@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  577
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  123
Seviye 4
259/500

Topluluk Puanı

259 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  NT Ailesi
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Olympus OM-D E-M1 Mark II

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  demir.sebahattin
 • Web Sayfası
  www.arthenos.com

Güncel Profil Ziyaretleri

3.203 profil görüntüleme
 1. Farkındaysanız; Gerçek boyutları 4704 x 7360 olan 35MP bir fotoğrafın, 1488 x 1749 yani 2,6MP'lik bir kesimi (neredeyse 15'te 1'i) alıp, Onu siteye yüklenebilsin diye web formatında, %70 kalite ile ve JPEG formatına çevirip, Bir de üzerine %100 büyütüyorsunuz. 35mm analog ile 36MP FF bir algılayıcının çözünürlüğü hakkında biraz araştırma yapmanızı önereceğim. Şimdilerde 50MP'leri geçen algılayıcılara, o çözünürlükte sorunsuz görüntü aktarabilecek lens sayısı çok azdır. Olanlarını da biz alamayız zaten. Bu denli bir çözünürlükte gövdeye sahipseniz ve sizin istediğiniz gibi fotoğraflar çekmek isterseniz; Çok kaliteli lensleriniz olmalı, Kameranızda mikron titreşime neden olabilecek her türlü hareketi devre dışında tutacak teknikleri uygulamalı ve önlemleri almalısınız. Bunu sadece VR lens kullanarak çözemezsiniz. Yüksek çözünürlük her zaman iyi fotoğraf demek değildir. O makinelere nazik davranacaksınız, onun istediği gibi fotoğraflar çekeceksiniz. NOT: Yukarıda gönderdiğim fotoğrafa nostaljik ve mistik bir etki vermesi için az miktarda dijital gürültü (noise) eklenmiştir. CEVAP: 85mm ile çekseydim de sizin bahsettiğiniz o kumlanmalar olabilecekti. Saygılar.
 2. @fromalfheim tekrar merhaba, Aşağıdaki fotoğrafları sitede yayınlamak üzere küçültürsem kalitesi bozuluyor, orijinal dosya 34MB. Ekran görüntülerini gönderiyorum. Bu bütün hali: Bu ise croplanmış hali: Bu fotoğrafı geçen ayki seyahatimde Heidelberg'te çekmiştim. Nikon D810 ve 70-200mm f/2.8 lensimle yaklaşık 20 metreden elde çektim. EXIF bilgileri: Diyafram: f/4 Perde hızı: 1/320sn ISO: 400 Bu fotoğraf iş yerimdeki ofisimde 60x90cm ölçülerinde duruyor. Bu fotoğrafı sizin bahsettiğiniz 85mm ile f/2.8 ile çekseydim bundan çok daha kaliteli sonuçlar verecekti. Saygılar.
 3. @fromalfheim merhaba, Netlemeyi modelin sol (bize göre sağ) gözünden aldığınızı ve netleme sonrasında ne modelin ne de sizin 1mm dahi kıpırdamadığınızı varsayıyorum. Çünkü verdiğiniz değerlerde net alan derinliğiniz milimetreler ile sınırlı. Ben olsam; - Bu fotoğrafı bu lens ile f/1.4 ile çekmezdim. En az f/2.8 denerdim. - Işık her ne kadar yeterli görünse de iyi bir flaş (en azından tepe flaşımı) kullanırdım. Bir önceki makinem Nikon D800'dü. D800'lerde rastlanan back/front focus problemi sizin kullandığınızda da olabilir. Anlamak ve varsa ayarlamak için bu yazıma göz atabilirsiniz. Saygılar.
 4. İlginiz için çok teşekkür ederim. Blog ile ilgili çalışmalarım devam ediyor, henüz geliştirme aşamasındayım. Yani resmen açmadım, içerikleri tamamlamam gerek bunun için. Sanırım 1 ay içinde gerçek halini alır. Saygılar.
 5. Kullandığımız makineler pozlama ölçümünü, pozlama ölçüm modunuza göre yapar. Genel olarak 3 çeşit pozlama ölçüm metodu vardır ("AF" noktası seçimi yani netleme noktası seçimi ile karıştırmayın): Matris ölçüm : Fotoğraf makinesi, çerçevenin geniş bir alanını ölçer ve pozlamayı ton dağılımına, renge, kompozisyona ve mesafe bilgisine göre ayarlar Merkez ağırlıklı ölçüm : Fotoğraf makinesi tüm çerçeveyi ölçer ancak en büyük ağırlığı pozlamayı aldığınız noktaya, merkez alana verir Nokta (Spot) ölçüm : Fotoğraf makinesi, çapı 4 mm olan daireyi ölçer (çerçevenin yaklaşık %1,5’i). Daire, geçerli netleme noktası üzerinde ortalanır. Manuel netleme kullanarak silüet çekecekseniz eğer (neden manuel netleme? o ayrı bir soru tabi); Ben olsam şöyle yapardım: a)- Makinemi "A" Diyafram öncelikli çekim moduna alırım ve diyaframı ayarlarım (örnek f/5.6) b)- Tek nokta AF seçerim ve makinemi gökyüzüne yönlendirip deklanşöre yarım basarım, c)- Makinemim verdiği Perde hızını aklımda tutarım ya da not ederim (örnek 1/1250sn). d)- Ardından "M" manuel çekim moduna geçerim, diyaframı f/5.6 ve perde hızını 1/1250sn ayarlarım (zaten değişmemiş olacaktır). e)- Kadrajımı belirlerim, f)- Lensimi manuel netlemeye ayarlarım, g)- Netlememi yaparım, h)- Hiç bozmadan çekimi yaparım. Manuel netleme değilde AF ile yapacaksanız, yukarıdaki işlemlerin aynı sırada takip edin "f" seçeneğini atlayın. Bu metod ile çekimde sorun olmaması gerekir. Bu metodla yaptığınız çekimlerde sizin fotoğraflarınız genellikle az pozlanmış oluyorsa bunun birkaç nedeni olabilir; Pozlama ölçüm metodunuz "Matris" ya da "Merkez ağırlıklı" olarak seçilmiş olabilir. Spot (nokta) ölçümü deneyin ve ölçümü en parlak yerden alın. Pozlama telafisi vardır. Pozlama telafisi ayarınızı kontrol edin (-EV pozlama olmasın, 0 "Sıfır" olmalı) Saygılar.
 6. @Tarık ışık bey, Bu sitede Galeri bölümünde, Instagram, Facebook, 500px bunlarla başlayabilirsiniz. Özellikle Facebook'ta birçok bu amaçlı fotoğraf grubu mevcut. Saygılar.
 7. @fromalfheim merhaba, Bu tip bir kare çekeceksem, yani açık havada manzara çekeceksem; Mutlaka en az -1EV pozlama telafisi uygularım, eğer hava çok açık ise bazen -1.7EV uyguladığım olmuştur. Pozlama ölçüm modunu "Tek nokta ölçüm modu (Spot metering)" kullanıyorum, bölgesel veya matris kullanmıyorum. Pozlamamı asla gökyüzünden almam, orta tonda bir noktadan alır ve kilitlerim (AE/AF butonu). Sonra kadrajımı düzenler çekimi yaparım. Bu hareketler şimdi size çok karmaşık gelebilir. "İyi de, vapurdasın, elinde makine, bu kadar işi yapacaksın, üstüne bir de fotoğraf çekeceksin" diyebilirsiniz, bu hareketlerin tamamı bende bir refleks haline geldi. Üstelik kameramın kullanabileceğim tüm kısayollarını bu tip çekim modlarına kodluyorum. Hepsini ezbere bildiğimden, hangi sahne için hangisi gerekirse bazen tek bir ayarla değiştirme şansım bile oluyor (Fn tuşları). Bu durumda (-1EV pozlama telafisi uyguladığım için) gökyüzü çok patlamaz, ama gölgede kalan yerler olduğundan karanlık çıkar. Onları da Camera RAW'da açıyorum, Gerekirse kontrast ve doygunluk ekliyorum. Not: Bu fotoğraf bulutlu bir havada ve akşam üzeri çekildi. O nedenle gökyüzünün patlaması çok mümkün olmadı. Saygılar.
 8. @Levent Uysal bey, Silüet çekiminde şu sırayı takip etmekte fayda var; - Aydınlık alana gelin ve öncelikle pozlamayı kilitleyin, yani AE/AF düğmesine basın, - Ardından model/nesne (karanlık çıkmasını istediğiniz neyse) üzerine gelin, netleyin ve fotoğrafı çekin. Eğer sizin dediğiniz gibi; önce modeli netleyip, ardından kadraj değiştirip çekim yaparsanız, makineniz pozlama ayarlarını modelinize göre yani karanlık alana göre yapacaktır. Dolayısıyla modeliniz aydınlık çıkacak, ama aydınlık tabir ettiğiniz alan ise patlayacaktır. Saygılar.
 9. 1/60sn perde hızı tam bir bıçak sırtıdır. Elde çekimde birçok kişi için iddialı sınırdır. Ben 1/60sn de elde çekim yapamıyorum mesela, elim titrektir. Kedinin milim oynaması netliği etkileyecektir. Bu konu için bu fotoğraf yanlış bir örnek. Çünkü; - Ortam ışığı bu test için yeterli değil. - Perde hızı en az 1/125sn olsa iyi olur. - Bu ortamda 1/125sn için ISO'yu 800 yapmanız gerekir, ki o da başka problemleri beraberinde getirir. - AF Alan Modu kesinlikle Tek nokta AF (Spot metering) kullanılmalı (Kullanım kılavuzu sayfa 94-95). - 35mm de bu kadrajı herhalde en fazla 0,5m uzaktan çektiniz. Buna göre alan derinliğiniz yaklaşık 3mm civarında olacaktır. Ben olsam bu durumda flaş kullanırdım.
 10. @Ersoy Ezer bey, Makinenizden NEF dosyaları MacBook bilgisayarınıza nasıl aktarıyorsunuz? Nikon Transfer (son güncel versiyonu) ile yapmıyorsanız, öyle dener misiniz? Saygılar.
 11. Ne demek, bildiğim bir konuysa bundan zevk duyarım. Yurtdışında olduğumdan gecikmeli cevap verebiliyorum. Nazik sözleriniz için ben teşekkür ederim. Saygılar.
 12. @Levent Uysal bey, Lensinizdeki seçimi değiştirmeniz yeterli. Ancak makinenizdeki ayar hala otomatik netlemede kaldığından lensinize netleme yapması için elektriksel sinyaller göndermeye devam edebilir. Bu da gereksiz yere batarya ömründen harcamak anlamına gelir. O nedenle bu gibi durumlarda ben mutlaka makine ayarımı da manuel AF moduna alırım. Odaklama için yaptığınız metod doğru. Bu işlemi elbette ki canlı ön izleme (Live view) modunda yapacaksınız. Netleyeceğiniz noktaya yakınlaşıp, ardından manuel olarak lensten netleme ince ayarını yapacaksınız ve ayarını hiç bozmadan çekimi gerçekleştireceksiniz. Bir üçayak (tripod) ve uzaktan kumanda kullanmak faydalı olacaktır. Bu durumda lensinizde VR özelliği varsa ve açıksa kapatmak faydalı olacaktır. NOT: Üçayak kullanırsanız, makinenizdeki "d10: Pozlama gecikme modu" özelliğini kullanmayı deneyin. Türkçe kullanım kılavuzunuzun 231. sayfasına göz atabilirsiniz. Makinenizdeki olası titreşimleri bu yöntemle yok edebilir, çok net sonuçlar alırsınız. Bu mod ile birlikte zamanlayıcıyı da 10sn gibi ayarlarsanız netliğiniz garanti olacaktır. Saygılar.
 13. Merhaba, Sanırım siz de birçoğumuz gibi, makineyi alıp kullanma kılavuzuna dahi bakmadan hemen kullanmaya başlayanlardansınız Bahsettiğiniz problemi makinenizin Ayarlar > Fotoğraf Makinesi Ayarları bölümünden "Dosya numarası sırası" ayarıyla basitçe çözebilirsiniz. Kolay gelsin.
 14. Ne yapacağınıza, ne amaçla ve hangi lens(ler)le kullanacağınıza, sizin bilgi ve tecrübenize vs vs gibi bir çok nedene bağlı. Başlangıç seviyesindeyseniz işinizi fazlasıyla görecektir. İyi makinedir. Güle güle kullanın.
 15. Şöyle bir kamera; Böyle bir cevap için bana kızmayın lütfen, Eğer kızarsanız sorunuzu bir daha düşünün. Bu soruya nasıl bir cevap bekliyorsunuz? Saygılar.