@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Dün
 2. Kemal Bey, Nikon D3300' de Front Focus veya Back Focus sorunu var ise düzeltme yapılabiliyor mu? Cevap evet ise, yöntem konusunda biraz teknik bilgi paylaşabilirmisiniz? Teşekkürler..
 3. Son hafta
 4. Ne yazık ki D90 orjinal kablosunu kaybettim.
 5. Aslında burda konu olarak HD Tadı alamıyorum dediğiniz kısım yani nasıl birşey bekliyorsunuz ? Ne gibi sorunlar var 1080 çekimde. Biliyorsunuz HD görüntüyü hd yapan illa 1080 değil çekim yapmaktır. yaparken dikkat etmeniz gereken yerlerdir.
 6. MERHABA ARKADAŞLAR, NİKON D3100 KAMERAMDA 1080P EŞLİĞİNDE VİDEO ÇEKİYORUM AMA SONRA VİDEOYU İZLERKEN HD TADI ALAMIYORUM. ACABA AYARLARIMI YANLIŞ YAPTIM BEN. YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.
 7. Teşekkürler Değerlendireceğim
 8. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var onu atlamışım. Eğer siz bu işlemi yukarıda açıkladığım 2 aşamalı yöntemle yapmak isterseniz aşağıdaki makine ayarlarınızı değiştirmeniz gerekecektir: Herhangi bir özel ayar yapmadıysanız AE-L/AF-L düğmesin bastığınızda bu; hem pozlamayı hem de netlemeyi kilitler. Kadrajınızı değiştirseniz de netleme ve pozlama bir önceki noktada kalır. Siz bu butona bastığınızda yalnızca Pozlama kilitlensin isterseniz bu ayarı "Yalnızca AE kilidi" olarak değiştirmeniz gerekir. Saygılar.
 9. teşekkürler
 10. @mmkomut bey, Makineniz pozlama değerini seçmiş olduğunuz AF noktasını ve "Pozlama Ölçüm Yöntemi"nize (Matris / Merkez Ağırlıklı / Nokta) baz alarak ayarlar. Eğer siz pozlamanızı aldığınız noktayı değil başka bir noktayı netleyip fotoğrafı çekmek isterseniz öncelikle pozlama kilidini yani AE-L kullanmalısınız. Yani; 1- Önce pozlamayı alacağınız noktaya gidip burada AE-L tuşuna basacaksınız, 2- Ardından netleme yapacağınız noktaya gidip, netleyip fotoğrafı çekeceksiniz. Bu işlemi önce AE-L tuşuna basmadan çekerseniz, ikinci adımdaki noktadan pozlama ölçümü yapar makineniz. Tabi ki bunların hepsi "M"anuel modda çekim yapmadığınız durumlar için geçerli. Manuel modda herşeyi siz ayarlarsınız. Saygılar.
 11. teşekkürler
 12. makineler af yaparken çeşitli kontrastlıkları baz alır ve uzaklığı ona göre hesaplarlar. düz zeminlerde veya renklerde netleme yaparken şaşırırlar. hatta bazen gözümüz bile şaşırır, düz tek renk zeminin uzaklık mesafesi bazen sıkıntı olur. korkulacak birşey yok.
 13. @mmkomut bey, Çok doğal davranıyor makineniz, hiçbir problem yok bunda. Üstad @Ümit Alper TÜMEN 'in "Dijital kameralarda otomatik netlik nasıl ve ne şekilde çalışır" konulu yazısını dikkatlice okuyunuz. Ardından bu yazı ile devam ediniz. Nedenini anlayacaksınız. Saygılar.
 14. iyi günler pozlama yaparken fotografın ortasından mı poz değerini alıyoruz yoksa seçtiğimiz af noktasından mı poz değerini alıcaz .BİRDE AE-L kilini kullanmaya gerek varmı .ben pozomu aldıkdan sonra ae-l kilitlemeden kadraj değiştirsem ve fotografı çeksem pozunu ayarladığım için doğru pozladığım yer doğru pozlanmış olmuyacak mı.
 15. İyi günler bende 3100 var makineyle beyaz bir yere örneğin duvara yada siyah bir yüzeye af la netlik yapmaya çalışınca netlemiyor .ama beya duvardaki bir renkli resme netlik yapınca netlik yapıyor .Lütfen yardin.
 16. Refleks foto Uğur Bey iyidir. bir kaç alışverişim oldu. Onun dışında Hayyam'da alışveriş yaptığım firmalar. Odak Foto Mustafa Abi. Hayyam Foto Teknik Cemil abi ve Micro Foto Selçuk Güleryüz. Hayyam Pasajı esnafının gününde denk gelmek lazım. Bazen yoğunluktan, bazen herkesin birşey sorup almamasından, bazen tok esnaflıktan pek ilgi alaka göstermeyebiliyorlar. bir de fiyat genelde kurlara bağlI olarak değişiyor günlük.
 17. Eski ihtişamlı günlerine dönmesi temennisi ile..
 18. öneriniz için saolun ben Kamera olarak; Nikon D5200 Lens olarak; Nikon AF-S 55-200mm VR almayı düşünüyorum sizce ikisi iyimi
 19. Nikon 3*** ve 5*** serilerinde gövdede AF motoru yoktur. Eğer lenslerin hepsini AF motorlu alacaksanız sorun olmayacaktır. aslında AF motoru olmayıp görüntü kalitesini sevdiğim bir modeldir D5200. Ancak AF motoru elzem derseniz "0" garantili 5200/5300 fiyatına 2. el yada Dükkan garantili D7000/D7100 almak daha mantıklı olur. görüntü kalitesi arasında dağlar kadar fark olmayacaktır ama elinize Nikon'un eski D serisi lensleri geçse bile AF motoru sayesinde otomatik odaklama yapabileceksiniz. şimdiden hayırlı olsun.
 20. @Hasan Akgül bey, Bu gibi işler, diğerlerinde de olduğu gibi biraz kısmet işi. Dediğiniz gibi fahiş fiyat farkları var arada. Ben bu gibi alışverişlerimi İstanbul Hayyam'daki Refleks Foto'dan yapıyorum, şu ana kadar çok şükür bir sorun yaşamadım aldığım ürünlerde. O nedenle sorun yaşarsam nasıl bir şeyle karşılaşırım bilmiyorum. Ben de bir dostumun tavsiyesiyle Refleks ile tanışmıştım. Sahibi Uğur bey size gereken yardımı yapacaktır. Saygılar.
 21. bende bir ara düşünmüştüm ama burada arkadaşlar Tamronu daha çok öneriyorlar. sanırım testlerde nikona en yakın lens Tamron
 22. D610 Nereden alınır karfo garantili aşırı fiyat farkı var 7000 6800
 23. @Murat Günar bey, Benim Samsung Galaxy Note5 cihazım var. Aynı OTG kablodan bende de var. D810 gövdeme yine D810 ile birlikte gelen USB kablosunu kullanarak ve bu kabloyu OTG USB kabloya takıp, onu da Note5'e takarak Helicon Remote uygulamasını sorunsuz kullanıyorum. Siz OTG kabloyu Android cihazınıza bağladığınızda, D90'ı makinenizle gelen USB kablosuyla bağlıyorsunuz değil mi? Öyle değilse bu kabloyu kullanmanız gerekiyor. Şunlara dikkat edin: - D90 kapalı durumda olsun - Android cihazınızda Helicon çalışıyor durumda OLMASIN - Android cihazınıza OTG kabloyu, o kabloya D90 USB kabloyu, bu kablonun diğer ucunu D90'a takın. - Helicon Remote uygulamasını çalıştırın - Ardından D90'ı açın - İletişim kurulacak ve Helicon D90 kamerayı görecektir. Saygılar.
 24. Tmm saol 55-300 mm lensi alicam ztn Onda af var ama hizli odaklama yaparmi
 25. 2 si farklı şey orada bahsettiği netlediği alan (nokta) sayısı
 1. Daha fazla aktivite göster