@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Geçmiş saatler
 2. Ağzınıza sağlık hocam. siz teknik olarak doğru olanı yazmışsınız, yalnız ben hangi ifade de f değeri = objektifin çapı yazdım onu bulamadım. yine de sağolun en doğru bilgiyi verdiğiniz için. Ben liseyi yabancı dil bölümünde okuduğum için fiziğim zayıftı. zaten sayısalı da sevmezdim. neyse biz gerçek işimiz olan fotoğrafa dönelim. en iyisini en doğrusunu daha fazla-daha doğru bilenden öğrenelim. Saygılar.
 3. Bugün
 4. Teşekkür ederim.
 5. Youtube'a girip "Nikon D7100" yazmanız yeterli. Saygılar.
 6. Dün
 7. Genel kanı yüksek iso=kumlanma biçiminde. Günümüz makinelerinin kumlanmaya daha dirençli olmaya başladığı da anlaşılıyor. Ama diğer bir yan etkiyi de gözardı etmeyelim: yüksek iso=düşük ve/veya düzensiz dinamik aralık...
 8. d7100 nasıl tutacağımı bile bilmeden aldığımı itiraf ediyorum D7100'ün kullanımıyla ilgili videolar biliyorsanız ve iletirseniz sevinirim.
 9. konuyu hortlakmak gibi oldu ama stock fotoğrafcılığı yapıyorum arada. yüklediğim fotoğraflarda bazen noise hatası diye red edilen fotoğraflar oluyor. bakıyorum 100 iso. bende iso100 üzerine çıkmamaya çalışıyorum. düşük iso da noise yaparmı sizce yoksa burdaki olay başka bir neden den mi. D5200 kullanıyorum iso en düşün 100 de aldığımdan beri. d700 iso 200 altına düşmüyor yazmışsınız bu durumda iso yu 200 altına düşürmemek mi lazım birde arkadaşlr bildiğiniz modele göre iso testi yapan bir site var mı mesela d5200 için önerilen en yüksek 1200 gibi veri veren
 10. Merhaba arkadaşlar D5200 kullanıyorum. makro lens alacam ama bütçemi ayarlamam 6 ayı bulacak aklımdakiler 90mm tamrol yada 105mm sigma beklerden bir kurs hocasının tavsiyesi ile otofocuslu makro uzatma tüpü yeterli olacağını söyledi. kullanım yerlerim evde pasta cupkek kurabiye yemek çekimleri hanımın instegram face pastanesi için kendim için lego ve yumurtadan çıkan oyuncakları çekmeyi düşünüyorum. dış çekimde kullanırım başta çiçekler reyonlardaki ürünler arada yakalarsam böçek falan. bu makto tüplerle iyi sonuçlar çıkarmı, dezavantajları nelerdir(tabiki lens gibi olmaz ama ) zorlukları ne olur bilen deneyimi olan kullanan arkadaşlardan ricam olacak yorumlara göre aliexpresden 33 dolara meikenin modelini sipriş edeceğim
 11. Son hafta
 12. Aşırı pozlanmış, Doğru pozlama aşağı yukarı şöyle olacaktı;
 13. hocam bufotoğrafta yapılması gereken ne ?
 14. MESELA 9 VE DAHA AŞAĞILARDA ÇEKSEM PERDE HIZI DÜŞER DEMEK İSTEDİM. AMA DİYAFRAM ÇOK AÇILACAK O ZAMAN DAHA BERBAT OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
 15. Perde hızı için "1/20 ya da 1/30 yapıyorum" demişsiniz. Bunu siz nasıl yapıyorsunuz? "A" modunda çekiyorum demiştiniz. "A" modunda siz yalnızca diyafram ayarlarsınız, makine de sizin belirlediğiniz bu diyafram değerine göre perde hızını kendi belirler. Gönderdiğiniz fotoğraflardaki perde hızınızı makine belirlemedi mi?
 16. İKİ FOTOĞRAFTA SIFIR DEĞERİNDE.. ACABA 1/20 VEYA 1/30 YAPIYORUMDA IŞIKMI FAZLA GİRİYOR.
 17. Makinenizde "Pozlama telafisi" uyguladınız mı? Aşağıdaki gibi bir ayardan bahsediyorum. Eğer bu düğmeye basıp pozlamayı "0" (sıfır) dan farklı yaptıysanız (mesela +2 EV); makineniz normal sahnenin 2 durak daha ötesinde pozlama yapacaktır. Yani olduğundan 2 durak daha parlak çıkacaktır. Kontrol eder misiniz? Sıfır'dan farklı ise "0 EV" yapın tekrar deneyin. Çünkü gönderdiğiniz fotoğraflar (eğer bir yazılım ile üzerinde oynamadıysanız) fazla pozlanmış görünüyorlar.
 18. F16 ISO:100 1/30 18 MM GÖKYÜZÜ PATLAK
 19. sabahattin bey mesela mutfak penceresinden çekiyorum patlama yok salon penceresinden cekiyorum beyaz bulutlar patlak çıkıyor. örnek foto ağacın üstü mesela f11 ısı 100 1/20
 20. Aman arkadaşlar lütfen %100 doğruluğundan emin olmadığımız bilgileri buraya aktarmayalım. Daha sonra bilgi kirliliği katlanarak gider ve önünü almayız. Bu yanlış bilgiler dediğim duruma güzel bir örnek. f değerinin ne olduğu ufak bir araştırma ile bulunabilecekken yanlış bilgi aktarılmış. Doğrusu (çok özet olarak ) şu: f değeri; objektif çapının (Lens yani mercek değil. Lens objektifin içindeki cam elemanların her biridir) objektifin odak uzaklığına oranıdır. Bu da dolaylı olarak objektiften geçen ışık miktarını gösterir. Lise fizikten hatırlayabileceğimiz gibi konu objektife yaklaştıkça algılayıcı üzerinde oluşan görüntünün daha net olması için odak uzaklığının büyümesi gerekir. Bu nedenle yakındaki nesneleri çekerken (elle ya da otomatik) objektifi uzatarak odak uzaklığını değiştiririz. (Bazı objektifler bunu içerde yaptığı için göremeyebiliriz.) Ama en açık örnek uzatma tüpü veya körükleridir. Bu aygıtları kullananların çok iyi bildiği gibi algılayıcıya düşen ışık körük uzadıkça azalır. Tekrar özetleyelim: f değeri ışık ölçüsü değildir. Objektifin (o andaki) diyafram çapının odak uzaklığına oranıdır. Not: Zaten f değerleri kareköktür. Nedeni de ışığın gücünün mesafenin karesiyle ters orantılı olarak azalmasıdır. Bizim f:2,8 dediğimiz aslında 1/2,8 dir. Bu da yaklaşık olarak 8 in karekökü, f:4 ise 16 nın kareköküdür.
 21. Sorun yaşadığınız bir örnek fotoğrafı yükler misiniz buraya? Yüklediğiniz fotoğrafın Exif bilgilerini (Diyafram, perde hızı, ISO vb) belirtirsiniz çok iyi olur.
 22. matris ölçüm.
 23. Öncelikle "Pozlama ölçüm yöntemi" nasıl ayarlı ona bakar mısınız? Yukarıda da dediğim gibi bu ayarı "Matris ölçüm" olarak değiştirin, probleminiz büyük ölçüde ortadan kalkacaktır. Sonucu buradan bildirirseniz memnun olurum. Saygılar.
 1. Daha fazla aktivite göster