Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  426
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  76
Seviye 4
207/500

Topluluk Puanı

207 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  As Üye
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Fujifilm X-T1 Silver

Sosyal Ağlar

 • İnstagram
  demir.sebahattin
 • Web Sayfası
  https://500px.com/sebahattindemir

Güncel Profil Ziyaretleri

2.197 profil görüntüleme
 1. İstanbul - Pendik Marina Kamera : Nikon D800 Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8D ED Odak Uzunluğu : 200mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/2.8 - ISO : 100 - Perde Hızı : 3sn Filtre : LEE Little Stopper (6 durak) ve LEE 0,6 ND Hard Grad (2 durak) Pozlamam 3sn olduğu için Ay ışığı bu durumda çok patlayacaktı ve bir ışık topu gibi görünecekti. O nedenle ufuk çizgisinin üzerinde LEE Little Stopper ve ND 0,6 Hard Grad filtrelerimi kullandım. Bunlar bana 8 durak kazandırdı. Yani ben tüm kadrajı 3sn ile çekerken, "Ay" kısmını yaklaşık 1/100sn ile çekmiş gibi oldum. Gökyüzünde birkaç bulut kümesi olsaydı, çok daha güzel bir görüntü olacaktı.
 2. @neehot bey, Sanırım yaşlanmaya başladım. Siz yazınca hatırladım. Evet, ben bu soruyu daha önce sormuştum ve siz de cevaplamıştınız. Umarım bundan sonra tekrar aynı soruyu sormak zorunda kalmam Yazıda da belirttiğim gibi; yazdıklarım fotoğraf eleştirisi değil, böyle birşey haddim de değil üstelik. Kendimi fotoğrafları eleştirecek seviyede hiç görmedim. Fakat insan bu tip pan çekimlerinde odağı gözlerde arıyor, bisikletin odakta olması gözümüzün beklediği birşey değil. Tabi çok özel bir bisiklet markası veya onun özel bir yerine / aksesuarına dikkat çekmek istemiyorsanız. Saygılar.
 3. Karaköy tarafından Eminönü'ne bir bakış. Eminönü - Yeni Cami Kamera : Fujifilm X-T1 SilverLens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WROdak Uzunluğu : 78mmÇekim Modu : ManuelPozlama : - Diyafram : f/9 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/125sn
 4. Bu konuya bu kadar az fotoğraf geleceğini tahmin etmezdim. Benim dışımda Kemal bey neehot (sanırım Nihat, hala teyit etmese de ) beyin fotoğrafı dışında başka fotoğraf gelmedi. Aşağıdaki yazdıklarım tamamen benim düşüncelerim, ne olur yanlış anlamayın. Amacım eleştirmek ya da hata bulmak değil. Yazdıklarımda yanlış, eksik bir şey varsa lütfen sizler de beni düzeltin. Ne demiştik; "Amaç öğrenmek" Önce neehot beyin fotoğrafından başlayayım: Keşke bisikletli bir kişi olsaymış. Arkadaki bisikletli rol çalmış. Ya da daha önde veya arkada olsaymış. Tabi bunu sizin o anda ayarlamanızı bekleyemeyiz değil mi Ön tarafta bulunan trafik işareti ya da baba dikkat dağıtıyor, onu kadraj dışında bırakma şansı sanırım yoktu. 1/60 perde hızında çekmişsiniz. Bu tarz pan çekimleri için uygun bir perde hızı. Fakat deklanşöre bastıktan sonra objeyi takip etmeyi sürdürmediniz mi, ya da netlemeyi mi doğru yapmadınız acaba? Kullandığınız gövdenin AF performansı oldukça başarılıdır. Gözleri odaklayıp, "Dinamik Alan AF" ya da "3D-izleme" ile takip yapsaydınız keşke. Odağı takip etmek kolaylaşırdı. Kullandığınız lens de hızlı bir lens. Kemal beyin fotoğrafına gelince: Bu gibi bir fotoğrafı çekmek ilk bakışta kolay gibi görünse de deneyim gerektirir. Benim de Eskişehir Odunpazarı evlerinde bir cam ustasını çekmeye çalıştığım buna benzer bir fotoğrafım vardı, ama hangi diskin arasında şimdi bulamadım. Beni o kadar zorlamıştı ki. Düşünün; ortam loş, fakat alev o kadar güçlü ki nasıl davranacağınızı şaşırıyorsunuz. Makine de öyle. Kemal beyin ki benimkinden çok daha başarılı olmuş, tebrik ediyorum. Perde hızını 1/250sn olarak nispeten yavaş tutması çok iyi olmuş, çünkü kıvılcımlara hareket vermiş bu. Daha hızlı bir perde hızı hem ISO'yu arttıracaktı, bundan daha önemlisi kıvılcımları donduracaktı ve o hareket hissi yok olacaktı. Böyle bir fotoğrafta o ustanın yardımcı aletlerini fotoğraflamak da çok önemli. Burada onu göremedim. Sol üst taraftaki sepet, onun üstündeki metal obje ve sağ taraftaki yazılı belgeler biraz durumu kurtarıyor, ama örs, çekiç veya arka duvarda asılı el aletleri güzel olurdu. Açıyı çok beğendim. Hareketi çok iyi hissettiriyor. Ben bu iki fotoğraf arasından Kemal beyin fotoğrafını seçtim. Evet Kemal bey top sizde bir hafta boyunca. Saygılar.
 5. Biraz zamanımı alsa da Exif bilgilerini güncelledim.
 6. İrem hanım, Yaşadığınız problemi başka bir başlık altında devam ettirmeniz probleminizi daha hızlı çözmenize neden olmayacaktır. O nedenle bu konuyla birleştirilmiştir.
 7. Sizin de dediğiniz gibi bu alana girmeyen fotoğraf neredeyse olmaz, durağan manzara veya portre olmadığı sürece. Elbette benim de buna benzer fotoğraflarım var, üstelik en çok sevdiğim konu "Aksiyon". Instagram hesabımda çokça örneği vardır. Kendimden fotoğraf bilerek koymadım, seçme sırası bende çünkü. Değerlendirme dışında tutulacağını bilerek aşağıda birkaç tanesini paylaşıyorum. Saygılar. Foto 1 Kamera : Nikon D810 Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED Odak Uzunluğu : 165mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 64 - Perde Hızı : 1/400sn ================================================== Foto 2 Kamera : Fujifilm X-T1 Silver Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR Odak Uzunluğu : 110mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/38sn ================================================== Foto 3 Kamera : Fujifilm X-T1 Silver Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR Odak Uzunluğu : 110mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/60sn ================================================== Foto 4 Kamera : Fujifilm X-T1 Silver Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR Odak Uzunluğu : 74mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,3 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/1000sn ================================================== Foto 5 Kamera : Fujifilm X-T1 Silver Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR Odak Uzunluğu : 122mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/400sn ================================================== Foto 6 Kamera : Fujifilm X-T1 Silver Lens : Fujinon 18-135mm F3.5-5.6 R LM OIS WR Odak Uzunluğu : 122mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 200 - Perde Hızı : 1/250sn ================================================== Foto 7 Kamera : Nikon D800 Lens : AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8G ED Odak Uzunluğu : 50mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/5,6 - ISO : 100 - Perde Hızı : 1/500sn ================================================== Foto 8 Kamera : Nikon D800 Lens : AF-S Nikkor 50mm f/1.4G Odak Uzunluğu : 50mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/1.4 - ISO : 800 - Perde Hızı : 1/100sn
 8. Herkese merhaba, Sanırım çok zor bir tema belirlemişim, baksanıza kimseden ses çıkmıyor. Aslında fotoğrafçılıkta en kolay temalardan biri aksiyon çekmek. Çekmek değil de konu bulmak kolay. Aksiyon deyince mutlaka spor müsabakası gelmesin akıllara. Konser, müsamere, pan çekimler, Kemal beyinki gibi işini yapan kişi fotoğrafları, bisiklete binen bir kişi, hoplayan zıplayan bir çocuk vb hiç fotoğrafınız yok mu? Mutlaka vardır, geriye ne kaldı ki En azından fikir belirtebilirsiniz. Aksiyon lütfen. Saygılar.
 9. Kemal bey, Exif bilgileri olmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır Exif bilgileri lütfen.
 10. Mehmet bey, Bu durumla hangi modda ("M" "A" "P") çekim yaparken karşılaşıyorsunuz? Flaş modunuz nedir (Auto /TTL vs)? Diyafram ve ISO nedir?
 11. Herkese merhaba, Öncelikle fotoğrafımın seçilmesi konusunda Hüseyin Özdemir beye teşekkür ediyorum. Yeni konuyu hemen belirlememe nedenim aslında bu gibi bir işleyişin uygun olmadığını düşünmemden kaynaklanıyor. Atalay Mete beyin başlattığı bu aksiyon gayet güzel oldu. Bir hareket ve heyecan getirdi ortamımıza. Ancak bunun yapış biçimi bu şekilde olmamalı diye düşünüyorum. Önerilerim; - Fotoğraf yükleme ve değerlendirme süresini 1 hafta olarak belirleyelim ve Cumartesi başlasın, ertesi hafta Perşembe bitsin. Yani o haftanın fotoğrafı Perşembe günü seçilmiş olsun ve yeni haftanın konusu Cuma günü belirlenmiş olsun. Ki, yeni konuyla ilgili en azından hafta sonu bir çekim ve çalışma yapma şansımız olsun. - Exif bilgileri belirtilmemiş fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılsın. Burada amacımız öğrenmek değil mi? O halde Exif bilgilerine ihtiyacımız var. - Bir de o çekimde kullanılan çekim tekniği, varsa filtre, bu filtrenin kullanım amacı vs gibi bilgiler de verilirse ne güzel olur (bu madde şart değil). Buna göre ben yeni konuyu "AKSİYON" olarak belirledim. Artık bundan böyle göndereceğiniz fotoğrafları bu yeni temaya uygun yüklemeniz gerekiyor. Değerlendirme ve fotoğraf seçimim için son gün 19 Ocak 2017 Perşembe, Seçilen fotoğraf sahibinin yeni konuyu belirleme süresi 20 Ocak 2017 Cuma'dır. Saygılar.
 12. Epeyce uzun sayılabilecek bir zamandır amatör olarak ve çok severek fotoğrafçılıkla ilgileniyorum. Konuyla ilgili birçok kurumsal veya olmayan topluluklara katılıyorum, birçoğunun aktif üyesiyim. Çok okuyorum, çok izliyorum; hemen her gün yeni birşeyler öğreniyorum ve mutlu hissediyorum. Fotoğraf ile benim seviyemde ilgilenen kişilerin, bu uğraşa sanatsal, felsefi, ulvi ve zorlama bir takım değerler yükleme çabalarını, her izledikleri fotoğrafta abartılı, soyut ve gerçek üstü yorum yapma heveslerini gördükçe bir gülmedir gidiyorum. Ne kasıyorsun arkadaş, bu bir hobi işte. Al eline makineyi çek gitsin. Senede birkaç iyi fotoğrafın varsa ne mutlu sana, ne bu stres? Sanırsın yarın çok önemli bir Kültür Merkezinde sergi açacak. Makine beğenmez, lens beğenmez. En pahalısından olsun ister hep, Sanır ki; en iyi fotoğrafı en pahalı makine çeker !.. Bilmez ki; fotoğrafı önce göz, sonra lens, sonra makine çeker. Ekmeğini bu işten kazanan, ustalar, abiler, ablalar sözüm size değil. Haddim de değil. Saygıyla ve gıptayla önünüzde eğilirim. Saygılar.
 13. "Portre" konulu ilk fotoğraf benden; Bunu daha çok beğendim. =============================== Kamera : Nikon D810 Lens : AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8G ED Odak Uzunluğu : 105mm Çekim Modu : Manuel Pozlama : - Diyafram : f/2.8 - ISO : 64 - Perde Hızı : 1/160sn ===============================
 14. Hüseyin bey, Nikon'da bir işlem yapmak istediğimde tüm menüler arasında aramaktan kurtulmak için, çok sık kullandığım menü işlemlerini, kendime göre özelleştirebildiğim "Menüm" başlığı altında topluyorum. Hatta onları bu menü altında kullanma sıklıklarına göre diziyorum. Böylece arama zahmetinden kurtulmuş oluyorum. Çok önemli olan ayarları ise fonksiyon tuşlarına atıyorum. Saygılar.
 15. Bunlar tercih meselesi elbette, saygı gösteririm. Fotoğrafa Canon SLR ile başlamış, Nikon DSLR ile devam eden ve şu anda D810 kullanan biri olarak Canon gövdeleri öyle kolayca göz ardı etmezdim. Hangi özelliğinin size iyi uyduğuna ve hangisiyle daha mutlu hissettiğinize bağlı birşey. Eğer bu işin profesyoneli değilsek, toplamda (yukarıda belirtilen) ikisinin arasındaki farkların bizim fotoğraf kalitemize (!) çok bariz etkisi olmaz diye düşünüyorum. Saygılar.