@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Bugün
 2. Merhaba, Sanırım siz de birçoğumuz gibi, makineyi alıp kullanma kılavuzuna dahi bakmadan hemen kullanmaya başlayanlardansınız Bahsettiğiniz problemi makinenizin Ayarlar > Fotoğraf Makinesi Ayarları bölümünden "Dosya numarası sırası" ayarıyla basitçe çözebilirsiniz. Kolay gelsin.
 3. Dün
 4. Öncelikle merhaba , direk konuya değinmek istiyorum daha önce Canon makinem vardı daha sonra satıp Nıkon aldım ancak bı süre sonra farkettımki çektıgım fotograflar 1 2 3 4 dıye sıralanıyor ama hafıza kartını boşalttıkdan sonra tekrar 1den başlıyo böylece bı klasöre attıgımda aynı dosya adından 2 şer 3 tane oluşuyo öncekı canon cıhazımda böyle degıldi hafıza kartını boşaltsanda aynı çekim sayısından devam edıyodu ve ben bu zamana kadar kaç tane fotograf çektıgımı anlıya bılıyodum ve karışıklık olmuyodu bunu bılen varsa yardımcı olursa sevınırım iyi günler Not : cihazım Nıkon d3300
 5. İkisi de yeni makina. Ya da 2011 sonrası diyelim. Konuyu dağıtmamak, marka model tartışmasına girmemek için belirtmedim. Sitenin güvenilir olup olmaması da önemli değil. Bu grafikleri varsayımsal olarak kabul edebiliriz. Asıl konu; son kararını böyle bir grafiğe göre vermek zorunda kalsa makina almayı planlayan bir kişi, neye öncelik vermeli? Hangi durumda düşük ISO değerlerine rağbet etmeli, hangi durumda yüksek ISO değerlerine? Ben kendimi örnek vereyim. Ful frame bir makina almayı düşünüyorum uygun zamanda. Karanlıkta işim yok. Çekeceğim şeyler; daha çok gün ışığında, manzara, çiçek-böcek, dişarda ya da ev ortamında portre, bina içi ve dışı fotoğrafları, amatörce ürün çadırında çekimler, makro çekimleri vs. Mavi grafiğe sahip makina bana daha uygun olur gibi geliyor. Ama her şeye rağmen, yüksek ISO değerleri daha iyi olan makina her zaman daha makbuldur diyen olur mu? Şu markanın şu modelini mi, yoksa bu markanın bu modelini mi alayım diye sorsam, markaya bağımlı duygusal yanıtlar alabilirim endişesiyle, sorumu bu şekilde dolaylı yoldan soruyorum. Ama tüm yeni makina alacaklara güzel bir rehber olabilir ustaların yanıtları. Yanıt veren herkese teşekkürler.
 6. Her ikisini de. Çünkü 3200 iso dolayında 7 civarında olan dr değeri günümüz DSLR makineleri için oldukça düşük. Not: Grafikleri alıntıladığınız http://photonstophotos.net/Charts/PDR.htm sitesi bana biraz kuşkuyla yaklaşılması gereken bir site gibi görünüyor. Şu anda araştırma yapma imkanım yok ama firmaların kendi dr değerleri ile oldukça farklı sonuçlar verdiğini sanıyorum.
 7. Nikon 100. Yıl Kuruluşu Adına Yeni Model D850 Model Tanıtımı adına büyük adımlar atmaya başlamış bulunuyor. Şimdilik Teknik Özellik olarak bilinen veriler ; FX-Format CMOS Sensor 8K Time-Lapse Video D810’nun ISO performası & dinamik alanı D5’in 153 noktalı, 3D AF takip otomatik netleme sistemi D500 & D5’in 4k Videosu Yeni bir teknoloji olan ve CF kartların yerini doldurması beklenen XQD ve SD Kart girişleri D500’ün Dokunmatik Ekranı D810’un Wi-Fi ve SnapBridge bağlantı özellikleri D5 & D500’ün AF nokta kalibrasyonu Olarak geçiyor gün geçtikçe bilgiler ve tam tanırım için bilgiler nikon tarafından yayınlacaktır. Burada dahili flaş eksikliğini açıkça görebildiğimiz daha iyi bir görünüm var: Nikon, aynasız ve yüksek kaliteli kompakt kamera alanında Sony, Fujifilm ve diğerleri ile karşısında başarısız oldu. Bununla birlikte, kuruluşunun 100. yıl dönümü için üst düzey profesyonel kamera üretmeye devam ediyor. 36.3 megapiksel çözünürlüklü, D810’un halefi tam-çerçeve D850’nin gelişimini duyurmuştu. Nikon, tam çerçeve, yüksek çözünürlüklü, yüksek hız sunan D850 ile ilgili fazla bilgi vermedi. Nikon, yıllardır kullanıcıların geribildiriminin doğrudan sonucu olan bir dizi yeni teknoloji, özellik ve performans iyileştirmesi ile tasarlanacağına söz verdi. Nikon D850’nin profesyonel fotoğrafçılar,moda ve düğün fotoğrafçıları ve multimedya içerik yaratıcıları için zorlayıcı bir kamera olarak nitelendiriyor. D810 kullanan çoğu profesyonel ve hobi fotoğrafçısı, yeni bir odaklama sistemi, daha iyi RAW görüntüler, D5 ile eşleşen kontroller, kamera stabilizasyonu, yerleşik WiFi, eğilebilir bir dokunmatik ekran, daha hızlı maksimum obtüratör hızı ve 4K video çekimi gibi birçok özelliği bir arada istiyor. Nikon, alıcılarını deyişle dinliyorsa, bunların çoğunu veya tümünü yerine getirmesi gerekiyor. Nikon’un YouTube kanalında D850 ile çekilen 4K tanıtım videosunda Ultra HD video, düşük ışık ve 8K time-lapse çekimleri gösteriliyor. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.
 8. Dramatik düşüş derken hangisini kasttettiniz acaba? Mavi olanı mı?
 9. Son hafta
 10. Sizin grafiğini verdiğiniz iso testi dinamik aralık için yapılmış. Önemli bir test olmasına karşın çoğu zaman iso-dinamik aralık bağlantısı göz ardı edilip sadece iso-kumlanma bağlantısına bakılır. Bu konuda daha önce de bir iki cümle yazdığımı hatırlıyorum. Demek istediğim şu: Yüksek iso hem dinamik aralığı düşürür hem de kumlanma yapar. Bunun hangisinin daha önemli olduğu konusunda ise kesin bir şey söylenemez. Önceliğin hangisinde olduğu her konuya ve ışık koşullarına göre değişir. Hatta fotoğrafı nasıl işleyeceğimize göre. Bu nedenle sorunuzun kesin bir yanıtı olabileceğini düşünmüyorum. İyi günler dileklerimle.. Not: Verilen grafikte dinamik aralıktaki dramatik düşüş daha çok eski tip sensörleri anımsatıyor.
 11. Selamlar Bu 'iso' olayına fazla takmamak lazım..35 senelik fotograf serüvenimde son üç beş senedir dıgıtal gövdeler kullanıyorum..Kaç kere 1600 iso'da fotograf çektim derseniz iki elin parmaklarını geçmez.Hele durağan bir kare çekiyorsanız ,kurarsınız tripodunuzu veya monopodunuzu ve acele etmeden kadrajı oluşturur ışık şartlarını lefinize kullanarak 100-200 isolarda her ortamda kabul görürü fotograflar çekersiniz.. Benim anayasam ;ışık bilgisi,göz,objektif ve gövde sıralaması ile gider.Tabii iyi iso performansı oan bir gövde tercih sebebidir..Ama gereklilik değildir. Bu söylediklerim beni bağlar. Saygılar...
 12. Anladım.
 13. Yani düşük ISO değerlerini göz ardı etmediniz. Ancak, forumlarda beyan edilen fikirlere göre, sadece yüksek ISO performansına önem vermek gerekirmiş gibi bir izlenim oluşuyor. Ustaların da fikirlerini alırız umarım. Bize aradaki farkları açıklarlarsa iyi olur. Örneğin bu örnekteki iki makine ile 100 ISO'da çekilecek fotoğraflarda nasıl bir fark olur? Ya da 3200 ISO'da çekilecek fotoğraflarda nasıl bir fark yaşarız? ISO test sonuçları ile kullanım amaçlarımız arasında ilişki nedir? Hangi durumda mavi, hangi durumda yeşil makinayı tercih etmeliyiz?
 14. usta değilim ancak çektiğim fotoğraflarda iso 800-6400 arasındaki performansı daha önemli bir hal alıyor benim için. mümkün mertebe yüksek isoya çıkmamaya çalışsam da çıktığımda da tatmin etmeli. ancak şu teste göre mavi sonuçların sahibi makineyi tercih ederim çünkü yüksek isolarda belirgin bir fark yokken düşük isolarda fazlasıyla öne çıkıyor.
 15. geçmiş olsun. açılmıyor. converter programı da görmüyor. kartı formatlayıp yeni çektiğiniz fotoğraflarda sıkıntı var mı?
 16. Bunun için programların olduğunu zaten biliyorum. Başka amaçla makineyle çekmek istiyorum.
 17. Maalesef bozulmuş görünüyor. Zaten sıkıştırırken kb seviyesine düşmüş normalde aynı boyuta yakın sıkıştırması gerek. Yani 20mb gösterse bile içi boş
 18. Merhabalar. Fotoğraf ektedir. Keşke bir çözüm yolu olsa 😢 DSC_0005.zip
 19. Bilgisayar ekranı dışında bir ekran görüntüsü olsa uğraşmaya değebilir de, bilgisayar ekranını harici bir makina ile çekmeye çalışmak yerine, screen capture yapmak çok daha kolay değil mi? Klavyedeki "prt sc" tuşuna basıp ekran görüntüsünü clipboard'a atıp bir resim işleme programında açabilirsiniz. Örneğin photoshop'u açıp, ctrl-n ile yeni bir sayfa açıp, ctrl-v ile görüntüyü yapıştırabilirsiniz. Yukarıda sözü edilen sorunların hiçbiri de yaşanmaz. Aynı şey video görüntüleri için de geçerli. Ekrandaki video görüntülerini kaydeden birçok program var. Fotoğraf makinası ile çekmekte başka bir amaç mı var acaba?
 20. Yeni bir makina alacaksınız. İki makinayı gözünüze kestirdiniz. İkisi de FF makina. İkisinin de konforu, teknolojisi sizi tatmin ediyor. Karar vermek için bir de ISO testlerine bakmak istediniz. Ve aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaştınız. ISO testi eğrileri yaklaşık 800 ISO'da kesişiyor, bu kesişme noktasının alt değerlerinde ve üst değerlerinde iki makina arasında fark var. Biri düşük ISO'larda çok iyi iken, diğeri yüksek ISO'larda daha iyi. Şimdi bazı arkadaşlar diyecek ki, "ISO testi zaten yüksek ISO değerleri için yapılır". Hatta bazıları ISO testini sadece 400-800 ISO'dan yukarısı için yapıyor, düşük ISO değerlerine hiç bakmıyor. İyi de, düşük ISO değerlerinin hiç mi anlamı yok? Düşük ISO değerlerine bakınca, bazı makinalar arasında uçurumlar var. 50-100 ISO'da biri 8 iken diğeri 12 olabiliyor. Çoğu kişi yeni bir makina çıktığında "Dur bakalım bir de ISO testlerini görelim!" diyor. Elbette alternatif bir başka makina ile karşılaştırıyor. Peki böyle bir tabloyla karşılaşınca nasıl karar veriyor, neye göre karar vermeli? Yüksek ISO'lardaki değerlere mi bakmalı sadece? Yoksa düşük ISO'lardaki değerler de tercih nedeni olabilir mi? Ustaların fikirlerini paylaşmasını rica ediyorum.
 1. Daha fazla aktivite göster