İçeriğe git

Yeni Site Hakkında...

Merhaba Hoşgeldiniz

Yeni olan alt yapımız ve tasarımımızın çalışmaları halen devam etmektedir. Bu sebeble siz değerli Nikontürk sakinlerine gördüğüz hata veya yanlış bir durumu bize bildirmenizdir.

Bir yandan biz halen çalışıyor olacağız bu halde siteyi yayın alma sebebimiz sizlerden uzak kalmamak içindir..

 

Nikontürk'de başlıca neler değişti ; 

 

 • Tasarım tamamen değişti kolay kullanım ferah bir düzene geçirdik.
 • NT -Market adı altında bulunan ilan bölümümüz tamamen değiştirildi daha profesyonel bir ilan sistemi gelirdildi.
 • Galeri bölümünde fotoğraf yükleme ve izleme alanları tamamen değiştirildi.
 • Forum bölümleri kolaylaştırıldı ve konu izlenim ekranları daha cok kullanılır hale getirildi.
 • Yeni Sınavlar bölümü devreye alındı. Tüm üyelerin  sınav ekleyebileceği hem eğlenceli hemde eğitim amaçlı bir bölüm getirildi.
 • Sistem alt yapısında büyük hız ve güvenlik sağlayan büyük değişiklikler yapıldı.
 • NT-Gruplar çok yakında devreye alınacak kullandığınız bunun  hakkında detaylı bilgi sağlanacaktır sizlere..
 • Bundan başka bir çok süpriz yeniliği süre içinde sizlere haberdar ederek yayına alacağız.

 

Lütfen sizlerde fikirlerinizi önerilerizi bizlerle çekinmeden paylaşabilirsiz. Gördüğünüz yanlışlarları hataları çevirim eksiklerini bizlerle hemen paylaşınız 

Kolay ve hızlı bir şekilde buradan iletişime geçebilirsiniz İletişim Kur

 • Kemal Öztürk Turkoy
  Kemal Öztürk Turkoy

  Yeni Nikon Z6 Aynasız Fotoğraf Makinası

  Bundan önceki haberlerde söylediğimiz ön bilgiler verdiğimiz nikon'un yeni aynasız modellier olan Nikon Z Serisi ve artık yeni lens bağlantı tipi olan Z mount sistemi resmi olarak duyurdu bu haberimizde nikon'un yeni modelleri hakkında tüm bilgileri sizlere sunacağız.

  Nikon, şirketin ilk tam çerçeveli aynasız kamera sistemleri olma unvanına sahip Z7 ve Z6 modellerini tanıttı.

   

  Z6 yeni çıkan modelin bir alt modeli gibi gözüksede aslında farklı yönlere hitap etmeleri farklı özellikler taşımaları düşük ve yüksek model olarak değilde farklı amaçlara göre üretilmiş ultra başarılı 2 modeldir.

   

  Nikon Z6 özellikleri arasında 24.5 megapiksel tam kare BSI CMOS sensör ile gelen model daha yüksek hız ve düşük ışıklı çekimlere odaklanıyor. EXPEED 6 görüntü işlemci, 273 otomatik netleme noktası bulunan fotoğraf makinesi, saniyede 12 kare seri çekim yapabiliyor. ISO 100 – ISO 51,200 arası doğal ISO başarımı ve 4K çözünürlükte 30 fps video çekebilen Z6, kompakt gövde yapısı üzerinde büyük objektif yuvası sunuyor. 

   

  Nikon Z-serisi yeni FX-format aynasız fotoğraf makineleri arasında yer alan Nikon Z6, düşük ışıkta ve seri çekimlerde olağanüstü hızlı ve parlak fotoğraflar vaadediyor. Nikon Z6 aynasız fotoğraf makinesine takılan FTZ Lens Adaptörü sayesinde, F objektif yuvasına sahip NIKKOR lensleri kullanmakta özgürsünüz. Ayrıca Nikon Z6’nın gövdede sağladığı VR özelliği ile Nikon F-mount ama VR olmayan objektifler de keskinliğin yeni seviyelerine ulaşacak.

  Yüksek Çözünürlüklü Aynasız Amiral Gemisi: Nikon Z7

  Yüksek çözünürlüklü fotoğrafçılık için geliştirilen Nikon Z7, devrimsel nitelikte bir otomatik netleme özelliği bulunan tam çerçeveli bir aynasız kamera. 45.7 MP’lik arka aydınlatmalı CMOS sensöre sahip kameranın 64-25,600 aralığında doğal ISO değeri bulunuyor.

  Düşük Işıkta Yüksek Hız: Nikon Z6

  Şirketin açıklamasına göre Nikon Z6, çok yönlü, düşük ışıkta yüksek performans gösteren ve hızlı çekim yapabilen bir kamera olarak geliştirildi. 24.5 MP tam çerçeve sensöre sahip olan kamera, 100-51200 aralığında doğal ISO değerine sahip.

   

  8b85411e6a115dcb081989299c853ba137056660.jpeg

   

   

  Yeni Z Serisi kamera sistemi, beraberinde Z Lens bağlantısını da getiriyor. Şirket, Z lens bağlantısı hakkında yaptığı açıklamada Z lens bağlantısının Nikon’un geleceğe öncülük etmek için kullanacağı bir ışık olduğunu söyledi.

   

  Nikon, yeni Z Lens serisi için önümüzdeki birkaç yıl boyunca takip edeceği yol haritasını da yayınladı. Bu yol haritasını aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

  271d27e3c8315dbfd34ffb1045e18efb95cb999c.jpeg

   

  Nikon FTZ Lens Adaptörü

  Yeni Nikon FTZ Lens Adaptörü, piyasada mevcut olan 360 farklı F bağlantılı lensin Z Serisi kameralar ile uyumlu bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Tıpkı kameralar ve lenslerde olduğu gibi Nikon FTZ Lens Adaptörü de su ve toza karşı dirençli olacak şekilde tasarlandı.

  23f70e043cc0a402e07b41af7aa7da788ad2ac8e.jpeg

   

   

  Nikon Z6 Aynasız Fotoğraf Makinesi Genel Bakış

  Nikon Z6, Nikon’un yeni ‘Z’ bağlantı parçasını kullanan 24MP tam kare modelidir aynasız fotoğraf makinesidir. Z-serisi makinelerde hız odaklı ve düşük ışık performansı güçlü olan spor ve aksiyon fotoğrafçıları için tasarlanmış genel kullanım modelidir.

  Odak düzlemi AF’ye sahip arkadan aydınlatmalı 24,5MP full frame CMOS sensör zengin ayrıntılarla bezenmiş, jilet gibi keskin görüntüler yakalar. EXPEED 6 görüntü işlemcisi hem yüksek hem de düşük ISO değerlerinde düşük kumlanmaya sahip görüntüler ve çarpıcı dinamik aralık sunar. Objektif yuvası ile fotoğraf makinesinin tam kare görüntü sensörü arasında yalnızca 16 mm olması, sensöre daha fazla ışığın ulaşmasını sağlar.

  Nikon-Z6.jpg

  Çerçevenin %90’ını kaplayan ultra geniş otomatik netleme (AF) kapsama alanıyla keskin görüntüler alırsınız. Akıllı Yüz Tanıma AF işlemcisi, yüzleri tanır ve yakalar. Fotoğraf makinesinin beş eksenli optik Titreşim Azaltma (VR) özelliği, beş yönde oluşan makine sarsıntısını telafi eder. Çektiğiniz videolar sarsıntısız olur.

  30p kare hızında tam çerçeve 4K/UHD filmler çekin. Zengin ayrıntılarla bezenmiş 120p’ye varan kare hızında Full HD filmlerle büyüleyici ağır çekimlere ulaşın. 4K veya Full HD film çekerken kolayca durağan kareler yakalayabilirsiniz.

  Nikon’un Z objektif yuvasına sahip parlak objektifler sessiz otomatik netleme ve göz alıcı bokeh efektisunar. Bir sahneye manuel olarak kaydırmalı netleme yaparken fotoğraf makinesinin pikleme özelliğinden yardım alabilirsiniz.

   

  Nikon-Z6-main.jpg

   

  Detaylı Şekilde Tüm Teknik Özellikler

  Tür

  Aynasız

  Objektif yuvası

  Nikon’un Z objektif yuvası

  Etkin görüş açısı

  FX (tam çerçeve)

  Görüntü sensörü

  CMOS, 35,9 mm x 23,9 mm

  Toz azaltma sistemi

  Görüntüden Toz Giderme özelliği referans verileri (Capture NX-D yazılımı gerekir); görüntü sensörü temizleme.

  Etkin piksel sayısı

  24,5 milyon

  Depolama – Dosya biçimi

  NEF (RAW): 12 veya 14 bit (kayıpsız sıkıştırılmış, sıkıştırılmış veya sıkıştırılmamış); büyük, orta ve küçük boyutlar mevcuttur (orta ve küçük boyutlu görüntüler, kayıpsız sıkıştırma kullanılarak 12 bit derinlikte kaydedilir).
  TIFF (RGB).
  JPEG: JPEG-Baseline uyumlu, iyi (yaklaşık 1 : 4), normal (yaklaşık 1 : 8) veya temel (yaklaşık 1 : 16) sıkıştırma; en iyi kalitede sıkıştırma mevcuttur.
  NEF (RAW) + JPEG: Hem NEF (RAW) hem de JPEG biçiminde kaydedilmiş tek bir fotoğraf.

  Picture Control Sistemi

  Otomatik, Standart, Nötr, Canlı, Monokrom, Portre ve Manzara, Düz.
  Kreatif Picture Control’ler (Hayal, Sabah, Pop, Pazar, Kasvetli, Dramatik, Sessizlik, Beyazlatılmış, Melankolik, Saf, Kot, Oyuncak, Sepya, Mavi, Kırmızı, Pembe, Kömür, Grafit, İkili, Karbon); seçili Picture Control değiştirilebilir; özel Picture Control hafızası.

  Kart yuvası

  1 XQD kart

  Dosya sistemi

  DCF 2.0, Exif 2.31, PictBridge

  Vizör

  Yaklaşık 1,27 cm/0,5 inç 3690 k-nokta, renk dengeleme özellikli otomatik ve 11 seviyeli manuel parlaklık kontrollü (Quad VGA) OLED

  Çerçeve alanı

  Yaklaşık %100 yatay ve %100 dikey

  Büyütme

  Yaklaşık 0,8x (sonsuzda 50 mm objektif, -1,0 m-1)

  Göz temas noktası

  21 mm (-1,0 m-1; vizörün mercek yüzeyinin merkezinden ölçüldüğünde)

  Diyoptri ayarı

  -4 ile +2 m-1 arasında

  Göz sensörü

  Ekran ve vizör görüntüleri arasında otomatik geçiş yapar

  Uyumlu objektifler

  Z objektif yuvalı NIKKOR objektifler. Objektif yuvası adaptörüne sahip F objektif yuvalı NIKKOR objektifler; kısıtlamalar uygulanabilir.

  Deklanşör tipi

  Elektronik kontrollü, dikey hareketli odak düzlemli mekanik deklanşör; elektronik ön perdeli deklanşör; elektronik deklanşör.

  Enstantene hızı

  1/3 veya 1/2 EV’lik adımlarla 1/8000 ila 30 sn, uzun pozlama, süre, X200

  Flaş senkronizasyon hızı

  X=1/200 sn, 1/200 sn veya daha düşük hızda deklanşörle senkronize olur; Otomatik FP Yüksek Hızlı flaş senkronizasyonu desteklenir

  Deklanşör modları

  Tek çerçeve, düşük hızlı sürekli, yüksek hızlı sürekli, yüksek hızlı sürekli (artırılmış), otomatik zamanlama

  Kare ilerleme hızı

  12 fps’ye kadar. Düşük hızlı sürekli: 1 ile 5 fps arasında. Yüksek hızlı sürekli: 5,5 fps (14 bit NEF/RAW: 5 fps) (Nikon tarafından belirtilen test koşullarında ölçülen)

  Otomatik zamanlama

  2 sn, 5 sn, 10 sn, 20 sn; 0,5, 1, 2 veya 3 sn aralıklarla 1 ile 9 arasında pozlama

  Pozlama ölçümü

  TTL pozlama ölçümü

  Ölçüm yöntemi

  Matris ölçümü.
  Merkez ağırlıklı ölçüm: Çerçevenin ortasındaki 12 mm’lik daireye %75 ağırlık verilir; ağırlıklandırma bunun yerine tüm çerçevenin ortalamasına dayalı olabilir.
  Noktasal ölçüm: Seçilen netleme noktasına merkezlenmiş 4 mm’lik daireyi (çerçevenin yaklaşık %1,5’i) ölçer.
  Parlaklık ağırlıklı ölçüm.

  Ölçüm aralığı (ISO 100, f/1,4 objektif, 20°C/68°F)

  -3 ile +17 EV arasında (ISO 100, f/2,0 objektif, 20 °C/68 °F)

  Pozlama ölçüm bağlantısı

  CPU

  Mod

  Otomatik; değişken program ile programlanmış otomatik (P); enstantane öncelikli otomatik (S); diyafram öncelikli otomatik (A); manuel (M); kullanıcı ayarları (U1, U2, U3)

  Pozlama telafisi

  P, S, A ve M modlarında 1/3 veya 1/2 EV’lik artışlarla -5 ile +5 EV arasında

  Pozlama kilidi

  Algılanan değerde kilitlenen ışık düzeyi

  ISO duyarlılığı

  1/3 veya 1/2 EV’lik adımlarla 100 ile 51200 ISO arasında.
  ISO 100’ün altında yaklaşık 0,3, 0,5, 0,7 veya 1 EV (ISO 50 eşdeğeri) olarak ya da ISO 51200’ün üstünde yaklaşık 0,3, 0,5, 0,7, 1 veya 2 EV (ISO 204800 eşdeğeri) olarak ayarlanabilir;

  otomatik ISO duyarlılığı kontrolü kullanılabilir

  Etkin D-Lighting

  Otomatik, Ekstra yüksek, Yüksek, Normal, Düşük veya Kapalı seçeneklerinden biri seçilebilir

  Çoklu pozlama

  Ekle, ortalama, aydınlat, karart

  Diğer seçenekler

  HDR (yüksek dinamik aralık), fotoğraf modu kırpışma azaltma

  Otomatik netleme

  273 nokta (kademe belirlemeli, tek noktalı AF’de)/dikeyde ve yatayda %90 kapsama.

  Algılama aralığı

  -1 ile +19 EV arasında (düşük ışıklı AF ile -4 ile +19 EV arasında)

  Objektif sürekli servosu

  Otomatik netleme (AF):
  Tek servo AF (AF-S), Sürekli servo AF (AF-C), devamlı AF (AF-F; sadece film modunda kullanılabilir); tahminli netleme izleme.
  Manuel netleme (M):
  Elektronik telemetre kullanılabilir

  Netleme noktaları

  273 (tek nokta AF)

  AF alan modu

  Hassas hedef, tek nokta ve dinamik alan AF (hassas hedef ve dinamik alan AF sadece fotoğraf modunda kullanılabilir); geniş alan AF (K); geniş alan AF (B); otomatik alan AF

  Netleme kilidi

  Netleme, deklanşöre yarım basılarak (tek servo AF) veya alt seçicinin merkezine basılarak kilitlenebilir

  Titreşim Azaltma – Fotoğraf Makinesi

  5 eksenli görüntü sensörü kaydırma

  Titreşim Azaltma – Objektif

  Objektif kaydırma (VR objektiflerde kullanılabilir)

  Flaş kontrolü

  TTL: i-TTL flaş kontrolü; matris, merkez ağırlıklı ve parlaklık ağırlıklı ölçümle i-TTL dengeli dolgu flaşı, noktasal ölçümle standart i-TTL dolgu flaşı kullanılır

  Flaş modu

  Ön perde senkronu, yavaş senkron, arka perde senkronu, kırmızı göz azaltma, yavaş senkron özellikli kırmızı göz azaltma, yavaş arka perde senkronu, kapalı

  Flaş telafisi

  P, S, A ve M modlarında 1/3 veya 1/2 EV’lik adımlarla -3 ile +1 EV arasında kullanılabilir

  Flaş hazır göstergesi

  Opsiyonel flaş ünitesi tamamen şarj olduğunda yanar, flaş tam çıkış gücünde patlatıldıktan sonra eksik pozlama uyarısı olarak yanıp söner

  Aksesuar yuvası

  Senkron ve veri bağlantı noktaları ile güvenlik kilidine sahip ISO 518 flaş yuvası

  Nikon Creative Lighting System (CLS)

  i-TTL flaş kontrolü, radyo kontrollü Gelişmiş Kablosuz Aydınlatma, optik Gelişmiş Kablosuz Aydınlatma, pilot aydınlatma, FV kilidi, Renk Bilgisi İletişimi, Otomatik FP Yüksek Hızlı Flaş Senkronizasyon, birleşik flaş kontrolü

  Beyaz dengesi

  Otomatik (3 tür), doğal ışık otomatik, doğrudan güneş ışığı, bulutlu, gölge, yapay aydınlatma, floresan (7 tür), flaş, renk sıcaklığı seçme (2500 K ile 10.000 K arasında), ön ayarlı manuel (6 değere kadar saklanabilir), ince ayar ile renk sıcaklığı seçme hariç hepsi

  Basamaklama türleri

  Pozlama, Flaş, Beyaz dengesi, ADL

  Film – Ölçüm

  Ana görüntü sensörü kullanılarak TTL pozlama ölçümü

  Film – Ölçüm yöntemi

  Matris, merkez ağırlıklı veya parlaklık ağırlıklı

  Film – Çerçeve boyutu (piksel) ve kare hızı

  3840 x 2160 (4K UHD); 30p (aşamalı), 25p, 24p.
  1920 x 1080; 120p, 100p, 60p, 50p, 30p, 25p, 24p.
  1920 x 1080 (ağır çekim); 30p x4, 25p x4, 24p x5.
  120p, 100p, 60p, 50p, 30p, 25p ve 24p için gerçek kare hızları; sırasıyla 119,88, 100, 59,94, 50, 29,97, 25 ve 23,976 fps’dir. Kalite seçimi, 3840 x 2160, 1920 x 1080 120p/100p ve kalite yüksek olarak sabitlendiğinde 1920 x 1080 ağır çekim hariç tüm boyutlarda kullanılabilir.

  Film – Dosya biçimi

  MOV, MP4

  Film – Video sıkışırma

  H.264/MPEG-4 Gelişmiş Video Kodlaması

  Film – Ses kayıt biçimi

  Doğrusal PCM, AAC

  Film – Ses kayıt cihazı

  Dahili stereo veya zayıflatıcı opsiyonuna sahip harici mikrofon; duyarlılık ayarlanabilir

  Film – ISO duyarlılığı

  Otomatik: Otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (ISO 100 ile 51200 arasında).
  P, S, A: Üst sınırı seçilebilir otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (ISO 100 ile Hi 2 arasında).
  M: Üst sınırı seçilebilir otomatik ISO duyarlılığı kontrolü (ISO 100 ile Hi 2 arasında); ISO 51200’ün üstünde yaklaşık 0,3, 0,5, 0,7, 1 veya 2 EV’ye (ISO 204800 eşdeğeri) eşdeğer kullanılabilir ilave seçeneklerle manuel seçim (1/3 veya 1/2 EV’lik adımlarla ISO 100 ile 51200 arasında).

  Film – Etkin D-Lighting

  Çok yüksek, Yüksek, Normal, Düşük veya Kapalı fotoğraf ayarlarının Aynısı seçilebilir

  Film – Diğer seçenekler

  Zaman aralıklı filmler, elektronik titreşim azaltma, zaman kodları, film günlüğü çıkışı (N-Log)

  Ekran

  8 -cm (3,2 -inç) diyagonal. Dik açılı, 170 derece görüntüleme açısına sahip dokunmatik TFT LCD, yaklaşık %100 çerçeve alanı ve renk dengesi ile 11 seviyeli manuel parlaklık kontrolleri. Yaklaşık 2100 k-nokta.

  İzleme

  Tam çerçeve ve izleme zoom işlevi ile küçük resimler (4, 9 veya 72 resim) halinde izleme, izleme zoom işlevi kesme, film izleme, fotoğraf ve/veya film slayt gösterileri, histogram ekran, parlak noktalar, fotoğraf bilgileri, konum verileri ekranı, görüntü derecelendirme ve otomatik resim döndürme.

  USB

  Type C konnektör (Süper Hızlı USB). Dahili USB bağlantı noktasına bağlanılması önerilir.

  HDMI çıkışı

  Type C HDMI konnektör

  Ses girişi

  Stereo mini pin soket (3,5 mm çap; elektrik fişi desteği)

  Ses çıkışı

  Stereo mini pin soket (3,5 mm çap)

  Aksesuar bağlantısı

  MC-DC2 ve isteğe bağlı diğer aksesuarlarla kullanılabilir

  Wi-Fi (Kablosuz LAN) standartları

  IEEE 802.11b/g/n/a/ac

  Wi-Fi (Kablosuz LAN) çalışma frekansı

  2412 ila 2462 MHz (11. kanal) ve 5180 ila 5320 MHz

  Wi-Fi (Kablosuz LAN) maksimum çıkış gücü

  2,4 GHz bandı: 7,0 dBm. 5 GHz bandı: 12,1 dBm

  Wi-Fi (Kablosuz LAN) güvenliği

  Doğrulama: Açık sistem, WPA2-PSK

  Wi-Fi (Kablosuz LAN) aralığı (görüş hattı)

  Yaklaşık 10 m (32 ft), parazitsiz; sinyal gücüne ve arada engel olup olmadığına göre menzil değişiklik gösterebilir

  Bluetooth standartları

  Haberleşme protokolleri: Bluetooth Özelliği Sürüm 4.2;
  Çalışma frekansı: Bluetooth: 2402 ila 2480 MHz; Bluetooth Low Energy: 2402 ila 2480 MHz

  Desteklenen diller

  Arapça, Bengalce, Bulgarca, Çince (Basitleştirilmiş ve Geleneksel), Çekçe, Danca, Felemenkçe, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, Yunanca, Hintçe, Macarca, Endonezya dili, İtalyanca, Japonca, Korece, Marathi dili, Norveççe, Farsça, Lehçe, Portekizce (Portekiz ve Brezilya), Rumence, Rusça, Sırpça, İspanyolca, İsveççe, Tamilce, Telugu dili, Tayca, Türkçe, Ukraynaca, Vietnamca

  Pil

  Bir EN-EL15b şarj edilebilir Li-ion pil; EN-EL15a/EN-EL15 de kullanılabilir, ancak tek bir şarjda daha az fotoğraf çekilebileceği ve EN-EL15b pilleri şarj etmek için yalnızca AC şarj adaptörü kullanılabileceği unutulmamalıdır

  AC adaptörü

  EH-5c/EH-5b AC adaptör (ayrı satılan EP-5B güç konnektörü gerekir)

  Tripod yuvası

  1/4 inç (ISO 1222)

  Boyutlar ( GxYxD)

  Yaklaşık 134 x 100,5 x 67,5 mm (5,3 x 4 x 2,7 inç)

  Ağırlık

  Yaklaşık 675 g (1 lb 7,9 oz) pil ve hafıza kartı dahil, ancak gövde kapağı hariç; yaklaşık 585 g/1 lb 4,7 oz (yalnızca fotoğraf makinesi gövdesi)

  Çalışma ortamı – Sıcaklık

  0 °C ila 40 °C (+32 °F ila 104 °F)

  Çalışma ortamı – Nem

  %85 veya altı (yoğunlaşmasız)

  Verilen aksesuarlar

  BF-N1 Gövde Kapağı, DK-29 Vizör Lastiği (fotoğraf makinesine takılı olarak gelir), terminal kapaklı EN-EL15b Şarj Edilebilir Li-ion Pil, MH-25a Pil Şarj Cihazı (bir AC duvar adaptörü veya satın alınan ülke ya da bölgeye göre tipi ve şekli değişiklik gösteren bir güç kablosuyla gelir), AN-DC19 Askı, HDMI/USB Kablosu Mandalı, UC-E24 USB Kablosu, BS-1 Aksesuar Kızağı Kapağı.

   

  Nikon-Z6-4.jpg

   

  Satış ve Fiyatlar

  Kasım ayında satışa çıkacak Nikon Z6’nın fiyatı ise 1996 dolar (~11 bin 980 TL) olacak. 24-70mm lenslerle satın alındığında ise iki kameranın fiyatları sırasıyla 4000 dolar (~24 bin TL) ve 2600 dolar (~15 bin 600 TL) oluyor.

   

   

  Örnek Fotoğraf Çekimleri ve Hakkında Videolar

   

   

   
  Kullanıcı Geri Dönüşleri

  Recommended Comments  Sizde Yorum yazmak için Hesap oluşturun veya Oturum açın

  Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

  Hesap oluştur

  Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

  Hesap Oluştur

  Giriş yap

  Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

  Giriş Yap

×