İçeriğe git
 • Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir

  Bellek kartı seçimi, uygun kullanımı ve saklanması

  Profesyonel fotoğrafçılar veya benim gibi fotoğraf gönüllüleri bellek kartlarına çok fazla güveniyoruz, onlar kameralarımız tarafından çekilen görüntüleri saklıyorlar ve bu görüntüleri bilgisayarlarımıza / ana sunucuya aktarmak için onları kullanıyoruz. Çoğu profesyonelin sahada ikinci veya üçüncü yedekleri bulunuyor.

   

  Hafıza kartlarının bir fotoğraf iş akışındaki rolü asla göz ardı edilmemelidir. Başarısız bir bellek kartı bir çok sorun ve sıkıntıya yol açmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle işin profesyoneli fotoğrafçılar ile ticari müşterileri arasında daha büyük sorunlar yaratabilir. Bu yazımda, hem bir fotoğraf gönüllüsü olarak hem de bir Bilgi Teknolojileri profesyoneli olarak uzun yıllara dayanan deneyimlerimle bellek kartı seçimi, nasıl kullanılacağı ve bu kartların bakımının ve saklanmasının nasıl yapılacağına ilişkin bazı öneriler paylaşacağım.

   

  Bunu yıllar önce bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum;

  Yeni evlenen bir çifte tüm düğün boyunca çekilmiş fotoğraflarının kötü bir hafıza kartı nedeniyle kaybolduğunun söylenmesi kadar korkunç birşey olamaz.

  Hayır, yanlış düşündünüz, ben bu olayda fotoğrafçı değil, evlenendim. Ticari bir fotoğraf çekimini maliyetleri yüksek olsa da yeniden yapabilirsiniz, ama bir düğünü yeniden çekmeniz imkansızdır. Bu nedenle bir hafıza kartının sadece basit bir depolama aksesuarı olmadığını anlamak önemlidir ve güvenilir bir depolama aracı olarak rolünü asla gözden kaçırmamak gerekir. Ne yazık ki bellek kartlarının nasıl kullanılacağına dair internette çok fazla çelişkili bilgi var. Bu da ne yazık ki hafıza kartlarının yanlış anlaşılmasına ve yanlış kullanılmasına yol açıyor. Standart birtakım tavsiyelerin yanı sıra, bu tür konuların da üzerinden geçerek hepsini ayrıntılı olarak inceleyelim.

  Güvenilir markaların bellek kartlarını satın alın

  Bellek kartlarını yetkili satıcılardan satın alın

  Kullanılmış veya yenilenmiş bellek kartı satın almayın

  Bellek kartının özelliklerine dikkat edin

  Büyük kapasiteli bellek kartları satın almayın

  İki bellek kartı yuvalı bir kamera kullanıyorsanız ve bunları "birinci kart dolduğunda ikinciye yazmaya başla" şeklinde ayarladıysanız, bir görüntüyü silme işlemini kameranızdan yapmayın! Tekrar ediyorum, sakın yapmayın! Bu ayarda çekim yaparken ve görüntüleri kameranızdan silerken hangi bellek kartının hangi fotoğrafları içerdiğini asla bilemezsiniz. Kameranız yeni görüntüleri otomatik olarak önce ilk kartınızdaki boş bulduğu bir alana yerleştirecektir.

  Bir defasında üç günlük bir seyahate çıkmıştım ve bu seyahat boyunca yüzlerce fotoğraf çektim. Döndüğümde önce birinci kartımdaki bilgileri bilgisayarıma aktardım ve büyük heyecanla onları açıp bilgisayarımda büyük ekranda izlemek istedim. İzlememin sonuna geldiğimde seyahatimde çektiğim en son kareyi görünce sevindim, çünkü tüm fotoğraflarım bir tek karta sığabilmişti. Mi acaba? Ardından yedeklerimi de alarak kartlarımın ikisini de formatladım. Ertesi gün bir ışık yandı, eee hani en son gün yerel bir tapınakta çekmiş olduğum o özel ayinin çok özel görüntüleri nerede? Evet, tahmin edeceğiniz gibi onlar yoktu. Çünkü bu satırların yazarı, o zamana kadar sıkça yaptığı şeyi yine yapmıştı ve üçüncü günün sonlarına doğru bir kafede dinlenirken, birinci ve ikinci gün çekip beğenmediği kareleri yer kaplamasın diye kamerasından silmişti. Bu silme işlemine kadar, birinci kartım dolmuş ve üçüncü gün çekimlerim otomatik olarak ikinci kartıma yazılmaya başlamış, fakat ben o tapınak gezim esnasında birinci kartımdaki kareleri silince, birinci kartımda boşalan yere tapınak fotoğraflarımın sonlarını kaydetmişti. Ben de bilgisayarıma aktardığımda en son çektiğim kareleri görünce sevinip, hepsini tek karta yazdı zannetmiştim. Bu benim için çok iyi bir ders oldu, o günden buyana hiçbir kareyi kameramdan silmem!

  Hızlı ve güvenilir bir bellek kartı okuyucusu edinin

  Bellek kartlarını biçimlendirme

  Kamera pillerini şarj edin!

  Bu nasıl bir başlık diyorsunuzdur, elbette fotoğraf makinesinin pillerinin şarj edilmesi gerektiğini herkes bilecektir. Ancak bazılarımız piller tamamen bitene kadar kameralarımızın sınırlarını zorlarız, yalan mı? Siz böyle yapmayın! Neden mi? Tecrübe desem?

  Yine bu satırların yazarı geçen yılın başına kadar, boşalmaya ramak kalmış bir pilin bir hafıza kartının tamamen arızalanmasına neden olabileceğini hiç düşünmemişti. Kameramdaki pil seviyesi devamlı beni uyardığı halde pilin tamamen bitmesine kadar çekimlere devam etmiştim. Ama pil tam karta kayıt sırasında tamamen bitti ve kameram kapandı. Yeni pili taktığımda hafıza kartımla ilgili bir "Hata" mesajı aldım. Kameram hafıza kartını görmüyordu, o nedenle formatlayamıyordum. Hafıza kartında bir şeyler olduğunu anladım, bu yüzden onu kameradan çıkardım, bilgisayarıma taktım ve birşey fark etmedi. Başarısız yazma işlemi hafıza kartını artık formatlayamacağım seviyeye kadar tamamen öldürmüştü! Gerisi söylemeye sanırım gerek yok, kartımdaki herşey buhar olmuştu, kartımla birlikte onları da kaybetmiştim. O zamandan beri pil seviyesine çok dikkat ederim, kameram kırmızı pil işareti ile yanıp sönmeye başladığında hemen pilini değiştiririm. Eşeğimi sağlam kazığa bağlarım yani!

  Bellek kartlarını güvenli bir şekilde çıkarın

  Statik elektriklenmelerden kaçının

  Bellek kartı arızalanırsa bu kartla çekimi durdurun

  Bellek kartlarınızı doğrudan güneş ışığından ve nemden koruyun

  Bellek kartlarını yedeklemek için kullanın

  Hafıza kartında biraz yer bırakma efsanesi

  Birkaç yılda bir bellek kartlarını değiştirin

  Daha fazla detay bilgi için; Bellek kartı seçimi, uygun kullanımı ve saklanması

  Kaynak: Arthenos.com   Kullanıcı Geri Dönüşleri

  Recommended Comments

  Şuan için herhangi bir yorum yazılmamıştır.  Sende sohbete katıl

  Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

  Misafir
  Bir yorum ekle...

  ×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

  ×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Yeni Oluştur...