektir. Bu gibi durumlarda ön perdeyi tekrar tekrar kapatıp açmak için bir sebep yoktur. Neden zaten açık olan ön perdeden yararlanıp, ardından elektronik olarak pozlamayı başlatıp, mekanik arka perdeyle bitirmeyelim? İşte Elektronik Shutter'ın çalışma prensibi de buna dayanır, ön perde önceden zaten açıksa, hareket etmiyorsa, bu durumda deklanşör şoku da yok demektir, yani fotoğraflarımızda olumsuz etkisi olan bu şoku tamamen ortadan kaldırmak mümkündür.

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü içeren DSLR ve Aynasız Kameralar Arasındaki Farklar

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü Dezavantajları

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü Nasıl Etkinleştirilir ve Çekim Nasıl Yapılır?

  Nikon DSLR'lerde Elektronik Ön Perde Deklanşörünü Etkinleştirme

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü Destekleyen Kameralar

  ve daha fazlası...

   

  Detaylar için: Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

  Kaynak: Arthenos.com

     Kullanıcı Geri Dönüşleri

  Recommended Comments

  Şuan için herhangi bir yorum yazılmamıştır.  Sende sohbete katıl

  Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

  Misafir
  Bir yorum ekle...

  ×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

  ×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Yeni Oluştur...