İçeriğe git
 • Kemal Öztürk Turkoy
  Kemal Öztürk Turkoy

  Google, Efektli Selfi'lerin Ruh Sağlığınızı Bozmasını İstemiyor

  Haberiniz olmadan efekt uygulanan selfie'lerin ruh sağlığınızı olumsuz etkilediğini keşfeden Google, bu konuda önemli adımlar atıyor.

  Özellikle Instagram'da yoğun olarak efekt uygulanmış yüz fotoğraflarına muhtemelen rastlamışsınızdır. Benzer şekilde kendi selfie'nizi çektiğinizde, teninizin her zamankinden daha yumuşak göründüğünü fark etmiş olabilirsiniz. İşin doğrusu, internette gördüğünüz çoğu fotoğrafın filtreli olduğu ve üstelik bazı telefonların bunu varsayılan olarak yapması. Google, Digital Wellbeing girişiminin bir parçası olarak geliştirdiği tasarım framework'ü ile filtreleri daha fark edilir hale getirmeyi amaçlıyor.
   
  Ekran Resmi 2020-11-04 10.47.02.jpg
   
  Google'ın yaptığı araştırmalara göre kamera veya fotoğraf uygulamasının filtre uyguladığının farkında olmayan kullanıcıların zihinsel sağlığı olumsuz etkilenebiliyor. Ürün müdürü Vinit Modi'nin blog gönderisine göre "bu varsayılan filtreler, bazı insanların kendilerini karşılaştırdığı bir güzellik standardını gizlice koyuyor."
   

  Samsung'un Galaxy amiral gemileri ve hatta Google'ın Pixel telefonları, kamera uygulamalarında Selfie'leri "geliştirmeye" yönelik işlevler sunuyorlar. Bunları kapatmak için bazen birkaç adım izlemeniz gerekebiliyor ve bu iş, her zaman çok basit olmuyor. Google, bu yeni yaklaşım ile efektlerin açık olup olmadığını daha açık bir biçimde öğrenmenizi sağlamayı amaçlıyor.

  Yüzlere otomatik efekt uygulamayı kapatacak olan yenilik, Pixel 4a'da kullanıma sunulmaya başlanacak. İşlevlerde kullanılan "Güzelleştirme" ve "kusursuzlaştırma" gibi sözcükler yerine ise daha "tarafsız" sözcükler tercih edilecek.  Kullanıcı Geri Dönüşleri

  Recommended Comments

  Şuan için herhangi bir yorum yazılmamıştır.  Sende sohbete katıl

  Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

  Misafir
  Bir yorum ekle...

  ×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

  ×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • Yeni Oluştur...