@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  485
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  79
Seviye 4
211/500

Topluluk Puanı

211 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  As Üye
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Fujifilm X-T1 Silver

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  demir.sebahattin
 • Web Sayfası
  https://500px.com/sebahattindemir

Güncel Profil Ziyaretleri

2.393 profil görüntüleme
 1. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var onu atlamışım. Eğer siz bu işlemi yukarıda açıkladığım 2 aşamalı yöntemle yapmak isterseniz aşağıdaki makine ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir: Herhangi bir özel ayar yapmadıysanız AE-L/AF-L düğmesin bastığınızda bu; hem pozlamayı hem de netlemeyi kilitler. Kadrajınızı değiştirseniz de netleme ve pozlama bir önceki noktada kalır. Siz bu butona bastığınızda yalnızca Pozlama kilitlensin isterseniz bu ayarı "Yalnızca AE kilidi" olarak değiştirmeniz gerekir. Saygılar.
 2. @mmkomut bey, Makineniz pozlama değerini seçmiş olduğunuz AF noktasını ve "Pozlama Ölçüm Yöntemi"nize (Matris / Merkez Ağırlıklı / Nokta) baz alarak ayarlar. Eğer siz pozlamanızı aldığınız noktayı değil başka bir noktayı netleyip fotoğrafı çekmek isterseniz öncelikle pozlama kilidini yani AE-L kullanmalısınız. Yani; 1- Önce pozlamayı alacağınız noktaya gidip burada AE-L tuşuna basacaksınız, 2- Ardından netleme yapacağınız noktaya gidip, netleyip fotoğrafı çekeceksiniz. Bu işlemi önce AE-L tuşuna basmadan çekerseniz, ikinci adımdaki noktadan pozlama ölçümü yapar makineniz. Tabi ki bunların hepsi "M"anuel modda çekim yapmadığınız durumlar için geçerli. Manuel modda herşeyi siz ayarlarsınız. Saygılar.
 3. @mmkomut bey, Çok doğal davranıyor makineniz, hiçbir problem yok bunda. Üstad @Ümit Alper TÜMEN 'in "Dijital kameralarda otomatik netlik nasıl ve ne şekilde çalışır" konulu yazısını dikkatlice okuyunuz. Ardından bu yazı ile devam ediniz. Nedenini anlayacaksınız. Saygılar.
 4. @Hasan Akgül bey, Bu gibi işler, diğerlerinde de olduğu gibi biraz kısmet işi. Dediğiniz gibi fahiş fiyat farkları var arada. Ben bu gibi alışverişlerimi İstanbul Hayyam'daki Refleks Foto'dan yapıyorum, şu ana kadar çok şükür bir sorun yaşamadım aldığım ürünlerde. O nedenle sorun yaşarsam nasıl bir şeyle karşılaşırım bilmiyorum. Ben de bir dostumun tavsiyesiyle Refleks ile tanışmıştım. Sahibi Uğur bey size gereken yardımı yapacaktır. Saygılar.
 5. @Murat Günar bey, Benim Samsung Galaxy Note5 cihazım var. Aynı OTG kablodan bende de var. D810 gövdeme yine D810 ile birlikte gelen USB kablosunu kullanarak ve bu kabloyu OTG USB kabloya takıp, onu da Note5'e takarak Helicon Remote uygulamasını sorunsuz kullanıyorum. Siz OTG kabloyu Android cihazınıza bağladığınızda, D90'ı makinenizle gelen USB kablosuyla bağlıyorsunuz değil mi? Öyle değilse bu kabloyu kullanmanız gerekiyor. Şunlara dikkat edin: - D90 kapalı durumda olsun - Android cihazınızda Helicon çalışıyor durumda OLMASIN - Android cihazınıza OTG kabloyu, o kabloya D90 USB kabloyu, bu kablonun diğer ucunu D90'a takın. - Helicon Remote uygulamasını çalıştırın - Ardından D90'ı açın - İletişim kurulacak ve Helicon D90 kamerayı görecektir. Saygılar.
 6. Değerli dostlar, Makinenizi kapalı (Off) duruma getirdiğinizde bu evinizdeki elektrik düğmesini kapattığınız gibi çalışıyor şeklinde algılanmasın. Oradaki işlem bir elektronik anahtar (soft switch) işlemidir, yani makineniz ile bataryanız arasındaki iletişimi fiziksel olarak kesmez. Makineniz hala kendisi için gerekli bazı uygulamalar için bataryanızdan az da enerji tüketmeye devam eder. Biraz cep telefonunuzdaki yapıya benzer. Özellikle Wi-Fi ve GPS bu makinelerde pil canavarı gibidir. İşlevi bittiğinde mutlaka menüden bu fonksiyonları kapatmak gerekmektedir. Zaten bu kullanım kitaplarında da belirtilir. Siz makinenizde konum verilerini açıp fotoğraf çekmeye başladığınızda, makine devamlı olarak sizin konumunuzu saptamak amaçlı uydu sinyali tarayacaktır. Bu fonksiyon açık kaldığı sürece makineniz açık da olsa, kapalı duruma da getirseniz devam edecektir diyor şimdiye kadar okuduğum dokümanlar. O nedenle @Kağan Aktalay beyi uyarmıştım bu fonksiyonları bir kontrol etmesi için. Saygılar.
 7. @Enes Yıldırım , Arama kutucuğuna "çanta" yazıp aratırsanız, çıkacak sonuçlardan faydalanabilirsiniz? Saygılar.
 8. @Kağan Aktalay bey, Sonucu yine buradan bizimle paylaşırsanız çok memnun oluruz. Saygılar.
 9. @Murat Günar bey, Photoshop'ta istediğiniz ölçülere uygun boş bir çalışma alanı (canvas) oluşturun. Ardından "File > Place Embedded" ile kopyalamak istediğiniz görseli seçin ve onaylayın. Bu işlem size başka bir katmanda istediğiniz dosyayı ilk açtığınız canvas içinde açacaktır. Daha sonra görselinizi istediğiniz gibi büyütüp/küçülterek canvas'a yerleştirin. Saygılar.
 10. @Kağan Aktalay bey, Bataryayı makinden çıkarıp saklayıp, ardından makineye taktığınızda hiç tükenmemiş olmasını görmeniz bataryanızın sağlam olduğu anlamına gelmez. Büyük olasılıkla sizin bataryanızda bir problem olabilir. Makine kapalı konumdayken bile çok küçük miktarda bile olsa bataryadan akım çeker. O nedenle makineniz çok uzun süreli kapalı kalacaksa bataryayı çıkarmanız önerilir. Ama anlattığınıza göre bu süre sizde çok kısa. Öncelikle makinenizin yazılım sürümünü kontrol edin ve değilse son sürüme güncelleyin. Buradan yapabilirsiniz. Bir yerlerde okuduğumu hatırlıyorum; D5300'de GPS ve/veya WiFi açıksa makine kapalı durumda bile olsa enerji harcar diye. Sonra güncellemelerle bu düzeltilmiş olabilir. Bence kontrol edin bunu, GPS ve WiFi açık kalmış olabilir mi? Problem bataryanızda değilse makinenizdeki elektronik devrelerde aşırı akım çeken bir komponent, kısa devre vs olabilir. Bu durumda servis gereğini yapacaktır. Servisin makinenizi yenisiyle değiştirmesi konusu biraz karmaşık bir konu. Bu ortamda çok sıkça tartışılan bir konudur aynı zamanda. Bunu başaran da oluyor, tersi de. Sanırım biraz sabırlı ve cevval olmak gerekiyor. Tecrübesi olan üyelerimiz yardımcı olurlar. Saygılar.
 11. Hayır ilgisi yok bununla. @Ümit Alper TÜMEN üstadın VR mekanizması nedir ve nasıl çalışır konulu yazısını okuyun. Konuyu daha iyi anlayacaksınız. Özetle; VR mekanizması yapısı gereği lensin içinde titreşen bir mekanizmadır. El titremesinin aksi yönünde ve o nispette karşı bir titreşim yaratır. Dolayısıyla sizin el titreme hareketinizi sönümlendirir bir bakıma. Eğer siz makinenizi üçayağa sabitlerseniz, bu gövdenin titremeyeceği anlamına gelmektedir. Ama VR açık ise içinde titreşen mekanizma gereksiz yere bir titreşime neden olabilecektir. Bu da bulanıklık demektir. Bazı akıllı VR sistemi olan lensler de mevcuttur. Bir üçayağa bağlı olduğunu hissedip VR sistemini devreye sokmayan. Saygılar.
 12. Genel-geçer bir kural var yazılı olmayan; Telefoto lenslerde enstantane odak uzaklığının 2 katından fazlaysa VR açık kullanmayın denir. Yani sizin örneğinizde eğer lensiniz ile 200mm'de elde çekim yapacaksanız; Enstantane (200mm x 2 = 400) 1/400sn veya daha yavaş olduğu durumlarda VR kullanın. 1/500, 1/1000 gibi hızlara çıkarsanız VR kapalı kullanın denir. Aynıı lensi 70mm'de kullanacaksanız sınırınız 1/140sn ve daha yavaş hız demektir. Tabi üçayaklı çekimlerde VR kapalı olmalı. Saygılar.
 13. @Behlül Cüneyt bey, Belirttiğiniz özelliklerin hepsini kapsayan ve benim de kullandığım bir uygulama var; Helicon Remote ve Helicon Focus. Buradan detaylarına göz atabilirsiniz. Yalnız bildiğim kadarıyla Nikon D3XXX serisine desteği yoktu, emin değilim. Evet şimdi kontrol ettim, tahminim doğruymuş. Destek yokmuş. O nedenle önerimi geri çekiyorum. Saygılar.
 14. @tutku sorguc merhaba, Makinenizi şarj etmiyorsunuz, makinenin bataryasını nasıl şarj ederim diye soruyorsunuz sanırım. Ne yazık ki bataryanızı şarj etmenizin tek çözümü batarya şarj cihazınızın olmasıdır. Saygılar.
 15. @rockerzeus bey, Aşağıdaki kontrolları yapın: Makinenizdeki "e1 : Flaş Senk Hızı" ayarını kontrol edin. "1/250 s (Otomatik FP) ya da 1/320 s (Otomatik FP" de kalmış olabilir. Öyle ise "1/250 s" yani varsayılan ayara getirin. Flaşınız ve makinenizin flaş tetikleme ayarı "M"anuel moda ayarlı değil mi? TTL ise çalışmaz. Saygılar.