@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Turgay Seven

Üye
 • İçerik sayısı

  35
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  3
Seviye 1
14/50

Topluluk Puanı

14 Doğru Yolda

2 Takipçiler

Turgay Seven Hakkında

 • Derece
  Çok Yeni

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Ankara
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D750

Güncel Profil Ziyaretleri

788 profil görüntüleme
 1. İkinci el 50mm f1.8 D lens, 250-350 TL aralığında bulunabilir. Ancak D5100 makinenizin gövdesi üzerinde maalesef AF motoru bulunmuyor. Bu da bahsettiğim lens ile otomatik netleme yapamayacağınız anlamına gelir. Sürekli manuel netleme yapmanız gerekir ki sizi oldukça zorlayacaktır. 50mm 1.8G lens otomatik netleme yapacaktır fakat fiyatı biraz daha pahalıdır.
 2. Hayırlı olsun. 24-120 D850 de devam ediyor
 3. Günaydın. Tamron 15-30 genel itibariyle çok beğenilen bir lens. Yurt dışı forumlarda kullanıcıları tarafından çok övülüyor. Nikon 14-24 alma imkanınız yoksa temiz ikinci el Tamron 15-30 almak mantıklı gibi. Ancak 15-30'dan daha geniş bir açı istiyorsanız o başka tabi. Sizin sorunuzun dışında başka bir konuya vurgu yapmak istiyorum. Portre çekmeyi çok sevdiğim için ikinci el Nikon 85mm f/1.8 lens almıştım ve o kadar sık kullanıyorum ki verdiğim paranın hakkını sonuna kadar çıkarması bir tarafa, kullanırken inanılmaz keyif alıyorum. Bu işin sonu olmadığı için bir süre sonra 70-200, 35 veya 85 sabit odaklı lensleri incelemeye başlarsınız. Geçmişte lens tercihi konusunda aceleci davranıp hatalı tercihler yaptığım için, size de geniş açı lens alıp ne sıklıkla kullanacağınızı, sizin için artı ve eksilerini değerlendirerek gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını detaylıca düşünmenizi tavsiye ederim. Bu konuda Sebahattin Demir Bey'in muhteşem bir yazısı var. Size çok yardımcı olacaktır.
 4. Günaydınlar, @Sebahattin Demir bey, Tam açılımını yazmamıştım. Bahsettiğim lens Nikon'un yeni ürettiği AF-S NIKKOR 70–200mm f/2.8E FL ED VR lens. Cevabınız için teşekkürler.
 5. Canon EOS 5DSR ile yapılan testte, Canon EF 70-200mm f/2.8L II USM'nin keskinliği 33 puan almışken, Canon EOS 5D Mark IV ile yapılan testte keskinlik 26 puana düşmüş. D810 üzerinde de bir önceki nesil Nikkor 70-200mm lens 27 puan almış. Bu değerlendirmeler ışığında, Nikon D850 üzerindeki herhangi biz zoom lens canon 5Dmarkiv üzerindeki 24-70 yada 70-200 den daha iyi sonuç verir mi sizce? sorunuza cevap olarak; D810 üzerindeki bir önceki nesil Nikkor 70-200 lensin (27 puan), Canon EOS 5D Mark IV üzerindeki 70-200 Canon lensten (26 puan) daha iyi sonuç verdiği zaten görülüyor. D850 ile yeni nesil 70-200 lensin çok daha yüksek puan alacağını düşünüyorum. Kağıt üzerinde tabiiki Ayrıca bahsetmiş olduğunuz " Sonuçta bir markayı sadece body üzerinden tercih etmek doğru değil bence" cümlenize de ilk satırda yazdığım 5DSR (33 puan) ve 5D Mark IV (26 puan) cihazlarla aynı lens üzerindeki puanlar keskinlik konusunda Body nin de ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
 6. Bildiğim kadarıyla iki lens arasında oldukça fazla fiyat farkı var. İkinci elde ve ya spot piyasada bu fark azalacaktır muhtemelen. Tercih konusunda fikir verebilmek için her iki lensi de kullanmış olmak gerekir. 24-85 lensi hiç bilmiyorum. 24-120 lensi kullandım. Genel itibariyle memnunum. Bu lens aynı zamanda Nikon'un altın bilezikli üst sınıf lenslerinden. Böyle bir karşılaştırmayı 24-85, 24-120'nin alternatifi olabilir mi diye yapmak daha mantıklı geliyor bana. Sonuç itibariyle sadece bu iki lens arasında fiyat farkını da es geçersek ben olsam 24-120 alırdım.
 7. Makinenin DX olması farketmez. Kısık diyaframda çektiğiniz son fotoğraf öncekilere göre daha net. April'e netlediniz ve arkadaki yazı net olduysa mantıken back focus probleminden bahsetmek gerekir. Makine/lens sizin netlediğiniz alanın daha uzağına netliyor demektir. Bu konuda Sebahattin Bey'in mükemmel bir yazısı var. Ben çok faydalandım bu yazıdan. Eğer okumadıysanız mutlaka okuyun derim.
 8. Netlik farkı 70-300 de var sadece. 80-200 ile çekilen fotoğrafların hiç bir yeri net değil. Yani bu durum AF ince ayar ile alakalı olmayabilir. April yazısının altı veya üstü net olur o zaman ince ayar yapmak denenebilir. Lenste netleme problemi var gibi. İlk fırsatta lensi aldığınız yere gidin. Makinenizi ve 70-300'ü de yanınızda götürün. Örnek çekimler yapın ve iade etmeye çalışın. Aklıma bir soru geldi. Fotoğraftaki bozukluk minimum netleme mesafesi ile ilgili olmasın? Aynı fotoğrafı bir metre daha geriden çekmeyi deneyin olmazsa.
 9. Elektronik ürünleri sıfır almak dahi risk teşkil edebiliyorken, kullanılmış almak tamamen riskli bir işlem. Ancak Nikon lenslerin pahalı fiyatı, çoğu kullanıcıyı ister istemez ikinci el ürün almaya yönlendiriyor. Ben de bu konuda şanslı olanlardanım. Fx; 35, 85 ve 24-120 mm lenslerimin tamamını ikinci el aldım. Tüm lenslerim kusursuz ve adeta sıfır gibiydi. Dikkat ettiğim en önemli nokta ürünlerin ilk kez el değiştirecek olmasıydı. İkinci nokta ise alım tarihine göre çok eski olmamasıydı. Kendimce en fazla iki yıllık olabilir kriteri koymuştum. Bu durumu fatura vb. belgelerle ispat edebilen kişilerden ortalama fiyata göre 100-200TL fazla ödeyerek aldım lensleri.
 10. Sebahattin Bey, mükemmel bir yazı olmuş. Bir süredir 70-200 alıp almamak arasında gidip geliyordum. Lens konusunda geçmişte pek çok hata yaptığım için artık tecrübelendim. Alacağım lensle ne sıklıkla çekim yapacağımı, lensin fiyatını, onun dışında benim için artı ve eksilerini çok iyi değerlendiriyorum. Neticede 70-200 almamaya karar vermiştim zaten. Yazınızı okuyunca verdiğim kararın doğru olduğunu bir kez daha kendimce teyit etmiş oldum. Teşekkürler.
 11. İkinci elde bulduğunuz lensler arasındaki fiyat farkı bu kadar azsa Tamron derim. Muhtemelen ucuza bulduğunuz Nikon çok yıpranmış, Tamron da sıfır gibidir. Bunun dışında Nikon'da VR olmaması bana göre büyük handikap. Gündüz sorun olmasa da gece çekimlerinde durağan objelerde titreşim önleyici bana göre şart. Lensi daha çok gün ışığında kullanacaksanız VR olmamasına rağmen çok yıpratılmamış Nikon tabiiki.
 12. Yasin Bey açıklamış. Her çekimde diğer ayarlara bağlı olarak İso'yu kendim ayarlarım derseniz kapatabilirsiniz. Özel çekimler dışında bende hep açıktır.
 13. Odaklamayı tek nokta olarak seçin. Bir süre makineyi A modunda kullanın. Aynı yeri f/4, f/8, f/11 gibi değerlerle çekin ve farkı görmeye çalışın. İso'yu 100 yapın ve otomatik iso muhakkak açık konumda olsun. Gelelim Nikon 18-140 ve Sigma 17-50 f2.8 lense. Yaklaşık bir yıl Nikon D7200'le birlikte bahsettiğimiz iki lensi de kullandım. Sigma çekim kalitesi olarak kesinlikle 18-140 dan daha iyi bir lens. Özellikle kenarlar çok daha net. Yakın plan çekimlerde, gece ev içerisindeki çekimlerde, manzara, portre vs. kısaca aklınıza gelecek her türlü çekimde Sigma 18-140'dan daha iyi bir lens bana göre. Hangisini alıyım diye sorsaydınız 17-50 derdim. Ancak elinizde 18-140 gibi bir lens varken asla 17-50 almayın. Onun yerine ikinci el de olabilir 35mm f/1.8 lens alın ve fotoğraf çekmekten zevk almaya başlayın.
 14. İyi bir indirim yakalayıp Epson L810 almıştım. Fotoğrafları 300gr mat kağıda basıyorum. Orjinal mürekkeplerle 10x15 baskı tahmini olarak 40-50krş aralığında olur. Genelde 13x18, çok beğendiğim fotoğrafları da A4 boyutunda basıyorum. Maliyetinden öte, anında basabilmek, eşe dosta fotoğraflarını basıp hemen vermek ayrı bir keyif. Kalite olarak çok beğeniyorlar. Hatta kendim bastım deyince inanmıyorlar. Burada kağıdın 300gr olmasının büyük payı var.
 15. 23 Nisan fotoğrafında çocukların yüzüne vuran pırıl pırıl ışık var. Bu kurtarıcınız olmuş. Daha karanlık olsaydı işiniz zordu. Elinize sağlık güzel kareler çekmişsiniz.