@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Geçmiş saatler
 2. Bugün
 3. Nikon D5100 Kullanım Kılavuzu Sayfa 50-53 ve 164. Türkçe kullanım kılavuzunuz yoksa buradan indirebilirsiniz. Saygılar.
 4. d5600

  @Uguremre bey, sanırım 5200 ile menüler aynı
 5. Bazı durumlarda birçoğumuzun kafasını karıştıran, Dijital Makinelerde AF Sistemi (Otofokus - Auto Focus), hangi durumlarda, hangi AF Sistemi'nin kullanılacağı ve canlı önizleme (Live view) AF ile Vizör AF arasındaki farklar konusunda kaleme aldığım "Dijital Kameralarda AF Sistemi Nasıl Çalışır?" başlıklı detaylı yazımı sizlerle paylaşmak istedim. Bu yazı, bazı okuyucular için uzun ve belki de başlarda sıkıcı görünebilir. Fakat, yazının ana fikri olan AF Sistemi, AF Alan Modları ve Netleme Noktası seçimleri, kaliteli ve etkileyici fotoğraflar için gerçekten çok önemli bir konu, hatta bence en önemli konu. Saygılar.
 6. Arkadaşlar dahili flaş için kontrol menüsünde manuel de 1/2 daha yavaş 1/32 daha hızlı gibi birşeymi? Bilgilendirirseniz sevinirim Bir de ETT seçildiğinde hızı kendimi ayarlar?
 7. Hmm.. Ben sorunun donanımsal olduğu düşüncesindeyim ama bilgili arkadaşlar vardır
 8. d5600

  Menüde uzaktan kumanda mevcut değil. Onları kontrol ettim
 9. Öncelikle yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler. Arkadaşlar hiçbir modda flaş patlamıyor. Ancak harici flaşta patlıyor.
 10. @ali şükrü ayan bey, gerekli açıklama yapılmış Evet LCD ekranın görüntüsünü görürsek daha iyi olur.. Bakın M - A - S - P modlarında bazen bendede flaş patlamıyor, bunun nedeni sahip olduğum gün ışığı diye düşünüyorum ama çizgi efekti moduna aldığımda ise gün ışığı dahi olsa flaş patlar Mevcut yani deneme yaptığınız alanda flaş patlamaması için, ışık yeterli olabilir.. Yada yanlış modda olabilirsiniz.. @Sebahattin Demir bey, bir çok nedeni olabilir diye belirtmiş
 11. @ali şükrü ayan bey, Bunun birden fazla nedeni olabilir. Öncelikle bu durumla hangi çekim modunu kullanarak, hangi ayarlarda karşılaşıyorsunuz bunları belirtirseniz yardımcı olabiliriz. Mesela cep telefonunuzla makinenizin ayarlarını gösteren LCD ekranın fotoğrafını çekip burdan göndermeniz de olabilir. Saygılar.
 12. Dün
 13. Merhaba. D 5300 makinem var. Flaş açılıyor ancak patlamıyor. Flaş patlamadığı içinde fotoğraf çekmiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.
 14. Teşekkürler @Sebahattin Demir bey Makine online almıştım ve ingilizce kullanma klavuzu gelmişti Yakında EKPSS sınavım var, sonra okurum..
 15. @Yasin Korkmaz bey, Bakınız Nikon D5100 Kullanım Kitapçığı Sayfa 66'daki "Saat" yani " - - " modu. Bir ağabey tavsiyesi ister misiniz? Forumu okuduğunuzun yarısı kadar boş zamanlarınızda makinenizin kullanım kitapçığına bir göz atmanızı öneriyorum. Bunu dostane bir tavsiye olarak tüm iyi niyetimle yapıyorum, her zaman olduğu gibi başka şekillerde algılamayın lütfen. Saygılar.
 16. @Sebahattin Demir Bey Ben bulb çekiyorum diyordum ama onun adı time mı?
 17. @Sebahattin Demir Hocam uzun bir yorum değil, sizde dikkatlice okuyunuz diyorsunuz Özellikle L demişsiniz bunda bilgi sahibi değilim Benim sizin bildiğiniz veya sizin benim bildiğim bilgilerin aynı olması bence imkansız.. Çünkü siz benden daha profesyonelsiniz Yani yorum yaparken Özellikle L ( Lensler için firmware ) yazsaydınız daha açıklayıcı olacak, bende dolayısı ile anlamış ve bu yorumu yapmamış olacaktım Lensler için firmware güncellemesini sizden duydum, teşekkürler hocam
 18. @Sebahattin Demir bey, bilgilendirmeler için teşekkür ederim, bir teknik servise göstermekte fayda var gibi gözüküyor.
 19. @Yasin Korkmaz bey, Cevap vermeden önce lütfen yazılanları dikkatlice okur musunuz? Size kısa bir bilgi: Nikon gövdelerde 2 türlü Firmware vardır; 1. Gövdenin asıl firmware'i 2. Lensler için geliştirilmiş "L" ile başlayan firmware. Ben L ile başlayana özellikle dikkat edilmesi konusunu yazmıştım, yani 70-200mm lens için bir güncelleme gelmişse bu L ile başlayan firmware'de olur.
 20. Katılıyorum @Sebahattin Demir bey Düz zeminde ya netleme yapmaz, yada geç yapar
 21. Kusura bakmayın @l_uysal bey Daha detaylı bilgilere sahip değilim @Sebahattin Demir bey, ben firmware ile alakalı olduğu düşünemem Tek bir lenste bu olayın gerçekleştiği söyleniyor
 22. @l_uysal bey, Vizör ile Canlı Önizleme (Live view) AF arasındaki yegane fark bildiğiniz gibi; Faz algılama ve Kontrast algılama kullanıyor olması. Yani Vizör AF, kameranın AF sensörünü ve sistemini kullanıp, uzaklık yakınlık tespiti için Faz algılama yaparken, Live view renklerle ve kontrasta göre ölçüm alır ve yorumlar. O nedenle canlı önizlemede odaklanılan nokta önem kazanıyor, eğer burası düz bir zemin veya tek bir renkten oluşursa netleme yapmayacaktır. Ortamda yeteri kadar ışık olsa dahi (siz gözünüzle gördüğünüzde), netlemede zorlanacaktır, Bunlar aklıma ilk gelenler, tabi lensinizde optik veya mekanik bir sorun oluşmamışsa. Yazıyı bitirmeden yanlışlıkla göndere basmışım, şimdi düzelttim. Saygılar.
 23. merhaba, @Yasin Korkmaz bey, başka lens ile aynı işlemi sorunsuz yapabiliyorum, 70-200 ile de yapabiliyordum fakat dün sıkıntı oldu ve bu sıkıntıyı çözemedim. (normalde uzun pozlamaları M modunda bazen el ile netleyerek bazende makine auto focus kullanarak çekim yaparım.) @Sebahattin Demir bey, en son 3 ay önce firmware güncellemiştim.. lensin odaklama sisteminde hata olsa vizörden bakınca netleme ve çekim yaparken, live view den netleme yapmayıp çekim yapmaması tuhaf geldi. Yani live view açıkken deklanşöre tam basmama rağmen netleme ve çekim yapmıyor.
 24. cok tesekkür ederim @Sebahattin Demir bey ben uzun pozlama yaparken bulb modunda kablolu kumanda ile değilde , telefon üzerinden nikon kumanda uygulaması ile kablosuz kumanda kullanıyordum..o zaman kaba bir anlatım ile bulb modu ile time modu kullanımda sonuç olarak aynıdır....kullanım esnasında fark olarak da bulb modu kablolu kumanda ile , time modu kablosuz kumanda ile kullanılır sanırım. geri dönüşünüz ve bilgi aktarımınız için tesekkür ederim saygılar
 25. @Levent savaseri bey, "Bulb" modunda pozlamak istediğiniz süre boyunca deklanşör düğmesine basılı tutmanız gerekir, basmayı bırakıp elinizi kaldırdığınızda pozlama biter. "Time" modunda, deklanşöre ilk basışınızda deklanşör açılır ve ikinci basışta kapanır. Yani temelde "Bulb" modu ile aynıdır, ancak perdeyi açık tutmak için bir butona basılı tutmak yerine, açmak için bir kez, kapatmak içinse bir kez tıklarsınız. Saygılar.
 26. @l_uysal bey, Makinenizin firmware güncellemesini kontrol edin ilk önce. Özellikle L ile başlayan kısım önemli. Saygılar.
 27. @l_uysal bey, anladığım kadar ile; 70-200 lens ile vizörden çekim yapınca problem yok ama live viev açıkken odaklama yapmıyor Fotoğraf karanlık yerdemi çekiyorsunuz?, bendede karanlıkta live viev aynı lens fark etmiyor Lens auto moddadır umarım ( Lens üzerindeki AF MF çubuğu ), fotoğraf makinesi doğru moddamı? ( M - A - S - P - AUTO )
 1. Daha fazla aktivite göster