@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Sebahattin Demir

Forum Editörü
 • İçerik sayısı

  759
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  176
Seviye 4
339/500

Topluluk Puanı

339 Nikontürk Demirbaş

Sebahattin Demir Hakkında

 • Derece
  NT Ailesi
 • Doğum Günü Aralık 12

Profil Bilgileri

 • İkamet
  İzmir
 • Cinsiyet
  Erkek

Fotoğraf Bilgileri

 • Fotoğraf Makine Modeli
  Nikon D810
 • Fotoğraf Makine Modeli
  Olympus OM-D E-M1 Mark II

Sosyal Ağlar

 • Twitter
  arthenoscom
 • İnstagram
  arthenoscom
 • Web Sayfası
  www.arthenos.com

Güncel Profil Ziyaretleri

4.080 profil görüntüleme
 1. Nikon D5100 Kullanım Kılavuzu Sayfa 50-53 ve 164. Türkçe kullanım kılavuzunuz yoksa buradan indirebilirsiniz. Saygılar.
 2. Bazı durumlarda birçoğumuzun kafasını karıştıran, Dijital Makinelerde AF Sistemi (Otofokus - Auto Focus), hangi durumlarda, hangi AF Sistemi'nin kullanılacağı ve canlı önizleme (Live view) AF ile Vizör AF arasındaki farklar konusunda kaleme aldığım "Dijital Kameralarda AF Sistemi Nasıl Çalışır?" başlıklı detaylı yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazı, bazı okuyucular için uzun ve belki de başlarda sıkıcı görünebilir. Fakat, yazının ana fikri olan AF Sistemi, AF Alan Modları ve Netleme Noktası seçimleri, kaliteli ve etkileyici fotoğraflar için gerçekten çok önemli bir konu, hatta bence en önemli konu. Saygılar.
 3. @ali şükrü ayan bey, Bunun birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle bu durumla hangi çekim modunu kullanarak, hangi ayarlarda karşılaşıyorsunuz bunları belirtirseniz yardımcı olabiliriz. Mesela cep telefonunuzla makinenizin ayarlarını gösteren LCD ekranın fotoğrafını çekip burdan göndermeniz de olabilir. Saygılar.
 4. @Yasin Korkmaz bey, Bakınız Nikon D5100 Kullanım Kitapçığı Sayfa 66'daki "Saat" yani " - - " modu. Bir ağabey tavsiyesi ister misiniz? Forumu okuduğunuzun yarısı kadar boş zamanlarınızda makinenizin kullanım kitapçığına bir göz atmanızı öneriyorum. Bunu dostane bir tavsiye olarak tüm iyi niyetimle yapıyorum, her zaman olduğu gibi başka şekillerde algılamayın lütfen. Saygılar.
 5. @Yasin Korkmaz bey, Cevap vermeden önce lütfen yazılanları dikkatlice okur musunuz? Size kısa bir bilgi: Nikon gövdelerde 2 türlü Firmware vardır; 1. Gövdenin asıl firmware'i 2. Lensler için geliştirilmiş "L" ile başlayan firmware. Ben L ile başlayana özellikle dikkat edilmesi konusunu yazmıştım, yani 70-200mm lens için bir güncelleme gelmişse bu L ile başlayan firmware'de olur.
 6. @l_uysal bey, Vizör ile Canlı Önizleme (Live view) AF arasındaki yegane fark bildiğiniz gibi; Faz algılama ve Kontrast algılama kullanıyor olması. Yani Vizör AF, kameranın AF sensörünü ve sistemini kullanıp, uzaklık yakınlık tespiti için Faz algılama yaparken, Live view renklerle ve kontrasta göre ölçüm alır ve yorumlar. O nedenle canlı önizlemede odaklanılan nokta önem kazanıyor, eğer burası düz bir zemin veya tek bir renkten oluşursa netleme yapmayacaktır. Ortamda yeteri kadar ışık olsa dahi (siz gözünüzle gördüğünüzde), netlemede zorlanacaktır, Bunlar aklıma ilk gelenler, tabi lensinizde optik veya mekanik bir sorun oluşmamışsa. Yazıyı bitirmeden yanlışlıkla göndere basmışım, şimdi düzelttim. Saygılar.
 7. @Levent savaseri bey, "Bulb" modunda pozlamak istediğiniz süre boyunca deklanşör düğmesine basılı tutmanız gerekir, basmayı bırakıp elinizi kaldırdığınızda pozlama biter. "Time" modunda, deklanşöre ilk basışınızda deklanşör açılır ve ikinci basışta kapanır. Yani temelde "Bulb" modu ile aynıdır, ancak perdeyi açık tutmak için bir butona basılı tutmak yerine, açmak için bir kez, kapatmak içinse bir kez tıklarsınız. Saygılar.
 8. @l_uysal bey, Makinenizin firmware güncellemesini kontrol edin ilk önce. Özellikle L ile başlayan kısım önemli. Saygılar.
 9. Google'a girip "Nikon D5100 candle light photograph examples" yazın ve çıkan sonuçlara şaşırın.
 10. @Yasin Korkmaz bey, Siz herşeyi böyle negatif tarafından mı algılılarsınız genelde? Işık elbette ki önemli, buna kim itiraz edebilir ki? Yaptığımız şeyin adı fotoğraf, yani "Işık ile yazmak". Çok iyi olmasa da, iyi bir ışık ile evinizde bile olsa net, keskin fotoğraflar alırsınız. Şurada ağız tadıyla bilgilenmeye, birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizin de çok iyi bildiğiniz konular olabilir, onlar hakkında da biz bilgi sahibi olabiliriz, amaç bu, başka bir amacımız yok, müsterih olun. Kaldı ki sizin beğenmediğiniz evinizdeki ışık koşullarında bile, %100 krop yapmadan dahi f/5 ile çektiğiniz fotoğrafın daha net olduğu açıkça görünüyor. Başından beri söylemeye çalıştığım çok basit bir konu aslında; f/16 diyaframdan sonra çoğu lenste ışık saçılması nedeniyle problemler yaşarsınız. Fizik kuralı gereğidir bu, adı üstünde "IŞIK SAÇILMASI", yani ışık varsa saçılma da var. Bunu belirtmeye çalışmıştım. Yani ortam ışığınız ne denli iyi olsa da, minumum da olsa bununla yüzleşirsiniz. Saygılar.
 11. @Yasin Korkmaz bey, Vaktiniz varsa benzer sahneyi evinizde kurun, Aynı ışık koşullarında aynı sahneyi, aynı mesafeden "A" modunda manuel netleyip, netlemeyi bozmadan hem f/11 hem de f/25 diyaframda çekin. Sonra sonuçları %100 büyütüp kontrol edin. Özellikle köşelere doğru odaklanın. Bu sahne için f/25 diyaframla f/11 den daha iyi "Fotoğraf için iyi bir teknik (iyi bir düşünce)" ile ne olabileceği konusunda bizi bilgilendirirseniz memnun oluruz, eksiklerimizi tamamlayabiliriz. Saygılar.
 12. @duruozge hanım, Diyafram f/25 çok kısık. Bu diyaframda keskin fotoğraf alamazsınız, aksine ışık saçılması olayı nedeniyle bozulmalar yaşarsınız. Zaten bu sahne için bu diyafram değeri çok gereksiz. Kalemlerin önden arkaya alan derinliği en fazla 3cm görünüyor. Bu alan derinliğini yakalayabilmeniz için 1m uzaklıktan f/11 diyafram ile çekseniz 4cm alan derinliği alırsınız ki bu size yeter. Yukarıda anlattığım konuları detaylarına bakmak isterseniz aşağıdaki yazılarım size yardımcı olabilir; Fotoğrafta Alan Derinliği Diyaframı Kısıyorum ama Fotoğrafım Hala Net Değil Saygılar.
 13. @duruozge hanım, Birkaç sorum var: 1. Çekimlerinizi elde mi üçayak kullanarak mı yapıyorsunuz, 2. Enstantane hızı nedir? 3. AF Alan Modu olarak hangisini kullanıyorsunuz "Tek nokta" "Otomatik" vs? 4. Diyafram ayarı nedir? Buraya problemli olduğunu düşündüğünüz bir fotoğrafı çekim değerleri ile birlikte (Exif) yükler misiniz? Saygılar.
 14. En azından lenslerinizde ve/veya gövdenizde optik olarak veya mekaniksel bir problem olup olmadığından emin olmak için test edebilirsiniz. Bunun için bahsettiğim yazımdaki "Bir odak problemi olup olmadığı nasıl anlaşılır?" kısmındaki basit işlemleri uygulamak yeterli olurdu. Siz bilirsiniz. Saygılar.
 15. @Erdemern bey, Lensinizde mekanik bir sıkıntı olmuş olabilir. İçindeki mekanizmada mikronluk oynama netlemenizi etkileyecektir. Bunu anlamanın ve varsa gidermenin yöntemlerini bu yazıda detaylıca bulabilirsiniz. Gerekli işlemleri yaptığınızda ve lensinizde tamir gerektirecek bir fiziksel problem yoksa, 50mm lensiniz ile yine istediğiniz net görüntüleri alabilirsiniz. Saygılar.