@nikonturk / İnstagram

Mobil olarak paylaştığınız fotoğraflarınız instagramda bulunan @Nikonturk profilimizi etiketliyerek veya #Nikonturk etiketini kullanarak yüklediğiniz fotoğrafları paylaşıyoruz

Liderlik Tablosu


Popüler İçerik

21-07-2018 zamanından beri en yüksek saygınlığı olan içeriği gösteriliyor alan : Her alanda

 1. 3 puan
  Merhaba, Telekonvertör olayı biraz sıkıntılı bir konudur. Her objektif ile çalışmaz, mutlaka kullanacağınız objektife uyumluluğu kontrol edin. 1.4x , 1.7x ve 2x gibi modelleri olur genellikle. Adlarından da anlaşılacağı gibi fokal uzunluk çarpanlarıdır bunlar, yani 100mm bir objektife 1.7x telekonvertör takarsanız lensiniz 170mm olur. Telekonvertörler, tiplerine göre objektifin ışık geçirgenliğini yani en açık diyafram değerini etkiler. 1.4x telekonvertör diyaframdan 1 durak kaybettirir, 2x olanlar 2 durak kaybettirir. Yani en az açık diyaframı f/4 olan bir objektife 2x telekonvertör takarsanız, lensin en açık diyaframı f/8 olacaktır, f/8 diyaframdan daha açık bir diyaframda çekim yapamazsınız, mesela f/5.6 bile olmaz artık. Her Telekonvertör ile Otomatik AF yapılamaz, onun için satın alırken buna dikkat edilmeli. Yani Otomatik AF çalışmaz, netlemeyi manuel yapmak zorunda kalırsınız. Kullanacağınız gövde de burada çok önemli. Eğer kameranızın AF Sistemi netleme sınırı f/8 diyaframsa, ki bu birçok giriş seviyesi kamerada f/5.6 ile sınırlıdır, o durumda madde 3'te açıkladığım nedenlerden dolayı lensiniz Telekonvertör ile en açık diyaframı f/8 olacağından, bu konvertör ile otomatik netleme yapamazsınız. Telekonvertörler de sonuçta camlardan ibarettir, bunları kullanarak objektifinizin önüne ilave birtakım camlar daha ilave edersiniz, bu da görüntü kalitesi ve keskinliği olumsuz etkiler. Netteki videolara kanmayın, tecrübeyle sabittir. Eğer Telekonvertör alacaksanız ve kullandığınız gövde Nikon'sa Nikon marka alın. Keskinlik nedeniyle 2x olanını tercih etmeyin, öncelik 1.4x olsun, o olamazsa en fazla 1.7x olsun. Ben sizin yerinize olsam, telekonvertör almak yerine daha uzun odaklı iyi bir objektif alırım. Eğer telekonvertörü takmayı düşündüğünüz lens kaliteli değilse, telekonvertör ile daha da kalitesiz olacaktır. Saygılar.
 2. 2 puan
 3. 2 puan
 4. 2 puan
  Portre fotoğrafçılığında belki sizi bu lens biraz hayal kırıklığına uğratabilir. Portre Fotoğrafcılığından kastınız omuz, bel üzeri bir kare ise genel olarak kabul gören 85mm veya 105mm ve sonrası bir lens ile çekmeniz gerekecektir.(Bazıları 85mm bazıları 105mm der.) Bunun nedeni, kadrajınız ne kadar yakın olursa olsun, model ile aranızdaki mesafe grafik deformasyondan daha az etkilenmenize neden olur. Biraz karışık geldiyse şöyle anlatayım, lensin en dar açısında (ki burada 50mm oluyor) aldığınız bir kadrajın aynızını 85mm veya daha dar bir lens ile aldığınızda modelinizin yüzünde deformasyon olmaz. Yani 50mm ile çektiğiniz fotoğrafta modelin yüzü tabak gibi yayılıp kepçe kulaklı bir hal alırken, 85 mm aynı kadrajda modeliniz daha derli toplu bir yüze sahip olur. Bu yüzden dar açılı lensler insan fotoğraflarken daha fazla tercih edilir. Hatta 200mm ve sonrası dar açılı lensler ile portre, gelin-damat fotoğrafı çekenleri biliyorum. Birde hazır lafı gelmişken şu araya da şunu sıkıştırayım, arka planı bulanıklaştırmada F değerinden daha kıymetli metot net alan derinliğidir. Yani kabaca anlatırsak sizin model ile, modelin arka plan ile mesafe ilişkisi diyebiliriz. aklınızda olsun bir de bu konuyu araştırın internetten. Şimdi bahsettiğiniz lens ile portre fotoğrafı çekilmez mi, siz çekerseniz neden olmasın. Güzel olur mu, o tartışma konusudur işte. Bu lens alınır mı, ben aldım, kullanıyorum, gündelik işlerimi hallediyor. Sıkıntı yaratmıyor, memnunum. Burada demek istediğim aslında bir lens alırken beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız. Hem az yaksın hem çok kaçsın istiyoruz ama öyle bir dünya yok maalesef.
 5. 2 puan
  Arkadaşlar geniş açı söz konusu olduğunda manuel lenslerden niçin bu kadar çekiniyoruz anlamıyorum. Geniş açı lensin kullanım amacı zaten %99 manzara fotoğrafı çekmek değil mi? Fotoğraflanacak manzara gözümüzün önünden hızla geçip gidecek kadar hızlı bir durum mu? Manuel netlemeye ayıracak 10-15 sn yok mu? Ayrıca manzara fotoğraflarında manuel netleme yapmak bir portre fotoğrafında manuel netleme yapmak kadar zor bir olay değil. Ayrıca zaten iyi bir manzara fotoğrafı çekebilmek için zaten çoğumuz tripod kullanmıyor muyuz? Benim çok ilgi alanıma giren bir durum değil ama alacak olsam gözüm kapalı Samyang 14mm alırım.
 6. 1 puan
  Merhaba, Öncelikle ekipmanınız ile dost olun. Makinenizin el kitabını çok iyi okuyun ve bol bol deneme yapın, tekniğinizi geliştirin. Forumda bilgilendirici yazılar var onları okuyun. Ben de kısa süredir buradayım ama birçok yeni teknikler öğrendim. Şunu da unutmayın, çoğu zaman hayran olduğumuz birçok fotoğrafın ham, yani henüz PS ve LR gibi programlarda işlenmemiş hallerini yetersiz bulabilirsiniz. Dijital fotoğrafta "post production" yani çekim sonrası müdahale ufak bile olsa kaçınılmaz. Fotoğrafın anlattığı öyküyü, kompozisyonu değiştiremezsiniz ama ufak ton ve renk ayarları ile cansız fotoğrafınızı bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz Kaynak olarak önereceğim bu kitap. İnternette pdf olarak da bulabilirsiniz. Bence kompozisyon temel bilgisi bu işin olmazsa olmazı. Kolay gelsin, Mehmet
 7. 1 puan
  @Ufuk_26 Sesi başka bi cihazla kaydedip videoyu editlerken üzerine yazabilirsin öyle daha mantıklı olur
 8. 1 puan
  Akın hocam elinize sağlık. manuel lenslerin tadı ayrı bi güzel. yazı için teşekkürler. ama lensin de bir fotoğrafı olsaydı demedim değil ^^
 9. 1 puan
  Bu platformda yer alan değerli üyelerin deneyimlerinden faydalanmak ve bu amaçla kendimi geliştirmek için buradayım. Tüm üyelere selam ve sevgiler.
 10. -1 puan
  Sigma 14mm F3.5, Sigma 12-24 ilk versiyonundan çok çok daha iyi; Sigma 12-24 ikinci versiyonundan daha iyi. Samyang 14mm bu üç lensten de daha iyi. Tokina 17-35mm tam olarak hangi lenstir bir link verirseniz daha net olur. Şu anda AF imkanıyla Sigma 14mm daha mantıklı bir seçenektir sizin için. MF ile bu saatte vakit kaybedecek kullanıcı sayısı oldukça az; onlar da genelde vakti bol, sık dokuyup ince eleyen insanlar.
Bu afiş şu şekilde ayarlanmıştır: İstanbul/GMT+03:00