@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Turgay Seven

Üye
 • İçerik sayısı

  50
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  7
Seviye 1
15/50

Topluluk Puanı

15 Doğru Yolda

2 Takipçiler

Turgay Seven Hakkında

 • Derece
  Çok Yeni
 • Doğum Günü 18-07-1973

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Ankara
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D750

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  seventurgay

Güncel Profil Ziyaretleri

907 profil görüntüleme
 1. 18-105 lensiniz ile 85mm'yi sadece açı olarak değerlendirin. Biraz dar kalması muhtemeldir. Portre çekmeyi çok seviyorsanız ve bu açı bana uyar diyorsanız 85mm f/p olarak iyi bir lenstir. 18-105 deki 85mm ile sabit 85mm arasında çok fark var bunu da belirtmek isterim. Hangi modeli derken, marka mı sordunuz tam anlayamadım? Benim bahsettiğim Nikon 85mm f/1.8 lens.
 2. Sigma 135mm lens aldığımda, 2+3 yıl garanti ve usb dock hediye etmişlerdi. Birlikte verilen aparat lense bağlanıp, usb yoluyla da bilgisayara bağlanıyor. Sigma'nın programı çalıştırılıp lens güncellemesi, titreşim engelleme ile ilgili ayarlar, manuel odak halkası hassasiyeti vb. ayarlar ile en önemlisi AF ince ayar çok detaylı yapılabiliyor. İşlemler o kadar detaylı ki, örneğin 70-200mm lens için, dört farklı odak uzaklığında, dört farklı çekim mesafesine göre toplam 16 ayar yapılabiliyor. Böylece lens ile makine uyumu optimum sağlanmış oluyor. Hayran olmamak elde değil. Sigma bunu yapabiliyorsa, Nikon neden böyle bir hizmet sunmuyor anlamıyorum.
 3. Şu an D750 kullanıyor olsam da, gelecekte almayı planladığım makine olduğu için yazınızın tamamını bir solukta okudum. Harika bir yazı olmuş, emeğinize sağlık.
 4. D600 alıp elinizdeki lensleri crop kullanma hususunu es geçerek söylüyorum. Ben böyle bir durumu tercih etmezdim. Ancak, maddi sıkıntınız varsa D600 kovalamayın hiç. Diyelim ki aldınız, bu sefer lens alamadığınız için moraliniz bozulacak, belki de fotoğraf çekmekten soğuyacaksınız. Eldeki imkanlar dahilinde, zorlayabilirseniz D7200, olmazsa D7100 almanız mantıklı geliyor bana.
 5. @sadikbasal merhaba, Bir kedinin göz bebeğini tabiiki çekebilirsiniz. Titreşim engelleyici çok işe yarayacaktır. Benim söylemeye çalıştığım göz bebeğinin de içine girerek oradaki kılcal yapının net bir biçimde fotoğraflanması ya da minicik bir karıncanın gözlerini çekmek gibi düşünün. Bu tarz makro çekimlerde tripod olmazsa olmazdır ve titreşim engelleyici hiç bir işe yaramaz. Lensinizi bu anlamda kullanmayacaksanız, çiçekleri yukarıda verilen örnek fotoğraflarda olduğu gibi çekecekseniz makro lensi boşuna almayın derim. Ben aynı hatayı yaptım ve bir süre sonra sıkılıp lensi sattım. Çünkü kedi gözü dahil benzeri fotoğrafları çoğu lensle çekebilirsiniz. Aşağıda Samsung S6 cep telefonu ile çektiğim bir çiçek fotoğrafını göreceksiniz. Elbette bir D7200 ve makro lens kombinasyonu gibi olamaz.. Fikir vermesi açısından yükledim.
 6. @sadikbasal D7200 satın alırken Sigma 17-50 ve 105mm makro ile birlikte almıştım. Lens genel anlamda f/p oranı çok yüksek bir lenstir. Yabancı forumlardan incelemelerini okuyabilirsiniz. Sizin de bildiğiniz üzere, lenste titreşim telafisi bulunmaktadır. Ancak yukarıda paylaşılan örnek fotoğrafların benzeri çekim yaparsanız işe yarayacaktır. Makro çekimlerde ise maalesef hiç bir işe yaramamaktadır. Bunların dışında küçük bir hatırlatma yapmak isterim. Makro fotoğraf çekmek, yoğun emek, bolca zaman ve muhakkak tripod gerektirmektedir. Lensi satın alırken bunları düşünerek alın. Ben fazla kullanamadığım için aldıktan bir süre sonra satmıştım.
 7. Sigma 17-50 f/2.8, D7200 kullanırken Nikon 18-140'ı satmama neden olan lenstir. Ancak 18-140 lensi kapsadığı aralık bakımından kullanması çok daha keyiflidir. Her iki lensi de kullanan birisi olarak, elimde 18-140 varsa, ne Sigma, ne de Tamron 17-50 düşünürdüm. Onlara vereceğim parayı tamamen farklı tercihlerde kullanırdım. Bunun tek istisnası, kullanım durumunuza göre bu aralıkta f/2.8 şartsa, o zaman düşünülebilir.
 8. Bu fotoğrafla iş yerim ve evdeki monütörümün ne kadar farklı gösterdiğini anlamış oldum. Netliğin bize göre sağ gözde olduğu evdeki monütürümde çok net belli. Sebahattin Bey'in bahsettiği, kadrajı yeniden oluştururken yapılan hata veya lenste kalibrasyon sorunu olabilir ancak 1/250'nin D7200'de tolere edemediği derecede titreme sorunu mevcut. Benim başka bir konuda belirttiğim, D750 ile D7200 arasındaki en önemli farklardan birisi tam da bu fotoğraf olabilir. D7200'ün titremeye toleransı çok az.
 9. Manuel modda mı çektiniz? Biraz eksik pozlanmış gibi görüyorum (iş yerimdeki monitör hatalı gösteriyor olabilir). Bunun dışında, odak noktası nerede diye görmeye çalışıyorum. Gözlerde veya yüzün herhangi bir bölgesinde değil de, kafanın üst kısmına denk gelen başörtüsünde gibi. Eğer öyleyse yüz kısmında istenilen netliğin olmaması normal.
 10. Sigma 18-35 lens, değişim düşüncenize hele bir dur bakalım der. Bu objektif art serisi bildiğim kadarıyla. Sigma art serileri her bakımdan çok kaliteli. Bence bu ekipmanın keyfini çıkarın. Ödediğiniz paranın hakkını versinler size. 2-3 sene sonra durumunuz uygun olursa D750 değil D850 alırsınız.
 11. @Sebahattin Demir bey merhaba, Anlatmaya çalıştığım tam da buydu. Elde çekimlerde ister istemez bir miktar titreşim oluyor. Fotoğrafı büyütmeye başladığımızda olumsuz etkisi ortaya çıkıyor. Genelde aile bireyleri veya arkadaşlarımın portre fotoğraflarını çekmeyi seviyorum. Özellikle omuz üstü çekimlerde insan teni üzerinde çok belli oluyor. Verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.
 12. @neehot D7200'den D750'ye geçtim. Sigma 17-50, Nikon 50mm1.8D, Sigma 105mm ve Tamron 70-300 lensler ile kullandım. Bir süre Nikon 18-140 da vardı ancak sattım. 7200 gerçekten çok iyi bir makine. İyi odaklanmış bir fotoğrafı hangisiyle çektiğinizi ayırt etmek zor. Yalnız şöyle bir durum var. 750 ile çektiğim çoğu fotoğraf daha tutarlı. 7200 ile çabuk çekmem gereken pek çok fotoğrafım istediğim gibi olmuyordu. Fotoğrafları %100 gözlemlediğim zaman yine olmamış diyordum. Bunun dışında 750'nin iso performansı biraz daha iyi ve lensleri gerçek açılarıyla kullanıyorsunuz. Ben yaptığım değişimden pişman olmadım.
 13. Hayırlı olsun. 24-120 çoğu çekimde size yetecektir.
 14. Merhaba. Bence doğru karar. Lens seçimi önemli. 24-120 kit lensle satılan modeller var. İşinizi görebilir. Bir adım öteye gidiyim diyorsanız 24-70 lens alabilirsiniz. 24-70'de Tamron G2 f/p ürünü olacaktır.