@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  658
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  150
Seviye 4
293/500

Topluluk Puanı

293 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  NT Ailesi
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Olympus OM-D E-M1 Mark II

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  arthenoscom
 • İnstagram
  arthenoscom
 • Web Sayfası
  www.arthenos.com

Güncel Profil Ziyaretleri

3.553 profil görüntüleme
 1. Ben sizin için doğru örnek olmayabilirim. Çünkü devamlı RAW çekiyorum ve genellikle burst modda (seri çekim modunda) çekimler yapıyorum. O nedenle benim D810 makinemdeki her iki kartın da depolama kapasitesi ve yazma hızı yüksektir. Kartlarım yedekli olarak ayarlıdır, yani her iki kartıma da aynı anda yazılır. Kartlarımın birinde yaşayacağım bir problem karşısında diğeri hayatımı kurtarır. Bunların dışında, kartlarımın dolması ve yetmemesi olasılığına karşı yanımda her zaman bir yedek kart daha bulunur. Tüm bunlar da eşittir maliyet demektir Saygılar.
 2. @Erkan Eroğlu bey, Sormuş olduğunuz bilgiler kullanım kitapçığının 491-493 sayfaları arasında belirtilmiş. Saygılar.
 3. Gezerken öylesine
 4. Dolaşırken öylesine
 5. MERHABALAR SEBAHATTİN BEY,SİZİ ARTHENOSTAN TAKİP EDİYORUM GERÇEKTEN FOTOĞRAF KONUSUNDA TÜRKİYEDE HATRI SAYILIR VE DUAYEN İSİMLERDEN BİRİSİNİZ. ELİMDE D5300 VAR VE TAMKAREYE GEÇMEK İÇİN NİKON D610 ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM...ANCAK D800E OLMAYAN Anti Aliasing filtre D610 OLDUĞUNU OKUDUM. ACABA BU FİLTRENİN FOTOĞRAFA ARTI VEYA EKSİ OLARAK ETKİSİ OLUR MU EN AZINDAN  NETLİĞİNE VEYA GÖRÜNTÜDE BOZULMA FALAN OLURMU. KULLANANLAR MOİRE VE ALİASİNG ETKİSİNDEN BAHSEDİYORLAR. .VEYA BU ETKİYİ ORTADAN KALDIRMAK MÜMKÜNMÜ..LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ...

  1. Sebahattin Demir

   Sebahattin Demir

   Merhaba,

    

   İsminiz olmadığı için nasıl hitap edeceğim bilemedim. D610 gövdeyi bir yıl kadar kullandım, bana göre çok iyi bir gövdeydi, hala da öyledir. Anti Aliasing (AA) Filtre özellikle tekstil ve moda çekimlerinde işe yarayan bir özelliktir. Yani kumaştaki dokunun üzerinde bazen oluşan harelenmeleri ortadan kaldırır. Sadece D610'da değil, D800, D810 ve hatta yeni gövde D850'de bile AA filtre yok.

    

   AA filtre olması yukarıda bahsettiğim avantajın yanısıra bir dezavantajı beraberinde getirir, KESKİNLİK.

    

   O nedenle; eğer profesyonel anlamda tekstil ve boda çekimi yapmayacaksanız AA filtre olmaması bir avantajdır, dezavantaj değil.  

    

   Selamlar.

  2. TR NİKON

   TR NİKON

   TESEKKÜR EDERİM SEBAHATTİN BEY YÜREĞİNİZE SAĞLIK..

  3. Sebahattin Demir

   Sebahattin Demir

   Rica ederim, ne demek, yardımcı olabildiysem memnun olurum.

   Seçiminiz ve makineniz hayırlı olsun.

   Işığınız bol olsun.

 6. @Yasin Korkmaz bey, Bahsettiğiniz tartışmayı ve konusunu inanın hatırlamıyorum, böyle şeyleri aklımda tutmayı pek sevmem. Açık ve dürüst iletişimden yanayım, kalp kırmayı ve saygısızlığı da sevmiyorum. Bana yapılmasını da arzu etmiyorum. Kurs ve okul konusunda sizinle eşit koşullardayız, ben de bu hobimle ilgili herhangi bir özel eğitim almadım, ama bu alanda ciddi bir akademik eğitim almayı çok isterdim. Ben sadece okumayı ve araştırmayı seviyorum. Kabul ederseniz, fotoğrafçılığın detaylara inmek olduğunu hatırlatmak isterim, deneyin, pişman olmazsınız. Not: Ben FF de kullanırım APSC de ve hatta 4/3 bile kullanırım. Işığınız bol olsun. Saygılar.
 7. İyi de @Yasin Korkmaz bey, Yazıyı sanırım okumadınız. Altında nasıl yaptığımı detaylıca açıklamıştım zaten, o nedenle şaşırdım bunları yazdığınıza. O yazdıklarınızın ne anlama geldiğini elbette biliyorum, da ne için olduğunu anlayamadım. Ayrıca ikinci fotoğrafa bakıp özellikle diyaframın f/13 olduğunu nasıl tahmin ettiniz? Dikkat ederseniz, modelin elindeki baston ve eli flu çıkmış. Diyafram f/13 olsaydı, onlar da çok net çıkmaz mıydı sizce? Saygılar.
 8. Neyi tahmin ettiniz, tam anlayamadım?
 9. @l_uysal bey, Teşekkür ederim, eksik olmayın. Yakında yeni oyuncağım D850 makinem gelecek. İlk inceleme (ona inceleme demeyelim de, izlenimler daha doğru olur) videomu bu konuda yapmayı planlıyorum. Ayrıca D850'nin tüm yeni özelliklerinin herbirini, örnek çekimleri ve uygulamalarıyla ayrı birer yazı konusu olarak hazırlıyorum. Saygılar.
 10. @l_uysal bey, Bana kızmazsanız sorunuzun cevabı şu şekilde verebilir miyim? Kamer Çekim Modları: Manuel Mod Pozlama Ölçüm Modları Kameraların Pozlamayı Yanlış Yapmasının Temel Sebepleri Saygılar.
 11. @hüseyin özdemir bey, Sanırım demek istediğinizi tam anlayamadım. "M"anuel çekim modundaysak, makinemizin pozlama ölçüm metodunun ne önemi olacak ki? Böyle bir durumda seçeceğimiz pozlama ölçüm metodu, manuel yapacağımız ISO, Diyafram ve Enstantane hakkında bize makinenin pozometre sayacından bir ön bilgi vermek için faydası olur en fazla. Ben Pozlama değerlerini manuel olarak ayarladıktan sonra, pozlama ölçüm metodunu istediğim kadar değiştireyim, bunun çekeceğim fotoğrafa bir katkısı olmayacaktır. Saygılar.
 12. @hüseyin özdemir bey, Değerli katkılarınız için teşekkürler. Söz konusu yukarıdaki örnekteki gibi bir fotoğraf çekmekse bence işi şansa bırakmayıp "M" Manuel moda geçmek daha doğru bir seçim olur. Pozlama ölçüm metodu ne seçilirse seçilsin makinenin pozlama ölçümüne pek güvenmemek gerek. "A" çekim modunda kalsaydım, ben hangi pozlama ölçüm metodunu seçsem, pozlamayı nereden alırsam alayım bana 4 durak eksi pozlanmış bir fotoğraf vermezdi makinem bence. Ama dediğinizi cidden deneyeceğim; İlk fırsatta bunun benzeri bir sahneyi hem pozlama ölçüm modlarıyla, hem de manuel çekim modu denemeleriyle uygulamalı bir çekim yapmalı ve paylaşmalıyım, bu anlaşıldı Saygılar.
 13. @tugay bey, 28-300mm objektifte (sizin tabirinizle zumu biraz açınca) yani odak uzaklığını arttırınca objektifin en açık diyafram aralığı f/5,6 olur. Birkaç sorum olacak; D800 ile bu denemeyi yaptığınızda ortam ışığı nasıldı, D800 AF Modu (AF-S veya AF-C) ve AF Alan Modu (Dinamik alan AF / Tek Nokta AF vs) neydi? Netlemeye çalıştığınız nesneye olan uzaklığınız ne kadardı? Saygılar.
 14. @l_uysal bey, Size bir teşekkür ve bir de özür borçluyum; gündelik iş stresi molalarında yazdığım için hafta içinde sizin çok önemli bir sorunuzu atlamışım. Aslında çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz. Şunu diyorsunuz: "Burada bahis konusu pozlandırmada ışık ölçümünü azaltmak değil mi ? ıso nun bir durak arttırılması pozlandırmada ışık hassasiyetinin arttırılması ve fonun da aydınlanmasına neden olmaz mı ?" Evet çok haklısınız ve doğru söylüyorsunuz. Muhtemelen bu sahneyi o şekilde çekmiş olsaydım dediğiniz gibi olacaktı. İşin açıkçası böyle bir sonuç almak için zaten ben de böyle bir seçeneği hiç denemezdim. ISO'yu genellikle baz ISO değerinden fazla arttırmayı denemiyorum. Üçayak yoksa ve mecbur kalırsam deniyorum. Ben burada bana gerekli olan 4 duraklık eksi pozlamayı nerden kazanabilirdim sorusuna alternatifleri yazmayı düşünmüştüm. ISO'yu da en son alternatiflerden biri olarak yazmışım zaten. Burada asıl maksadım Pozlama üçgeni konusundaki bilgileri yeni başlayan dostlarımız için örneklerle pekiştirmekti. Uyarı için tekrar teşekkürler. Saygılar.