Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  464
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  78
Seviye 4
209/500

Topluluk Puanı

209 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  As Üye
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Fujifilm X-T1 Silver

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  demir.sebahattin
 • Web Sayfası
  https://500px.com/sebahattindemir

Güncel Profil Ziyaretleri

2.318 profil görüntüleme
 1. @neehot bey, Yapabilirsiniz problem yok. Konuyu biraz daha açalım o halde: DSLR gövdelerde AF sistemi bildiğiniz gibi ana aynanın altında yaklaşık 45 derecelik bir açıyla bulunan AF aynası yardımıyla çalışır. Lensten gelen ışık ana aynanın ortasında bulunan saydam bir bölgeden geçer, AF aynasına ulaşır, buradan da yansıtılarak AF algılayıcıya gider. AF algılayıcı, işlemcisi üzerinde karmaşık bir dizi algoritma ile lensten gelen ışığı yorumlar, kontrast ve faz algılama yöntemlerini kullanarak netleyeceği alana odaklanır. Bunu yapabilmesi için AF algılayıcıya yeterli ışığın ulaşması gerekir. Bu ışığın en az limiti vardır: D800 ve üzeri için F/8 ve daha açık, diğerlerinde F/5.6 ve daha açık diyafram ister. D90 gövdede bu limit F/5.6'dır. Siz D90 gövdeye 55-200mm F/4-5.6 lensi taktığınızda, gövdeden diyaframı ne ayarlarsanız ayarlayın, örneğin F/16 ayarlayın, makine netleme yapabilmek için, yani AF'nin çalışması için diyaframınızı açılabilecek en açık hale otomatikman getirir, netlemeyi yapar, siz deklanşöre basınca önceden ayarladığınız diyaframa döner (örnekte F/16) fotoğrafı F/16 diyafram değeriyle çeker. Yani sizin ayarladığınız diyafram değeri ile birebir bir ilgisi yoktur AF mekanizmasının. Örneğin bendeki D810 gövdenin AF için en açık değeri F/8. Ben bu gövdeme diyafram açıklığı en fazla F/11 olabilen bir lens takarsam (var mı öyle bir lens bilmiyorum :)) bendeki AF sistemi de tam çalışmayacak ve kararsız davranacaktır. O nedenle netlemenin çok kritik olduğu işlerde hızlı tabir ettiğimiz lensler kullanılır ki; AF mekanizması için gerekli ışığı içeri alabilsin. Saygılar.
 2. @Ismail burc bey, Anladığım kadarıyla Nikon D90 gövdenizde Nikon 55-200mm F/4-5.6G lensinizde odak halkasını 200mm'ye çektiğinizde bu problemi yaşıyorsunuz. Öncelikle birkaç teknik bilgi; DSLR fotoğraf makinelerinin AF sistemleri belirli diyafram açıklıklarına kadar otomatik odaklama yapabilirler. Bu diyafram açıklığı Nikon'da yanlış hatırlamıyorsam D800 ve daha yeni gövdelerde F/8'e kadar, D800'den öncekilerde F/5.6'ya kadardı. Yani sizin D90 gövdenizin AF sistemi orta noktasındaki çapraz netleme noktasını kullanabilmesi için F/5.6 veya daha açık (F/4, 2.8, 2 ...) diyafram ister. Siz diyaframı 55mm'de en fazla F/4, 200mm'de en fazla F/5,6 açılabilen bir lens kullanıyorsunuz. Bunun üstüne 2x telekonvertör kullanıyorsunuz. 2x TC size diyaframda 2 durak kaybettirir. Yani 2x TC ile lensiniz F/8-11 diyafram açıklığında çalışır. Bu değerler de sizin D90 gövdenizin AF sınırları (F/5.6 ve aşağısı) dışındadır. Sonuç: D90 gövdenizde 2xTC kullanacaksanız ve AF çalışsın istiyorsanız en az F/2.8 ve/veya daha hızlı bir lens ile kullanmalısınız. Elinizdeki lens ile 2xTC kullanarak bunu yapamazsınız. Saygılar.
 3. @Murat Günar bey, Makinenizde Otomatik ISO aktif durumda olabilir. Siz her ne kadar Manuel modda olsanız da, diyafram ve perde hızını siz belirliyorsunuz; ancak ISO otomatik ise Pozlama telafisi uyguladığınızda makine ayarladığınız ISO aralığında ISO'yu değiştirecektir. Dolayısıyla bu çekeceğiniz JPEG fotoya etki edecektir. Saygılar.
 4. @Ismail burc bey, Kenko Telekonverter'in tam olarak modeli nedir? Kenko TC hangi gövdede ve hangi lens ile kullanırken bu durumla karşılaşıyorsunuz?
 5. Merhabalar, Sanırım bu ortamdaki birçok kişi bu yazacaklarımı zaten düşünmüştür, düşünmeyenler için hatırlatmak istedim: Benim D810 gövdem ile birlikte birçok sabit ve değişken odaklı lensim mevcut. Nikon 14-24mm ve son edindiğim Sigma 85mm Art serisini saymazsak diğer lenslerim içinde en büyük filtre çaplı lensim 77mm. Paraya kıydım, 77mm çaplı "B&W Circular Polarise" ve "Hoya Variable Density 3-400" filtreleri aldım. Bununla birlikte diğer değişik filtre çaplı lenslerim için 2 adet ring adaptör aldım (tanesi 20-40TL). Dolayısıyla; 77mm çaplı tüm filtrelerimi ring adaptörleriyle tüm lenslerimde kullanabilir oldum. Böylece; her değişik filtre çaplı lensim için ayrı ayrı filtreler almak zorunda kalmadım. Benim ayrıca Fuji XT-1 GS aynasız bir makinem daha var. Fuji lenslerimde de aynı filtreleri ring adaptörler yardımıyla problemsiz kullanıyorum. Özetle; 2 adet kaliteli filtremi, 2 adet ring adaptör ile elimdeki tüm lenslerde kullanabiliyorum. Gelecekte 77mm veya daha düşük çaplı herhangi bir lens alırsam filtrelerimi değiştirmeye ihtiyacım yok. Saygılar.
 6. @Skywalk bey, Burası her tür düşünce ve yoruma saygı gösterilen bir ortamdır, ben de öyleyim. İnternette aynı ve ayrı görüşte bunun gibi sayısız videoya rastlayabilirsiniz. Siz düşüncelerimizi sormuşsunuz, ben de benimkileri aktardım. Yaptığınız alışverişin yanlış olduğunu söylemedim, yalnızca gereksiz olabileceğini belirttim. Öncelikli alınacaklar listesinde son sıralarda yer alır bana göre. Sonuçta karar ve yorum sizin. Saygılar.
 7. @duman bey, ViewNX-i uygulamasını indirin (galiba indirmişsiniz) ve uygulamayı açın. NEF uzantılı dosyaların bulunduğu dizini (folder) burada açın. Uygulamanın sağ üst tarafında "Export" linki göreceksiniz, tıklayın. Ardından "Convert Files" seçin. Gelen ekranda "Original Image" kısmında "Selected Folder" seçin. Yine aynı ekranda "File Format" "JPEG" seçin. "Save in" kısmında JPEG'leri saklayacağınız dizini belirtin. "Convert" butonuna basın. İşlem tamamdır. Artık NEF dosyaları belirtmiş olduğunuz dizinde JPEG olarak dönüşmüş olacaktır. Kolay gelsin.
 8. Değerli dostlar, Bir gelişme olmaması, herhangi bir öneri gelmemesi nedeniyle bu konuyu kendi açımdan kapatıyorum. Devam ettirmek isteyen ilgili arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Saygılar.
 9. @Skywalk bey, Bu konuya bir göz atabilirsiniz. Benim UV filtreler hakkındaki kişisel görüşüm de aynı şekildedir; yani gereksizdir ve para tuzağıdır. Fotoğraf çekerken mutlaka lensinizden çıkarmanızı öneririm. Nihayetinde bir camdır ve fotoğrafınızın kalitesine olumsuz etki edeceği kesindir. Markası ve fiyatı ne olursa olsun. Saygılar.
 10. Yusuf bey, Nikontürk platformu öğrenme, bilgilendirme, sorun paylaşma, sorun giderme (adına ne isim bulursanız artık) için var. Biz burada bir sorunla karşılaştığımızda onun çözümünü bulduğumuzda bunu paylaşmayı önemsiyoruz. Çünkü aynı sorunla bir başka değerli üyemiz karşılaşabilir ve hazır çözümü buradan bulabilir. Siz de sorununuzu çözmüşsünüz, bu güzel haber adınıza sevindik. Çözümün ne olduğunu paylaşmanız mümkünse öğrenmek isteriz. Işığınız ve fotoğrafçı şansınız bol olsun. Saygılar.
 11. Yusuf bey, Bunun aklıma gelen 2 nedeni olabilir; Auto ISO ayarı yaparken "ISO Duyarlılığı ayarları" kısmında "ISO duyarlılığı" ve "Maksimum duyarlılık" ayarlarının her ikisi de 200'e ayarlanmıştır. Bu durumda siz Auto ISO deseniz bile ISO 200'den başka değere değişmeyecektir. Ayarlarınız yukarıdaki gibi değildir, "ISO duyarlılığı" 200 ayarlıdır fakat "Maksimum duyarlılık" belki daha yüksek (örneğin 1600) ayarlıdır. Siz makinenizi "M"anuel moda aldığınızda diyafram ve perde hızını öyle ayarlıyorsunuzdur ki ISO 200'ün altına düşemiyordur. Yani bulunduğunuz ortamdaki ışık koşullarına göre ya diyaframınız fazla açıktır ( örneğin f/8 olması gerekirken f/3.5 gibi) ya da perde hızınız gereğinden yavaştır ( örneğin 1/250s olması gerekirken 1/60s gibi ). Dolayısıyla ISO bir türlü 200'ün altına inemiyordur, çünkü alt limit yani "ISO duyarlılığı" 200'e sabitlenmiştir. Öncelikle "ISO Duyarlılığı ayarları"nızı kontrol edebilirsiniz. Saygılar.
 12. @Skywalk bey, Güzel makine, pişman olmazsınız. Güle güle kullanın. Sorarak bir yere kadar öğreniliyor. Bolca okumak ve ehil birinden/kurumdan iyi bir eğitim almak iyi olur. Tabi ki bolca deneme yapmak gerekiyor. Saygılar.
 13. @Mehmet Serhat UYLU bey, Siz elinizdeki Canon'u bir Nikon ile takas yapmak istiyorsanız burası o amaç için doğru bir yer değil. Burada fotoğraflarımız konusunda görüşler ve önerile sunuyoruz. Dilerseniz bu konuyu yeni bir başlık halinde açabilirsiniz. Saygılar.
 14. Bence yöntem uygun değil bu tip bir aktivite için. Sitede bunun için ayrı bir bölüm açılabilir. O ana bölümün altında haftalık konular belirlenir, bu bir anketle ortak görüş olarak da yapılabilir. Seçilecek konu; teknik ve pratik anlamda gelişim sağlayacak, öğrenilebilecek bir konu olmalıdır. Hatta o konu hakkında (örneğin "uzun pozlama" vb) teknik bazı bilgiler paylaşılabilir. Bu konu elbette fotoğraflar ile desteklenir. Haftanın fotoğraf seçimini yine önceki haftanın birincisi yapar ve nedenleriyle birlikte açıklar. Yoksa bu şekilde devam ederse yüzlerce sayfadan oluşan bir içerik haline gelecek. Şimdi bile takip etmesi zor. O zaman ne olur bilemem. Ben konu belirlerken baştan beri tüm sayfaları dolaşmak zorunda kaldım, önceki belirlenmiş konular nelerdir, tekrar olmasın diye. Başka önerileri olan dostlar buraya bu önerilerini yazarlarsa doğru yöntemi bulabiliriz. Saygılar.
 15. Bir de neden akıllı telefonumuzda NEF dosya açmak isteyelim ki, öyle değil mi? Örneğin benim D810 makinemle çektiğim bir tek fotoğrafın RAW (NEF) halinin dosya boyutu 45MB civarında. Bunu telefona aktarması bir dert, sonrasında açacak uygulama bulsak bile zavallı telefonda açması başka dert. @duman bey, RAW dosya ve tercih edilme nedenleri konusunda biraz araştırma ve okumayla size en uygun yöntemi (RAW veya JPEG) bulacağınızı düşünüyorum. Saygılar.