@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Atalay Mete

Üye
 • İçerik sayısı

  383
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Gün Kazandı

  34
Seviye 2
98/100

Topluluk Puanı

98 Nikontürk Ailesinden

3 Takipçiler

Atalay Mete Hakkında

 • Derece
  As Üye

Profil Bilgileri

 • İkamet
  Antalya
 • Cinsiyet
  Erkek

Güncel Profil Ziyaretleri

3.527 profil görüntüleme
 1. Süremiz doldu. Bu, gün batımı konusunu belirlerken açıkçası daha çok "klişe" konusunu tartışırız diye düşünmüştüm. Hani parmakları ile batan güneşi tutan ya da avucuna düşürmeye çalışan çocuk eli, ya da saçlarını geriye atan denizdeki kız gibi. Klişe olunca, mecaz anlamıyla kötü, çok kullanılmış, bayağılaşmış akla geliyor ancak bir fotoğrafın klişe olması o, ilk fotoğrafın başarısını gösterir. Fotoğraf eğitimi için de oldukça iyi bir rol modeldir. Belki de doğrudan klişe olarak belirlemem daha uygun olurmuş. Fotoğrafların hemen hepsi çok güzeldi. Mehmed beyin manzarası çok etkileyici bir görüntü ancak çok önemli bir eksik, kadrajda insan yoktu. Fotoğrafta insana dair değil de doğrudan insanların olmasını tercih ediyorum. O nedenle Nihat beyin fotoğrafını seçtim. Kadraj ve kompozisyon güzel. Renkler, gün batımı renkleri, ışık-silüet olarak güzel kullanılmış. Ve güvertede bir denizci var. Daha ne olsun. Nihat bey buyurun yeni konu belirleme sırası sizde.
 2. Kemal bey, aslında sözünü ettiğiniz lensler geniş açı değil, ultra geniş açı lensler. Kullanımda oldukça kısıtlamalara neden olan açılara ve yapıları nedeniyle de (filtre kullanımında, kadraj oluşturmada,distorsiyon ve deformasyondan tutun, görüntü kalitesine kada) dezavantajları var. Sensörünüzün kısa kenarından daha küçük odak mesafeli lense gerçekten gereksiminiz var mı? 24 mm odak mesafesi, FF sensörlü makineler için bir sınırdır ve hep bu 24 mm yi referans alırlar. Bizde (APS-C sensör) bu 16 mm ye denk geliyor. Eğer gerçekten geniş açı ise gereksiminiz, APS-C sensörlü makinede 16 mm den, 35 mm ye kadar odak mesafesi geniş açı oluyor. Denemeden bu ultra geniş açı lensleri almayın, mutlaka deneyin öyle karar verin derim.
 3. aynı şeyi ben de düşündüm. Renkli haliyle spor gazetesine konacak bir GS fotoröportajı. S/B haliyle, tüm hayal kırıklığı yaşayan seyircileri temsil ediyor.
 4. Nihat bey şu aralar forumda sizden benden başka kimse yok. Fotoğrafınız hoşuma gittiği için bir öneride bulunmak istedim. Bu fotoğrafı S/B denediniz mi? Hem modelin ifadesi, ruh hali (low key yani koyu renkler, yüksek kpntrast, üzüntü ifadesi, vs vs) hem de chromatic aberration ya da renk sapmaları dediğimiz görüntüden kolay kurtulmak için çok faydalı olabilir. Merak ettim, denedim. Güzel oldu sanki.
 5. nikon d7100 nikon d 5300 nikon d 5200

  Nihat bey her şeyden önce bir polemik olsun diye yanıt vermediğimi bilmenizi isterim. Öte yandan söylediklerimizin altını doldurmalıyız ki bu forumu izleyenler eksiksiz bilgilensinler diye düşünüyorum. Siz bir önceki makinenizde hangi "yetersizlikten" muzdarip oldunuz ve bu bodye geçtiniz? Eğer AF motoru için ise basit bir matematik hesapla elinizdeki ve almayı amaçladığınız lenslere vereceğiniz fark sanırım bir hayli düşük. Arayı kapatmak için on tane 50mm lens almanız gerek. Fotoğraf kalitesi üzerine bir D3300 te neyin yetersizliğini görebildiniz? Öte yandan siz Nikon tercihinizi renkleri için yapmışsınız, ama anladığımız kadarıyla renkleri daha çok hoşunuza gitseydi de Canon almayacaktınız çünkü hiç birisinde AF motoru yok. Son olarak şu profesyonellik ve hobi konusuna da kendi bakış açımı ekleyeyim; bence asıl bütçe sorunu olmayan kesim, amatörler. Profesyonel adam illa National Geographic e fotoğraf çekmeyecek, bu forumu da izleyen binlerce fotoğraf emekçisinden söz ediyorum. Bu insanlar her kuruşlarının hesabını yapmak zorundalar . F/P dediğimiz kavram, esas olarak profesyoneller için. Adam ekmek parası peşinde. Bu konuyu diğer hobilerimizde de yaşıyoruz. Ben motosiklet kullanıyorum. Son bir yıla kadar isteyen istediği motosiklet ile kullanmaya başlıyordu. İlk motor tercihi, 170 beygirlik motosiklet olan (aslında pistte yarış motoru olan) çok kişi tanıdım. Yarısından çoğu mezardalar, yaşayanların %90 ı motosikleti bıraktı. Evlerimiz kullanmadığımız( doğru seçim olmayanlar) fitness aletleri ve fotoğraf takımlarıyla doldu taştı. Doğru başlangıçlar daha sağlıklı yürür inancındayım.
 6. nikon d7100 nikon d 5300 nikon d 5200

  Muhteşem bey, hatırlarsanız bana da sormuştunuz, ben de elbette 7100 ün size çok daha fazlasını verme potansiyeli olduğunu söylemiştim. Ancak Nihat beyin gerekçesini özellikle söylemedim zira bu makineler arasında karar vermek için belki de en az önemli olan konu, bu motor konusu. Yani sadece ve sadece bu özellik nedeniyle tercih yapıyorsanız aslında paranız o zaman boşa harcanmış olur. İki makine arasında sınıf farkı var. Yani, D7100 size spesifik olan özellikleriyle, kimi amaçlara yönelik olarak daha fazlasını verecek. Yeni başladığınız için sizin eksikliğinizi telafi edemez! Firmaların "giriş seviye makineleri" nin asıl amaçları, size DSLR ile fotoğraf çekmeyi, ayar yapabilmeyi öğretmek, alıştırmak ve sevdirmek. Bu anlamda giriş seviyesi makineler özel amaçlar için üretilmiş olanlara göre çok daha uygun. Benim önerim şu anda güncel D3300 ya da çıktıysa D3400, D3500 olur.
 7. Serhat bey endişe etmeyin, yakın zamanda bu soru gene sorulmuştu ve yanlış hatırlamıyorsam makinenin flaş ya da flaş yuvasındaki basit bir şeydi.
 8. İzimi sürer, bulur benim yaptığımı.. neyse, konumuz bu soğuk günleri ısıtsın; GÜNBATIMI olsun
 9. Bence çok daha güzel. Ama beni "renkli olmalıydı"ya iten başka bir şey. Gerek fotoğrafta gerekse başka görsel sanatlarda da kullanılan "low key ve high key" kavramları. Low key, siyah rengin hakim olduğu, karanlık, kontrastı yüksek ve genellikle hüzün, karamsarlık veren anlamına gelliyor. Oysa modelin yüzünde nerdeyse ışık var. Eskilerin nur yüzlü dedikleri... Yani high key sunulması gereken bir ifade. Sonuçta portre, modelin kişiliğini ve o andaki ruh halini yansıtmıyor mu.. İlave: Low key için Kemal beyin paylaştığı fotoğraf çok güzel bir örnek. S/B o nedenle çok yakışmış, değil mi? Sebahattin beyin fotoğrafı da S/B olmasına karşın oldukça açık tonlar ve ışığı göstermeyi başarabilmiş (high key).
 10. Forum dedektifimiz Orçun Edipoğlu'ndan yeni konuyu bekliyoruz. Ne olur standart donanımla çekilebilen bir şey olsun!..
 11. Nihat bey, bu fotoğraftta siyah beyaz kullanmak modele biraz haksızlık olmuş sanki. Renkli hali var mı bu fotoğrafın?
 12. Remzi bey, fotoğrafınız PC de açtığımda model yüzükoyun duruyor. Tablette açtığımda ise 90 derece dikleşmiş (açı düzelmiş) fakat baş göğüs hizasına kayacak kadar alçalmış, fotoğraf deforme olmuş olarak görünüyor. Muhtemelen mobil cigazla yüklediniz. Mümkünse bunun yerine ve bundan sonra PC den fotoğraf yükleyebilir misiniz?
 13. merhaba. fikirlerinizi yorumlarınızı  ilgiyle takip etmekteyim. klasik makinelerden yarı profosyenel makinelere adım atmak istiyorum. genel olarak kişi ve manzara çekimleri için 2500 3200 tl aralığında makine almak istiyorum. NİKON D7100 18 -140 VR ,   NİKON D5300 18-140 VR KİT,  VE  NİKON 5200 SİGMA 18 250 MACRO LENS     aklımdaki modeller bunlar. yardımcı olabilirseniz sevinirim. ya da önerebileceğiniz başka modeller.   teşekkürlerr.

  1. Atalay Mete

   Atalay Mete

   Yardım olarak kabul edilebilir mi bilmem ama ben gönlümde yatanları söyleyebilirim;  bu saydıklarınız arasında f/p olarak size en çok fotoğraf adına olanak verecek olan D7100 olur.

   Lens opsiyonlarınızdan, portre, 85-110mm ve manzara 18-50mm odak mesafesi gereksinimlerinizi, hatta makro gereksiniminizi tek lens ile karşılamak istediğinizi anlıyorum. Madem bodyde bir kademe ileri geçtik, lenste de tercihiniz yarı profesyonel olsun, prime lens kullanın desem? 

   Kit lens için:

   Nikon un 18-140 mm lensi çok beğenildi. Benim kit lens olarak Nikon 18-105 mm lensim vardı, baktım hiç kullanmıyorum daha başarılı olduğu söylenen, Nikon 16-85 mm lens ile değiştirdim. Henüz çok yeni, gündüz çalıştığım için deneme fırsatım çok olmadı. Hafta sonu aklar karalar çıkacak ortaya :) 

   Nikon un 18-55 VR lensi çok başarılı bir standart zoom lens. Lens için anlamlı bütçe ayırmanıza gerek kalmadan body ile uyum sürecinizi bu lensle geçirip mümkün mertebe ödünç lensleri deneyerek karar vermeniz çok daha yerinde olabilir. 18-55 kit lens ile aynı odak mesafesinde daha hızlı olan (f2.8 sabit diafragma ile) Sigma ve Tamron, ultra geniş açıda da Tokina 11-16 f 2.8 en çok tutulan lensler.

    

   Şu anda da D3xxx body + 50mm f 1.4G lens birlikteliğinden çok memnunum. Sonuçlarını gördüğüm ve eksikliğini hissettiğim lens ise 85mm f 1.8 lens. Portre için bu lensin yerini, kalitesi, çözünürlüğü, renkleri konusunda hiç bir kit lensin doldurabileceğini zannetmiyorum.

    

   selamlar sevgiler.

  2. muhteşem karaman

   muhteşem karaman

   çok teşekkür ederim