hüseyin özdemir

Üye
 • İçerik sayısı

  43
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  5
Seviye 1
14/50

Topluluk Puanı

14 Doğru Yolda

1 Takipçi

hüseyin özdemir Hakkında

 • Derece
  Çok Yeni
 • Doğum Günü 26-04-1985

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Sakarya
 • Cinsiyet
  Erkek

Güncel Profil Ziyaretleri

287 profil görüntüleme
 1. Yorgunluktan ve yoğunluktan önceki konulara paylaşım yapamadım. Cami konusuna bir fotoğrafta benden gelsin. Sakarya Orhan Camii. Makine: 6D Lens: 16-35 f4 L IS / 22mm Iso:100 Diyafram: f11 Enstantane: 25sn. Çekim modu: Manuel
 2. Aslında içinde hareket barındıran herşey Aksiyon'a örnek olabilir. Ben 1 haftadır izinliydim, memlekete gitmiştim. evde internet olmayınca, mobil internet kötü olunca paylaşım yapamadım. bu akşam paylaşım yapmayı düşünüyorum. yok mu arttıran?
 3. En son konuyu ben seçmiştim sonucu açıklayayım. Katılım çok olmamasına rağmen bence Portre'ler gerçekten başarılı. Ben Sebahattin Bey'in fotoğrafını seçiyorum. sebebi küçüğün gözlüğünde oluşan yansımanın izlerken ayrıca bir derinlik hissi uyandırması.sanki gözlüğün içinde ayrı bir dünya varmış gibi hissettim fotoğrafı gördüğümde. ilk fotoğrafta güzeldi ama ikinci paylaşım verdiği derinlik hissiyle daha başarılı. Nihat hocam sizin fotoğrafınız da çok güzel. modelin duruşu ve yüzündeki ifade çok başarılı. Kemal Bey'in yüklediği dayı da çok başarılı, oturduğu mekanla uyumu, duvarladaki ve zemindeki deformasyon dayının giyimi, yüzündeki ve boynundaki çizgilerle doğru orantılı. Portreler güzeldi bence. herkesin eline-gözüne-yüreğine sağlık.
 4. Nihat hocam doğrudur. aslında portre çekerken kişiyi ana noktaya, altın noktaya oturtmak önemli. kendimizi ve gözümüzü sürekli eğiterek devam etmeliyiz bu hobimize. siz söyledikten sonra bende açımı değiştirsem model bu kadar köşede kalmazdı diye düşündüm. fotoğraf çekmeden önce aslında planlamayı daha iyi yapmalıyız, o da zamanla oturuyor.inşallah yeni fotoğraflar daha düzenli ve daha doğru olacaktır.
 5. Nihat hocam doğrudur eleştirinize katılıyorum. fotoğrafı bu şekilde bilinçli çekmemin sebebi arka plana Sakarya'nın tarihi Çark'ını oturtabilmek içindi. açık diyafram kullanarak arka planda silik bir şekilde belli olmasını istedim. dikkatli bakınca çok kenarda kalarak gözü biraz rahatsız ediyor ama buna çok takılmadım o anda. teşekkür ederim.
 6. Nikon D7200 Lens: Nikon 35mm 1.8G / 35mm Diyafram: f/2.2 Enstantane:1/13sn. ISO:800 Flaşsız-Elde Çekim Çekim Modu: Manuel.
 7. 18-140 kit lens sınıfına göre başarılı bir lenstir. genel kullanım için kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz. ancak daha spesifik çalışmak istiyorsanız mesela biraz daha açık diyafram ve biraz daha keskinlik istiyorsanız Sigma 17-50 f2.8 lens doğru tercih olacaktır. daha açık diyafram ve genel kullanım amaçlı prime lens almak isterseniz, Nikon 35mm 1.8 lens çok iyi bir tercih olacaktır. Lens almadan önce ne için kullanacağınıza ve bütçenizin ne kadar olacağına karar vermek en önemli husustur. 18-140 varken 17-50 almak mantıklı mı derseniz, bence hem 18-140'ı hem 17-50'yi aynı anda elde tutmak masraflı olur. naçizane düşüncem 18-140 ile hem zoom- hem geniş açı ihtiyacınızı, yanına açık diyaframlı ve çokta dar sayılmayacak açısıyla 35mm 1.8G alıp açık diyaframda portre ve manzara-genel çekim ihtiyacını gidermiş olursunuz.
 8. Eğer çektiğiniz fotoğraflar bu şekildeyse muhtemelen ayna yada perde kaynaklı bir sorun olabilir. ancak çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor ama LCD ekranınızda izlemek istediğinizde böyle gözüküyorsa muhtemelen LCD ekranın kartında yada diğer bileşenlerinde sorun var demektir. vizörden bakıp çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor mu karttan bilgisayara attığınızda? yoksa fotoğrafları aktarıp bilgisayarda açınca da bu şekilde mi gözüküyor?
 9. Akşam bakamamıştım foruma, yeni görüyorum kusura bakmayın Kemal hocam. yeni konu olarak PORTRE demek istiyorum.
 10. Sebahattin Bey, Menüm sekmesini kullanıp kendime özel menü oluşturmak hiç aklıma gelmemişti. hızlı ve kolay erişim için çok iyi olacak. teşekkür ederim
 11. Sebahattin Bey tamamen katılıyorum size. Benim düşünceme göre çok fazla marka fanatikliği yapmaya gerek yok. sonuçta herkes kendi sahip olduğu ürünü sever/över. ancak diğer markaların da üstün özelliklerini görmek gerek. tabii ki herkes gönlüne yatan ekipmanı alacak, onu kullanacak. hangi marka yada Canon mu Nikon mu diye soranlara verdiğim ilk cevap gidip makineyi görün, elinize alın, mümkünse açıp fotoğraf çekin, sesini dinleyin. hangisi size daha cazip geliyorsa o makineyi alın oluyor. fotoğraf için naçizane fikrim sizin de söylediğiniz gibi çok spesifik bir alanda çalışılmıyorsa, fotoğrafçılıktan iyi paralar kazanılmıyorsa, über-süper olarak eklenmiş özellikleri olan makineler alıp parayı ziyan etmeye gerek yok. Önemli olan fotoğrafla kalmak, fotoğrafa zaman ayırmak, kompozisyon,kadraj,konu,duygu vb. gibi konularda kendimizi geliştirmek diye düşünüyorum. ilk başlarda bir çoğumuz belki aynı hataya düşüyoruz, ama zamanla bunu aşıyoruz, yada aşmalıyız. Önemli olan en pahalı ekipmana sahip olmak değil bence en önemli şey ihtiyaç olduğunda yanında ne var, bir de sahip olduğun ekipmanı ne kadar aktif ve efektif kullanabiliyoruz bunu düşününce insan zaten en doğru cevabı bulabiliyor. Sürç-i lisan ettiysem affola. Saygılarımla. Bol fotoğraflı, güzel günler dilerim.
 12. Canon 100D Canon 16-35 f4 L IS - 16mm ISO:100 Enstantane: 1/160 Diyafram: f8 Manuel mod - Tripodda polarize filtreyle çekilmiştir. Çoklu kareden birleştirme yada çoklu pozlama değildir. tek kareden kırpılarak Panorama yapmaya çalıştım. inşallah kriterlere uyuyordur.
 13. Siz D810'la fotoğraf çekip, fotoğrafı cropladığınız zaman kaybınız olmuyor demek istemişsiniz sanırım Sunay hocam şimdi anladım. ben Fx gövde olmasına rağmen Dx lens takınca 36 mp'den 20 mp çözünürlüğe düşmüyor diye anladım. FX - DX ayrımını gayet iyi biliyorum teşekkür ederim hatırlatmanız için. naçizane 1 yıldır D810 ve bir kaç aydır D7200 kullanıyorum. Bu arada elinizde Nikon 105mm 1.4 var herhalde. tecrübe ettiyseniz örnek fotoğrafları paylaşır mısınız bizimle? yada Sakarya'ya yolunuz düşerse buyurup gelin misafirimiz olun bizde deneme şansına sahip olalım. 14-24'ü arada kullanıyorum kalitesine diyecek yok ama 105mm 1.4'ü olan arkadaşlar varsa denemek, tecrübe edinmek isterim. Peki son bir soru sorayım size. Sizi Nikon D610'dan Canon 5D MKIII almaya iten sebep neydi? D610'da bildiğim kadarıyla güzel makine Nikon cephesinde.
 14. Sunay hocam, D810 bambaşka bir makine, Dinamik aralık üst seviyede. ancak yeni geliştirilmiş iç mekanizmada deklanşörden kaynaklı titreşimi engelleme özelliği bildiğim kadarıyla sadece uzun pozlamada işe yarayan ve BULB modunda perde de oluşabilecek olası titreşimleri ortadan kaldırmaya yarayan bir sistem yani normal elde çekimde bir işlevselliği yok diye biliyorum. DX mod çok büyük bir avantajdır çünkü Canon'da sensör yerleşimi ve crop lens yapısından dolayı Tam kare sensör makineye kırpık sensör lens takamazsınız, lens aynaya çarpar ve zarar verir. Ancak Nikon'da kullanıp tecrübe ettiğim kadarıyla Crop mod'da 36 mp'de kayıp yaşanıyor. belki farklı bir ayarı var ama ben bilmiyorum. sizin bahsettiğiniz kayıp FX lens takılıyken makineyi FX moddan DX moda alınca mı yaşanmıyor yoksa DX lens takıp makine otomatik olarak DX moda geçince mi yaşanmıyor? çünkü ben D810 ve Tokina 11-16 ile yaptığım çekimlerde bir türlü 36 mp'lik fotoğraf alamadım. Canon'un verdiği renklerde Nikon'daki derinlik yok diye düşünüyorum bu da dinamik aralık farkını ortaya çıkartıyor ve her halükarda Nikon'u öne geçiriyor. Ancak iyi ışıkta Canon'da iş yapıyor. Aslına bakarsanız markalar arası pazarlama taktiği savaşı ve anlaşması diye düşünüyorum ben. her markanın yiyeceği kaymak belirlenmiş ve o şekilde devam ediyor bana sorarsanız. Ben Canon'dan sonra Nikon'a geçmekten pişman değilim ama çeşitlilik açısından Canon kullanmayı da isterim 135mm f2 portre lensi efsanedir. kim ne derse desin hakkı yenilmeyecek bir lenstir. Bu lensi tüm Canon ve Nikon lenslerinden ayrı tutmak gerekir kanımca. Çünkü verdiği renkler, alan derinliği, optik kalitesi gerçekten bir harika ve bir başka. Şu anda Nikon 105mm 1.4 kullanmadığım için yorum yapamayacağım ama ilerde kullanabilirsem ve tecrübe edebilirsem birşeyler söyleyebilirim. ama izlediğim ve okuduğum incelemelerde çok başarılı olduğu gözüküyor ve piyasada çığır açacağı kesin gibi gözüküyor. Sigma Art serisi lensleri de çok çok iyi ama bir türlü çözemedikleri AF kaçırma problemi yüzünden onu konuşmaya dahil etmiyorum bile.
 15. Sunay Hocam hayırlı olsun tekrardan. Canon 5D MKIII güzel makinedir. Sizi neden böyle düşünmeye sevk etti acaba? Ben eskiden Canon 6D kullanıcısıydım, kendi başıma gelenleri paylaşayım Dslr kullanmaya Sony ile başladım. sonra 6D ile Canon'a geçiş yaptım. aslında Nikon D600 almayı planlamıştım ama sensördeki yağlanma problemi gözümü korkuttu ve Nikon'dan uzak durmaya karar verdim. ancak yakın bir kaç arkadaşımda Nikon deneyip kullanınca Nikon'a geçmeye karar verdim. Sony,Canon,Nikon üç marka arasında en sevdiğim marka Body'de titreşim önleme özelliği olduğundan ve renklerinden dolayı Sony oldu. ama onda da sürekli yeni ürünler çıkartma telaşı olunca mecbur vazgeçtim. 6D düşük bütçeye tam kare sensör imkanı sunması, uygun ekipmanı, Nikon'a göre biraz daha uygun fiyata bulabilme ve daha akıcı 2. el pazarı açısından güzel idi. ancak işin içine makineyi daha zor koşullarda, özellikle ters ışık,karanlık, güneşli ve zıt ışıklı alanlarda kullanma girince Nikon daha mantıklı geldi. Canon seti elden çıkartıp Nikon'a geçtim. ancak içimde ukde kaldı sırf 135mm f2 L lens yüzünden tekrar Canon bir makine alacağım. gerçi Nikon 105mm f1.4 çıkardı o da bir kaç seneye kadar 2. ele düşüp, fiyatı ucuzlarsa 135mm f2 lens için Canon almaya gerek kalmayabilir diye düşünüyorum. Nikon'da hala alışamadığım tek nokta menüsünün anlaşılmaz derecede kullanıcı düşmanı olduğu. Sony yada Canon'da 1-2 ayda çözüp,ezberlediğim menüyü Nikon'da kullanmama başlayalı 1 yılı geçmesine rağmen hala oturtamadım. hala bir işlem yapmam gerektiğinde tüm başlıklar altında arıyorum bulabilmek için. Ama artık Nikon'dan devam ederim diye düşünüyorum. çünkü bana yetiyor, ekipmanı geliştirmekten ziyade kendimi geliştirmeye çalışıyorum.