@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Bugün
 2. @Yasin ÖN değerli fikriniz için teşekkürler.
 3. Merhaba Nikon D610 ve Android telefon kullanıyorum. Çektiğim raw formatta fotoğrafları OTG kablo kullanarak telefonuma atıp ordan google fotoğraflar uygulması ile düzenleyip istediğim gibi paylaşabiliyorum.
 4. Dün
 5. @Sebahattin Demir bey, Problemi çözeceklerine inanmakla birlikte, söz konusu lensi sorun yok diye geri gönderme olasılığı da olabilir. Umarım sizin belirttiğiniz gibi problemi çözerler. Gelişmeler hakkında buradan bilgi veririm. Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.
 6. @Turgay Seven bey, Geri dönüş için teşekkürler. Anladım, problem objektifte bu belli. Tamron G2 Nikon bayonetlerde bu gibi hataları çok duydum o nedenle cevap yazmak istedim. Ama problemi hızlıca çözerler bence. Geçmiş olsun. Saygılar.
 7. @Sebahattin Demir bey, Öncelikle şunu belirtiyim. Konuya mesaj yazarken Tamron Distribütöründen bir yetkili aradı. Son derece kibar ve ilgiliydi. Ürünü aldığım bayiye göndermemi istedi. Muhtemelen orası da servise gönderecek ve inceleyecekler. Şimdilik bu yolu izleyeceğim. Problemime dönersem, sizin de belirttiğiniz gibi f/8 – f/11 gibi daha kısık diyaframda pozlama daha da kötüleşiyor. Ne kadar kısık diyafram, o derece aşırı pozlama alıyorum. Hafta sonu Sigma 135mm Art ile bu lensi aynı şartlarda karşılaştırmayı düşünüyordum. 135mm de f/2.8’den başlayıp diyaframı adım adım kısarak bir dizi çekim yapacaktım. Ancak lensi göndereceğim için bu şansım kalmadı. İlgi ve yardımlarınız için teşekkür ederim. @Yasin ÜYEL bey, Öneriniz için teşekkür ederim. Ancak örnek fotoğrafın bulunduğu ortamdan daha sert ışık koşullarında diğer lenslerimle çektiğim fotoğraflarda aşırı pozlama ile karşılaşmadım. Gün ışığında zaman zaman f/1.8’de 1/4000 yetmediği için fazla pozlanmış fotoğraflarım oldu. Bunun sorumlusu da makine/lens değil benim. Diyaframı biraz kısarak pozlama problemini halledebilirdim.
 8. @Yasin ÜYEL bey, Katkılar için teşekkürler. İzninizle birkaç yorumum olacak; "Hiç bir body size kusursuz pozlama vaadinde bulunmadığı için poz telafisi koyuyor." demişsiniz. Evet gövdelerdeki ölçüm sistemleri bazen yanılabilir, ama kamera poz telafisini kendi kafasına göre uygulamaz. Siz aksini belirtmedikçe yani pozlama telafisi ayarı yapmadıkça, "Yok bu olmadı, ben buna poz telafisi uygulayayım" demez. Çok eski nesil DSLR kameraların ölçüm modu bile bu denli ışıkta, matris ölçümde çok zor yanılır. Yanılabilir, de bu kadar yanılmaz. Kaldı ki bahsettiğimiz kamera Nikon D750! Turgay bey başka lenslerde bu durumla karşılaşmadığını söylüyor. Ben de zaten o yüzden, önce en açık diyaframda deneyin, ardından diyaframı kısarak adım adım kontrol edin, diyaframı kıstıkça daha da çok pozlanıyorsa, lensinize bakın diyorum. Saygılar.
 9. Matris ölçümde bu pozlama tartışmasız over exposure. Ben teknik arızaya geçmeden önce ışık durumunu gözden geçirmek kanaatindeyim. Işık serttir ya da zayıftır veya başka bir sebeple cihazın ölçüm modu yanılabilir. Bunu biliyorsunuz. Hiç bir body size kusursuz pozlama vaadinde bulunmadığı için poz telafisi koyuyor. Cihaz o ışık ve o şartlarda yanılmış olabilir. Bu da lensle değil ışık şartlari ile ilgili. Yani farklı ışıklarda, farklı şartlarda da mutlaka çekim yapmanız lazım lens arızalı diyebilmek için. Her fotografta ya da çoğu fotografta over exposure varsa (histograma bakarak) işin teknik arıza kısmına eğilmek gerekir fikrindeyim.
 10. @Turgay Seven bey, Bu problemi birkaç kişiden daha duymuştum. Şunu dener misiniz? "A" Diyafram öncelikli çekim modunda diyaframı f/2.8 olarak ayarlayın ve öyle deneyin, yine aşırı pozlama alıyor musunuz? Eğer bu olmuyorsa, yani pozlama doğru oluyorsa şimdi şunu deneyin: Daha kısık diyaframlara ayarladığınızda aşırı pozlama daha da kötüleşiyor mu? Eğer durum böyleyse, ki muhtemelen böyle olacaktır, görünüşe göre diyafram bir şekilde sıkışıp kalıyordur. Yani siz diyaframı hangi değere ayarlarsanız ayarlayın, bildiğiniz gibi çekim öncesi tüm objektiflerde diyafram en açık değerindedir, deklanşöre bastığınızda sizin ayarladığınız diyaframa gelmek için diyafram bıçakları kapanır. Sizde bu olmuyor demektir, diyafram bıçakları sıkışıyordur. Objektif takılı değilken, objektifin arkasındaki yaylı diyafram kolunu hafifçe hareket ettirmeyi deneyin. Objektif kameraya takılı değilken, diyafram bıçakları en kısık diyafram pozisyonunda olmalıdır. Kolu hareket ettirirseniz, diyaframı açarsınız ve bıraktığınız zaman tekrar geri dönmesi gerekir. Bu kol dikkatsiz bir şekilde monte edilmiş ya da bükülmüş olabilir. Saygılar.
 11. Son hafta
 12. Eski lens optik olarak güncel gövdelerde zayıf kalıyor optik çözünürlüğü yani ayırma gücü düşük bir lens. Yeni 24-85 VR AF-S olanı bende bir ara araştırdım. Sonrasında Stüdyoda iş atı bir lens lazımdı 24-120 VR Nano aldım ikinci el. 24-85 VR'yi bir arkadaş önerdi ama hem geniş açıda hem tele de çok fazla optik bozulma yaptığı için tercih etmedim. 24-120'de geniş açıda çok iyi değil çok bozulma yapıyor ama daha üstün bir lens olduğu için bu 24-120 seçtim. Eski 24-85'e göre sessiz çalışır, diyafram tarafında 1 stop dezavantajı var tele de ama VR kurtarır eğer sabir konular çekecekseniz. 2.8-3.5 çok fark edeceğini sanmıyorum. Ama dediğim gibi eski lens optik olarak güncel gövdelerde biraz üzebilir.
 13. 70mm - 1/30sn - f/5.6 - İso 360 - Ölçme modu matris Fotoğrafta ışık durumu az çok belli oluyor. Böyle bir ışıkta 1/30sn şaka gibi. Üstelik iso da 360. Bu arada histogram nasıl yüklenir bilemedim.
 14. Örnek bir fotograf, exif ve o fotografa ait histogram yükleyebilir misiniz?
 15. @ÖNER BÜYÜKYILDIZ Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Sanırım hepsi 1:1 büyütme oranına sahip lenslerdir. Bütçeye uygun bir tercih yapmaktan başka çare yok. Tekrar teşekkür ederim.
 16. Merhabalar, Resmi garantili Tamron 70-200mm f/2.8 G2 lens almıştım. Dün öğleden sonra saat 16:00-17:00 civarlarında, genellikle A modunda diyaframı değiştirerek çekimler yaptım. Eve dönüp fotoğrafları incelediğimde gördüm ki çoğu aşırı pozlanmıştı. Otomatik İso açık, makinedeki tüm düzeltme ayarları kapalı pozisyondaydı. Pozlama telafisi de yoktu. Diğer lenslerimle böyle bir problem yaşamadım. Sorun lenste mi makinede mi anlayamadım. Sonuçta bir uyumsuzluk var gibi görünüyor. Yetkili servisi aradım, böyle bir problemi ilk kez duyduklarını söylediler. Lensi servise yollama seçeneğim de var ancak muhtemelen sorun yok diye geri yollayacaklar. Önerisi olan varsa çok memnun olurum. Teşekkürler.
 17. Duracell on numara
 18. @Murat Günar , Nikon için seçenekleriniz arasında 100 yada 135 mm yok bildiğim kadarıyla. Ya 105mm Nikon ile 105mm Sigma arasından tercih yapacaksınız yada Tamron'un 90mm makro lensi var. Ben Nikon 105mm kullanıyorum. Sıfırı oldukça pahalı olduğu için ikinci el aldım. Oldukça memnunum. Ancak alan derinliği doğada çekim yaparken oldukça zorlayıcı olabiliyor. Alışmak lazım. Sigma kullananlar da memnun. Bütçe durumunuza göre ikisi arasından seçim yapabilirsiniz. Nikon'un ikinci eli ile Sigma'nın sıfırı neredeyse aynı fiyat. Yada daha uygun olsun derseniz Sigma'nın ikinci el ilanlarına bakabilirsiniz. Kararınız şimdiden hayırlı olsun.
 19. @ÖNER BÜYÜKYILDIZ Bey; Amacım kesinlikle böcek kelebek vs. İçin yakın çekim yapmak ve odak istifleme . Sanırım alan derinliği sebebiyle 100,105yada 135 mm arasında bir tercih yapmam gerekiyor. Seçim konusunda tavsiyeleriniz olursa çok sevinirim @Sebahattin Demir ve @ÖNER BÜYÜKYILDIZ
 20. Aynı nedenlerden dolayı ilave batarya ihtiyacım oldu. Gidip ne olduğu belli olmayan bir ürün yerine duracell aldım. Gayet de memnunum. Orjinali ile pek farkı yok.
 21. Verilan örnekler yan sanayi batarya için makinaya zararından cok en büyük dezavantajı evet cabuk bitecektir içinde kullanılan hücrelerin kalitesi orjinal pil kadar olmayacaktır. Ancak OEM dediğiniz yani Original Equipment Manufacturer (OEM), “Orijinal Ürün Üreticisi” demektir. OEM pil bir yan sanayi pil demek olmaz. Hücre kalitesi kalitesi orjimal MAH değeri verecektir size. Tabi bu gerçekten OEM olması gerekiyor yani OEM yazısıda sahte olabilir aldığınız yer burada önemli.
 22. Alacağınız bataryanız kapasitesi üzerinde yüksek yazsa da, gerçekte çok çok düşük olacak, dolayısıyla çekim yaparken sizi yarı yolda bırakacaktır. Örneğin orijinal batarya 1700 mah iken, siz kapasitesi daha yüksek diye gider 2200 mah bi batarya alırsanız; orijinal batarya ile 1000 çekim yapacakken, yan sanayi batarya ile 300-400 çekimde kalırsınız. Artı oem bataryaların bu çıkış voltajı ve akım değerleri de sağlıklı olmadığından makinanızın hassas devrelerine zarar verme ihtimali var, Tavsiyem orijinal batarya, fiyat daha uygun olsun derseniz Duracell gibi güvenilir markaların benzer bataryaları. Bu arada kompak fotoğraf makinama Çin'den batarya alarak, birisi orjinalinden farksız, diğeri makinanın açılmasını bile sağlamayan bataryalar ile karşılaştım. Biraz da şans meselesi yani, tercih sizin...
 23. @Murat Günar bey, 100 mm civarı makro lenslerde alan derinliği oldukça sığ olmaktadır. Hele hele 150-180 mm lenslerde alan derinliği dahada düşecektir. Dolayısıyla bir böcek yada kelebeğe yakın çekim yapmayacaksanız, odak istifleme vb teknikler kullanmak için bilgisayar başında vakit harcamayacaksanız, sırf doğaya çıkıp çiçek böcek kelebek yada kuş fotoğrafı çekecekseniz @Sebahattin Demir beyin dediği gibi 200-300 mm tele bir objektif daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
 24. Anladım hocam teşekkür ederim.Peki önerilir mi bu OEM batarya?
 25. @Sebahattin Demir Bey ; Çok teşekkür ederim
 26. Bildiğim kadarı ile, OEM parça, üreticilerin, kendi ürünlerinde kullanmak için farklı üreticilere parça yaptırmasıdır. Yani Nikon, sensörünü Sony'ye yaptırısa, o sensör OEM parçadır. Yani bir tür parça üzerinden ama markanın satışta kendi adına kattığı fason üretim. Ancak bizde daha çok "kutusuz" ya da "muadil" anlamlarında kullanılıyor ve satılıyor. Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltsin lütfen.
 27. @Murat Günar bey, O zaman size makro değil tele-foto lens gerekli. Çünkü bırakın 100mm'yi 180mm makro lens ile bile kuş çekmek çok kolay değil, bunun için bu lenslere ihtiyacınız yok bence. Bu tarz çekimler için en az 300mm veya üzeri objektiflere bakmak lazım. Konuda tecrübeli forumdaş dostlarımız size uygun olabilecek alternatifleri önerebilirler. Benim burada bir şey önermem doğru olmayacaktır. Saygılar.
 1. Daha fazla aktivite göster