@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

hüseyin özdemir

Üye
 • İçerik sayısı

  54
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  11
Seviye 1
23/50

Topluluk Puanı

23 Doğru Yolda

2 Takipçiler

hüseyin özdemir Hakkında

 • Derece
  Çok Yeni
 • Doğum Günü 26-04-1985

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Sakarya
 • Cinsiyet
  Erkek

Güncel Profil Ziyaretleri

423 profil görüntüleme
 1. Ağzınıza sağlık hocam. siz teknik olarak doğru olanı yazmışsınız, yalnız ben hangi ifade de f değeri = objektifin çapı yazdım onu bulamadım. yine de sağolun en doğru bilgiyi verdiğiniz için. Ben liseyi yabancı dil bölümünde okuduğum için fiziğim zayıftı. zaten sayısalı da sevmezdim. neyse biz gerçek işimiz olan fotoğrafa dönelim. en iyisini en doğrusunu daha fazla-daha doğru bilenden öğrenelim. Saygılar.
 2. iyi akşamlar hocam ben Sony ve Canon'dan Nikon'a geçtim ve efektif diyafram nedir bilmiyordum. ilk başta ben de çok korktum acaba makine mi bozuk yoksa lens mi diye kıvranırken Nikon kullanan bir tanıdığı aradım. Sonradan o anlatınca anladım endişe edilecek bir şey olmadığını. tabii daha sonra başka bir kaç arkadaşın başına aynı şey geldi, ilk başta insan panik yapıyor ama sonradan alışıyorsun
 3. Nihat hocam evet tercih nikon'un çünkü sony ve canon bu özelliği göstermiyor. istese gösterebilirler ama göstermiyorlar. bu bir eksiklik, hata yada fazlalık değil. Nikon sensöre düşen gerçek ışık miktarini göstermek istemiş. şöyle düşünün.diyelim ki açık hava veya aydınlık bir ortam var. lens yere pararel yani makine normal masaya koyduğunuz gibi düz konumda ve lens direk karşıya bakıyor diyafram 2.8 gösterir çünkü gerçek anlamda lensin içine giren ışık 2.8 açıklığı kadardır. lensi biraz aşağıya doğru eğip tekrar baktığınızda burada lensin içine giren ışık miktarı bir miktar azalır dolayısıyla ne olur lensin içine 2.8 açıklığında giren ışık değil belli bir miktar az ışık girer, işte Nikon burada az giren ışığı hesaplayarak gerçek miktarı gösteriyor ancak diğer markalar bunu yapmıyor. ayrıca bu özellik sadece bir lens ile sınırlı değil. şimdi 35mm 1.8 yada Tamron 24-70'de böyle olmuyor gibi gözüküyor ya neden? çünkü bu efektif diyafraf makinenin netleme mesafesiyle direk alakalı. makro lenslerle fotoğraf çekerken çok yakındaki bir nesneye netlemeye çalışıyoruz dolayısıyla makro lenste bu özelliğin hemen farkına varılıyor. ancak diğer lenslerle bu olayın farkına varmak için yakın mesafeden çekim yapmaya çalışın, aynı şeyin diğer lenslerde de olduğunu göreceksiniz. mesela 24-70 yada 35mm ile yakından 30-40 cm'den fotoğraf çekmeye çalışın. aynı olayın diğer lenslerle de olduğunu görebilirsiniz.
 4. Hocam merhabalar; bu durum lensle alakali bir durum değil bu durum Nikon gövdelerle alakalı bir durumdur. Nikon makinelerin Gerçek Diyafram değerini göstermesinden kaynaklanır. bu aslında bir hata değildir. yazılımsal bir tercihtir. dolayısıyla fotoğrafa herhangi bir etkisi olmaz. diğer yandan makro lenslerin tümü optikleri gereği gayet başarılıdırlar. tamron 90mm, canon 100mm,nikon 105mm, sigma 105mm kullanmış biri olarak bu lenslerin içinde optiği kötü olan bir makro lens görmedim.ve bana sorarsanız makro lensle portre çekmenin tadı bambaşkadır. alın bir makro keyfini çıkarın!
 5. Merhabalar Akin hocam, bahsettiğiniz olay sadece Tamron 90mm 2.8 lens ile ilgili bir olay değil. bu olay Nikon gövdelerin efektif diyafram gösterme özelliğinden kaynaklanıyor. Sony ve Canon'da da bu lensi kullandım. O makinelerde efektif diyafram göstermediği için diyafram 2.8'e kadar açıksa hep 2.8 gösterir ama Nikon'da objeye olan uzaklığa da bağlı olarak diyaframı 2.8'e kadar açmış olsak bile gerçek ışık geçirgenliği lensin yapısından ve objeye olan uzaklığa da bağlı olarak azalır Nikon bunu olduğu gibi gösteriyor hatta buna bazı yerlerde gerçek diyaframı gösterme de diyorlar sanırım ama diğer markalar bunu göstermiyor. aslına bakarsanız endişelenilecek bir durum değil. Ben de ilk Nikon kullandığımda lens mi bozuk acaba demiştim sonra araştırınca öyle olmadığını anladım.
 6. Refleks foto Uğur Bey iyidir. bir kaç alışverişim oldu. Onun dışında Hayyam'da alışveriş yaptığım firmalar. Odak Foto Mustafa Abi. Hayyam Foto Teknik Cemil abi ve Micro Foto Selçuk Güleryüz. Hayyam Pasajı esnafının gününde denk gelmek lazım. Bazen yoğunluktan, bazen herkesin birşey sorup almamasından, bazen tok esnaflıktan pek ilgi alaka göstermeyebiliyorlar. bir de fiyat genelde kurlara bağlI olarak değişiyor günlük.
 7. Nikon 3*** ve 5*** serilerinde gövdede AF motoru yoktur. Eğer lenslerin hepsini AF motorlu alacaksanız sorun olmayacaktır. aslında AF motoru olmayıp görüntü kalitesini sevdiğim bir modeldir D5200. Ancak AF motoru elzem derseniz "0" garantili 5200/5300 fiyatına 2. el yada Dükkan garantili D7000/D7100 almak daha mantıklı olur. görüntü kalitesi arasında dağlar kadar fark olmayacaktır ama elinize Nikon'un eski D serisi lensleri geçse bile AF motoru sayesinde otomatik odaklama yapabileceksiniz. şimdiden hayırlı olsun.
 8. Merhabalar filtreyle ilgili size iki şey söyleyebilirim. ilk olarak her ND filtrenin markaya göre kendine has vermiş olduğu bir renk var. Bazıları macenta ağırlıklı, bazıları siyah, bazıları turuncu,bazıları maviye çalar. Ancak ikinci olarak filtrenin cam ve kaplama kalitesi, filtrenin vermiş olduğu bu etkiyi en aza indirgemede yardımcı yada bilgisayarda küçük bir iki dokunuşla düzeltilebilecek seviyededir. Mümkün mertebe kaliteli filtre kullanmakta fayda var. ne ka ekmek o ka köfte misali filtreye verdiğiniz para arttıkça aldığınız sonuç doğru oranda kalite yönünden yukarı çıkıyor. ben B&W kullanıyorum ama B&W yanısıra Nisi ve Camdiox markalarını denedim. B&W kaliteli ve parasını sonuna kadar hak eden bir filtre diye düşünüyorum. Nisi ve Camdiox göreceli olarak daha ucuz ve kaliteden çok aşırı ödün verdirmeyen filtreler. ancak Çin'den satın alınacak 3-5 dolarlık filtrelerden iyi sonuç beklemek hayal kırıklığı olur. naçizane tavsiyem iyi bir filtre bulup deneyin. Bu arada fotoğrafa gelecek olursak evet biraz donukluk ve soğukluk var. bu fotoğrafı photoshopta açıp Camera Raw eklentisiyle Dehaze (hava buharını azaltma-sanırım Türkçesi bu) yaparsanız, sonra Clarity değerini iyice arttırıp fotoğrafın sıcaklığını arttırırsanız şu andaki halinden daha iyi bir sonuca ulaşırsınız diye düşünüyorum. Saygılarımla.
 9. Arkadaşlar selamlar. Sigma 70-300 Apo Macro Dg ve türevi Tamron 70-300 Di VC'siz, Nikon 70-300 VR'siz, Canon 703/300 ve 75-300 IS'siz yani titreşim önleyici olmayan lensleri almak çok mantıklı değil. yukarda bahsini ettiğim lensler 2. elde 300-500 TL fiyat aralığında değişen lensler. Fiyat olarak uygun ancak optik kalite olarak ve özellikle titreşim önleyici özelliği olmadığından dolayı 100mm üzeri odak uzaklıklarında elde çekimde kullanımı çok kolay olmayan lensler. Naçizane tavsiyem eğer alınacaksa titreşim önleyici özelliği olan bir lens almak şart. Nikon versiyonu kullanmadım ama Tamron 70-300 VC Canon 70D ile kullandım. gayet başarılı bir lenstir. optik olarak ve titreşim önleyici olarak başarılıdır. 2. el fiyatı 800-1000 TL civarıdır. "0" fiyatı 1500-1600 TL civarıdır sanırım. farklı bir forumda Nikon 70-300 VR'yi D610'da kullanan bir arkadaşın çektiği fotoğraflar gayet keskin ve güzeldi. Ancak buna sensörün de katkısı olmuş olabilir. Nikon 70-300 VR'de iyi bir seçenek olabilir. Bir de hem kuş hem börtü böcük için aynı lensi kullanmak mümkün değil. Sigma 70-300 Apo macro dg ve diğer lenslerin üzerinde Macro yazar ama o sadece görüntüye normal tele lenslerden biraz daha fazla yaklaşabildiğin içindir. yoksa büyütme oranı 1:1 değil yani orijinal makro lens büyütme özelliğinde değildir. benim bildiğim 1:2 idi yani normal makro lensin yarısı kadar büyütme oranına sahipti. 1:1 derken 1cm olarak gördüğünüz bir böcüğün sensör üzerine 1 cm olarak görüntüsünün yansıması anlamına geliyor. yani siz Sigma 70-300 ile 1 cm bir böcek çekseniz sizin snesörünüze 0.5 cm olarak yansıyacak ve tam makro verimi alamamış olacaksınız. naçizane tavsiyem tele için tele (Tamron 70-300 VC yada Nikon 70-300 VR), sonra makro için bütçe ayarlayıp Sigma 105mm f2.8 OS titreşim önleyicili yada Tamron 90mm f2.8 VC'dir. Nikonun makro lensi çok başarılı ama fiyat olarak hem sigmadan hemde tamrondan pahalıdır. makro lenslerin her markada optik kalitesi iyi olduğundan dolayı fiyat farkına değecek bir imaj kalite farkı olmadığını düşünüyorum. bence çok acele etmeyin. eğer tele lens öncelikse tele lens alıp iyice kullanmaya alışın ve tüm detaylarını öğrenip ekipmanı isteklerinize göre coşturun, o arada makro lens için para biriktirmiş olursunuz ve makro deneyimlerinize o zaman başlarsınız. tek lensle her şeyi çekeyim derseniz hepsi yarım kalır. önceliklerinizi belirleyip ona göre hareket edin derim naçizane. sürç-i lisan ettimse affola. güzel ve bol fotoğraflı günler dilerim.
 10. Lens almam gerekiyor başlığından bir zorunluluk varmış gibi gözüküyor. sormak istiyorum size zorla mı lens aldırıyorlar? neden lens almanız gerekiyor? alacağınız lensi hangi amaçla kullanacaksınız? kişisel düşüncem 300-400 TL bütçe ile alınabilecek en güzel lens 35mm 1.8 G serisi olur. 300-400 TL'ye değilde 450-500 TL civarına temiz 2. el bulabilirsiniz. bu 35mm lens ile çok güzel portreler çekersiniz. açık alanda manzara-genel çekim kullanımları için de işe yarar. eğer portreye yönelmek istiyorum diye düşünüyorsanız bence 35mm 1.8G çok faydalı olacaktır.
 11. İyi geceler. Sebahattin Bey'in belirlediği zoom in-zoom out konusuna ilk fotoğraf benden gelsin. Benim fotoğrafım uzun pozlama zoom-out olarak değerlendirilebilir. Sakarya Kentpark'ta tel yakma denemesi yaparken şuna bir de zoom-in/out yapayım nasıl çıkacak acaba düşüncesiyle çekmiş olduğum bir kareydi. Kendime göre göreceli olarak başarılı olduğunu düşünüyorum. sizin görüş ve eleştirilerinize de açığım. Makine : Nikon D810 Lens : Tamron 24-70 f/2.8 Vc ISO: 100 Enstantane: 15sn. Diyafram: f9 Çekim Modu: Manuel Odak uzaklığı : Uzaktan yakına (70mm ile başlayıp 15sn. pozlama süresince yavaş yavaş 24mm'ye doğru zoom-out yaparak çekildi) iyi seyirler.
 12. Yorgunluktan ve yoğunluktan önceki konulara paylaşım yapamadım. Cami konusuna bir fotoğrafta benden gelsin. Sakarya Orhan Camii. Makine: 6D Lens: 16-35 f4 L IS / 22mm Iso:100 Diyafram: f11 Enstantane: 25sn. Çekim modu: Manuel
 13. Aslında içinde hareket barındıran herşey Aksiyon'a örnek olabilir. Ben 1 haftadır izinliydim, memlekete gitmiştim. evde internet olmayınca, mobil internet kötü olunca paylaşım yapamadım. bu akşam paylaşım yapmayı düşünüyorum. yok mu arttıran?
 14. En son konuyu ben seçmiştim sonucu açıklayayım. Katılım çok olmamasına rağmen bence Portre'ler gerçekten başarılı. Ben Sebahattin Bey'in fotoğrafını seçiyorum. sebebi küçüğün gözlüğünde oluşan yansımanın izlerken ayrıca bir derinlik hissi uyandırması.sanki gözlüğün içinde ayrı bir dünya varmış gibi hissettim fotoğrafı gördüğümde. ilk fotoğrafta güzeldi ama ikinci paylaşım verdiği derinlik hissiyle daha başarılı. Nihat hocam sizin fotoğrafınız da çok güzel. modelin duruşu ve yüzündeki ifade çok başarılı. Kemal Bey'in yüklediği dayı da çok başarılı, oturduğu mekanla uyumu, duvarladaki ve zemindeki deformasyon dayının giyimi, yüzündeki ve boynundaki çizgilerle doğru orantılı. Portreler güzeldi bence. herkesin eline-gözüne-yüreğine sağlık.
 15. Nihat hocam doğrudur. aslında portre çekerken kişiyi ana noktaya, altın noktaya oturtmak önemli. kendimizi ve gözümüzü sürekli eğiterek devam etmeliyiz bu hobimize. siz söyledikten sonra bende açımı değiştirsem model bu kadar köşede kalmazdı diye düşündüm. fotoğraf çekmeden önce aslında planlamayı daha iyi yapmalıyız, o da zamanla oturuyor.inşallah yeni fotoğraflar daha düzenli ve daha doğru olacaktır.