hüseyin özdemir

Üye
 • İçerik sayısı

  46
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  8
Seviye 1
18/50

Topluluk Puanı

18 Doğru Yolda

1 Takipçi

hüseyin özdemir Hakkında

 • Derece
  Çok Yeni
 • Doğum Günü 26-04-1985

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Sakarya
 • Cinsiyet
  Erkek

Güncel Profil Ziyaretleri

324 profil görüntüleme
 1. Arkadaşlar selamlar. Sigma 70-300 Apo Macro Dg ve türevi Tamron 70-300 Di VC'siz, Nikon 70-300 VR'siz, Canon 703/300 ve 75-300 IS'siz yani titreşim önleyici olmayan lensleri almak çok mantıklı değil. yukarda bahsini ettiğim lensler 2. elde 300-500 TL fiyat aralığında değişen lensler. Fiyat olarak uygun ancak optik kalite olarak ve özellikle titreşim önleyici özelliği olmadığından dolayı 100mm üzeri odak uzaklıklarında elde çekimde kullanımı çok kolay olmayan lensler. Naçizane tavsiyem eğer alınacaksa titreşim önleyici özelliği olan bir lens almak şart. Nikon versiyonu kullanmadım ama Tamron 70-300 VC Canon 70D ile kullandım. gayet başarılı bir lenstir. optik olarak ve titreşim önleyici olarak başarılıdır. 2. el fiyatı 800-1000 TL civarıdır. "0" fiyatı 1500-1600 TL civarıdır sanırım. farklı bir forumda Nikon 70-300 VR'yi D610'da kullanan bir arkadaşın çektiği fotoğraflar gayet keskin ve güzeldi. Ancak buna sensörün de katkısı olmuş olabilir. Nikon 70-300 VR'de iyi bir seçenek olabilir. Bir de hem kuş hem börtü böcük için aynı lensi kullanmak mümkün değil. Sigma 70-300 Apo macro dg ve diğer lenslerin üzerinde Macro yazar ama o sadece görüntüye normal tele lenslerden biraz daha fazla yaklaşabildiğin içindir. yoksa büyütme oranı 1:1 değil yani orijinal makro lens büyütme özelliğinde değildir. benim bildiğim 1:2 idi yani normal makro lensin yarısı kadar büyütme oranına sahipti. 1:1 derken 1cm olarak gördüğünüz bir böcüğün sensör üzerine 1 cm olarak görüntüsünün yansıması anlamına geliyor. yani siz Sigma 70-300 ile 1 cm bir böcek çekseniz sizin snesörünüze 0.5 cm olarak yansıyacak ve tam makro verimi alamamış olacaksınız. naçizane tavsiyem tele için tele (Tamron 70-300 VC yada Nikon 70-300 VR), sonra makro için bütçe ayarlayıp Sigma 105mm f2.8 OS titreşim önleyicili yada Tamron 90mm f2.8 VC'dir. Nikonun makro lensi çok başarılı ama fiyat olarak hem sigmadan hemde tamrondan pahalıdır. makro lenslerin her markada optik kalitesi iyi olduğundan dolayı fiyat farkına değecek bir imaj kalite farkı olmadığını düşünüyorum. bence çok acele etmeyin. eğer tele lens öncelikse tele lens alıp iyice kullanmaya alışın ve tüm detaylarını öğrenip ekipmanı isteklerinize göre coşturun, o arada makro lens için para biriktirmiş olursunuz ve makro deneyimlerinize o zaman başlarsınız. tek lensle her şeyi çekeyim derseniz hepsi yarım kalır. önceliklerinizi belirleyip ona göre hareket edin derim naçizane. sürç-i lisan ettimse affola. güzel ve bol fotoğraflı günler dilerim.
 2. Lens almam gerekiyor başlığından bir zorunluluk varmış gibi gözüküyor. sormak istiyorum size zorla mı lens aldırıyorlar? neden lens almanız gerekiyor? alacağınız lensi hangi amaçla kullanacaksınız? kişisel düşüncem 300-400 TL bütçe ile alınabilecek en güzel lens 35mm 1.8 G serisi olur. 300-400 TL'ye değilde 450-500 TL civarına temiz 2. el bulabilirsiniz. bu 35mm lens ile çok güzel portreler çekersiniz. açık alanda manzara-genel çekim kullanımları için de işe yarar. eğer portreye yönelmek istiyorum diye düşünüyorsanız bence 35mm 1.8G çok faydalı olacaktır.
 3. İyi geceler. Sebahattin Bey'in belirlediği zoom in-zoom out konusuna ilk fotoğraf benden gelsin. Benim fotoğrafım uzun pozlama zoom-out olarak değerlendirilebilir. Sakarya Kentpark'ta tel yakma denemesi yaparken şuna bir de zoom-in/out yapayım nasıl çıkacak acaba düşüncesiyle çekmiş olduğum bir kareydi. Kendime göre göreceli olarak başarılı olduğunu düşünüyorum. sizin görüş ve eleştirilerinize de açığım. Makine : Nikon D810 Lens : Tamron 24-70 f/2.8 Vc ISO: 100 Enstantane: 15sn. Diyafram: f9 Çekim Modu: Manuel Odak uzaklığı : Uzaktan yakına (70mm ile başlayıp 15sn. pozlama süresince yavaş yavaş 24mm'ye doğru zoom-out yaparak çekildi) iyi seyirler.
 4. Yorgunluktan ve yoğunluktan önceki konulara paylaşım yapamadım. Cami konusuna bir fotoğrafta benden gelsin. Sakarya Orhan Camii. Makine: 6D Lens: 16-35 f4 L IS / 22mm Iso:100 Diyafram: f11 Enstantane: 25sn. Çekim modu: Manuel
 5. Aslında içinde hareket barındıran herşey Aksiyon'a örnek olabilir. Ben 1 haftadır izinliydim, memlekete gitmiştim. evde internet olmayınca, mobil internet kötü olunca paylaşım yapamadım. bu akşam paylaşım yapmayı düşünüyorum. yok mu arttıran?
 6. En son konuyu ben seçmiştim sonucu açıklayayım. Katılım çok olmamasına rağmen bence Portre'ler gerçekten başarılı. Ben Sebahattin Bey'in fotoğrafını seçiyorum. sebebi küçüğün gözlüğünde oluşan yansımanın izlerken ayrıca bir derinlik hissi uyandırması.sanki gözlüğün içinde ayrı bir dünya varmış gibi hissettim fotoğrafı gördüğümde. ilk fotoğrafta güzeldi ama ikinci paylaşım verdiği derinlik hissiyle daha başarılı. Nihat hocam sizin fotoğrafınız da çok güzel. modelin duruşu ve yüzündeki ifade çok başarılı. Kemal Bey'in yüklediği dayı da çok başarılı, oturduğu mekanla uyumu, duvarladaki ve zemindeki deformasyon dayının giyimi, yüzündeki ve boynundaki çizgilerle doğru orantılı. Portreler güzeldi bence. herkesin eline-gözüne-yüreğine sağlık.
 7. Nihat hocam doğrudur. aslında portre çekerken kişiyi ana noktaya, altın noktaya oturtmak önemli. kendimizi ve gözümüzü sürekli eğiterek devam etmeliyiz bu hobimize. siz söyledikten sonra bende açımı değiştirsem model bu kadar köşede kalmazdı diye düşündüm. fotoğraf çekmeden önce aslında planlamayı daha iyi yapmalıyız, o da zamanla oturuyor.inşallah yeni fotoğraflar daha düzenli ve daha doğru olacaktır.
 8. Nihat hocam doğrudur eleştirinize katılıyorum. fotoğrafı bu şekilde bilinçli çekmemin sebebi arka plana Sakarya'nın tarihi Çark'ını oturtabilmek içindi. açık diyafram kullanarak arka planda silik bir şekilde belli olmasını istedim. dikkatli bakınca çok kenarda kalarak gözü biraz rahatsız ediyor ama buna çok takılmadım o anda. teşekkür ederim.
 9. Nikon D7200 Lens: Nikon 35mm 1.8G / 35mm Diyafram: f/2.2 Enstantane:1/13sn. ISO:800 Flaşsız-Elde Çekim Çekim Modu: Manuel.
 10. 18-140 kit lens sınıfına göre başarılı bir lenstir. genel kullanım için kullanıcıyı yarı yolda bırakmaz. ancak daha spesifik çalışmak istiyorsanız mesela biraz daha açık diyafram ve biraz daha keskinlik istiyorsanız Sigma 17-50 f2.8 lens doğru tercih olacaktır. daha açık diyafram ve genel kullanım amaçlı prime lens almak isterseniz, Nikon 35mm 1.8 lens çok iyi bir tercih olacaktır. Lens almadan önce ne için kullanacağınıza ve bütçenizin ne kadar olacağına karar vermek en önemli husustur. 18-140 varken 17-50 almak mantıklı mı derseniz, bence hem 18-140'ı hem 17-50'yi aynı anda elde tutmak masraflı olur. naçizane düşüncem 18-140 ile hem zoom- hem geniş açı ihtiyacınızı, yanına açık diyaframlı ve çokta dar sayılmayacak açısıyla 35mm 1.8G alıp açık diyaframda portre ve manzara-genel çekim ihtiyacını gidermiş olursunuz.
 11. Eğer çektiğiniz fotoğraflar bu şekildeyse muhtemelen ayna yada perde kaynaklı bir sorun olabilir. ancak çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor ama LCD ekranınızda izlemek istediğinizde böyle gözüküyorsa muhtemelen LCD ekranın kartında yada diğer bileşenlerinde sorun var demektir. vizörden bakıp çektiğiniz fotoğraflar normal çıkıyor mu karttan bilgisayara attığınızda? yoksa fotoğrafları aktarıp bilgisayarda açınca da bu şekilde mi gözüküyor?
 12. Akşam bakamamıştım foruma, yeni görüyorum kusura bakmayın Kemal hocam. yeni konu olarak PORTRE demek istiyorum.
 13. Sebahattin Bey, Menüm sekmesini kullanıp kendime özel menü oluşturmak hiç aklıma gelmemişti. hızlı ve kolay erişim için çok iyi olacak. teşekkür ederim
 14. Sebahattin Bey tamamen katılıyorum size. Benim düşünceme göre çok fazla marka fanatikliği yapmaya gerek yok. sonuçta herkes kendi sahip olduğu ürünü sever/över. ancak diğer markaların da üstün özelliklerini görmek gerek. tabii ki herkes gönlüne yatan ekipmanı alacak, onu kullanacak. hangi marka yada Canon mu Nikon mu diye soranlara verdiğim ilk cevap gidip makineyi görün, elinize alın, mümkünse açıp fotoğraf çekin, sesini dinleyin. hangisi size daha cazip geliyorsa o makineyi alın oluyor. fotoğraf için naçizane fikrim sizin de söylediğiniz gibi çok spesifik bir alanda çalışılmıyorsa, fotoğrafçılıktan iyi paralar kazanılmıyorsa, über-süper olarak eklenmiş özellikleri olan makineler alıp parayı ziyan etmeye gerek yok. Önemli olan fotoğrafla kalmak, fotoğrafa zaman ayırmak, kompozisyon,kadraj,konu,duygu vb. gibi konularda kendimizi geliştirmek diye düşünüyorum. ilk başlarda bir çoğumuz belki aynı hataya düşüyoruz, ama zamanla bunu aşıyoruz, yada aşmalıyız. Önemli olan en pahalı ekipmana sahip olmak değil bence en önemli şey ihtiyaç olduğunda yanında ne var, bir de sahip olduğun ekipmanı ne kadar aktif ve efektif kullanabiliyoruz bunu düşününce insan zaten en doğru cevabı bulabiliyor. Sürç-i lisan ettiysem affola. Saygılarımla. Bol fotoğraflı, güzel günler dilerim.
 15. Canon 100D Canon 16-35 f4 L IS - 16mm ISO:100 Enstantane: 1/160 Diyafram: f8 Manuel mod - Tripodda polarize filtreyle çekilmiştir. Çoklu kareden birleştirme yada çoklu pozlama değildir. tek kareden kırpılarak Panorama yapmaya çalıştım. inşallah kriterlere uyuyordur.